Archiv | zprávy ze dne 20. října 2000

|Zprávy ze světa

Navzdory dohodám násilí v Palestině pokračuje

Přestože dnes v 16:00 středoevropského letního času vypršel termín pro ukončení násilí mezi Izraelci a Palestinci dohodnutý začátkem týdne na mnohostranném summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu, ozbrojené střety mezi oběma stranami pokračovaly po celý dnešní den na mnoha místech západního břehu Jordánu. Dnešní násilnosti si vyžádaly podle různých zdrojů minimálně dalších pět až sedm obětí. Izraelský premiér Ehud Barak chce přerušit mírový proces s Palestinci, aby mohl zvážit další kroky.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

17 mrtvých na mexické diskotéce

Nejméně 17 lidí zahynulo a dalších 18 utrpělo zranění při požáru, který dnes vypuknul na diskotéce Lobombo v centru mexické metropole. Jak oznámila agentura AFP, oheň se rozšířil po páté hodině ranní tamního času. Podle civilní ochrany hlavního města byl příčinou požáru zřejmě zkrat.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

Mertlík zpochybnil prodej telekomunikačních licencí

Vicepremiér a ministr financí Pavel Mertlík zpochybnil aukce jako výlučný způsob prodeje čtyř telekomunikačních licencí. Vláda i celé politické spektrum podle něj jistě ještě povedou o způsobu jejich prodeje dialog. Na včerejší schůzce zástupců ODS a ČSSD o podmínkách schválení návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2001, které se zúčastnil i Mertlík, ale obě strany oznámily, že stát prodá tyto licence v aukci.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

Změně Ústavy dveře otevřené

Vypustit z Ústavy cíl České národní banky (ČNB), který byl definován péčí o stabilitu měny, a umožnit tak sněmovně přijetí rozsáhlé novely zákona o ČNB, je hlavním cílem vládní novely Ústavy. Proti novele, kterou dnes sněmovna propustila do druhého čtení, se neúspěšně postavili lidovci a unionisté.

|Zprávy ze světa

Boje v Kolumbii si vyžádaly další oběti

Boje mezi vojáky a levicovými povstalci v severozápadní Kolumbii si vyžádaly přes sto lidských životů, z toho 55 vojáků a policistů. Ztráty povstalců nebyly zatím vyčísleny, jsou však "velmi četné", pravděpodobně kolem pěti desítek. Oznámila to dnes kolumbijská rozhlasová stanice RCN s odvoláním na vojenské zdroje, podle nichž je dalších nejméně 18 policistů nezvěstných.

|Ekonomika

Elektřina pro domácnosti bude od ledna dražší

Pravděpodobně o 14 procent zvýší Ministerstvo financí od ledna cenu elektřiny pro domácnosti. Zavést novou tarifní strukturu, jak bylo původně plánováno, však do té doby ministerstva financí a průmyslu a obchodu nestihnou. Nové tarify, kdy bude cena záviset na síle jističe, by měly vstoupit v platnost o několik měsíců později.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Konec dalších testů na JETE se blíží

Fyzikální testy aktivní zóny reaktoru prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín budou ukončeny během několika následujících dnů. Oznámil to mluvčí elektrárny Milan Nebesář s tím, že zkoušky se provádějí plynule podle předem schválených programů.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Půlmiliónová loupež v Brně

O 550 tisíc korun připravil včera neznámý lupič členy bezpečnostní služby, kteří převáželi tržbu z obchodního domu Obi v Brně-Bystrci. Pachatel jim nejprve zatarasil cestu vozem, pak na ně namířil brokovnici a přinutil je vydat přenosnou pokladnu s hotovostí. Po lupiči, kterému hrozí až deset let vězení, pátrají kriminalisté. Podle policie nebyl nikdo z přepadených zraněn.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Do Evropy všichni najednou

Za nejpravděpodobnější variantu rozšiřování Evropské unie na východ považuje německý člen Evropské komise Günter Verheugen současné přijetí velké skupiny kandidátských zemí. Verheugen, který má v komisi na starosti právě otevírání EU, to uvedl v rozhovoru pro dnešní vydání listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

|Zprávy ze světa

Ultranacionalističtí ministři srbské vlády podali demisi

Ministři za ultranacionalistickou Srbskou radikální stranu (SRS) Vojislava Šešelje dnes odstoupili ze srbské vlády. Uprostřed sporů mezi demokratickým táborem a socialisty o personálním složení příští srbské vlády dnes Socialistická strana Srbska (SPS) navrhla umírněného Milomira Miniče na funkci srbského premiéra. Demokratická opozice Srbska (DOS) navrhla na post vicepremiéra Nebojšu Čoviče.

|Zprávy ze světa

Střední Evropa společně proti organizovanému zločinu

S cílem zabránit šíření organizovaného zločinu ve střední Evropě se dnes v Bratislavě setkali ministři vnitra Slovenska, České republiky, Polska, Rakouska a státní tajemník ministerstva vnitra Maďarska. Představitelé těchto zemí podepsali společné prohlášení, v němž se zavázali k rozšíření další spolupráce, k ustavení společné skupiny zabývající se bojem proti pašování lidí a k vytvoření společných pracovišť na státních hranicích. Českou republiku zastupoval na jednání ministr vnitra Stanislav Gross.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Smrt čtyř lidí způsobila prasklá kolej

Železniční nehodu nedaleko Londýna, při které počátkem tohoto týdne zahynuli čtyři lidé a přes 35 osob bylo zraněno, způsobila prasklá kolej. Potvrdila to předběžná zpráva o vyšetřování příčin nehody. Původní spekulace naznačovaly, že mohlo jít o teroristický útok, policie však tuto teorii záhy vyloučila.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Zákon o referendu znovu ve sněmovně

Senát vrátil Poslanecké sněmovně návrh ústavního zákona o referendu s komplexním pozměňovacím návrhem. Senátní znění předpokládá jen vypsání referenda o vstupu České republiky do Evropské unie, nikoli i obecného referenda o přijetí ústavního zákona, jak navrhla sněmovna.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Senát Musiala policii nevydá

Senát jednomyslně zamítl žádost policie o vydání místopředsedy Senátu a senátora za ČSSD Jaroslava Musiala k trestnímu stíhání pro podezření z neodvedení daně a pojistného. Policie chtěla Musiala stíhat kvůli tomu, že byl členem představenstva společnosti Elektrotechnické závody Teplice, která v roce 1997 neodváděla příspěvek na sociální pojištění zaměstnanců.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru