Archiv | zprávy ze dne 31. října 2000

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Psycholog: Lidé kolem Kajínka nejsou ohroženi

Lidem, kteří figurovali v procesu s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem, který je od neděle na útěku z věznice Mírov, nehrozí bezprostřední nebezpečí. Je to názor plzeňského psychologa, který zpracovával na Kajínka znalecký posudek. Kjaínek si podle něj musí všechno nejdříve připravit a klidně si počká rok, dva i déle, až všechno kolem utichne.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

O areál Poldi - Dříň se uchází pět zájemců

Čtyři domácí a jeden německý investor se ucházejí o koupi hutního komplexu Poldi - Dříň, který je zapsán v konkursních podstatách Poldi Ocel a Konstrukční oceli Poldi. Nabídku na budoucí koupi huti podali dva dlouhodobí zájemci, Vladimír Stehlík a Mossei International Holding, dále současný provozovatel Třinecké železárny, pražská firma Kapitál a nejmenovaný německý výrobce mostních konstrukcí.

|Zprávy ze světa

Schyluje se k obnovení jednání na Blízkém východě

Izraelský premiér Ehud Barak a a palestinský vůdce Jásir Arafat vedou tajná jednání, jejichž cílem je obnovit mírový proces. Oznámil to dnes izraelský deník Jediot Achronot. Podle jeho informací oba představitelé v posledních dnech navázali „intenzivní kontakty, aby připravili půdu pro maratón rozhovorů ve Washingtonu pod dohledem amerického prezidenta Billa Clintona".

|Zprávy ze světa

Zeman a Schüssel zřídí „červený telefon” k Temelínu.

Průhlednější poskytování informací o jaderné elektrárně Temelín a zřízení "červeného telefonu" k tomuto účelu mezi vládami České republiky a Rakouska je hlavním výsledkem jednání českého premiéra Miloše Zemana a rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela. Oznámili to dnes v noci po schůzce v Židlochovicích, kde Schüssel zopakoval požadavek Rakušanů zastavit zkušební provoz Temelína, Zeman však k tomu zatím nevidí důvod. Úterní noční jednání ve vládním židlochovickém zámku tak nebude mít žádný vliv na zkušební provoz prvního reaktoru jaderné elektrárny Temelín.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

Vláda prodá plynárenství vcelku

Vláda dnes schválila prodej nejméně 50procentního podílu v budoucí akciové společnosti Transgas současně s celými státními podíly regionálních distribučních plynárenských firem. Poradce pro privatizaci by měl kabinet vybrat ještě do konce listopadu, do konce srpna příštího roku by měl poradce vládě předložit jména potencionálních investorů. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Další oběti blízkovýchodního násilí

Další Palestinec a údajně i dva izraelští vojáci přišli o život při dnešních srážkách mezi oběma stranami poblíž Betléma na západním břehu Jordánu. Zranění utrpělo kromě desítek Palestinců také nejméně pět Izraelců. Počet mrtvých z řad Palestinců tak za dnešní den stoupl na čtyři. Informovaly o tom tamní nemocniční zdroje.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Další zaměstnanec Mírova mimo službu

Ředitel věznice Mírov Milan Kohoutek postavil kvůli útěku nebezpečného vězně Jiřího Kajínka mimo službu dalšího zaměstnance. Stal se jím vychovatel, který je podezřelý z pochybení, odmítl ale upřesnit jaké. Vychovatel je osmým pracovníkem věznice, který je kvůli Kajínkovu útěku postaven mimo výkon služby.

|Zprávy ze světa

Další násilí v severoirském Ulsteru

V protestanské čtvrti na předměstí severoirského Belfastu byl dnes zastřelen další muž. Informovala o tom místní policie. „Ozbrojený muž vnikl do bytu oběti a zastřelil ji. Napadený člověk je mrtev,” cituje agentura Reuters prohlášení policejního mluvčího. Jde již o druhou vraždu, k níž došlo během dneška v Ulsteru za podobných okolností. Politické kruhy jsou přesvědčeny, že vražda má spojitost se sektářským nepřátelstvím, které již desetiletí panuje mezi dvěma tábory - protestanty a katolíky.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Palestina žádá pozorovatele OSN

Palestinští představitelé požádali OSN o rozmístění 2000 pozorovatelů. Jejich úkolem by bylo chránit palestinské civilisty na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy před Izraelci. Sdělila to v New Yorku palestinská mise při OSN.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Na Internetu už i Karel Kühnl

Předseda Unie svobody Karel Kühnl je dalším politikem, který má vlastní webovou stránku. Uživatelé světové počítačové sítě ji najdou na adrese www.karelkuhnl.cz. Není ale jediný, před volbami do Senátu a krajských zastupitelstev vstoupili na Internet i kandidáti do těchto voleb.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Trest za špatnou přísahu

Velitel pražské posádky plukovník Miloš Salač, který při přípravě na sobotní slavnostní vojenskou přísahu na Hradčanském náměstí omylem zaměnil text vojenského slibu za starší verzi, bude potrestán. Armáda ale podle ministerstva obrany způsob trestu nezveřejní, protože podle zásad vojenské subordinace při vyhlášení trestu vojákovi nemohou být přítomni ani jeho podřízení.

|Zprávy z domova

Blokády na rakouských hranicích budou pokračovat

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín nejsou spokojeni s výsledky schůzky předsedů vlád ČR a Rakouska, a proto budou od čtvrtečního rána pokračovat v blokádách některých hraničních přechodů s Českou republikou. Nepřetržité blokády hraničních přechodů Wullowitz/Dolní Dvořiště, Weigetschlag/Studánky a Guglwald/Přední Výtoň, jakož i vybraných přechodů s ČR v Dolních Rakousech začnou ve čtvrtek v 8:00 a předběžně by měly skončit v pondělí v 19:00 hodin.

|Zprávy z domova

Temelín dostal povolení ke zvýšení výkonu

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) dnes v 15:09 vydal Jaderné elektrárně Temelín povolení k přechodu do režimu energetického spouštění, v němž bude postupně zvyšován výkon reaktoru prvního bloku až na sto procent. Ředitel elektrárny František Hezoučký už vydal provoznímu personálu prvního bloku pokyny k zahájení činností první podetapy energetického spouštění, která je definována výkonem reaktoru do pěti procent.

|Zprávy ze světa

Koštunica je ochoten jednat s Rugovou, ne o nezávislosti

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica dnes v Oslu prohlásil, že je připraven ke kontaktům s čelným představitelem kosovských Albánců Ibrahimem Rugovou. Odmítl však požadavek kosovskoalbánských politiků na nezávislost této jihosrbské provincie. Koštunica v neděli prohlásil, že Jugoslávie nemůže uznat výsledky voleb v Kosovu. Toto hlasování napomáhá legalizovat monoetnickou společnost, která se začala vytvářet po odchodu Srbů a dalších nealbánských národností z Kosova, řekl a dodal, že 100.000 Srbů žijících ještě v Kosovu tyto volby bojkotovalo.

|Zprávy z domova

Celníci zadrželi necelý milion falešných českých korun

Falešné české pětitisícovky v hodnotě 990.000 korun objevili v noci na dnešek v automobilu dvou slovenských občanů celníci ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku. Celníci vytipovali automobil se slovenskou státní poznávací značkou a důsledně ho zkontrolovali. Padělky objevili v sedadle spolujezdce. Podezřelým hrozí podle Linka za padělání peněz až osm let vězení. Pokud bude jejich počínání hodnoceno jako jednání organizované skupiny, zvyšuje se sazba až na 15 let vězení.

|Zprávy ze světa

Palestinci se proti Izraelským útokům dovolávají OSN

Palestinská správa dnes vyzvala mezinárodní společenství, aby po nočních útocích izraelských bitevních vrtulníků na palestinské cíle zastavilo "stupňování vojenských akcí Izraele". Izraelsko-palestinské střety pokračovaly i dnes a byl při nich zabit přinejmenším jeden mladý Palestinec. "Vyzýváme Organizaci spojených národů, mezinárodní společenství, arabské země, Evropskou unii, Čínu, Japonsko a garanty mírového procesu (USA a Rusko), aby okamžitě zasáhly a ukončily tyto útoky a stupňování vojenských akcí Izraele, které ohrožuje bezpečnost a mír na celém Blízkém východě," praví se v prohlášení palestinské správy, zveřejněném oficiální tiskovou agenturou WAFA.

|Zprávy z domova

Byl odvolán zástupce ředitele věznice Mírov

Generální ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová dnes v souvislosti s nedělním útěkem nájemného vraha Jiřího Kájínka odvolala z funkce prvního zástupce ředitele věznice Mírov na Šumpersku Květoslava Vlasáka. Meclová ČTK řekla, že náměstek byl odvolán zejména proto, že nedůsledně kontroloval své podřízené při zajišťování prohlídek vězeňských cel, zejména na oddělení doživotních trestů. Meclová doplnila, že další personální změny ve věznici Mírov, které se budou týkat zhruba šesti lidí, připravuje její ředitel Milan Kohoutek.

|Ekonomika

Havel přijal demisi guvernéra ČNB Tošovského

Guvernér České národní banky Josef Tošovský dnes předal prezidentu republiky Václavu Havlovi rezignaci na svoji funkci. Prezident jeho rezignaci přijal. "Pan guvernér dnes přinesl v souladu se zákonem svou žádost o odvolání z funkce guvernéra a žádost o odvolání z funkce člena bankovní rady pana Hrnčíře," uvedl Havel po dnešním setkání s Tošovským. Oba žádají o uvolnění z funkce k 30. listopadu letošního roku, dodal Havel.

|Sport

Petr Korda se vrací k tenisu

Nejlepší český tenista devadesátých let Petr Korda, který před rokem a půl ukončil kariéru, se chystá vrátit na kurty při prosincovém turnaji v Praze. Podle informací dnešního vydání Mladé fronty Dnes dnes Korda požádá organizátory průhonického challengeru s dotací 25.000 dolarů o divokou kartu. Za hlavní důvod návratu hráč uvedl, že chce udělat radost svému otci, který v době konání turnaje oslaví šedesáté narozeniny. "Lepší dárek mu nemohu dát. Proto se vracím," řekl listu Korda.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru