Archiv | zprávy ze dne 7. listopadu 2000

|Zprávy ze světa

Rakouská hospodářská komora chce jiné zkoušky Temelína

Šéf rakouské hospodářské komory Christoph Leitl dnes na tiskové konferenci v Linci řekl, že zkoušku bezpečnostních norem v jihočeské jaderné elektrárně Temelín mají nyní provádět nezávislí evropští experti, což by mohla být jakási „rada tří technických moudrých“. Leitl také přivítal dialog mezi rakouskou a českou vládou.

|Zprávy ze světa

Nemoc šílených krav dovádí Francii k šílenství

Psychóza kolem takzvané nemoci šílených krav (BSE) ve Francii v posledních dnech opět výrazně vzrostla a školní jídelny po celé Francii začaly stahovat hovězí z jídelníčku, další země zakázaly dovoz francouzského hovězího a restaurace přestávají servírovat některé druhy steaků.

|Zprávy z domova

Ozbrojení lupiči přepadli banku ve Františkových Lázních

Čtyři ozbrojení lupiči přepadli dnes ráno pobočku Investiční a Poštovní banky ve Františkových Lázních na Chebsku. Zloději měli samopaly a další blíže nespecifikované zbraně. K pobočce přijeli osobním automobilem s chebskou poznávací značkou, kterým ihned po loupeži odjeli. Kolik peněz odcizili, policie zatím neví.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Verheugen s Kavanem a se Schüsselem o Temelínu

Komisař pro rozšíření Günter Verheugen dnes telefonoval s českým ministrem zahraničí Janem Kavanem o situaci způsobené blokádami česko-rakouských hraničních přechodů, které organizují rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín. Včera kvůli témuž telefonoval s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem. Podrobnosti o obsahu telefonátů nejsou k dispozici.

|Zprávy z domova

Chybné hlasovací lístky přetištěny nebudou

Okresní úřad v Opavě nebude tisknout nové hlasovací lístky pro kandidáta čtyřkoalice Josefa Jařaba. Právě na jeho lístku, který v těchto dnech dostali lidé na Opavsku do poštovních schránek, se neobjevilo, že Jařab kandiduje za čtyřkoalici. Na chybějící údaj budou voliči upozorněni ve volebním místnostech tak, jak to ukládá zákon, řekl dnes Zdeněk Viktorín z opavského okresního úřadu.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Německá policie dopadla uprchlého vězně

Německá policie dopadla uprchlého nebezpečného zločince Franka Schmökela, který byl v roce 1994 odsouzen ke 14 letům vězení za sexuální zneužívání dětí a pokus o vraždu. Oznámila to agentura AP s tím, že policie Schmökela dostihla poblíž dálnice u lužického města Budyšín, nedaleko pomezí s Českou republikou. Prchající trestanec byl při zadržení zraněn.

|Zprávy ze světa

USA - První volební zisk pro republikána Bushe

Republikánský kandidát na úřad amerického prezidenta George Bush zaznamenal první symbolické vítězství nad svým demokratickým rivalem Albertem Gorem. První výsledky přišly tradičně z vesničky Dixville Notch ve White Mountains na severu státu New Hampshire, kde se volí těsně po půlnoci. Bush tu získal 21 hlas, Gore pět. Ekolog Ralph Nader získal jeden hlas.

|Markéta Kaclová |Sport

Zátopek v nemocnici v kritickém stavu

Už týden je hospitalizován na jednotce intenzívní péče neurologického oddělení v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích slavný atlet Emil Zátopek. Osmasedmdesátiletou vytrvaleckou legendu postihla minulé pondělí mozková příhoda a jeho současný zdravotní stav označují lékaři za kritický.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

EK: nejlepší kandidáti do EU v roce 2003-4

Evropská komise zítra zopakuje, že přístupová jednání s nejlépe připravenými kandidáty mohou být ukončena v roce 2002. Vyjádří zároveň naději, že EU sama bude připravena přivítat nové členy od konce tohoto roku. Tyto závazky nejsou nové. V Bruselu ale zatím nikdo nezná jejich úplně definitivní formulace, ve kterých bude záležet na každé předložce.

|Zprávy ze světa

Jugoslávií se šíří bouřlivé vězeňské vzpoury

Vzpoura srbských vězňů se dnes rozšířila i do věznice ve městě Požarevac na východě Jugoslávie. Za poslední dva dny jde již o třetí nápravné zařízení v Srbsku, kde se chovanci dožadují amnestie, nebo zkrácení trestu a zlepšení vězeňských podmínek. Podle očitých svědků z vězeňského komplexu v Požarevaci stoupá hustý dým.

|Zprávy ze světa

Ozbrojený útok osvobodil vězně na Filipínách

Šedesát pět vězňů včetně jednoho z vůdců muslimských povstalců se dnes na jihu Filipín dostalo na svobodu poté, co na jejich vězení zaútočila ozbrojená skupina asi 50 mužů s granáty. Podle tamních úředních zdrojů při hromadném útěku vypukla přestřelka s dozorci. Jeden vězeň zahynul a jeden strážce utrpěl těžká zranění.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Pátrání po Kajínkovi stále marné

Desítky policistů i dnes neúspěšně pátraly v okolí věznice Mírov na Šumpersku po dvojnásobném vrahovi Jiřím Kajínkovi, který před více než týdnem unikl z přísně střeženého mírovského vězení. Policistům, kteří se stále nevzdávají naděje, že se Kajínek skrývá v blízkosti věznice, zatím nepomohla ani včerejší výzva obyvatelům o pomoc při pátrání po uprchlém trestanci.

|Zprávy z domova

Propast Macocha byla plná odpadků

Dřevo a odpadky, které by zaplnily dva kamióny, nalezli letos při průzkumu Dolního jezírka na dně propasti Macocha v Moravském krasu speleopotápěči. Jeskyňáři objevili i několik odpadkových košů, židlí a stolků, jimiž neukáznění turisté v uplynulých desetiletích testovali, jak dlouho trvá pád do nejhlubší propasti ve střední Evropě.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Předseda ODS Václav Klaus havaroval

Předseda ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus havaroval u Smiřic na Královéhradecku při cestě na předvolební mítink do Hradce Králové. Sám o tom informoval novináře při tiskové konferenci, na kterou přijel kvůli nehodě o několik minut později. Klaus, který z havárie vyvázl bez zranění, řekl, že také ostatním účastníků nehody se zřejmě nic nestalo.

|Zprávy z domova

Kajínek požádal o obnovení svého procesu

Kajínkův obhájce Jaroslav Bárta se chystá obnovit proces, v němž byl prchající vězeň Jiří Kajínek před dvěma lety odsouzen na doživotí za vraždu plzeňského podnikatele Štefana Jandy. Od Kajínka k tomu dostal plnou moc na přelomu roku, tedy ještě před jeho útěkem z vězení Mírov. Píše to dnešní Plzeňský deník.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

LET bude dál vyrábět leteckou techniku

Akciové společnosti LET Kunovice, která je od 24. října v konkursu, bude prodlouženo oprávnění k výrobě letecké techniky. Stane se tak na základě auditu, který ve firmě uskutečnili minulý týden pracovníci Úřadu pro civilní letectví.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Reaktor prvního bloku Temelína poprvé na pěti procentech

Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín ráno v 5:37 zvýšila výkon reaktoru na pět procent jeho nominálních parametrů. Řekl ti mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Podle něho tak reaktor dosáhl nejvyššího výkonu, který má elektrárna v první části energetického spouštění povolen dozorovými orgány. Při energetickém spouštění operativní personál postupně zvyšuje výkon reaktoru.

|Zprávy ze světa

Ukončena operace na vyzvednutí těl z Kursku

Vytahování těl námořníků z potopené ruské jaderné ponorky Kursk bylo ukončeno. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na mluvčího ruské Severní flotily Vladimira Navrockého. Ze zprávy zatím není jasné, zda jde o definitivní zastavení operace.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

V devíti krajích by volby vyhrála ODS, ve třech čtyřkoalice

Krajské volby by v devíti ze 13 krajů, kde se letos bude volit, vyhrála ODS. Občanští demokraté by dominovali ve všech českých krajích, čtyřkoalice by zvítězila ve třech moravských a na Ostravsku by prvenství získali komunisté. Vyplynulo to ze série třinácti výzkumů, které od 1. do 6. listopadu provedly Konsorcium SC&C a STEM exkluzívně pro Českou televizi, Český rozhlas, Mladou frontu Dnes a iDnes.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Někteří poslanci EP za dva vězněné demonstranty

Znepokojení nad zprávami o porušování lidských práv českou policií během zářijových demonstrací proti Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) v Praze a po nich vyjádřilo v dopise českému prezidentovi Václavu Havlovi 15 poslanců Evropského parlamentu (EP). Informovala o tom poslankyně EP Ilka Schröderová, podle které se signatáři dopisu snaží získat další podpisy.

|Zprávy ze světa

Povodně v Británii hrozí rozšířením

Rozvodněné řeky v různých částech Británie přinutily stovky lidí, aby strávili i uplynulou noc mimo své domovy. Agentura pro životní prostředí oznámila, že dlouhotrvající deště způsobily nejhorší záplavy za uplynulých 50 let. Nepříznivé počasí si už vyžádalo dvanáct lidských obětí.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

KoB vybrala tři firmy k analýze špatných úvěrů

Konsolidační banka vybrala z devíti zájemců společnosti GE Capital, Goldman Sachs a Lone Star, aby v následujících zhruba pěti týdnech analyzovaly portfólio špatných úvěrů v hodnotě přes 20 miliard korun. Ty zamýšlí KoB vyvést ze své bilance, přičemž vybraná instituce by se měla zabývat jejich vymáháním. Závazné nabídky by měly uvedené společnosti předložit počátkem příštího roku.

|Zprávy z domova

Zemětřesení na Chebsku o síle 3,4 stupně Richterovy škály

Sérii záchvěvů země mohli v noci na dnešek pocítit lidé na Chebsku. „Nejsilnější otřes nastal v pondělí ve 23:07 a dosáhl 3,4 stupně Richterovy stupnice,“ řekl Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Slabé otřesy mohli obyvatelé Chebska zaznamenat už v pondělí ve 22:00. Opět se totiž oživila seismická aktivita zemětřesného roje, který začal 28. srpna.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Slabší ze siamských dvojčat zemřelo

Po téměř dvacetihodinové operaci v severoanglickém Manchesteru dnes jedno ze siamských dvojčat zemřelo, druhé zůstalo naživu. Operaci nepřežila slabší ze dvou sester - známá pod jménem Mary. Neměla fungující srdce a plíce, její životní funkce zcela závisely na Jodie a její smrt po operaci se očekávala. Bez zásahu lékařů by ale zemřely obě děti.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru