Archiv | zprávy ze dne 15. listopadu 2000

|Zprávy z domova

ČSSD popřela Grebeníčkem oznámenou dohodu s KSČM

Sociální demokracie dnes popřela informaci předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, že se s předsedou ČSSD Milošem Zemanem v noci dohodl na koaliční spolupráci v krajských zastupitelstvech a na vzájemné podpoře kandidátů ve druhém kole voleb do Senátu. Podle mluvčího ČSSD Jiřího Hrona Zeman pouze řekl, že nelze vyloučit podporu některých kandidátů KSČM, protože to záleží na okresních a krajských výborech ČSSD a na kandidátech strany.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Buzková vyzývá Zemana k rezignaci

Bývalá místopředsedkyně ČSSD a současná místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková je přesvědčena, že pokud šéfovi ČSSD Miloši Zemanovi opravdu záleží na prospěchu strany, odstoupí z funkce jejího předsedy.

|Ekonomika

Nová Paka schválila pobídky pro německou AEG

Nová Paka na Jičínsku chce do města přilákat německou firmu AEG ID, která by měla v některém českém městě začít příští rok stavět továrnu na elektronické součástky. Novopačtí zastupitelé proto v pondělí schválili velkorysou podporu plánované výstavby. Pokud se německá firma rozhodne stavět v Nové Pace, město jí prodá více než hektar pozemků za symbolickou korunu za metr čtvereční. Na vlastní náklady také zajistí napojení vybrané stavební parcely na inženýrské sítě.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Temelín si prohlédl šéf delegace EK

Vedoucí delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian dnes na pozvání předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové navštívil Jadernou elektrárnu Temelín. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře si prohlédl všechny důležité objekty a zajímal se o stav spouštění elektrárny a bezpečnostní zajištění. Další podrobnosti však nejsou známy.

|Zprávy ze světa

Oficiální výsledky - Bush vede nad Gorem o 300 hlasů

Republikánský prezidentský kandidát George Bush vede nad demokratem Albertem Gorem podle oficiálních výsledků o 300 hlasů. Uvedla to dnes v prohlášení floridská ministryně pro státní záležitosti Katherine Harrisová poté, co ministerstvo obdrželo úředně ověřené výsledky ze všech 67 volebních okrsků. Výsledky jsou předběžné, protože nezahrnují korespondenční hlasy, které mají dojít do páteční půlnoci.

|Zprávy ze světa

Zítřejší kolo přístupových rozhovorů s EU se nekoná

Výbor stálých zástupců členských států Evropské unie se neshodl na znění společného stanoviska k české kapitole „energetika". Ta měla být projednávána zítra, spolu s kapitolou „životní prostředí". Ta ovšem vzhledem k velké míře žádostí o přechodná období také není hotova k projednání. Schúzka se tedy ruší. V obou případech údajně mařilo dohodu na společném stanovisku patnáctky Rakousko.

|Zprávy z domova

Čtyřkoalice vyzývá ČSSD k jasnému postoji ke KSČM

Strany čtyřkoalice chtějí od sociální demokracie, aby se jasně a veřejně distancovala od možného spojenectví s komunisty. V opačném případě by čtyřkoalice musela přehodnotit svůj dosavadní postoj k ČSSD. „Stejně principiální postup předpokládá čtyřkoalice i u ODS,“ uvádí se ve společném prohlášení KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Vládní novela mediálního zákona jde do parlamentu

Sjednotit stávající zákon o rozhlasovém a televizním vysílání se směrnicí Evropské unie má novela, kterou schválila vláda. Ve sněmovně si tedy budou v příštích měsících konkurovat dvě verze návrhu novely mediálního zákona - poslanecká a vládní.

|Zprávy ze světa

Ve Varšavě jednají středoevropští premiéři

Premiéři zemí Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA) dnes jednají ve Varšavě o rozšíření Evropské unie. Na program by se podle informací z jednotlivých delegací měla dostat rovněž diskuse o liberalizaci vzájemného obchodu se zemědělskými produkty. Setkání hodlají zakončit podpisem deklarace s výzvou EU, aby ukončila mezivládní konferenci a vypracovala harmonogram svého rozšíření.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Ráno bude mlhavé

V noci bude oblačno, na východě místy, jinde jen ojediněle s deštěm, k ránu ojediněle mlhy. Nejnižší teploty 6 až 2, v západní polovině Čech kolem jednoho stupně. Slabý proměnlivý vítr do deseti kilometrů za hodinu. Zítra čekejte ráno a dopoledne ojediněle mlhy, jinak oblačno až polojasno, na východě území ojediněle s deštěm. Nejvyšší teploty 7 až 11 stupňů, v tisíci metrech na horách kolem pěti. Slabý proměnlivý vítr do 10ti kilometrů za hodinu.

|Ekonomika

Opět stoupají ceny ropy

Ceny ropy se v průběhu dnešního obchodování na asijských trzích vydaly poměrně prudce vzhůru a po delší době se opět dotkly hranice 35 dolarů za barel. Důvodem byla úterní zpráva Amerického ropného institutu (API), podle které se zásoby topného oleje v USA minulý týden snížily o 665.000 barelů.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Gore žádá rychlé rozhodnutí

Volební tým demokratického prezidentského kandidáta Alberta Gorea požádá floridský Nejvyšší soud, aby rozhodl co nejrychleji ve věci ručního přepočítávání hlasů odevzdaných 7. listopadu v celoamerických prezidentských volbách. Goreův zástupce na Floridě, bývalý ministr zahraničí USA Warren Christopher, na tiskové konferenci uvedl, že jde o řešení klíčové otázky.

|Zprávy z domova

Na Svatém Kopečku u Olomouce hořel rockový klub

V plamenech se dnes o půl třetí ráno ocitl rockový klub na Svatém Kopečku u Olomouce, na jehož hlučnost si již delší dobu stěžovali lidé v okolí. Klub hořel vevnitř, požár se však rozšířil i na strop a střešní konstrukci. Při požáru vznikla škoda za 3,2 miliónu korun, jeden člověk byl zraněn. Hasiči jsou stále ještě na místě a příčiny požáru vyšetřuje policie.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Prezident k možným koalicím v krajích

Prezident republiky Václav Havel míní, že koalice v krajích nemusí odpovídat koalici centrální. Havel to dnes řekl na své pracovní cestě v libereckém kraji v reakci na informace o podpoře a spolupráci ČSSD a KSČM ve druhém kole senátních voleb a při sestavování krajských zastupitelstev.

|Ekonomika

Japonsko dosáhlo poválečného rekordu v dluzích firem

Celkové dluhy všech japonských firem, které v průběhu října zbankrotovaly, se vyšplhaly na 8,56 biliónu jenů (asi 79,1 miliardy USD). Jak zjistila výzkumná společnost Teikoku Databank, je to o 1253 procent více než ve stejném měsíci loňského roku a zároveň jde o nejvyšší hodnotu od druhé světové války. Počet podnikových bankrotů se rovněž zvýšil a dosáhl 1711 případů, což je z meziročního pohledu nárůst o 22,7 procenta.

|Milan Kopp |Ekonomika

O špičkách ČNB už má prezident jasno

Prezident Václav Havel už má představu, jak obsadí volná místa ve vedení České národní banky. Jak prohlásil na besedě se studenty v Liberci, zatím se ale k tomu nebude vyjadřovat, protože jednání a konzultace stále pokračují.

|Ekonomika

O České radiokomunikace se uchází deset firem

Fond národního majetku oznámil, že už deset firem projevilo zájem o podíl státu v Českých radiokomunikacích. Ten činí 51 procent. Potenciálním zájemcům je nyní privatizačním poradcem rozesíláno informační memorandum. Jemu pak mohou zájemci zasílat své předběžné nabídky. Konečným termínem je 4. prosinec.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Zeman jel z letiště rovnou na grémium

Politické grémium ČSSD začalo dnes večer jednat v pražském Lidovém domě. Premiér Miloš Zeman při příchodu na jednání novinářům řekl, že chce vedení sociálních demokratů vysvětlit „dezinformace“ spojené s jeho noční schůzkou s předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem. Výzvu místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a bývalé místopředsedkyně ČSSD Petry Buzkové k rezignaci přešel premiér s úsměvem.

|Zprávy ze světa

Na summitu APEC se setkali Clinton s Putinem

Šéfové států a vlád z 21 členských zemí Rady pro hospodářskou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dnes v Bruneji zahájili svůj výroční summit věnovaný především volnému obchodu. Před začátkem vrcholné schůzky se americký prezident Bill Clinton setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Po volbách je pro ODS čtyřkoalice slibným partnerem

Čtyřkoalice se pro ODS stala po úspěchu v krajských volbách slibným a zajímavým politickým partnerem, s nímž je ODS připravena uzavírat na krajské úrovni koalice, i když se na stanoviscích a názorech stran spojených do čtyřkoalice nic nezměnilo. V dnešním Pressklubu Frekvence 1 to řekl předseda ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus.

|Zprávy z domova

První blok Temelína už pracuje na 10% výkon

Výkon reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín se dnes časně ráno zvýšil na deset procent nominální hodnoty poté, co v úterý večer vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost souhlas k přechodu elektrárny do druhé podetapy energetického spouštění. V této podetapě musejí pracovníci elektrárny provést téměř 200 testů, aby prověřili spolehlivost zařízení primárního a sekundárního okruhu.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Konečná bilance tragédie rakouské lanovky

Celkem 155 lidí zahynulo při požáru lanovky v rakouském lyžařském středisku Kaprunu. Oznámil to dnes rakouský rozhlas. Všechny oběti už byly převezeny do salcburského ústavu soudního lékařství k identifikaci. Přímo v tunelu zahynulo 152 lidí, další tři se otrávili v horní stanici lanovky jedovatými plyny. Zachránilo se pouze 12 osob.

|Ekonomika

Clinton chce urychlenou liberalizaci světového obchodu

Nové rozhovory Světové obchodní organizace (WTO) o liberalizaci světového obchodu by podle amerického prezidenta Billa Clintona měly být zahájeny již v příštím roce. Podle něj jsou rozhovory nejlepším způsobem, jak zajistit teprve začínající proces oživení asijských ekonomik. Clinton svým projevem vstoupil přímo do sporu mezi Spojenými státy a některými rozvojovými zeměmi. Část chudších zemí vidí možnost rychlejší liberalizace obchodu skepticky.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Benešová nemusí být předsedkyní senátu

Pokud předsedkyně Senátu Libuše Benešová uspěje v druhém kole senátních voleb, nebude pro ni „prioritou“ znovu stanout v čele Senátu. Benešová to dnes uvedla s tím, že svoji kandidaturu na předsednictví nepředpokládá. Ostatní senátoři ODS ale soudí, že úvahy o šéfovi Senátu jsou před volbami předčasné. ODS má post předsedy horní komory zaručený v opoziční smlouvě s ČSSD.

|Zprávy z domova

V centru Olomouce vykolejil osobní vlak

Vlak, který jel z hlavního vlakového nádraží v Olomouci do Prostějova, na zastávce Olomouc - město vykolejil. Železniční nehoda, kvůli které musejí dráhy asi do 12:00 odklonit dopravu na Prostějov, se obešla bez zranění. Ve vagónu, který se vykolejením dostal až na nástupiště, seděla údajně jedna žena, ale nic se jí nestalo.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Lea Rabinová byla pohřbena vedle manžela

Vdova po zavražděném izraelském premiérovi Jicchaku Rabinovi Lea byla dnes pohřbena na jeruzalémském Herzlově vrchu vedle svého manžela. Pohřbu se zúčastnilo na 1500 izraelských i zahraničních představitelů, mezi nimi německý prezident Johannes Rau, manželka amerického prezidenta Billa Clintona Hillary a ruský ministr zahraničí Igor Ivanov. Rabinová měla rakovinu plic a v neděli skonala ve věku 72 let.

|Zprávy z domova

KSČM a ČSSD se dohodly na vzájemné podpoře

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman a předseda KSČM Miroslav Grebeníček při pracovní večeři v Kramářově vile v Praze v noci na dnešek dohodli vzájemnou podporu kandidátům svých stran, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb. Shodli se také na koalicích v těch krajských zastupitelstvech, kde jsou ČSSD a KSČM s to vytvořit dohromady většinu.

|Zprávy ze světa

Jugoslávie se chce stát součástí Evropské unie

V projevu k poslancům Evropského parlamentu řekl jugoslávský prezident Vojislav Koštunica, že se jeho země chce připojit k Evropské unii. Nejdříve ale potřebuje pomoc pro obnovu hospodářství. Žádná z balkánských zemí se nemůže k EU připojit vlastními silami, nejdříve je třeba rozvíjet dobré sousedské vztahy, svobodný obchod a kolektivní bezpečnostní struktury, dodal Koštunica.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Zeman jednal ve Varšavě o propojení dálnic

O konkrétních projektech hovořil český premiér Miloš Zeman ve Varšavě s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewským a s předsedou polského postkomunistického Svazu demokratické levice Leszkem Millerem. Šlo o propojení polské dálnice A1 s českou D47 a možnosti vybavení polského vojenského letectva českými stroji L-159.

|Zprávy ze světa

Volby v Egyptě vyhrála dosavadní vládní strana

Tříkolové parlamentní volby v Egyptě s převahou vyhrála dosavadní vládní Národní demokratická strana (NDP) prezidenta Husního Mubaraka, jež získala více než dvě třetiny ze 444 míst v zákonodárném sboru, o kterých rozhodují voliči. Deset z celkového počtu 454 poslanců bude ještě jmenovat prezident.

|Milan Kopp |Ekonomika

Vláda opět pro dluhopisy klientům kampeliček

Vláda už potřetí schválila návrh zákona na výplatu klientů zkrachovalých kampeliček prostřednictvím vydání dluhopisů v objemu šesti miliard korun a se splatností 20 let. Vláda návrh tohoto zákona už dvakrát neúspěšně předložila Poslanecké sněmovně.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru