Archiv | zprávy ze dne 22. listopadu 2000

|Zprávy ze světa

Védrin kritizuje demagogii při rozšiřování EU

Francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine prohlásil, že nepřipadá v úvahu uměle stanovovat datum pro vstup nových členů do Evropské unie. K tomu podle něj dojde, až budou problémy spojené s jejich vstupem budou vyřešeny. Podle Védrina pramení zklamání některých zemí z jejich původních iluzí a z demagogie Západu.

|Markéta Kaclová |Sport

Naši basketbalisté v Bělorusku prohráli

Basketbalisté České republiky prohráli na úvod odvetné části evropské kvalifikace v Bělorusku 60:78 a zkomplikovali si tak šance na postup do finálového turnaje v příštím roce v Turecku. Bělorusové oplatili českému týmu rok starou porážku z Opavy. Domácí vyhráli první poločas 37:28 a po změně stran ještě své premiérové vítězství ve skupině B umocnili.

|Zprávy z domova

Prezident zveřejnil své návrhy na úřad ombudsmana

Prezident Václav Havel informoval předsedu Poslanecké sněmovny a předsedkyni Senátu o svých návrzích na obsazení funkce ombudsmana a jeho zástupce. Veřejným ochráncem práv by rád viděl bývalého ministra spravedlnosti Otakara Motejla nebo počítačového experta Václava Trojana. Na místo zástupce ombudsmana Havel nominoval bývalou mluvčí Charty 77 Annu Šabatovou a ředitelku Školského úřadu ve Žďáru nad Sázavou Simeonu Zikmundovou.

|Markéta Kaclová |Sport

České basketbalistky porazily v kvalifikaci ME Bulharsko

České basketbalistky porazily ve svém čtvrtém utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2001 v Sofii Bulharsko 79:66. O vítězství českého týmu rozhodl vynikající nástup do utkání, české hráčky vedly po deseti minutách už 23:10. Nejlepšími střelkyněmi českého družstva byly Vodičková a Hamzová se 17 body.

|Markéta Kaclová, Petr Souček |Sport

Zemřela největší legenda českého sportu

V nemocnici v pražských Střešovicích dnes ve věku 78 let zemřel Emil Zátopek. Legendární běžec byl hospitalizován od 30. října pro potíže způsobené mozkovou příhodou. Už v září ale Zátopek strávil ve střešovické nemocnici tři týdny, když trpěl horečkami vyvolanými virovým onemocněním. Daně Zátopkové, ale i českému atletickému svazu přichází od rána řadu soustrastné korespondence, mezi nimi i telegram od prezidenta Václava Havla.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

Ve hře o Komerční banku čtyři zájemci

Řídící výbor pro privatizaci bank na základě posouzení nezávazných nabídek zájemců o 60procentní státní podíl v Komerční bance rozhodl doporučit vládě čtyři společnosti. Oznámila to mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková. Tento seznam ale může být podle ní rozšířen o dalšího z evidovaných uchazečů, ovšem za splnění určitých podmínek.

|Naděžda Hávová |Zprávy z domova

Dnešní tisk píše o ČNB, Temelíně, vzdělání a xenofobii

Dnešní tisk informuje o jméně pravděpodobného nástupce Josefa Tošovského v křesle guvernéra České národní banky, o finančních potížích, které opět provázejí stavbu jaderné elektrárny Temelín, a o tom, co chce nakoupit česká armáda. Dočteme se ale i o tom, že se průmyslová Česká republika stává lacinou manuální silou pro západní podniky, a o dvou případech, kdy se celá obec ohražuje vůči nějak odlišným spoluobčanům.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Za pomluvu rektora podmíněný trest

Obvodní soud pro Prahu 7 odsoudil studenta ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně za pomluvu tamního rektora Vlastimila Novobilského k trestu odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem na tři roky. Zároveň mu uložil i zákaz publikační činnosti v celostátních i regionálních denících po dobu tří let.

|Zprávy z domova

Vyvadil se stal kandidátem na zástupce ombudsmana

Druhým kandidátem Senátu na zástupce ombudsmana je bývalý šéf senátního ústavního výboru Jiří Vyvadil (ČSSD). V úterý byl jmenován soudcem, čímž mu zanikl senátorský mandát. Pro Vyvadila hlasovalo v tajné volbě 38 z přítomných 73 senátorů. Vyvadil byl zvolen ve druhém kole, do něhož ještě postoupila bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová, která ale obdržela jen 28 hlasů.

|Ekonomika

Evropská komise zveřejnila prognózy pro kandidáty

V České republice by měl letos vzrůst hrubý domácí produkt o 2,5 procenta, průměrná míra inflace by měla činit 3,8 procenta a průměrná míra nezaměstnanosti 9,1 procenta. Schodek veřejných rozpočtů letos dosáhne 5,1 procenta HDP a deficit běžného účtu 2,7 procenta HDP. Makroekonomické prognózy pro 13 kandidátských zemí zveřejnila Evropská komise v rámci pravidelné prognózy pro členské státy EU.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Lup v bance se nepodařil - policisté ihned zasáhli

Pobočku České spořitelny v obci Všetaty na Mělnicku krátce před 17:00 přepadli tři pachatelé. Ti tam odcizili dva milióny korun, ale vzápětí je chytly jednotky policejního prezidia. Řekl to mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. Způsob, jak se policie o přepadení dozvěděla, Truxa odmítl sdělit. Uvedl pouze, že policejní akce „přesáhla rámec působnosti středočeské policie“.

|Zprávy z domova

Vedení televize trvá v kauze Sazka na svém

Vedení České televize odmítá, že by generální ředitel Dušan Chmelíček ohrozil nezávislost ČT a zpochybnil její veřejnoprávní funkci. Podle Rady České televize tak učinil svým rozhodováním o kritické reportáži o Sazce. Chmelíček v říjnu rozhodl o vyřazení reportáže z vysílání, po týdnu její odvysílání v nezměněné podobě umožnil, ovšem s dodatečným, podle rady nestandardním, vyjádřením Sazky.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

Státní podíl v Paramu získá Unipetrol

Vláda dnes s konečnou platností schválila, že 70,87 procenta státního podílu pardubické rafinérie Paramo získá státní petrochemický holding Unipetrol za 150 korun za akcii, tedy téměř 141,4 miliónu korun. Po jednání vlády to uvedl její mluvčí Libor Rouček. Návrh předkládalo ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s ministerstvem financí.

|Zprávy ze světa

Atentátníci zastřelili bývalého španělského ministra

V Barceloně zastřelili neznámí útočníci bývalého socialistického ministra zdravotnictví Ernesta Llucha. Oznámily to agentury s odvoláním na zprávu regionální prefektury, která atentát připisuje separatistické baskické organizaci ETA. K odpovědnosti za útok se ale zatím nikdo nepřihlásil.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Polák vězněný kvůli MMF propuštěn

Osmnáctiletý polský student Kamil Olejnik, který strávil zhruba dva měsíce v českých věznicích za účast při nepokojích během pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, byl dnes propuštěn z vazby. Rozhodl o tom soud v severopolském městě Olsztyn, kde mladík žije s rodiči.

|Radka Průšová, Olga Jeřábková |Zprávy ze světa

Zahraniční tisk o Blízkém východu a evropské armádě

Dnešní vydání evropských listů se věnují především současné situaci na Blízkém východě a slábnoucím vyhlídkám na mír. Komentáře ovšem upoutal i staronový záměr vybudovat evroskou armádu, vztahy Tonyho Blaira s Vladimirem Putinem a postoj Evropské unie k takzvané nemoci šílených krav. Spíše za kuriozitu berou deníky nedůstojný způsob odstoupení peruánského prezidenta Alberta Fujimoriho.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Floridský obvod Miami-Dade pozastavil přepočítávání

Volební komise floridského obvodu Miami-Dade pozastavila zahájené ruční přepočítávání hlasů s odůvodněním, že do neděle 26. listopadu, kterou nejvyšší soud tohoto státu v noci na dnešek určil jako nejzazší termín pro odevzdání výsledků, není schopna všech 700 000 odevzdaných hlasů ručně přepočítat. Oznámil to v Miami mluvčí komise.

|Naděžda Hávová |Zprávy z domova

Havel chce prý guvernérem ČNB jmenovat Zdeňka Tůmu

Prezident Václav Havel jmenuje guvernérem České národní banky dosavadního viceguvernéra Zdeňka Tůmu. Uvádí to dnešní deník Právo s odvoláním na informace z kruhů dobře obeznámených s přípravou jmenování nového šéfa centrální banky. Deník informuje, že Havel oznámí jméno nového guvernéra ČNB koncem tohoto týdne a samotné jmenování by se mělo odehrát v první polovině příštího týdne.

|Zprávy ze světa

Cheney je v nemocnici s bolestí na prsou

Richard Cheney, republikánský kandidát na viceprezidenta USA, byl dnes ráno „preventivně“ hospitalizován s bolestí v hrudi. Cheney měl podobné bolesti již v minulosti a vždy se dával preventivně prohlédnout. Když si Bush Cheneyho vybíral za kandidáta na viceprezidenta, podle mluvčí věděl, že tento politik měl srdeční problémy. 59letý Cheney měl před lety problémy se srdcem a byl mu voperován bypass.

|Zprávy ze světa

„Nemoc šílených krav“ dorazila do Španělska

V Galicii na severozápadě Španělska byly zjištěny dva případy bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) označované jako nemoc šílených krav. Jde o první případy v této zemi. Španělské ministerstvo zemědělství oznámilo, že oba případy zjistila sanitární služba galicijské autonomní vlády při testování 132 kusů dobytka.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

Vyjednavač EU znepokojen změnami kolem ČNB

Hlavní vyjednavač Evropské unie pro Českou republiku Rutger Wissels je znepokojen vládním návrhem zákona o České národní bance. Po setkání s ním to na dotaz novinářů připustil státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička. Evropská komise očekává změnu, řekl.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

Nástupce Tošovského oznámí Havel do konce týdne

Do konce tohoto týdne zveřejní prezident Václav Havel jméno nového guvernéra České národní banky a členů bankovní rady. Oznámil to prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Je možné, že se tak stane už ve zítra. Dosavadního šéf ČNB Josef Tošovský rezignoval k 1. prosinci.

|Zprávy z domova

Čtyřkoalice chtěla odložit jednání o obecních volbách

Až na prosincovou schůzi Senátu, která proběhne v novém složení určeném nedělními volbami, chtěli senátoři čtyřkoalice odsunout projednání kontroverzní novely zákona o komunálních volbách. Návrh na změnu programu zasedání však neprosadili. Cílem bylo odvrátit schválení novely, protože na prosincové schůzi už nebudou mít ČSSD a ODS potřebnou většinu hlasů.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Ruská rada rozhodovala o hymně

Poradní orgán ruského prezidenta, Státní rada, na svém prvním zasedání poslouchal hudbu. Mimo zvažování důležitých otázek týkajících se strategického vývoje země regionální šéfové radili Vladimiru Putinovi, který návrh hymny bude nejdůstojnější.

|Zprávy ze světa

Atentát na srbského zástupce jugoslávské vlády v Kosovu

Obydlím srbského zástupce jugoslávské vlády v Kosovu Stanimira Vukičeviče otřásl dnes ráno výbuch. Ačkoli byl Vukičevič tou dobou v domě, vyvázl bez zranění. Zraněni však byli dva jeho zaměstnanci, z toho jeden těžce. Přízemí domu je prý zcela zničeno, sousední domy mají vysklená okna a několik jejich obyvatel skončilo také v nemocnici.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Při výbuchu v Izraeli asi 20 zraněných

Při výbuchu bomby v autobusu v centru izraelského města Hadera severně od Tel Avivu bylo zraněno nejméně 20 osob. Podle agentury Reuters to oznámila izraelský rozhlas. Ten později uvedl nepotvrzenou zprávu, že při explozi přišla nejméně jedna osoba o život. Zpravodaj rozhlasu, který byl na místě události, hlásil, že autobus byl „možná zničen dálkově odpálenou náloží a že v ulici byly způsobeny i škody na obchodech“.

|Zdenka Turková |Zprávy ze světa

Ruční přepočítání hlasů na Floridě schválil soud

Hlasy z ručního přepočítávání odevzdaných volebních lístků musejí být započteny do konečných výsledků voleb ve státě Florida. Rozhodl o tom dnes nad ránem floridský Nejvyšší soud. Jako nejzazší datum ukončení volebních operací přitom stanovil neděli 26. listopadu. Toto rozhodnutí jednoznačně nahrává demokratickému kandidátovi na prezidntský post Alu Goreovi. Jeho tým si od toho slibuje dodatečné zisky hlasů. Bush zatím vede podle neoficiálních výsledků nad Gorem jen o 930 hlasů při šesti miliónech floridských voličů.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Do Labe unikl hydraulický olej

Z děčínského Kovošrotu unikl včera večer do Labe hydraulický olej. Úsekový technik Povodí Labe Jiří Mach jeho množství odhaduje na 50 litrů. Únik oleje z Kovošrotu prý ale život v Labi nezahubí, protože se z něj nevytvořila souvislá vrstva, která by bránila přístupu vzduchu. Podle ředitele Kovošrotu bylo ale množství uniklého oleje tak malé, že se nedá měřit ani na litry.

|Ekonomika

Od ledna bude minimální mzda vyšší

Vláda rozhodla o zvýšení minimální mzdy. S účinností od 1. ledna příštího roku bude namísto současných 4.500,- činit rovných 5.000,-. Nejnižší hodinovou mzdu vládní nařízení zvyšuje z dosavadních 25 na 30 korun. Podle návrhu daňových opatření pro rok 2001 bude minimální mzda po zdanění činit čistých 4184 korun. Od počátku loňského roku zvýšila vláda minimální mzdu již čtyřikrát - celkem o 73 procent.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Dánské ministerstvo očekává milost pro svého občana

Dánské ministerstvo zahraničí očekává, že český prezident Václav Havel do týdne zváží milost pro osmnáctiletého dánského studenta Madse Traerupa, který je už dva měsíce v Praze ve vazbě na základě obvinění z útoku na veřejného činitele během zářijových demonstrací proti Mezinárodnímu měnovému fondu. V dánském parlamentu to prohlásil dánský ministr zahraničí Niels Helveg Petersen.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru