Archiv | zprávy ze dne 29. listopadu 2000

|Zprávy z domova

Dokumenty bývalého Ústředního výboru KSČ odtajněny

Stupně utajení u dokumentů bývalého Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) z let 1945 až 1989 Národní bezpečnostní úřad zrušil a budou tedy běžně přístupné. Toto plošné odtajnění se zatím netýká mezinárodních smluv. Archivy někdejšího komunistického vedení jsou nyní uloženy ve Státním ústředním archivu v Praze.

|Ekonomika

Turecko žádá o pomoc Mezinárodního měnového fondu

Turecko žádá Mezinárodní měnový fond o urychlené poskytnutí úvěrové tranše 600 miliónů USD. Ocitlo na pokraji krize likvidity. MMF přitom přitom už Turecku poskytl záložní úvěry v hodnotě zhruba čtyř miliard dolarů. Turecko fond rovněž žádá o doplňkovou rezervní facilitu, která se zemím obvykle poskytuje v případě spekulativních útoků nebo nečekaných hospodářských krizí.

|Ekonomika

Holding Unipetrol ovládl rafinérii Paramo

Na mimořádné valné hromadě akciové společnosti Paramo v Pardubicích zasedli do pětičlenného představenstvo firmy tři zástupci státního petrochemického holdingu Unipetrol. Ten se tím ujal vlastnických práv v Paramu. Stalo se tak poté, co vláda minulý týden schválila, aby se stal Unipetrol novým vlastníkem necelých 71 procent akcií rafinérie.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Tendr na stíhačky bude vyhlášen až za dva týdny

Termín vyhlášení výběrového řízení na dodavatele vojenských nadzvukových letounů byl na základě pondělního rozhodnutí vlády odložen na 15. prosinec. Ministři totiž v pondělí uložili ministerstvu obrany dopracovat zadávací dokumentaci pro výběrové řízení podle platného právního rámce tak, aby mohli být zájemci osloveni. Informoval o tom mluvčí ministra obrany Milan Řepka.

|Zprávy z domova

Pokračoval soud s bývalým předsedou FNM

U Obvodního soudu pro Prahu 5 pokračovalo hlavní líčení v kauze falešného lustračního osvědčení někdejšího předsedy Fondu národního majetku Jana Stiesse. Personální pracovnice FNM Hana Seidlerová k okolnostem Stiessova nástupu do této institucena, připustila, že je možné, že potvrdila pravost osvědčení, aniž jeho originál viděla.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Havel vládě vypočítává své pravomoci

Prezident Václav Havel jmenoval nové vedení Centrální banky. Dostal se ale do sporu s vládou, podle které jmenování guvernéra a viceguvernérů vyžaduje kontrasignaci předsedou vlády. Prezident na noční usnesení vlády reagoval dopisem premiérovi, ve kterém se odvolává na článek 62 Ústavy České republiky. Ten podle Václava Havla vypočítává prezidentovy pravomoce, které nepodléhají kontrasignaci.

|Zprávy z domova

Prezident Václav Havel jmenuje vedení centrální banky

Přestože ochořel, je prezident republiky Václav Havel rozhodnut jmenovat nové vedení České národní banky. Včerejší lékařské vyšetření potvrdilo, že se Havlův zdravotní stav zlepšuje. K informacím tisku, že se vláda rozhodla podmínit jmenování vedení centrální banky spolupodpisem premiéra, řekl Radiožurnálu prezidentův mluvčí Ladislav Špaček, že po osmi letech fungování této Ústavy přichází vláda s jejím zcela novým právním výkladem, z něhož by vyplývalo, že dosavadní guvernér i všichni viceguvernéři ČNB zastávali své funkce nelegálně a všechna jejich rozhodnutí jsou neplatná.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Blízký Východ stále neklidný

Izraelští vojáci v přestřelce v pásmu Gazy zastřelili čtyři Palestince. Oznámily to izraelské vojenské zdroje, na které se odvolává agentura Reuters. Palestinská strana zatím informaci nepotvrdila. Podle Izraelců se incident stal poblíž Kissufimu. Skupina Palestinců se prý snažila dostat z pásma do Izraele přes zátarasy a hlídku, zahájila palbu na Izraelce a ti ji opětovali.

|Zprávy ze světa

Rakouský kancléř stále trvá na prověrce Temelína

Na nové schůzce premiéra Miloše Zemana s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem zazní opět stejné požadavky. Schüssel uvedl, že jeho cílem je mezinárodní prověrka bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín, při které by měly subjekty ze sousedních zemí také svá práva, a stejně tak i celkové přezkoumání vlivů na životní prostředí.

|Zprávy z domova

Dnešní mlha vedla v Praze k tragickým nehodám

Nejméně tři lidské životy si vyžádaly tragické dopravní nehody na jihozápadních obchvatech Prahy. První se stala kolem deváté hodiny na Novořeporyjské ulici v Praze 5, kde se srazily 3 kamiony. O hodinu později se nejméně 40, možná i více aut srazilo na začátku dálnice D5. Oba úseky jsou stále naprosto neprůjezdné a stojí zde kolony aut.

|Zprávy z domova

Vláda se ve věci guvernéra ČNB obrátí na Ústavní soud

Vláda se zřejmě pokusí zpochybnit dnešní jmenování Zdeňka Tůmy guvernérem České národní banky u Ústavního soudu. Vládní legislativa pod vedením vicepremiéra Pavla Rychetského je přesvědčena o tom, že toto jmenování podléhá kontrasignaci zástupce vlády. Ministr financí Pavel Mertlík je pak přesvědčen, že je správné obrátit se v této situaci na Ústavní soud.

|Zprávy z domova

Prezident jmenoval vedení České národní banky

Prezident Václav Havel jmenoval s účinností od 1. prosince novým guvernérem České národní banky dosavadního viceguvernéra Zdeňka Tůmu. Novým viceguvernérem jmenoval prezident nynějšího člena bankovní rady Luďka Niedermayera a novými členy bankovní rady Michaelu Erbenovou a Jana Fraita. Tůma byl jmenován šéfem centrální banky do roku 2005, Niedermayer bude viceguvernérem do roku 2002 a jmenování Erbenové a Fraita je na plné funkční období šesti let.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Pro Kavanovu kampaň pracovali i státní zaměstnanci

V předvolební kampani ministra zahraničí Jana Kavana, který neobhájil senátorské křeslo na Prostějovsku, se objevovali i někteří zaměstnanci ministerstva a Úřadu vlády. Pracovník ministrova kabinetu Martin Houska dojednával mikrobusy pro obce v okrese a kolem kampaně se pohyboval i Petros Michopulos ze Strakovy akademie. Oba však tvrdí, že plnili pouze své pracovní povinnosti a na kampani se nepodíleli.

|Zprávy ze světa

Opoziční Likud nabízí odcházejícímu Barakovi koalici

Poté, co izraelský parlament v prvním čtení odhlasoval vypsání předčasných voleb a Ehud Barak s nimi vyslovil souhlas, vůdce opozičního Likudu Ariel Šaron oznámil, že by byl ochoten jednat s Barakem znovu o vytvoření koaliční vlády. „Podle mého názoru je tohle smutný den pro Izrael. Národ potřebuje jednotu, aby mohl dosáhnout míru,“ řekl Šaron rozhlasu. Pokusy o vytvoření vlády národní jednoty přitom v minulých týdnech probíhaly a skončily neúspěchem.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Prezident se prý uzdravuje

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se nadále zlepšuje. Začínající zápal plic, který u něj v pondělí prokázalo počítačové vyšetření, je na ústupu. Řekl to Havlův osobní lékař Ilja Kotík. Havla prohlédl poté, co prezident na zámku v Lánech jmenoval nového guvernéra centrální banky.

|Zprávy z domova

Odpoledne bude mlhavé a zítřek také

Odpoledne bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo, ojediněle s mrholením. Na horách a místy i v nižších polohách polojasno. Nejvyšší teploty 6 až 10, v místech se slunečním svitem až 13 stupňů, v 1000 metrech na horách kolem 10 stupňů Celsia. Jižní vítr bude vát rychlostí 5 až 20 kilometrů za hodinu. Tlaková tendence: slabý pokles. Rozptylové podmínky: mírně nepříznivé.

|Jana Petrová |Zprávy ze světa

Oběti požáru lanovky v Kaprunu byly identifikovány

Odborníci z Institutu soudního lékařství v rakouském Salcburku identifikovali pomocí analýzy DNA všech 155 obětí rozsáhlého požáru lanovky v Kaprunu. Pozůstatky obětí budou do čtvrtka dopraveny jejich příbuzným. Při požáru v tunelu pozemní lanové dráhy z Kaprunu na Kitzsteinhorn se udusilo jedovatými plyny 92 Rakušanů, 37 Němců, deset Japonců, osm Američanů, čtyři Slovinci, dva Nizozemci, Brit a česká lyžařská instruktorka.

|Zprávy ze světa

Barak ztrácí oprávnění pro dohody s Palestinci

Podle izraelského prezidenta Moše Kacava nemá premiéra Ehud Barak právo uzavřít případnou mírovou dohodu s Palestinci. „Současná vláda nemůže přijímat důležitá rozhodnutí o podstatných záležitostech, když se blíží nové volby," řekl přímo v rozhovoru pro rozhlas. Návrh zákona o rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb schválil izraelský parlament v úterý a Ehud Barak s předčasnými volbami souhlasil.

|Zprávy ze světa

Celoevropská opatření proti infikovaným potravinám

Evropská komise navrhla, aby byly z potravinového řetězce vyřazeny produkty z hovězího dobytka staršího 30 měsíců, který se nepodrobil testům na takzvanou nemoc šílených krav (bovinní spongigormní encefalopatii). Komise také navrhla, aby ve všech zemích Evropské unie bylo dočasně zastaveno používání masokostních mouček pro vykrmování všech hospodářských zvířat.

|Zprávy z domova

Kauza Thorges vrácena Obvodnímu soudu pro Prahu 1

Kauzu taxislužby Thorges, jejíž zaměstnanci jsou stíháni pro vydírání svých kolegů z branže, vrátil pražský městský soud k projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Ten letos v červnu odsoudil čtyři z devíti obžalovaných k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce čtyř let, jednoho k dvouletému podmíněnému trestu s pětiletou zkušební lhůtou a zbylé čtyři muže obžaloby zprostil. Městský soud tento verdikt dnes zrušil a případ obvodnímu soudu vrátil.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Četli, ale neplatili

Pro klesající zájem čtenářů a jejich stále liknavější platební morálku zastavil americký bestsellerový autor Stephen King vydávaní jednotlivých kapitol svého románu Rostlina (The Plant) na Internetu. Oznámil to americký deník The New York Times. Spisovatel bude dál pracovat na jiných knihách. Rostlinu totiž King začal psát už v osmdesátých letech, ale kniha zůstala nedokončena.

|Ekonomika

Česká republika obdržela hodnotící zprávu Světové banky

Světová banka doporučuje České republice rozložit řešení velkého objemu špatných úvěrů na více subjektů a ulehčit tak Konsolidační bance. Nabádá rovněž ke zlepšení právního rámce v případě konkursů a vymáhání úvěrů, protože dosud přijaté novely příslušných zákonů nepovažuje za dostatečné. Chválena je snaha o regulaci kapitálového trhu a urychlení privatizace bank.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Německá katolická církev odškodňuje nuceně nasazené

Německá katolická církev vyzvala lidi nasazené za války nuceně v jejích zařízeních, aby se přihlásili o přímé odškodnění. Očekává zhruba 1000 žádostí s tím, že se zatím ohlásilo jen několik desítek poškozených, většinou polských občanů. Nevylučuje ani žádosti českých občanů.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Pět pracovníků mírovské věznice nakonec bez obvinění

Pět ze sedmi dozorců, které ředitel mírovské věznice postavil po útěku dvojnásobného nájemného vraha Jiřího Kajínka mimo službu, vyšetřovatel nakonec neobvinil. Případ pěti zaměstnanců se vrátil v těchto dnech zpět k vedení věznice ke kázeňskému projednání. Dva z pěti zaměstnanců přitom do služby už nenastoupí, protože dali výpověď. Potvrdil to ředitel mírovské věznice Ladislav Mička.

|Olga Jeřábková, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Evropský tisk o volbách v Rumunsku i Americe

Německý tisk si pozorně všímá průběhu zasedání česko-německého diskusního fóra, které proběhlo v Hamburku. Ztrácí se prý zájem něco opravdu řešit. Západoevropský tisk také nenechaly klidným volby v Rumunsku, které potvrdily sílící extremismus v zemi. Trvalým námětem komentářů jsou samozřejmě i americké prezidentské volby a bez povšimnutí neprošla ani evropská dohoda o zamezení daňových úniků.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru