Archiv | zprávy ze dne 1. prosince 2000

|Zprávy z domova

V ostravském bytě vybuchl granát

Po výbuchu granátu v Tlapákově ulici v Ostravě-Hrabůvce skončili v nemocnici dva muži. V bytě, kde se podle policie scházejí narkomani, byli v době výbuchu tři muži ve věku 21 a 25 let. Jeden z nich krátce po půlnoci vstupil do obývacího pokoje, vytáhl z kapsy bundy granát typu F-1 a za nesrozumitelných řečí zamáčkl jeho pojistku. Bezprostředně poté granát explodoval.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Dvě oběti střetů s izraelskými jednotkami

Při ozbrojeném střetnutí s izraelskými vojáky u Rafáhu v jižní části pásma Gazy byl dnes zastřelen 12letý palestinský chlapec. Oznámila to bez bližších podrobností agentura AFP s odvoláním na nemocniční zdroje. Dalšího mladého Palestince zastřelili izraelští vojáci nedaleko Hebronu na západním břehu Jordánu.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Zahraniční tisk o Blízkém východu a o hovězím

Handrkování kolem výsledků prezidentských voleb v USA zcela zastínily dva jiné zahraničně politické problémy: blízkovýchodní konflikt spolu s předčasnými volbami v Izraeli a šířící se šílenství evropského skotu spolu se zákazem krmivové masokostní moučky a klesající spotřebou hovězího masa.

|Zprávy ze světa

Na srbsko-kosovské hranici přibylo vojáků KFOR

Na administrativní hranic mezi Kosovem a Srbskem byly posíleny jednotky KFOR. Do oblasti, kde se minulý týden odehrály srážky mezi albánskými separatisty a srbskými policisty, tak přišlo dalších více než sto vojáků. Úkolem jednotky je zabránit dalším nepokojům a aktivitám povstalců z Preševského údolí a zajistit bezpečnost obyvatelům regionu.

|Zprávy z domova

Zataženo bude asi až do adventní neděle

Dnes odpoledne bude většinou zataženo nízkou oblačností a mlhavo, ojediněle mrholení. Na horách a místy i v nižších polohách, zejména pak na severovýchodě Moravy a ve Slezsku, bude polojasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 4 až 8, při malé oblačnosti kolem 10 stupňů, v 1000 m na horách kolem 10 °C. Rychlost slabého jižního až jihovýchodního větru bude mezi 2 až 4 metry za sekundu. Tlaková tendence: setrvalý stav nebo slabý pokles. Rozptylové podmínky: mírně nepříznivé.

|Zprávy z domova

Senátní klub ČSSD oznámil, jaké má ambice

Křeslo místopředsedy Senátu, předsedy jednoho ze senátních výborů a předsedy jedné senátní komise by ráda obsadila ČSSD. Podle předsedy senátorů strany Zdeňka Vojíře má tento záměr podporu senátorského klubu ODS a KDU-ČSL. Vojíř doufá, že při povolebních jednáních o obsazení funkcí v orgánech Senátu budou senátorské kluby vycházet z aktuálního složení horní komory a z principu poměrného zastoupení.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Zatím žádné rozhodnutí o americkém prezidentovi

Americký Nejvyšší soud ukončil slyšení o právoplatnosti ručního přepočítávání hlasů ve floridských prezidentských volbách. Soud neuvedl, kdy vynese výrok ani nenaznačil, jaký může být, ale soudci se dotazovali, zda rozhodování ve věci jednoho ze států Unie vůbec přísluší federální instituci. Devět soudců Nejvyššího soudu musí totiž rozhodnout, zda potvrdí, nebo zavrhne výrok floridského Nejvyššího soudu, který ruční přepočítávání povolil a prodloužil navíc o několik dní termín pro vyhlášení oficiálních výsledků.

|Ekonomika

Hospodářství ČR je nejlepší ve střední a východní Evropě

Ústav německého hospodářství v Kolíně nad Rýnem řadí letos mezi reformními zeměmi střední a východní Evropy Českou republiku podle celkového indikátoru, v němž je započten hospodářský růst, vývoj inflace, rozpočtové schodky a výsledky zahraničního obchodu, na první místo. ČR prý figuruje v čele přesto, že za hospodářský růst a solidnost státních financí nemůže dostat ty nejlepší známky.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

Prezident se snaží o smírčí řešení

Prezident Václav Havel nabídl vládě smírné řešení ve sporu o jmenování guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. Pokud vláda uzná legitimitu jmenování všech dosavadních guvernérů ČNB, tedy včetně Tůmy, obrátí se sám na Ústavní soud. Ten by měl určit, jaký postup jmenování guvernérů ČNB je v souladu s Ústavou. Tento návrh podle důvěryhodného zdroje ČTK Havel předložil dnes večer jednomu ze členů vlády.

|Ekonomika

Levice odmítla vyčlenit finance na důchodovou reformu

Levicoví poslanci zamítli návrh novely, podle které by Fond národního majetku vyhradil 100 miliard korun z výnosů privatizace na důchodovou reformu. Podobnou předlohu se lidovci a unionisté snažili prosadit už v září. Tehdejší návrh počítal s vyčleněním 200 miliard korun. Podle autorů novely by částka pomohla nastartovat důchodovou reformu, ale ČSSD chce raději prostředky z privatizace „rozpustit“ na krátkodobé cíle.

|Markéta Kaclová |Zprávy z domova

Havel se uzdravuje

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla, který o víkendu onemocněl zápalem plic, se lepší. Odpolední kontrolní vyšetření podle mluvčího prezidenta Ladislava Špačka dopadlo včetně rentgenu plic dobře a potvrdilo příznivý průběh hojení zápalu plic.

|Zprávy ze světa

Raketoplán letí na pomoc Mezinárodní vesmírné stanici

Americký raketoplán Endeavour s pětičlennou posádkou letí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), aby ji opatřil speciálním solárním panelem pro výrobu elektrické energie. Americká kosmická agentura NASA označila misi za jednu z nejsložitějších technických operací na oběžné dráze kolem Země. Podle odborníků je však připojení panelů nezbytné, protože ISS strádá naprostým nedostatkem elektrické energie.

|Zprávy ze světa

Světový den AIDS byl tentokrát zaměřen na muže

Po celém světě dnes probíhaly kampaně s cílem přesvědčit lidstvo, že smrtící epidemii AIDS může zastavit jedině změna chování. Letošní kampaň je zaměřena především na muže a dospívající chlapce, kteří často střídají sexuální partnery, praktikují pohlavní styk bez ochrany a chybí jim zdravotní péče. Virem HIV je v současné době na světě nakaženo asi 36,1 miliónu lidí, z toho více než 1,3 miliónu dětí.

|Ladislav Dvořák |Zprávy z domova

Ode dneška platí zákaz dovozu skotu a hovězího masa

Ode dneška platí v České republice zákaz dovozu hovězího a výrobků z něj ze zemí, kde se vyskytla nemoc šílených krav. Státní veterinární správa tak rozhodla po konzultacích s ministrem zemědělství Janem Fenclem s tím, že zákaz dovozu se rozšiřuje z Velké Británie, Francie a Portugalska na Belgii, Dánsko, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko, Německo a Španělsko. Podle tiskového mluvčího veterinární správy Josefa Dubna jde o opatření předběžné opatrnosti.

|Ekonomika

Rozpočet ČR má zatím schodek 19,1 miliardy korun

Deficit státního rozpočtu ke konci listopadu letošního roku vzrostl na 19,1 miliardy korun oproti 11,3 miliardy korun v závěru října. Ve stejném období loňského roku se rozpočtu nedostávalo 10,7 miliardy korun. Příjmy za leden až listopad činily 528,1 miliardy korun a výdaje 547,2 miliardy korun. V samotném listopadu skončil rozpočet deficitem 7,8 miliardy korun.

|Zprávy z domova

Společný klub senátorů čtyřkoalice nevznikne

Na dnešním zasedání senátního klubu KDU-ČSL padlo definitivní rozhodnutí - ke sloučení s klubem Unie svobody a ODA do společného senátního klubu čtyřkoalice nedojde. Lidovečtí senátoři pak zvolili nové vedení svého klubu. Funkci předsedy obhájil Jiří Šenkýř, prvním místopředsedou se stal jeho protikandidát Josef Kaňa. Ve vedení zasednou i Milan Šimonovský a Jiří Stodůlka, kteří budou v Senátu nováčky.

|Zprávy ze světa

Zástupci Temelína diskutují s rakouskými občany

Zástupcům provozovatele temelínské elektrárny a dalším českým odborníkům z oblasti jaderné energetiky a životního prostředí přišlo klást otázky asi 1500 Rakušanů. Setkání v prostorách Design Centra v hornorakouském Linci je prvním, na němž má rakouská veřejnost možnost přímo klást své otázky.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Chilský soud vydal zatykač na Pinocheta

Chilský soudce Juan Guzmán vydal zatykač na bývalého diktátora Augusta Pinocheta, se kterým bude zahájeno soudní řízení ve věci „karavany smrti“. Oznámila to agentura Reuters. Agentura AFP ze soudních zdrojů zjistila, že bývalý diktátor má soudně nařízené domácí vězení.

|Ekonomika

Slovensko má vyšší rozpočtový schodek než loni

Slovensko oznámilo stav svého hospodaření. Deficit slovenského státního rozpočtu stoupl v závěru listopadu na 12,6 miliardy slovenských korun, zatímco ve stejném období loňského roku činil 11,8 miliardy Sk. Tuto sumu však rozpočet Slovenska letos překročil už koncem října, kdy vykázal deficit 11,924 miliardy Sk.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Polští celníci zvýšili kontroly masa na našich hranicích

Polští celníci v obavě před zavlečením takzvané choroby šílených krav (BSE) zvýšili kontrolu masa importovaného do země přes hranici s Českou republikou. Vyplývá to z informací celního úřadu v jihopolském Těšíně. Podle něj nyní není prakticky možnost, že se do Polska přes jižní hranici dostalo nakažené maso.

|Ekonomika

MMF souhlasí s půjčkou Turecku

Mezinárodní měnový fond vyhoví žádosti Turecka a poskytne mu dodatečné úvěry na překonání krize likvidity v bankovním sektoru. Fond o tomto víkendu pošle do Ankary své zástupce, aby posoudili situaci a rozhodli, jakým způsobem je třeba situaci řešit. MMF Turecku vyhověl poté, co turecká vláda slíbila prosadit důležité reformy.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Nejvyšší soud rozhoduje o americkém prezidentovi

Americký Nejvyšší soud zahájil slyšení, ve kterém má rozhodnout na žádost právního týmu republikána George Bushe o právoplatnosti ručního přepočítávání volebních lístků v prezidentských volbách na Floridě. Jde o historicky první a klíčovou intervenci Nejvyššího soudu v amerických prezidentských volbách, ve kterých soupeří o vítězství Bush s demokratem Albertem Gorem.

|Ladislav Dvořák |Zprávy ze světa

ČR bude jednat s EU o životním prostředí a regionech

Složité rozhovory dnes čekají naši zemi s přestaviteli Evropské unie o kapitolách „životní prostředí“ a „regionální politika“. Jednání je jakýmsi nahrazením zrušených rozhovorů ze 16. listopadu. Unie tehdy nedokázala připravit poziční dokumenty kvůli odporu Rakouska vůči jaderné elektrárně Temelín. Na začátku tohoto týdne však šéf české diplomacie Jan Kavan dosáhl ve Vídni dílčí dohody a Rakousko tak stáhlo své výhrady z kapitoly životní prostředí.

|Zprávy ze světa

Od zítřka je v Německu zakázána masokostní moučka

V Německu vstoupí v sobotu v platnost všeobecný zákaz výroby a dovozu masokostní moučky. Po dolní komoře parlamentu, Spolkovém sněmu, toto zákonné opatření schválila v bleskovém řízení také horní komora, Spolková rada. Jakmile byl zákon přijat, byl letecky dopraven do Bonnu, aby jej podepsal spolkový prezident Johannes Rau. Celý legislativní proces tedy trval pouhých pět dní.

|Ekonomika

Podporu hypoték stát v příštím roce nesníží

Hypoteční úvěry budou i v příštím roce podporovány čtyřprocentní bonifikaci úrokové sazby. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž vládě předložilo návrh novely nařízení, které podporu stanovuje. Vláda počítá, že se bude návrhem zabývat v prosinci a v případě schválení bude nové nařízení platit od 1. února příštího roku.

|Zprávy ze světa

Izrael přestal blokovat letiště v pásmu Gazy

Izrael přestal blokovat palestinské mezinárodní letiště v pásmu Gazy. Židovský stát letiště uzavřel před téměř měsícem v reakci na palestinské povstání. Letiště, které Palestinci považují za symbol své nezávislosti, Izrael současné krize uzavřel už několikrát. Nyní bude v provozu mezi 8:00 a 16:00 místního času.

|Markéta Kaclová |Ekonomika

Erste Bank zaplatila i druhou splátku za ČS

Erste Bank der österreichischen Sparkassen AG poukázala na účet Fondu národního majetku včera 8,92 miliardy Kč, což představuje druhou tranši za nákup akcií v České spořitelně. Erste Bank zároveň připomněla, že podle dohody s FNM byla přitom druhá tranše splatná až do konce roku 2001.

|Ekonomika

ČKD Dopravní systémy získá Siemens

Věřitelský výbor DS, v jehož čele je státní Konsolidační banka, označil za jediného možného kupce firmy ČKD Dopravní systémy německou firmu Siemens. Další jednání směřující k uzavření kupní smlouvy by měla proběhnout do 31. ledna 2001. Jediným soupeřem Siemense ve výběrovém řízení byla domácí společnost Inekon. Škoda Holding nakonec se nakonec o ČKD DS neucházel.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Temelínské vedení se snažilo obrátit rakouské mínění

Téměř osm hodin trvalo v hornorakouském Linci setkání rakouské veřejnosti se zástupci jaderné elektrárny Temelín (JETE) a českými odborníky z oblasti jaderné energetiky a životního prostředí. Diskuse, ve které výkonný ředitel elektrárny František Hezoučký, odborníci z výzkumných ústavů a zpracovatelé posudků odpovídali na dotazy Rakušanů, skončila až v před pátou hodinou. V sále lineckého Design Centra bylo v tu dobu přítomno ještě asi tři stovky lidí.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru