Archiv | zprávy ze dne 18. září 2001

|Milan Kopp, Štěpán Etrych |Sport

Sparta remizovala v Lize mistrů s obhájcem trofeje Bayernem 0:0

Cenný bod za bezbrankovou remízu na půdě obhájce trofeje Bayernu Mnichov vybojovali fotbalisté pražské Sparty ve svém úvodním vystoupení v Lize mistrů. Blíž ke gólu však měli domácí, kteří dvakrát nastřelili břevno a jednou tyč. Také druhý zápas skupiny mezi Spartakem Moskva a Feyenoordem Rotterdam skončil nerozhodně.

|Milan Kopp, Marika Táborská, František Lutonský |Zprávy ze světa

Česká armáda nemá smrtící jedy

Žádný náznak, že by teroristé z organizace Al-Kajda Usámy bin Ládina mohli v České republice získat vzorky biologických zbraní od některé složky české armády, nezjistili čeští armádní odborníci. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. Armáda ani jiné instituce podléhající ministerstvu obrany podle něj nedisponují biologickými látkami botulotoxinem a antraxem, tedy snětí slezinnou. Od roku 1994 české obranné složky vůbec nedisponují žádnými bakteriálními kmeny nebo viry, které by bylo možné k přípravě bojové biologické zbraně použít.Speciálně vyčleněné skupiny prověřují, zda je možné, že islámští teroristé mohli v Česku získat botulotoxin a sněť slezinnou, jak to napsal britský The Mail on Sunday. Tyto nebezpečné jedy podléhají velmi přísným ochranným podmínkám. Například Ústav veterinárního lékařství v Brně má ve své sbírce bakterie, které botulotoxin produkují. Výroba této látky ale podle pracovníků laboratoře není zas až tak náročná. V současné době by podobné bakterie měly být ve dvou referenčních laboratořích.

|Milan Kopp, Štěpán Etrych |Sport

Čtvrté kolo hokejové extraligy: Na čele zůstává Sparta

Sparta si díky vysoké výhře nad Plzní udržela vedení v tabulce, o které ovšem díky většímu počtu odehraných zápasů nemohla ve 4. kole přijít ani teoreticky. Konečně zabralo i Znojmo, Vítkovice i díky čistému kontu brankáře Trvaje vysoko přehrály Pardubice a Zlínu pomohl k výhře nad valašským rivalem a úřadujícím mistrem ze Vsetína návrat útočníka Čajánka. Stále se nemohou chytit České Budějovice a až ve třetím prodloužení za sebou došlo i na pražskou Slavii.

|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Eva Ziliziová |Zprávy ze světa

Češi by měli opustit Pákistán i Afghánistán

Bezpečnostní opatření v České republice se přes hrozbu Talibanu Spojeným státům nezmění. Svatou válkou - džihádem pohrozilo afghánské vládnoucí hnutí pokud USA zaútočí na Afghánistán. Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové byla riziková místa určena okamžitě po teroristickém útoku minulé úterý a následně byla přijata příslušná bezpečnostní opatření. Jediným problémem jsou podle ní anonymní výhrůžné telefonáty. Všechna opatření zavedená v reakci na teroristický útok v USA budou pro policii finančně značně náročná.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Aktuálně

Do České republiky se příbuzným a přátelům dosud neohlásilo 69 osob, počet však kolísá podle toho, jak se pohřešování ozvou domů. Oznámil to český generální konzul v New Yorku Petr Gandalovič. Americké úřady prozatím nenahlásily žádného českého občana, který zahynul nebo utrpěl zranění při leteckém teroristickém útoku, při němž se zhroutily obě věže Světového obchodního střediska a jedna sousední budova a několik mrakodrapů bylo poškozeno.

|Milan Kopp, Marika Táborská, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Izrael zastavil operace proti Palestincům

Izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer dnes nařídil armádě zastavit všechny útočné operace proti Palestincům. Před ním zakázal nejvyšší palestinský představitel Jásir Arafat policistům střílet na Izraelce, a to i v sebeobraně. Jak televizi CNN řekl izraelský ministr zahraničí Šimon Peres, právě Arafatova výzva byla jedním z důvodů, proč Izrael zastavil palbu.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Aktuálně

Vláda prezidenta George Bushe konkretizuje přímou finanční pomoc americkým leteckým společnostem, otřeseným v důsledku teroristických útoků na USA z minulého týdne. Ministr dopravy Norman Mineta je po schůzce se zástupci leteckých společností přesvědčen, že záchranný balík pro odvětví bude předložen Kongresu do počátku příštího týdne.

|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová |Zprávy ze světa

Aghánistán hrozí džihádem - naděje na nalezení živých slábne

Taliban vyhrožuje Američanům džihádem - podle Muhammada Achunda je útok USA na Afghánistán cestou ke zničení amerického Bílého domu, NATO a všech spojenců Ameriky. Spojené státy totiž připravují detailní plán leteckých úderů proti Afghánistánu. Tamní vládní hnutí Taliban jim odmítá vydat saúdského milionáře Úsamu bin Ládina, který je z útoků podezřelý. Pákistánská delegace, která se v Afghánistánu pokoušela přesvědčit vládnoucí hnutí Taliban o reálnosti hrozby amerického útoku, dnes odjela z Kábulu a nemá v úmyslu se tam vracet. Výsledky jednání odmítl mluvčí pákistánského ministerstva upřesnit. Ve Spojených státech pokračuje intenzivní vyšetřování teroristických útoků na Washington a New York. Podle ministra spravedlnosti Johna Ashcrofta je možné, že společníci únosců letadel, která se stala nástroji atentátů, jsou stále ještě na území USA. Ashcroft proto žádá Kongres, aby rozšířil pravomoce vyšetřovatelů při odposlouchávání telefonů a domovních prohlídkách.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Aktuálně

Ministerstvo vnitra afghánského Talibanu shání dobrovolníky k boji proti "nevěřícím". Informovala o tom afghánská islámská agentura AIP s odvoláním na talibanský zdroj. Taliban hrozí Spojeným státům vyhlášením islámské svaté války - Džihádu. Má se tak stát, pokud bude uskutečněn odvetný útok na Afghánistán. Talibanský ministr vnitra Abdar Razzák Achund nabádal dobrovolníky k zápisu s tím, že budou povoláni k boji v "příslušnou dobu". Achund dodal, že k účasti v islámské svaté válce - Džihádu - jsou připraveny i ženy.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Aktuálně

Všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN byla odložena na neurčito. Měla se konat koncem září v New Yorku a zúčastnit se jí mělo na 70 premiérů a prezidentů a stejný počet ministrů zahraničí. Schůzka byla odložena z bezpečnostních důvodů. Oznámil to dnes v New Yorku mluvčí OSN Jan Fischer.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Aktuálně

Starosta New Yorku Rudolph Giuliani oznámil, že naděje vyproštění živých z trosek Světového obchodního střediska je "velmi, velmi malá". Potvrdil, že bylo nalezeno 218 mrtvých, z toho bylo identifikováno 152 osob. Mezi identifikované patří 37 policistů, 32 hasičů a 2 zdravotníci.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Aktuálně

Pákistánská delegace, která se v Afghánistánu pokoušela přesvědčit vládnoucí hnutí Taliban o reálnosti hrozby amerického útoku, dnes odjela z Kábulu a nemá v úmyslu se tam vracet. Výsledky jednání odmítl mluvčí pákistánského ministerstva upřesnit.

|Helena Šulcová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Obvinění pro Koženého je připraveno

Vyšetřovatel už má připraveno obvinění z podvodu pro bývalého prezidenta Harvardských fondů Viktora Koženého. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí republikových vyšetřovatelů Soňa Jindráková. Spolu s Koženým má být obviněn také bývalý likvidátor Harvardského průmyslového holdingu Boris Vostrý.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Aktuálně

Ve Velké Británii se údajně připravovalo nejméně pět z devatenácti sebevrahů, kteří zničili Světové obchodní středisko a poškodili Pentagon. Příslušníci elitních jednotek SAS kromě toho prý před lety cvičili mudžáhidy, kteří jsou dnes v síti protiamerických teroristů. Tyto informace vyplývají z britského tisku. Podle BBC měl hlavní podezřelý Usáma bin Ládin síť ve 34 zemích. Některé zdroje listu The Independent řada se domnívají že Usámovy lidé jsou na místě už léta a možná jsou připraveni k dalšímu útoku.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Aktuálně

Češi, kteří pobývají na území Pákistánu, popřípadě Afghánistánu, by měli neprodleně tyto země opustit. Vyzývá je k tomu české velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Ještě před tím by se naši turisté měli neprodleně zaregistrovat v každém větším pákistánském městě na policii a poté kontaktovat český zastupitelský úřad. Vzhledem k vývoji situace už velvyslanectví nedoporučuje ani přesun do sousedního Íránu, ale spíše na východ do Indie. Kvůli vízovému režimu naší země s Indií se pak ale musejí turisté obrátit na české velvyslanectví, které jim vystaví doporučující dopis.

|Jan Dvořák |Sport

I ten lev by tu pošel

Fakt, že sotva dvanáctitisícové městečko, či spíše městys Gravelines hostí základní skupinu evropského šampionátu basketbalistek, je nejen pro mne, ale prakticky pro všechny zúčastněné stejně nepochopitelný jako třeba záhada bermudského trojúhelníku. Přesto existuje a jeden každý se s ním musí vyrovnat. Gravelines samo nám to ovšem zatím příliš neusnadnilo.

|Milan Kopp, Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Stručně o střelách Tomahawk

Střely s plochou dráhou letu, neboli "manévrující letounové střely" General Dynamics Tomahawk existují v několika verzích. Takzvaná verze C například nese bojovou hlavici o hmotnosti 454 kilogramy, zatímco například typ D má v hlavici 166 miniaturních bombiček. Oba prototypy střel však mají stejný způsob navádění na cíl. Podotýkám, že se jedná o cíl pozemní.

|Andrea Brtníková, Marika Táborská |Zprávy z domova

Opavsku hrozila ekologická havárie

Na Opavsku dnes havarovala cisterna, převážející 30 tisíc litrů lehkého topného oleje. Podle mluvčího ostravského Hasičského záchranného sboru Libora Tomicy se řidič při projíždění zatáčky dostal na podmáčenou krajnici, která cisternu o hmotnosti 47 tun neudržela. Vůz sjel zčásti do příkopu a tam se začal naklánět. K žádnému zranění ani úniku ropných látek ale naštěstí nedošlo.

|Milan Kopp |Zprávy ze světa

Aktuálně

Preventivní bezpečnostní opatření v České republice zatím stále trvají. Podle ministrů obrany a vnitra - Jaroslava Tvrdíka a Stanislava Grosse - ale zatím není nutné přijímat v souvislosti s hrozbou Talibanu Spojeným státům opatření nová. Svatou válkou pohrozilo afghánské vládní hnutí, pokud USA zaútočí na Afghánistán. Podle ministra Grosse se vzniklá situace nyní analyzuje. Jak dodal, zvýšená bezepečnostní opatření si vyžádají desítky miliónů korun.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

aktuálně

Přes 3 tisíce osob demonstrovalo v jihopákistánském Karáčí proti případnému odvetnému útoku Spojených států na Afghánistán. Hlasitý, ale nenásilný protest sledovalo podle očitých svědků zhruba 500 policistů a vojáků. Demonstranti nesli transparenty se slogany, které vyzývaly pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, aby nepomáhal americkým jednotkám při očekávaném útoku na Afghánistán.

|Zdenka Schovánková, Marika Táborská |Zprávy z domova

Oldřich Kaiser opustil libereckou nemocnici

Dvanáct dní po vážné dopravní nehodě byl herec Oldřich Kaiser propuštěn z péče libereckých lékařů do domácího ošetřování. Herec se po autohavárii podrobil na chirurgickém oddělení dvouapůlhodinové operaci, během níž mu lékaři spravili rozdrcený bederní obratel. Nyní ho čekají asi tři měsíce rehabilitace - po tuto dobu také musí nosit zpevňující korzet.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

aktuálně

Spolkový kancléř Gerhard Schröder vzval k uvážlivosti hospodářské představitele i spotřebitele. Apeloval na ně, aby se ve svém ekonomickém rozhodování a spotřebitelském chování nenechali ovlivnit teroristickými útoky. Podle Schrödera neexistuje žádný důvod ke snižování spotřeby.

|Markéta Kaclová, Petr Voldán, David Šťáhlavský |Zprávy ze světa

Rusko pomůže USA při vyšetřování útoků

Ruská rozvědka zřejmě má informace o tom, kde se nacházejí teroristické oddíly Usámy bin Ládina. V rozhovoru pro ruský internetový deník to řekl vysoký představitel ruského ministerstva obrany. Neupřesnil ale, o které místo by mělo jít. Rusko minulý týden předpokládalo, že bin Ládinovi ozbrojenci jsou v horách poblíž Kandaháru v jižním Afghánistánu. Podle ředitele Federální bezpečnostní služby Nikolaje Patruševa ale bin Ládin po útoku na Spojené státy změnil místo pobytu. Ruské zvláštní služby přitom prý disponují údaji, podle nichž se saúdskoarabský terorista stále nachází na území Afghánistánu. Své schopnosti nabídl pro boj s terorismem i palestinský předák Jásir Arafat.

|Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Jana Zemanová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Železničáři hrozí stávkou

Ministr dopravy Jaromír Schling na dopoledním jednání nepřesvědčil odborové předáky o tom, že bude dostatek peněz na výplaty. Podle Odborového sdružení železničářů stát dluží opravárenským a stavebním firmám 6 miliard korun, a ohroženo je proto vyplácení mezd zaměstnancům těchto firem, které byly dříve součástí drah a jejich zaměstnanci jsou i nyní členy odborů.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

aktuálně

Odveta Spojených států za teroristické útoky proti New Yorku a Washingtonu si mezi americkými vojáky vyžádá oběti. Prohlásil to velitel ozbrojených sil NATO v Evropě americký generál Joseph Ralston. Podle něj operace není bez rizika. Na ochranu lidí se ale činí všechna možná opatření.

|Vladimír Hrubý, Marika Táborská |Zprávy z domova

Poslanci chtějí omezit zadlužování obcí a krajů

Diskutovat by o tom měli na mimořádné schůzi sněmovny, která začne dnes odpoledne. Příslušný návrh novely zákona o obcích, krajích a rozpočtových pravidlech územní samosprávy předložil spolu s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Bohuslavem Sobotkou také šéf klubu ODS Vlastimil Tlustý. Návrh například stanovuje, jakým postupem obce mohou vydávat dluhopisy, získávat úvěry, či kterými budovami nesmějí bankám ručit za poskytnuté úvěry.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

aktuálně

Ruská rozvědka zřejmě má informace o tom, kde se nacházejí teroristické oddíly Usámy bin Ládina. V rozhovoru pro ruský internetový deník to řekl vysoký představitel ruského ministerstva obrany. Neupřesnil ale, o které místo by mělo jít. Rusko minulý týden předpokládalo, že bin Ládinovi ozbrojenci jsou v horách poblíž Kandaháru v jižním Afghánistánu. Podle ředitele Federální bezpečnostní služby Nikolaje Patruševa ale bin Ládin po útoku na Spojené státy změnil místo pobytu. Ruské zvláštní služby přitom prý disponují údaji, podle nichž se saúdskoarabský terorista stále nachází na území Afghánistánu.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

aktuálně

Čína je připravena jednat na půdě Rady bezpečnosti OSN o každém návrhu týkajícím se boje s terorismem. Podle mluvčího pekingského ministerstva zahraničí ale odveta Washingtonu za teroristické útoky vyžaduje konkrétní důkazy. Mluvčí dodal, že Čína považuje za důležité, aby případná odveta nepoškodila nevinné národy a aby nebyla v rozporu s mezinárodním právem.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

aktuálně

Vůdci afghánského Talibanu si v rozhovorech s pakistánskými představiteli stanovili podmínky pro možné vydání saúdskoarabského teroristy Usáma bin Ládina. Podle pákistánských médií Taliban požadoval, aby bylo bin Ládinovi umožněno odjet do neutrální islámské země, kde by se podrobil soudnímu procesu.

|Markéta Kaclová, Jana Zemanová |Zprávy z domova

Hradecký okresní policejní ředitel mimo službu

Ze zneužití pravomocí veřejného činitele vyšetřovatel obvinil okresního policejního ředitele v Hradci Králové Aleše Pozdílka. Za vinu mu klade, že zakázal vyšetřovat dopravní nehodu, kterou zavinil hradecký státní zástupce Ivan Brož. Do skončení trestního řízení byl Pozdílek postaven mimo službu. Výkonem funkce okresního policejního ředitele v Hradci Králové byl dnes pověřen dosavadní Pozdílkův zástupce Josef Macháček.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

aktuálně

Afghánské vládní hnutí Taliban vyhlásilo Spojeným státům svatou válku - takzvaný džihád. Podle rozhlasové stanice BBC o tom informoval afghánský rozhlas citující vicepremiéra vlády afghánského fundamentalistického hnutí. Podle Mullaha Mohammada Hasana Akhonda je nepředstavitelné, že by teroristické útoky proti Světovému obchodnímu centru a Pentagonu zosnoval Taliban nebo Usama bin Ládin.

|Jan Šmíd, Olga Jeřábková |Zprávy ze světa

Zahraniční noviny o budoucnosti Afghánistánu

Zahraniční tisk se ptá, zda je třeba se připravit na válku a přemýšlí nad budoucností Afghánistánu po smrti Masúda. Všímá si také toho, že Izrael buduje zátarasy. V úvodu přehledu zahraničního tisku si ale budeme všímat především příprav na možnou vojenskou operaci v Afghánistánu.

|Jaroslav Skalický |Ekonomika

Ekonomické informace 18. 9. 2001

Newyorská burza má za sebou černý pondělek. Ceny drtivé většiny akcií zamířily prudce dolů. Akcie na pražské po drtivém úvodním propadu pod téměř tříleté minimum postupně zmírnily své ztráty. Index PX 50 se snížil na 320 bodů. Vláda předloží sněmovně návrh státního rozpočtu na příští rok s konečným deficitem ve výši dvaapadesát miliard 200 milionů korun.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

aktuálně

Spojené státy vyzvaly v noci své občany, aby nejezdili do Pákistánu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, které zároveň odvolalo všechny postradatelné zaměstnance zastupitelského úřadu USA v Islámábádu. Rodiny diplomatů dostaly pokyn opustit zemi.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru