Archiv | zprávy ze dne 17. listopadu 2001

|Markéta Kaclová, Ivo Čelechovský |Zprávy z domova

Rýmařov zůstává pod Moravskoslezským krajem

Obec Rýmařov zůstane součástí Moravskoslezského kraje. V lidovém referendu o tom dnes rozhodla více než čtvrtina jejích obyvatel. Nekteří z nich původně požadovali, aby obec byla raději přiřazena do Olomouckého kraje.

|Vladimír Vokál |Sport

Třinec zdolal v hokejové extralize Zlín

Dvě branky v oslabení pomohly hokejistům Třince k jasné extraligové výhře 4:0 na domácím ledě nad Zlínem. Hosté tak zůstali v tabulce druzí, Třinec si upevnil čtvrtou pozici. Oceláři svého soupeře přehráli ve strhujícím utkání především důraznou a spolehlivou hrou v obraně. Domácí gólman Lakosil udržel podruhé v této sezóně čisté konto.

|Markéta Kaclová, Jaroslav Doleček |Zprávy z domova

Na Václavském náměstí se sešli nespokojení

Na Václavském náměstí v Praze se sešli lidé, kteří nesouhlasí se současným stavem v naší společnosti. Z tribuny pod sochou sv. Václava hovořili například Jiří Stránský, Erazim Kohák, Táňa Fišerová, zástupci studentů a pedagogů a další představitelé veřejného života.

|Markéta Kaclová, Jana Zemanová |Zprávy z domova

Česko si připomnělo dvě výročí boje studentů

Naše země si dnes připomíná dva důležité okamžiky novodobých národních dějin: vzdor studentů proti nacismu roku 1939 a o padesát let pozdější protest proti zvůli tehdejího totalitního režimu. Tehdy, v listopadu 1989 přispěla radikalizace vysokoškolské mládeže k pádu komunismu. Od rána se na mnoha místech konaly pietní akce, politikové kladli věnce a adresovali občanům svá prohlášení.

|Markéta Kaclová, Jaroslav Zvára |Zprávy z domova

ODA bude jednat s Českou pojišťovnou o svém dluhu

Občanská demokratická aliance hodlá jednat s Českou pojišťovnou o restrukturalizaci svého dluhu. Po jednání Ústředního sněmu strany to řekl její předseda Michael Žantovský s tím, že plné soukromé vlastnictví věřitele ODA - České pojišťovny otevírá nové možnosti řešení tohoto problému. Občanská demokratická aliance zároveň odsoudila proces postupné legitimizace komunistického režimu.

|Markéta Kaclová, Ivan Mls |Zprávy ze světa

Další rakouská demonstrace proti Temelínu

Odpůrci jaderné elektrárny Temelín z Rakouska, Německa a Česka odpoledne demonstrovali na hraničním přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště. Na čtyři stovky účastníků demonstrace především z Horních Rakous, ale také Bavorska a Česka přišly vyjádřit svůj nesouhlas se spouštěním Temelína a varovat před nebezpečím možné jaderné havárie jihočeské elektrárny.

|Markéta Kaclová, Marta Levorová |Zprávy ze světa

Usáma prý opustil Afghánistán

Hledaný terorista Usáma bin Ládin opustil podle Talibanu Afghánistán. Prostřednictvím katarské televize al-Džazíra to oznámil talibanský velvyslanec v Pákistánu Abdul Salám Zaíf, který prý ale neví, kde teď bin Ládin je. Z Afghánistánu údajně odešel i se svými dětmi a ženami. Tyto zprávy ale popírá americké ministerstvo obrany, podle kterého o bin Ládinově odchodu neexistují žádné důkazy.

|Vojtěch Bidrman |Sport

Klokani překvapili lídra

V předehrávce čtrnáctého kola fotbalové Gambrinus ligy porazili v malém pražském derby Bohemians Spartu 2:1. Sparta sice vedla od závěrečné minuty prvního poločasu, kdy Labant proměnil penaltu, ale domácí zápas dvěma rychlými góly otočili. V 49. minutě vyrovnal Melecký a za dvě minuty otočil výsledek Baláž.

|Markéta Kaclová, Jiří Máslo |Zprávy z domova

Nesehnutí protestovalo proti výstavbě supermarketu

Ekologické hnutí Nesehnutí dnes uspořádalo na náměstí v Chrudimi protestní proti akci proti výstavbě nového supermarketu. Chrudimská městská rada totiž obešla vůli městského zastupitelstva a rozhodla se zamítnutý prodej pozemku obejít jeho pronájmem na dobu 60 let. Občané ale o potřebnosti dalšího obchodního centra pochybují.

|Markéta Kaclová, Renata Havranová |Zprávy ze světa

17. listopad se tentokrát slaví i na Slovensku

Sedmnáctý listopad se po dvanácti letech od Sametové revoluce stal státním svátkem také na Slovensku. Parlament rozhodl o změně v kalendáři koncem října. Pro státní svátek se vyslovila nadpoloviční většina poslanců, jak z koaličního, tak z opozičního tábora. S jejich rozhodnutím souhlasilo podle průzkumů 36 procent Slováků. Čtvrtina dotázaných byla proti. Ačkoliv diskuze o významu 17. listopadu na Slovensku neutichá, žádné oficiální připomenutí vláda ani sněmovna nepřipravila.

|Markéta Kaclová, Zdeněk Müller |Zprávy ze světa

V boji proti Al Kaidá bude pomáhat i Francie

Francie vyšle do Afghánistánu osm stíhaček typu Mirage 2000. Oznámil francouzský ministr obrany Alain Richard. Tato informace potvrdila včerejší televizní vystoupení prezidenta Chiraca, ve kterém přislíbil, že Francie pošle další bojová letadla na pomoc americkým operacím v Afghánistánu.

|Markéta Kaclová, Eliška Pilařová |Zprávy z domova

V Krkonoších se začalo lyžovat

Na Horních Mísečkách v Krkonoších se dnes poprvé rozjely lyžařské vleky. Jak Českému rozhlasu potvrdil ředitel akciové společnosti Ski Areál Špindlerův Mlýn Miloslav Kebrle, na Mísečkách už během týdne pracovalo deset mobilních sněhových děl a panují tam tak dobré lyžařské podmínky. Lyžovat se začalo i na Slovensku, a to už minulý týden.

|Markéta Kaclová, Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Volby v Kosovu zatím bez problémů

Dnešní parlamentní volby v Kosovu probíhají zatím bez problémů. Odvolila už i většina kosovských politiků. Obavy z možných incidentů ale panují na severu provincie, který obývají většinou Srbové. V jednom z tamních měst - v Kosovské Mitrovici - se v noci odehrál další bombový útok.

|Jiří Hošek, Olga Jeřábková |Zprávy ze světa

Dárci krve v Unii už prý nebudou dostávat odměny

Dnešní zahraniční noviny dnes píší už tradičně o válce v Afghánistánu, o tamní ?detalibanizaci?, v našem výběru se ale dočtete i o levnějších lécích v boji proti AIDS a také to, že podle německého deníku Die Welt nemají v budoucnu dárci krve v zemích Evropské unie dostávat za své služby finanční odměnu.

Detroitští střelci přepsali historické tabulky

Hned dvě magické hranice padly v nočním utkání severoamerické NHL, ve kterém Detroit porazil Minnesotu vysoko 8:3. Domácí útočník Steve Yzerman totiž dvěma vstřelenými brankami dosáhl hranice šesti set padesái gólů v lize a jeho spoluhráč Brett Hull zaznamenal dvanáctistý bod své kariéry. Výborný výkon předvedl také coloradský gólman Patrick Roy, který vychytal druhé čísté konto v řadě.

O tenisový trůn se utká Hewitt s Grosjeanem

Ve finále tenisového Turnaje mistrů v Sydney se střetne Australan Hewitt s Francouzem Grosjeanem. Rozhodly o tom semifinálové zápasy, ve kterých domácí mladík a aktuální světový hráč číslo 1 Hewitt porazil Španěla Ferrera 6:4, 6:3 a Grosjean si poradil s dosud neporaženým Rusem Kafelnikovem 6:4, 6:2.