Archiv | zprávy ze dne 14. července 2002

|Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Zdeněk Müller, Terezie Zemánková |Zprávy ze světa

Na Chiraka při oslavách čekal muž s puškou

V Paříži byl v den národního svátku zmařen pokus o atentát na prezidenta Jacquesa Chiraka. Během oslav výročí pádu Bastily se do jeho bezprostřední blízkosti dostal muž s nabitou sportovní puškou. Stalo se tak při tradiční vojenské přehlídce na Elysejských polích, když Chirac přijížděl v otevřeném vojenském džípu od Vítězného oblouku. Při zatýkání vyšla z útočníkovy zbraně rána, ale nikomu se nic nestalo. Muž, který patří ke stoupencům krajní pravice, se k úmyslu zabít hlavu státu přiznal.

|Marika Táborská, Luboš Procházka |Zprávy z domova

Špidla: Možná budou i jiní kandidáti

Vedení ČSSD chce vybrat svého kandidáta na prezidenta až v srpnu nebo v září. Po nedělním jednání předsednictva strany to uvedl její lídr a premiér příští vlády Vladimír Špidla. Mezi možnými kandidáty sociální demokracie na prezidentskou funkci se zatím nejčastěji skloňují jména Miloše Zemana a Otakara Motejla. Podle Špidly se ale mohou ještě objevit i další jména.

|Vojtěch Bidrman |Sport

ME ve vodním slalomu nám přineslo další 4 medaile

Ke dvěma medailím ze závodů hlídek přidali čeští vodní slalomáři na evropském šampionátu v Čunovu u Bratislavy další čtyři cenné kovy. Kajakářka Irena Pavelková vybojovala stříbro za vítěznou Slovenkou Elenou Kaliskou, favorizována Štěpánka Hilgertová neobhájila titul z před dvou let a musela se spokojit s bronzem. V česko-slovenském boji ve finále deblů si stříbro vyjeli Marek Jiras s Tomášem Máderem a bronz získali Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Evropský titul obhájili domácí bratři Peter a Pavol Hochschornerové.

|Marika Táborská, Petra Procházková |Zprávy ze světa

Vrazi afghánského viceprezidenta stále unikají

Afghánský prezident Hamíd Karzáí je velmi rozladěn z toho, jak pokračuje vyšetřování vraždy viceprezidenta hadžiho Abdula Kádira. Speciálně ustavená komise musela přiznat, že se zatím nepohnula z místa. Rozuzlení nepřinesly ani výslechy 12 Kádirových bodyguardů, kteří byli zatčeni krátce po vraždě.

|Marika Táborská, Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Nálož v plzeňském ústavu má na svědomí šéf ostrahy

Policie dopadla muže, který je podezřelý z toho, že nechal minulý měsíc nastražit bombu v plzeňském ústavu sociální péče. Hasiči tehdy nálož, tvořenou propan-butanovými lahvemi, včas zlikvidovali. Podezřelým je šéf bezpečnostní agentury, která ústav hlídala. Motivem byla zřejmě snaha získat další smlouvu na jeho ostrahu.

|Jarmila Kubíková, Marika Táborská, Karel Hanzelka |Zprávy z domova

Mezi Chomutovem a Vejprty opět jezdí vlaky

Vlaky na trati Chomutov - Vejprty už znovu jezdí. Železničářům se podařilo obnovit provoz mezi zastávkami Křímov a Rusová, kde se v sobotu odpoledne srazily dva vlaky. Po trati se už jezdí podle pravidelného jízdního řádu. Při nehodě bylo podle upřesněných údajů zraněno 13 lidí.

|Sport

Roman Kresta dojel sedmý, vyhrál Colin McRae

Roman Kresta udržel v závěrečné etapě extrémně náročné Safari rallye výborné sedmé místo a pro mladoboleslavský tým Škoda Motorsport získal tři body do Poháru konstruktérů. Zisk škodovek v pořadí značek zvýšil Kresta po svém životním výkonu se spolujezdcem Janem Tománkem na osm bodů, protože obě posádky Citroenu ani celkově šestý Francouz Gilles Panizzi s peugeotem nebodovali. Český tým se tak posunul o bod před Mitsubishi a je čtvrtý.

|Sport

Šimák chce z Leverkusenu do reprezentace

Svými výkony v týmu německého vicemistra Bayeru Leverkusen si chce fotbalista Jan Šimák říci o pozvánku do českého národního týmu. Hráč, který výrazně pomohl v minulé sezóně Hannoveru k postupu do první ligy, také slíbil, že skončí se svými pověstnými skandály. "V první řadě je pro mě důležité, abych se zabydlel a dobře hrál," sdělil svůj první cíl po přestupu do Bayeru. "Tak se také mohu prosadit doporučit pro národní mužstvo. Do reprezentace chci co nejdříve, protože dosud jsem byl jen v olympijském výběru."

|Jaromír Janev, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Drama u uprchlického tábora v Libanonu pokračuje

Drama u palestinského uprchlického tábora u jiholibanonského města Sajdá pokračuje už třetí den. Libanonské vojenské jednotky drží tábor v obklíčení od chvíle, kdy se tam ukryl příslušník odštěpenecké frakce libanonské radikální organizace Isbat al-Ansar. Při pokusu o jeho zatčení byli zabiti tři libanonští vojáci.

|Marika Táborská, Renáta Prátová |Zprávy ze světa

Pokus se superletadlem Japoncům nevyšel

Japonský pokus s modelem nadzvukového supermoderního letadla NEXST1 se v Austrálii nezdařil. Model letounu, který se má podle představ japonských vědců stát dopravním prostředkem budoucnosti, se krátce po startu zřítil. Po střetu se zemí explodoval v prostoru někdejší britské raketové základny v opuštěné poušti na jihu Austrálie.

|Stanislav Vintr, Marika Táborská, Renáta Prátová |Zprávy z domova

Špičky ČSSD zhodnotí povolební jednání

Předsednictvo sociální demokracie dnes zhodnotí výsledky koaličních jednání a složení nové vlády. Očekává se, že vedení ČSSD bude diskutovat i o kandidátech na prezidentský úřad. Tento bod ale přijde na program jen v případě, že to některý z členů předsednictva navrhne. Od některých politiků v posledních dnech v souvislosti s volbou hlavy státu opět zaznělo jméno odcházejícího premiéra Miloše Zemana. Sedmapadesátiletý Zeman ale několikrát zopakoval, že kandidovat nechce.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru