Archiv | zprávy ze dne 14. srpna 2002

|Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Vltava v Praze už dosáhla maxima

Více než stoletou vodou poničená Praha má už snad nejhorší za sebou. Kolem 14. hodiny odpoledne hladina konečně dosáhla svého maxima, další vzestup by podle vodohospodářů už nastat neměl. V Chuchli hladina do 18. hodiny klesla asi o 19 centimetrů, voda by měla dál opadávat asi o čtyři centimetry za hodinu. Situace se už uklidňuje také poblíž Novotného lávky v centru města, kde voda z rozvodněné Vltavy celý den hrozila přelitím přes protipovodňové zátarasy a zatopením Starého Města, které bylo v noci na středu preventivně evakuováno.

|Markéta Kaclová, Miroslav Zimmer, Ladislav Pavlík, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Záplavy těžce zkouší střední Čechy, voda se řítí na sever

Černé povodňové scénáře ve středních Čechách se naplňují. Zcela kritická byla celý den situace v Kralupech nad Vltavou. Rozvodněná řeka tam stále stoupala a zaplavovala nové části města, evakuováno bylo několik tisíc lidí. Povodeň ohrožuje i obce na Labi na Mělnicku a dále po proudu od soutoku s Vltavou, udeřila už také na Ústecku. Berounka je už zřejmě za vrcholem, nadále napjatá je situace v Jihočeském kraji. Dyje vytékající z Vranovské přehrady ohrožuje v Jihomoravském kraji Znojmo. Povodně si dnes vyžádaly už desátou oběť.

|Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Marika Táborská, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Do Česka míří pomoc z mnoha zemí

Boj s vodou potrvá podle posledních prognóz do pátečního večera, kdy by měla kulminovat na severu Čech. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Vladimír Špidla. Ministerstvo zahraničních věcí nyní registruje nabídky pomoci z celého světa. Naše diplomacie pak ve spolupráci s dalšími orgány státní správy a jednotlivými regiony konkretizuje zahraničním partnerům současné potřeby České republiky.

|Jan Dvořák |Sport

Fotbal ustoupil záplavám

Kompletní víkendový program první a druhé fotbalové ligy byl kvůli záplavám odložen. O jeho zrušení rozhodla Řídící komise ligového shromáždění. Podzimní sezóna v obou soutěžích se tím protáhne o jeden týden. Čtvrté kolo nejvyšší soutěže bylo přeloženo na neděli 24. listopadu, kdy už bude mít liga za sebou patnáct kol. Totéž potká druhou ligu, jejíž čtvrté kolo se uskuteční o týden dříve.

|Karel Fejfar |Sport

Fotbalová reprezentace stále jedenadvacátá

Česká fotbalová reprezentace je nadále ve světovém žebříčku mezinárodní federace FIFA na jedenadvacátém místě, stejně jako před měsícem. Národním týmům suveréně vévodí mistři světa Brazilci před Argentinou.Evropští šampióni z Francie se propadli na čtvrtou pozici, protože na třetí se dostalo Španělsko. Ze soupeřů Brücknerova výběru v kvalifikaci ME 2004 jsou na tom nejlépe Nizozemci, kterým patří čtrnáctá příčka. Poprvé se do elitní desítky propracovali Američané, čtvrtfinalisté mistrovství světa.

|Markéta Kaclová, Ladislav Dvořák |Zprávy z domova

V Praze se evakuují další části

Republiku dál sužují záplavy. Situace v Praze se zdramatizovala. Provedena měla být evakuace Starého města, Josefova a Holešovic. Původně se přitom předpokládalo, že lidé z těchto čtvrtí budou moci zůstat doma. Na Vltavě v hlavním městě se zatím odkládá očekávaný nejvyšší průtok, hydrometeorologové i Povodí Vltavy se shodují na tom, že se to stane až odpoledne. A sice mezi 16. a 20. hodinou. Voda rozbouřené Vltavy dosahuje na Novotného lávce k vrcholům norných stěn, které sem byly nainstalovány, aby chránily ulice Starého Města. Magistrát vyzval občany pracující u Vltavy, aby nechodili do práce.

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Ekonomické informace 14. 8. 2002

Lidé v oblastech, postižených záplavami, se mohou mimo jiné potýkat i s nedostatkem hotovosti. V zatopených nebo ohrožených oblastech totiž zavřely banky a mimo provoz jsou tam i bankomaty. Situaci může komplikovat i to, že ministerstvo práce a sociálních věcí je evakuováno, takže se zdrží výplaty sociálních dávek. Kromě toho, pokud podniky, které jsou zatopeny nebo evakuovány mají výplatní termín patnáctého, může i jejich zaměstnancům hrozit zpoždění výplaty.

|Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Hana Hikelová |Zprávy ze světa

Záplavy ohrožují města na Dunaji

Potíže se záplavami mají i jinde ve světě. V Německu byla zaplavena další území, odhaduje se, že se jedná o největší katastrofu, která zemi postihla. V Sasku voda zaplavuje další města a obce. Hladina Labe a dalších řek, zejména v Podkrušnohoří, stále stoupá a počasí se zde nezlepší ani během dneška. Evakuováno bylo přes dvacet tisíc lidí zejména z okolí Drážďan a z Krušnohoří.

|Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Patrik Kaizr |Zprávy z domova

Na Prahu udeřila stoletá voda

Na Prahu se valí stodvacetiletá voda. Metropole tak zažívá nejhorší povodeň od roku 1890. Maximálního průtoku má Vltava dosáhnout mezi třetí a pátou hodinou ráno, hladina by měla stoupnout ještě o 20 centimetrů. Těžce postiženy jsou městské části Zbraslav, Radotín a Lahovice, pod vodou se ocitá i Karlín, Kampa, značná část Holešovic, Smíchova a Podolí. Zatopeny jsou i všechny pražské ostrovy. Staroměstská část metropole zatím vodě odolává. Večer ale začaly prosakovat zábrany u Novotného lávky na Smetanově nábřeží. V Praze od úterního rána probíhá evakuace lidí, své domovy opustí až 40 tisíc lidí.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru