Archiv | zprávy ze dne 17. srpna 2002

|Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Ladislav Pavlík |Zprávy z domova

Sever si oddychl - povodňová vlna je za hranicemi

Rozvodněné Labe, které ještě v noci pustošilo Ústecký kraj, konečně klesá. Stoletá záplavová vlna se přesunula na sever do Německa. V Ústí byl po sobotním poledni stav hladiny řeky 11 metrů. Za maximální hranicí je Labe také v Děčíně. Řeka tam kolem poledne dosahovala výšky 11,7 metru a voda odtékala z ulic. Nejkritičtější situace zůstává ve Hřensku, které je zcela bez spojení. Obec byla v pátek odpoledne celá evakuována, zatopena je řada objektů a několik domů se ocitlo zcela pod vodou. Na Litoměřicku vytvořila povodeň nové jezero dlouhé 20 kilometrů. Zatopeno je území měst Lovosice a Terezín. Navíc se na Lounsku začal pohřešovat další člověk. I přes pokles většiny řek platí stav ohrožení v jihočeském kraji na Lužnici v Bechyni a na Vltavě v Březí u Českých Budějovic. Situace na Břeclavsku se večer uklidnila.

|Lenka Buriánková |Sport

Jágr dostihl Haška v počtu Zlatých hokejek

Útočník klubu NHL Washington Capitals Jaromír Jágr se stal popáté v kariéře držitelem trofeje Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu v sezóně 2001/2002. O osmnáct bodů za ním zaostal brankář Dominik Hašek - hráč Detroitu a držitel letošního Stanley Cupu, kterému většina odborníků vítězství předpovídala. Už s větším odstupem skončil jako třetí Martin Havlát z Ottawy.

|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, David Šťáhlavský |Zprávy ze světa

Záplavy v Německu se dramatizují; Bratislava ušetřena

Povodňová vlna se šíří dále po toku Labe. Němečtí záchranáři prohrávají souboj se stoletou vodou. Ve městě Bitterfeldu v Sasku-Anhaltsku zaplavila řeka Mulde střed města dvoumetrovou povodňovou vlnou. Na jihu Braniborska překonalo Labe desetimetrovou hráz a vylilo se do města Mühlbergu. V oblasti už bylo nasazeno 10 tisíc příslušníků Bundeswehru. Největší obavu mají záchranáři z toho, že voda zaplaví i sklad chemičky v Bitterfeldu. V Drážďanech se naopak situace stabilizovala. Hladina se ustálila na 939 centimetrech.

|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová |Zprávy z domova

Povodňová vlna opustila republiku

Rozvodněné Labe, které ještě v noci pustošilo Ústecký kraj, konečně klesá. Stoletá záplavová vlna se přesunula na sever do Německa. V Ústí byl po sobotním poledni stav hladiny řeky 11 metrů. Za maximální hranicí je Labe také v Děčíně. Řeka tam kolem poledne dosahovala výšky 11,7 metru a voda odtékala z ulic. Nejkritičtější situace zůstává ve Hřensku, které je zcela bez spojení. Obec byla v pátek odpoledne celá evakuována, zatopena je řada objektů a několik domů se ocitlo zcela pod vodou. Na Litoměřicku vytvořila povodeň nové jezero dlouhé 20 kilometrů. Zatopeno je území měst Lovosice a Terezín. Vltava v Praze dál zvolna klesá, oproti kulminaci se její hladina snížila už o více než čtyři metry. Nejhorší situace v jižních Čechách zůstává ve městech na Lužnici. Její hladina se totiž snižuje jen pomalu. Domů se zatím nemohou vrátit evakuovaní obyvatelé obcí v okolí rybníku Rožmberk. I přes pokles většiny řek platí stav ohrožení v jihočeském kraji na Lužnici v Bechyni a na Vltavě v Březí u Českých Budějovic. Na záplavy se ale připravují na Břeclavsku.

|Markéta Kaclová, Marek Janáč, Eva Holá |Zprávy z domova

Svět se zaplavenými Čechami soucítí

Do Čech míří desítky záchranářů z celé Evropy. Přivážejí s sebou také techniku na odčerpávání a vysoušení vody. V Praze už například působí jednotky z Francie, Belgie, Dánska a Řecka. Na čtyři desítky hasičů také z jihopolského Slezska vyjely na pomoc zaplaveným oblastem v České republice. V jejich vybavení jsou vodní pumpy a další zařízení k likvidaci následků povodní. Na výjezd do Česka je připraveno na 120 polských záchranářů. Pomoc nabídla také polská armáda, a to při výstavbě provizorních pontonových mostů.

|Markéta Kaclová, Marek Janáč, Luboš Procházka |Zprávy z domova

Pražské památky ohroženy vlhkostí

Asi měsíc bude Vltavě v Praze trvat, než se vrátí ke svému normálnímu stavu. Od rána klesla její hladina v hlavním městě o dalších 20 centimetrů. Proti středečnímu vrcholu se řeka snížila o 4 metry a 30 centimetrů. Praha kvůli vodě přijde zřejmě o mnoho památek. Sbírku Národní galerie ohrožuje vlhkost a voda pronikla i do Valdštejnského paláce.

|Lenka Buriánková |Sport

Enge dominoval Velké ceně Maďarska F3000

Suverénní vítězství vybojoval Tomáš Enge ve Velké ceně Maďarska F3000 a dostal se tak do čela šampionátu. Sesazený lídr série Bourdais dojel čtvrtý. Enge vede o dva body. Letos dosáhl čtvrté výhry, celkově sedmé. Za Engem dojeli dva italští reprezentanti stáje Coloni - Toccacelo a Pantano.

|Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Luboš Procházka |Ekonomika

Praha rekapituluje škody

Rychle a pouze zběžně prohlížejí zatím stavební odborníci budovy v oblastech postižených povodní. Pražské městské části tak chtějí umožnit obyvatelům co nejrychlejší návrat domů. Podle rektora Českého vysokého učení technického Jiřího Witzanyho, který je koordinátorem skupiny 40 statiků, se ale budou muset specialisté na statiku do objektů vrátit a důkladně je prozkoumat. Už teď se ale třeba ví, že se bude bourat lahovický most.

|Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jana Petrová, Marika Táborská, Jan Říha |Zprávy z domova

Lidé mobilizují síly k nápravám škod

Lidé mobilizují všechny síly k úklidovým pracím a k zabránění následných škod. Mnozí z nich jsou v tíživé situaci. Během okamžiku přišli o obydlí, domovy a léta budovaný majetek. Občanská solidarita nabývá na síle a do postižených oblastí stále více proudí humanitární pomoc.

|Lenka Buriánková |Sport

Tenista Agassi bude hrát semifinále ve Washingtonu

Americký tenista André Agassi, který je nasazenou turnajovou jedničkou ve Washingtonu, je už v semifinále, stejně dobře si vedl Greg Rusedski z Velké Británie v americkém Indianapolisu. Švýcarka Martina Hingisová naopak skončila ve čtvrtfinále turnaje v kanadském Montrealu.

|Milan Kopp, Jan Šmíd, Daniela Hornová |Zprávy ze světa

Světový tisk o záplavách ve střední Evropě

Praha dýchá dále, píše německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Zeď naděje" vydržela. Zavrtaná do asfaltu, ani ne deset centimetrů široká - přesto dokázala plechová barikáda zadržet rozbouřenou Vltavu, a Staré Město díky tomu nebylo zaplaveno. Ještě není zřejmé, jak rozsáhlé budou škody, které povodeň století v české metropoli způsobila.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru