Archiv | zprávy ze dne 26. března 2003

|Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Delfíni čistí na jihu Iráku cestu pomoci

Dvě zvláštní síly nasadily v úterý Spojené státy do válečné operace v Iráku. Delfíni Makai a Tacoma přiletěli z domovského San Diega, aby pomáhali čistit irácké pobřeží od podmořských min. Podle spojeneckého velitelství v Kuvajtu se okamžitě pustili do práce u jihoiráckého přístavu Umm Kasr, kudy má do země proudit humanitární pomoc.

|Miroslav Konvalina, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Bush: Dny Saddámova režimu jsou sečteny

Americký prezident George Bush se snaží udržet protiiráckou koalici pohromadě. Zároveň čelí vyhrocení vztahů s těmi nejdůležitějšími světovými partnery. Pří své návštěvě amerických základen a velitelství na Floridě šéf Bílého domu opět zopakoval, že zemi čekají ještě těžké dny, ale vítězství je jisté.

|Vojtěch Bidrman |Sport

Slávisté ovládli nájezdy a nad Spartou vedou v semifinále 2:1

Hokejisté Slávie se ujali v semifinále play-off České pojišťovny vedení 2:1 nad zápasy. Ve třetím utkání pražské série vyhrálo mužstvo z Edenu na ledě Sparty 3:2 po samostatných nájezdech. Ten rozhodující proměnil v poslední sérii kapitán mužstva z Edenu, Josef Beránek. Branky v řádné hrací době vsítili na straně Sparty Kratěna a Tomajko, za Slávii byli úspěšní Kadlec s Dudou. Čtvrtý souboj pražské série je na pořadu zítra znovu v Holešovicích.

|Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Lenka Rákosová |Ekonomika

Vláda rozdělila peníze na popovodňovou obnovu

Vláda dnes rozhodla o rozdělení 4 miliard korun z Evropského fondu solidarity na úhradu škod po povodních. Největší část dostanou kraje na obnovu svých území. Jak dodává Aleš Heřmánek, peníze už Ministerstvo financí dostalo na svůj účet. Pokud je do 14. ledna všechny neutratí, bude muset zbytek vrátit evropskému fondu. Z těchto peněz se budou proplácet zakázky související s povodněmi, které byly objednány nebo fakturovány ve 2. pololetí loňského roku. První více než miliardový balík peněz se bude týkat úhrad bezprostředních záchranných a likvidačních akcí.

|Pavla Jazairiová, Milan Kopp, Jaromír Janev, Marika Táborská, Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Klíčová bitva se odehraje u Bagdádu

Bagdád hlásí novou vlnu explozí. Útok zasáhl jižní předměstí irácké metropole, kde mají být zákopy vojáků Republikánské gardy. Při předchozím zásahu tržiště údajně zemřelo asi 15 lidí. Americká námořní pěchota postupuje směrem na hlavní město. Dosud největší bitva války se odehrála u jihoiráckého města Nadžaf, kde prý padlo několik stovek Iráčanů. Ankara je připravena poslat desetitisícovou armádu do iráckého Kurdistánu.

|Markéta Kaclová, Andrea Čánová |Zprávy z domova

Do vězení šel za útok jen jeden z 12 obžalovaných

Za rasový útok na rómskou diskotéku v Českém Těšíně půjde do vězení pouze jeden z dvanácti obžalovaných. Takový je verdikt karvinského soudu. Polovinu z útočníků soudce dokonce zprostil obžaloby. Obžalovaní měli přijet několika vozy k diskotéce a baseballovými pálkami napadnout Rómy. Podle soudce na ně útočili kvůli barvě pleti. Jednomu nich dokonce rozdrtili kolenní čéšku. S nejpřísnějším trestem odcházel Libor Svoboda, který má ve vězení strávit čtyři roky.

|Markéta Kaclová, František Lutonský |Zprávy z domova

Únorovou havárii L-159 zavinil pilot

Armáda ukončila šetření únorové nehody bitevníku L-159. Podle vyšetřovatelů zavinila havárii při cvičném letu a zkoušce nového kanónu chyba pilota, který v Jincích u Prahy zahynul. Desetiny sekundy a 500 metrů sehrálo hlavní roli v této tragédii. Letoun se znakem českých vzdušných sil a označením 1656 se zřítil 24. února v 11 hodin a 12 minut.

|Markéta Kaclová, Helena Šulcová |Zprávy z domova

Autorská práva na Spejbla a Hurvínka přiřkl soud Štáchové

Hurvínek a jeho "taťulda" Spejbl - alespoň tedy autorská práva na ně - patří nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. O dvě oblíbené postavičky se přou ředitelka jejich domovské divadelní scény Helena Štáchová a Ústav sociálních služeb v Plzni. Hlavní spor se týká toho, kdo je vůbec autorem slavných postav. Plzeňský ústav tvrdí, že je to Josef Skupa, zakladatel divadla Spejbla a Hurvínka, který odkázal postavičky své ženě, až se přes další dědice dostaly k plzeňskému ústavu sociálních služeb.

|Markéta Kaclová, Dana Jaklová |Ekonomika

Novela Obchodního zákoníku prošla senátem

Senátoři podle očekávání podpořili novelu Obchodního zákoníku. Přes řadu výhrad k ní totiž nechtěli riskovat právní vakuum, které by vzniklo, kdyby předlohu odmítli. Původně poslaneckou novelu schvalovala sněmovna na dvakrát v roce 2001. Zákonodárci bývalé Čtyřkoalice rozporovali opakované projednání sněmovnou u Ústavního soudu, který jim dal za pravdu a novelu k 31. březnu letošního roku zrušil. Senátoři dnes předlohu podpořili, ale zároveň vyzvali vládu, aby urychleně odstranila legislativní chyby v zákoně.

|Markéta Kaclová, Stanislav Vintr, Kateřina Pospíšilová |Zprávy ze světa

Jen v Číně zemřelo za záhadnou nemoc 34 lidí

Čínské úřady přiznaly, že na dosud neznámou formu zápalu plic zemřelo už 34 lidí. Většina pochází z provincie Kuang-tung a tři jsou z Pekingu. Zatím ale není zcela zřejmé, jestli se jedná o chorobu označovanou jako těžký akutní syndrom dýchacích cest SARS, která v posledních týdnech podle bilance agentury Reuters připravila o život 19 lidí na různých místech světa.

|Sport

Jágr nastoupil po pauze a přihrál na gól v prodloužení

Jaromír Jágr nastoupil po šestizápasové pauze způsobené zraněním zápěstí v zámořské NHL a v prodloužení přihrál na rozhodující branku. Své šance na setrvání na posledním postupovém místě ve Východní konferenci značně posílili New York Islanders. Porazili Chicago na jeho ledě, i díky čtyřem brankám Alexeje Jašina, vysoko 9:2 a městským rivalům Rangers zřejmě nebude k postupu do play-off stačit ani skvělý finiš.

|Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina |Zprávy ze světa

Hledají se dědici šperkaře Františka Kühnla

V New Yorku zemřel krajan, který dal České republice unikátní sbírku šperků. František Kühnl nedávno věnoval naší zemi umělecké předměty v hodnotě několika desítek milionů dolarů. Snem Františka Kühnla bylo přestěhovat se ještě zpátky domů do České republiky. Františku Kühnlovi se už nepodařilo strávit poslední dny v Turnově, ale zemřel v newyorské čtvrti Astoria.

|Markéta Kaclová, Marika Táborská, Martin Drtina, Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Irák prý ztratil stovky vojáků u Nadžafu

Zřejmě zatím největší bitva irácké války se odehrála u Nadžafu na jihu země. Američané tvrdí, že tam padlo nejméně 150 iráckých bojovníků. Jiné zdroje udávají počet obětí ještě větší. U jihoirácké Basry zahynuli dva britští vojáci - stali se obětí palby vlastních jednotek. Z tohoto druhého největšího iráckého města večer přišly zprávy o údajném vypuknutí protivládního povstání. Bagdádem v noci a znovu nad ránem otřásly další vlny bombardování. Písečná bouře, která zpomalila postup pozemních jednotek, už ustala.

|Jaroslav Skalický, Marika Táborská |Ekonomika

Ekonomické informace 26. 3. 2003

Fond pojištění vkladů začne od poloviny května vyplácet náhrady klientům Union banky. Vláda dnes bude jednat o rozdělení celkem čtyř miliard korun na odstraňování povodňových škod. Odboráři z Nové huti hrozí protesty kvůli chystanému propouštění. Komise pro cenné papíry varuje před další nevýhodnou nabídkou na odkup akcií z kupónové privatizace.

|Miroslav Konvalina, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Bush: Postup v Iráku je uspokojivý

Koaliční vojska postupují plynule vpřed a dosahují uspokojivých pokroků. Prohlásil to americký prezident po návštěvě Pentagonu. Podle George Bushe bojují Američané proti nepříteli, který nectí zákony, skrývá se mezi civilisty a šíří strach ze Saddáma Husajna. Ministr obrany Donald Rumsfeld připustil, že válka může trvat několik dní, týdnů nebo měsíců.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru