Archiv | zprávy ze dne 17. června 2003

|Viktorie Hošková, Veronika Malá, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Lékařské odbory vyhlásily na čtvrtek stávku

Česko čeká ve čtvrtek stávka některých lékařů. Lékařský odborový klubu-Svaz českých lékařů dnes vyzval pět a půl tisíce svých členů, aby tento den omezili v nemocnicích péči jen na ošetřování akutních případů. Odborářům se nelíbí navrhovaná podoba reformy veřejných financí a zároveň chtějí upozornit na další problémy ve zdravotnictví.

|Viliam Raček |Sport

Slovenský šport uplynulého týždňa

Nadobro sa slovenskí futbaloví fanúšikovia rozlúčili s ilúziou o tom, že sa náš futbal prebojuje na Euro 2004. Rozhodli o tom zápasy s najkvalitnejšími tímami v našej skupine. Po domácej prehre s Tureckom však prehra v Anglicku už nebola taká trpká.

|Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Tripartita se k zákonu o zaměstnanosti vrátí v červenci

Mezi členy tripartity i po dnešním jednání stále panují rozdílné názory na některé součásti návrhu zákona o zaměstnanosti. Rozpor se především týká odebrání podpory v nezaměstnanosti absolventům škol a zamezení nelegálního zaměstnávání. Zástupci sociálních partnerů se proto k problému znovu vrátí v červenci.

|Markéta Kaclová, Renáta Prátová, Roman Verner |Zprávy z domova

Na řece Moravě se ztratila dívka

Policie dosud nenašla pětadvacetiletou veslařku, která zmizela ráno v otrokovické části řeky Moravy na Zlínsku. Její převrácený člun společně s osobními věcmi našel po osmé hodině náhodný svědek. Policisté už zjistili, že pohřešovaná dívka pochází z Kroměřížska. Společně s hasiči prohledávali zatím bez úspěchu vodní hladinu na člunech. V pátrací akci budou pokračovat až do večera.

|Markéta Kaclová, Petr Voldán |Zprávy ze světa

Výbuch v ruské Kemerovské oblasti způsobil metan

Už 11 mrtvých horníků má na svědomí výbuch v uhelném dole v ruské Kemerovské oblasti. Několik dalších mužů je od včerejška stále pod závalem. Příčinou podobných tragédií v ruských uhelných šachtách je špatný stav zařízení. "Explozi v dole Ziminka, který patří k nejstarším, ale také nejnebezpečnějším v Kuzbaské uhelné pánvi sice způsobil zřejmě metan, ale za podobná neštěstí může především žalostný stav dolů." Konstatoval to dnes, kdy se počet obětí výbuchu v sibiřském dole zvýšil na 11, senátor za Kemerovskou oblast Sergej Šatirov.

|Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Petra Steinerová |Zprávy z domova

Po dvaceti hodinách jednání se v ČSA dohodli

Stávka pilotů nakonec nebude. Vedení ČSA se s odbory na poslední chvíli dohodlo na kompromisní podobě kolektivního vyjednávání. Mluvčí aerolinií Daniel Plovajko potvrdil, že bude veškerý provoz je zajištěn podle letového řádu. Každá ze sedmi odborových organizací by měla mít samostatnou dohodu. Odboráři navíc uzavřou rámcovou smlouvu, která bude řešit společná ustanovení pro všechny zaměstnance. Vyjednávání trvalo zhruba 20 hodin a skončilo jen 45 minut před tím, co měla stávka začít. První letadlo dnes odletělo do Bruselu jen s mírným zpožděním.

|Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Jaroslav Skalický |Zprávy z domova

Lékaři jednají o případné stávce

O stávce teď v Praze jednají zástupci lékařských odborů. Kromě toho, že stále volají po chybějící koncepci zdravotnictví, se jim nelíbí reforma veřejných financí. Podle nich není možné, aby vláda šetřila na zaměstnancích veřejného sektoru. I nadále požadují, aby zavedla 16třídní platovou tabulku a umožnila tak více rozlišit odměňování kvalifikované a méně kvalifikované práce.

|Markéta Kaclová, Zdenka Turková |Zprávy ze světa

Při střetech s Iráčany zemřelo od konce války 50 lidí

Odstřelovač zabil amerického vojáka hlídkujícího v severním Bagdádu. Útočníkovi se podařilo uprchnout. Od 1. května, kdy skončily hlavní boje v Iráku, zemřelo při útocích Iráčanů nespokojených s přítomností koalice v zemi, na 50 vojáků. Americká armáda v neděli zahájila už druhou operaci proti ozbrojeným příznivcům svržené irácké vlády, kteří nepřestávají útočit na koaliční vojáky. Od neděle bylo v Bagdádu a na severu Iráku zatčeno přes 370 lidí a zabaveno množství nelegálně držených zbraní.

|Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Jaroslav Plašil |Zprávy z domova

Etylen už ústeckému Krásnému Březnu nehrozí

Z kontejneru na železničním vagónu litvínovského Chemopetrolu, v přístavu ústecké části Krásné Březno, unikal vysoce hořlavý etylén. Nebezpečí už ale zažehnáno. Večer začali podnikoví hasiči firmy tuto nebezpečnou látku spalovat. Z Litvínova si na to přivezli speciální mobilní polní hořák.

|Markéta Kaclová, Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

WHO už uznala Tchajwan za bezpečný

Světová zdravotnická organizace zrušila varování před cestami na Tchajwan. Ostrovní stát byl ze seznamu zemí ohrožených nemocí SARS vyškrtnut s okamžitou platností. Tchajwan patřil k oblastem nejvíce zasaženým chorobou SARS, které podlehlo celkem 83 obyvatel ostrova. Tchajwan byl po Číně a Hongkongu třetí nejpostiženější zemí světa. Celkem se virem SARS na Tchajwanu nakazilo na 700 osob, z toho zhruba 90 procent v nemocnicích.

|Markéta Kaclová, Viktorie Hošková |Zprávy z domova

Tripartita o zákonu o zaměstnanosti

Návrh zákona o zaměstnanosti, analýza veřejných služeb, nebo transformace nemocnic - to jsou jen některé body, které bude projednávat tripartita - zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů. Měli by se ještě vrátit k reformě veřejných financí. Na posledním jednání se totiž na podobě reformy nedohodli. Odboráři a zaměstnavatelé podle odborového předáka Milana Štěcha dnes předloží vládě společné stanovisko. Zřejmě nejbouřlivější diskusi však vyvolá právě zákon o zaměstnanosti.

|Markéta Kaclová, Jaromír Janev |Zprávy ze světa

Blízký východ už jen krok od příměří

Palestinské radikální organizace v zásadě souhlasí s uzavřením příměří s Izraelem. Shodují se na tom přední palestinští politici. Zástupci palestinských radikálních organizací to ale podmínili tím, že Izrael musí nejprve splnit svou část z mezinárodního mírového plánu Cestovní mapa. Zároveň požadovali mezinárodní záruky. Palestinský ministr zahraničí Šás k tomu řekl, že k dohodě palestinské samosprávy s militantním hnutím Hamás by mohlo dojít už dnes.

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Ekonomické informace 17. 6. 2003

Elektrárenská společnost ČEZ posiluje své postavení. Včera na valné hromadě Západočeské energeticky učinila další krok k naplnění své dohody s velkým konkurentem - německým E.ONem- o výměně akcií v distribučních společnostech. Stihla ještě získat příslib k ovládnutí našeho hlavního dodavatele jaderné energetiky - podniku Škoda Praha.

|Markéta Kaclová, Petra Steinerová |Zprávy ze světa

EU vyzývá Írán k akceptování kontrol jaderného programu

Evropská unie vyzvala Írán, aby "naléhavě a bezpodmínečně" podepsal dodatkový protokol ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Na jeho základě by mohla Mezinárodní agentura pro atomovou energii kontrolovat íránská jaderná zařízení. Teherán ale tvrdí, že má všechny jaderné programy pouze pro mírové účely. Unie také očekává "podstatná zlepšení" v dodržování lidských práv, nešíření zbraní hromadného ničení, terorismu a vztahu ke konfliktu na Blízkém východě. Připomněla, že pokrok v těchto věcech a vylepšování vztahů s Evropskou unií jsou "vzájemně závislé a nerozlučné".

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru