Archiv | zprávy ze dne 28. března 2004

|Alena Benešová |Sport

Fotbalisté Olomouce vyhráli na Žižkově a jsou třetí

Fotbalisté Sigmy Olomouc se po třiadvacátém kole dostali na třetí místo tabulky Gambrinus ligy, které zaručuje účast v Poháru UEFA. Na Žižkově porazili domácí Viktorii 1:0. Zaváhání Pražanů využily Blšany, které zvítězily nad Zlínem také 1:0. Na poslední příčce zůstává stále Plzeň, když jen remizovala s Jabloncem 1:1. Další sestupem ohrožený tým Opava prohrála v Českých Budějovicích 1:4.

|Miroslav Konvalina, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Dokumenty FBI o sledování Kerryho zmizely

Ve Spojených státech zmizely dokumenty o sledování demokratického kandidáta na prezidenta Johna Kerryho. Materiály FBI, které se podrobně zabývají sledováním válečného veterána Kerryho po návratu z Vietnamu, kdy se zapojil do mírového hnutí, kdosi ukradl z domu historika v Kalifornii.

|Aleš Heřmánek, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Vláda rozhodne o 13. a 14. platech státních zaměstnanců

Zaměstnanci veřejné správy a služeb by se dnes večer měli dozvědět, jaké třinácté a čtrnácté platy dostanou. Sejde se kvůli tomu v 19 hodin mimořádně vláda, která problém už několik týdnů řeší a zatím se ministři nedokázali shodnout, jaká suma by byla pro státní rozpočet ještě únosná. Minimálně získají státní zaměstnanci po deseti procentech dalších platů, ale ministerstvo práce shodně s odbory žádá 50 procent, tedy stejně jako v minulých letech.

Třešňová krása láká do Washingtonu zástupy turistů

Do Washingtonu přišlo jaro a s ním i desetitisíce návštěvníků. Jako každý rok turisty lákají rozkvetlé sakury. Letos má dvoutýdenní festival kvetoucích okrasných třešní navštívit až milion Američanů. Jak si ale všiml zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, okolí neznámějších budov kazí výkopy a nevzhledné betonové zátarasy.

Americký letoun pokořil rychlostní rekord

Americký bezpilotní letoun X-43A dosáhl rychlosti sedmkrát vyšší, než jakou se šíří zvuk. Světový rychlostní rekord, při kterém stroj letěl v atmosféře rychlosti sedminásobku Machova čísla, oznámil s hrdostí americký národní úřad pro letectví a vesmír.

Čeští Rangers zařídili výhru ve Philadelphii

V nočním utkání NHL zvítězili hokejisté New Yorku Rangers ve Philadelphii 3:1. Na přerušení osmizápasové serie bez vítězství se výrazně podíleli čeští útočníci Jezdců. Skóre utkání otevřel Jaromír Jágr v 15. minutě, u této branky si asistenci připsal Jan Hlaváč. Oba se pak podíleli na třetí brance jezdců, kterou vstřelil v 23. minutě Robert Holík. Ten využil tvrdou střelou od modré přesilovku a třetím gólem jezdců vyhnal z domácí branky Roberta Esche. Domácí dokázali už jen snížit Tonym Amontym ve 34. minutě.

|Martin Hromádka, Martin Ježek |Zprávy ze světa

Gruzie volí nový parlament

V Gruzii dnes začaly parlamentní volby, které mají završit převratné politické změny, jež odstartoval loni v listopadu pád prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Upevnit moc by si po nich měl nový prezident Michail Saakašvili, který vedl proti Ševarnadzemu masové protesty.

|Milan Kopp, Eva Hůlková |Zprávy z domova

Od nedělního rána platí letní čas

Po pěti měsících se vlády ujímá letní čas. Od posunu ručiček na hodinkách o 60 minut dopředu v neděli ve dvě ráno platí letní čas pro naše pásmo až do konce října. Přechod ze zimního na letní čas platí nejen ve všech státech Evropské unie, ale i v mnoha dalších zemích světa.

Sunday Times: Bin Ládin měl na mušce také Londýn

Šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin chtěl po útocích z 11. září 2001 na New York a Washington udeřit také na londýnské letiště Heathrow. Příslušné příkazy k přípravám útoku dal operačnímu veliteli a muži číslo tři organizace Chálidu šajchovi Muhammadovi. Uvádí to ve svém dnešním vydání britský list Sunday Times.