Archiv | zprávy ze dne 19. června 2004

|Vojtěch Bidrman |Sport

Češi pokosili Tulipány, a jsou ve čtvrtfinále EURA

Čeští fotbalisté zvítězili ve druhém utkání na mistrovství Evropy nad Nizozemskem 3:2, i když prohrávali už o dvě branky a zajistili si postup do čtvrtfinále. Ve 23. minutě snížil Koller a dvacet minut před koncem vyrovnal svým druhým gólem na turnaji Baroš. Nizozemci dohrávali poslední čtvrthodinu bez vyloučeného Heitingy a v 88. minutě rozhodl o výhře českého týmu Šmicer.

|Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

První kolo boje o křeslo Špidla ustál

Premiér a předseda sociální demokracie Vladimír Špidla zůstane v čele strany nejméně do zasedání ústředního výkonného výboru, které se bude konat v sobotu 26. června. Oznámil to po dnešním jednání předsednictva. To se mimo jiné dohodlo na tom, že na svoji příští schůzku pozve i Miloše Zemana. Vladimír Špidla večer před novináři vůbec nepřipustil, že by ho ostatní členové tlačili k rezignaci na funkci. Unionisté a lidovci zase prohlásili, že chtějí i nadále zůstat v současné koaliční vládě. KDU-ČSL navíc rozhodně odmítá být faktorem, který by zavinil její krach. Shodli se na tom delegáti celostátní konference strany.

|Markéta Kaclová, Petr Doležel |Zprávy z domova

Vojáci a hasiči už z Litovle odešli

Vojáci a hasiči v Litovli na Olomoucku naposledy pomáhali odstraňovat škody po tornádu. Ve městě sice ještě mají hodně práce s odklízením například popadaných stromů či větví, radnice to však už zvládne vlastními silami. Složky integrovaného záchranného systému pomáhaly zejména s úklidem parků a odstraněním spadlých stromů. Zbývající práci zvládnou pracovníci technických služeb.

|Markéta Kaclová, Petr Doležel |Zprávy ze světa

Ministerstvo zahraničí varuje před cestami do Makedonie

Naše ministerstvo zahraničí nabádá opatrnosti při cestách do Makedonie. Bezpečnostní situace v zemi se už zlepšila a všechny hraniční přechody jsou otevřené. Přesto česká diplomacie varuje, že riziko může být především v oblasti, která sousedí s jihosrbskou provincií Kosovo. Turisté by proto v Makedonii měli dbát maximální opatrnosti, řidiči by tam neměli například zastavovat na opuštěných či odlehlých místech.

|Markéta Kaclová, Petr Doležel, Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

Unionisté i lidovci chtějí zůstat ve vládě, sociální demokraté jednají

V lidovém domě se v těchto chvílích scházejí sociální demokraté. Předsednictvo strany čeká rozbor neúspěchu v eurovolbách. Rozhodnutí unionistů a lidovců už je známé: chtějí i nadále zůstat v současné koaliční vládě. KDU-ČSL navíc rozhodně odmítá být faktorem, který by zavinil její krach. Shodli se na tom delegáti celostátní konference strany. Podle šéfa strany Miroslava Kalouska je prioritou zachování vlády a naplňování už uzavřených dohod.

|Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina |Zprávy ze světa

Zveřejněny úryvky z Clintonovy knihy

Amerika opět žije vztahem Clinton-Lewinská. Není to proto, že by se bývalý americký prezident vrátil ke své sexuální partnerce a bývalé stážistce v Bílém domě Monice Lewinské. Tentokrát se pozornost točí okolo doznání, která 42. americký prezident svěřil knize nazvané My Life (Můj život). S napětím očekávaná kniha ještě nevyšla, ale její obsah už proniká na veřejnost.

|Markéta Kaclová, Petr Doležel |Zprávy z domova

Hladiny řek mohou stoupnout

Počasí nám opět nedovolí si o volných dnech užít slunce. Odpoledne a večer čekají Moravu a Slezsko bouřky, v noci a v neděli by měli na východě republiky počítat s trvalejšími srážkami. Meteorologové varují, že by tak hladiny některých řek zejména na severní Moravě a ve Slezsku mohly stoupnout.

|Alena Benešová |Sport

České fotbalisty čeká na Euru Nizozemsko

Čeští fotbalisté si mohou jako první tým na mistrovství Evropy v Portugalsku zajistit postup do čtvrtfinále. Mezi nejlepší osmičku je posune dnešní vítězství nad Nizozemskem. Prestižní souboj, který začíná v Aveiru ve 20:45, bude řídit španělský rozhodčí Mejuto Gonzales.

|Markéta Kaclová, Stanislav Vintr |Zprávy ze světa

Lovec nacistů Wiesenthal se stal čestným rytířem

Proslulý "lovec nacistů" Simon Wiesenthal se stal čestným rytířem Velké Británie. Londýn tak ocenil jeho celoživotní službu humanismu. Wiesenthal, kterému je devadesát pět let a žije ve Vídni, prožil za druhé světové války věznění v nacistických koncentračních táborech. Poté zasvětil svůj život stíhání válečných zločinců odpovědných za zvěrstva na Židech. Podílel se například na dopadení Adolfa Eichmanna, jedoho z hlavních strůjců plánu nacistů na vyhlazení Židů v Evropě.

|Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová, Marika Táborská, David Šťáhlavský |Zprávy ze světa

Evropská unie má ústavu, na šéfovi se nedohodla

Prezidenti a předsedové vlád členských zemí Evropské unie dospěli pozdě večer v Bruselu k dohodě o textu evropské ústavy. Dokument teď musejí ratifikovat všechny členské státy. Historicky první evropská ústava, která narýsuje pravidla pro společný život unie v pětadvaceti, se rodila dva a půl roku. Šéfové států a vlád 25 členských zemí Evropské unie se v pátek nedokázali shodnout na tom, koho nominovat příštím předsedou Evropské komise místo Romana Prodiho. Tomu vyprší mandát. Rozhodli se proto k této věci vrátit na mimořádné schůzi v červenci.

|Markéta Kaclová, Martin Ježek |Zprávy ze světa

Teherán se zamyslí, zda neukončí jaderný program

Teherán v následujících dnech přehodnotí, zda skutečně ukončí svůj program na obohacování uranu. Řekl to předseda íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Hasan Rúhání. Reagoval tím včerejší přísnou rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která kritizuje Írán za nedostatečnou spolupráci. Podle něj Evropané v říjnu slíbili, že íránský případ bude v červnu uzavřen. Írán sice nadále je připraven ukončit program obohacování uranu, ale chce své rozhodnutí v následujících dnech přehodnotit.

|Petr Honzejk |Zprávy z domova

Týden v Česku 13.-19.6.

Volby do Evropského parlamentu a následné otřesy na politické scéně, to byly a jsou jednoznačné dominanty tohoto týdne. Odstoupil ministr spravedlnosti Karel Čermák. Nahradit ho má poslanec Zdeněk Koudelka z ČSSD. Homosexuálním párům svitla naděje na registrované partnerství. Ministr zdravotnictví Kubinyi odvolal další ředitele nemocnic. Herečka Jiřina Bohdalová vyhrála spor s ministerstvem vnitra. Její jméno musí zmizet z internetových seznamů spolupracovníků StB.

|Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina |Zprávy ze světa

Spojené státy odsuzují vraždu svého občana

Nejvyšší představitelé Spojených států ostře odsoudili vraždu amerického inženýra Paula Johnsona příslušníky Al Kaidy v Saúdské Arábii. Čin militantních islamistů, kteří leteckému technikovi najatému na opravy amerických bojových helikoptér, uřízli hlavu, Spojené státy nezastraší, řekl prezident George Bush a v podobném duchu odsoudil zabíjáky také viceprezident Dick Chenney.

|Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

Vládní strany budou rozebírat neúspěch

Předsednictvo ČSSD čeká řešení krize, do které se strana dostala po výrazném neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu. Stejný úkol před sebou má i republikový výbor US-DEU. Unionisté zcela propadli. Celostátní konferenci svolali i lidovci. Ti ale na rozdíl od svých koaličních partnerů dosáhli přiměřeného volebního výsledku. Sociální demokraté čekají, zda jejich předseda Vladimír Špidla přijme za volební porážku odpovědnost. Někteří sociální demokraté ale Špidlu nechtějí ani v premiérském křesle.

|Pavla Kvapilová, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Evropská unie má ústavu

Prezidenti a předsedové vlád členských zemí Evropské unie dospěli pozdě večer v Bruselu k dohodě o textu evropské ústavy. Dokument teď musejí ratifikovat všechny členské státy. Historicky první evropská ústava, která narýsuje pravidla pro společný život unie v pětadvaceti, se rodila dva a půl roku.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru