Archiv | zprávy ze dne 25. prosince 2004

|Martin Dorazín, Petr Vavrouška, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Ukrajinu čekají opakované prezidentské volby

Ukrajinci budou v neděli znovu rozhodovat o novém prezidentovi země. Vybírat budou opět mezi opozičním kandidátem Viktorem Juščenkem a premiérem Viktorem Janukovyčem. Výsledky listopadového druhého kola voleb zrušil po protestech opozice ukrajinský nejvyšší soud, a to kvůli hrubému porušení volebního zákona a manipulaci s hlasy voličů. Na regulérnost hlasování bude nyní dohlížet přes 10 tisíc zahraničních pozorovatelů. Ukrajinský ústavní soud v sobotu prohlásil za protiústavní jednu ze změn volebního zákona, které nedávno přijal parlament ve snaze předejít podvodům při opakovaném hlasování.

|Vědunka Lunardi, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Svět slaví Vánoce, papež prosil o usmíření

Křesťané slaví svátek Narození Páně - Ježíše Krista, který se stal Spasitelem. Vystavené betlémy mají v církvi svou tradici a určenou úlohu, ale dívat se na ně chodí s dětmi i nevěřící, nepraktikující křesťané a lidé z jiných církví. Dnešní den je tak vedle Božího hodu velikonočního neboli Zmrtvýchvstání Páně největším křesťanským svátkem v roce. Všude se o mších, ať v Praze, Vladivostoku či v Los Angeles, čtou stejné části evangelia apoštolů Lukáše a Jana. Papež Jan Pavel II. ve svém tradičním vánočním poselství Urbi et Orbi - neboli Městu a světu - prosil o usmíření a mírumilovné řešení všech konfliktů ve světě.

|Jana Zemanová |Zprávy z domova

Srážku autobusů nepřežil jeden z řidičů

K vážné dopravní nehodě došlo v sobotu v Kladně, kde se čelně srazily dva autobusy. Jeden z řidičů zemřel, druhý skončil s těžkými zraněními v kladenské nemocnici. Podle policejní mluvčí Jany Dětské je možnou příčinou namrzlá silnice. V autobusech cestovali i další lidé, těm se ale nic nestalo.

|Marika Táborská, Romana Černá |Zprávy z domova

Hory zažívají první nápor milovníků lyžování

O prvním svátku vánočním zažila horská střediska první větší nápor lyžařů. V Krkonoších i v Orlických horách milovníky lyžování přivítaly i přes nepřízeň počasí většinou dobré sněhové podmínky. Podle Františka Prouzy ze Skiareálu v Deštném v Orlických horách jezdí všech šest lyžařských vleků.

|Radim Vaculovič |Zprávy ze světa

Čína chystá zákon, který má zabránit odtržení provincií

Čínský parlament dnes začal projednávat zákon, který má zajistit jednotnou Čínu a zabránit případnému odtržení provincií, které by se o separaci od velké Číny pokoušely. Zákon je v nejvyšším zákonodárném sboru projednáván hlavně kvůli ostrovnímu Tchaj-wanu. Ten už několikrát projevil snahu se od pevninské Číny oddělit, což vedení státu velmi nelibě neslo.

|Miroslav Konvalina |Zprávy ze světa

Vánoce u kovbojů v Texasu

Vánoce se slaví na mnoha místech světa, ale dovedete si představit kovboje z Texasu u vánočního stromečku? Těžko, že ano, donedávna si to nedovedl představit ani severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina, dokud nenavštívil hlavní město Texasu Austin.

|Dušan Valenta, Marika Táborská |Zprávy z domova

Na Karla Čapka zavzpomínali jeho obdivovatelé

Příznivci Karla Čapka se i letos sešli na pražském Vyšehradě. Zavzpomínali na významného českého spisovatele a novináře, který - mimo jiné - dal světu slovo robot. Karel Čapek zemřel o Vánocích v roce 1938. Jeho dílo se stále vydává a čte doslova ve všech zemích.

|Dušan Valenta |Zprávy z domova

Týden v Česku 18.-25. prosince

Asi žádná událost nepřebije příchod Ježíška, na kterého se těšily hlavně děti... Ale radost z dárků máme i my dospělí, proč to zapírat. A jaké "dárky" nám nadělil uplynulý týden u nás doma? Zhruba 140 let byla v českých zemích povinná vojna, od letošních Vánoc je ale všechno jinak. Dalším dárkem je nový rychlovlak Pendolino, České dráhy ho nasadily na trasu z Prahy do Děčína. Policie má problém - dva významní důstojníci Zdeněk Pichlík a Petr Šíma jsou stíháni za zneužití pravomoci veřejného činitele. Policii vůbec čekají změny. V nejbližší době má skončit specializovaný odbor násilné kriminality na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Důvodem je, že někteří policisté kryli vyděračské gangy. Kauza Jaroslava Liznera se otevírat nebude a vláda zesílí boj proti tzv. měkkým drogám.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Ani v továrně na vánoční ozdoby Vánoce nezevšední

Vánoční stromky se tradičně zdobily jablky, papírovými ozdobami nebo cukrovím. Později tyto přírodní ozdoby doplnily baňky z foukaného skla. V našich zeměpisných šířkách jsou právě skleněné ozdoby nejoblíbenější. Firmy ze střední Evropy je exportují i do zámoří. Do jedné malé továrny na výrobu vánočních ozdob v sousedním Polsku se zašel podívat náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru