Archiv | zprávy ze dne 1. února 2005

|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Hana Jurášková |Zprávy z domova

Svoboda se Snopkovou musí definitivně do vězení

Bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda si v souvislosti s krachem firmy Liberta odpyká pět let nepodmíněně. Vězení tak čeká vůbec prvního z členů polistopadových vlád. Stejný trest jako Svoboda dostala i jeho exporadkyně Barbora Snopková. Při dnešním odvolacím jednání o tom s konečnou platností rozhodl Vrchní soud v Praze. Už krajský soud je před časem uznal vinnými ze série hospodářských trestných činů v době, kdy vedli mělnickou továrnu Liberta.

|Viliam Raček |Sport

Slovenský šport uplynulého týždňa

Pokračovalo naše maškrtenie na úspechoch Martiny Moravcovej, ktorá si dopriala výlet do Moskvy. Potešila tým nielen mamu a manažérku v jednej osobe, ktorá sa do tohto veľkomesta, o ktorom sa kedysi tak veľa učila, ešte nedostala, ale aj priaznivcov plávania, ktorých obdarovala troma víťazstvami na ďalších pretekoch Svetového pohára v plávaní v krátkom bazéne.

|Milan Kopp, Jana Zemanová, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Sníh, vítr a mrznoucí déšť - děsivá kombinace pro silničáře a řidiče

Sever republiky se potýká se sněhovou kalamitou, patrně nejhorší za posledních deset let. Sokolovská uhelná musela kvůli přívalům sněhu vyhlásit v největším povrchovém lomu Jiří havarijní stav. Těžba tam poklesla na minimum, vedení podniku povolalo na odklízení sněhu do práce zaměstnance i mimo pravidelné směny. Ochromen je i transport uhlí. Zásobování největších odběratelů je minimálně do konce týdne zajištěno.

|Vlastimil Vlášek |Sport

Čeští házenkáři do semifinále MS nepostoupí, prohráli s Francií

Po debaklu od domácího Tuniska utrpěli čeští házenkáři na světovém šampionátu další prohru, tentokrát od Francie. Mistrům světa z roku 2001 podlehli 26:31. V posledním zápase čtvrtfinálové skupiny nastoupí český tým ve čtvrtek proti Řecku. Češi ztratili už i teoretickou šanci na postup do semifinále.

|Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová |Zprávy z domova

Bezpečnostní rada státu o vládních letadlech

Otázku, co se zastaralou vládní letkou, bude dnes odpoledne řešit Bezpečnostní rada státu. Už za dva roky většina jejích letadel sovětské výroby nebude smět do jiných zemí EU a jejich provoz je závislý na výjimkách o hlučnosti a emisích. Problémem jsou však peníze. Nejdražší varianta počítá s nákupem šesti nových strojů za více než 4 miliardy. Nejlevnější by zase znamenala v podstatě zrušení armádního dopravního letectva. Možnost částečné obnovy zhruba za 2 miliardy povede především k dopravě ústavních činitelů a stranou zůstanou vojáci nebo humanitární pomoc.

|Milan Kopp, Martin Dorazín |Zprávy ze světa

V Polsku sílí hlasy pro otevření archivů totalitní tajné policie

S neblahým dědictvím tajných služeb komunistického režimu se potýkají i naši severní sousedé. V Polsku se nepodařilo prosadit lustrace podle českého vzoru. Společnost už 15 let žije v nejistotě, co vlastně archivy státní bezpečnosti skrývají. V posledních dnech ale i v Polsku sílí hlasy po úplném otevření archivů. Některé informace se z nich už na veřejnost dostaly a způsobily paniku.

|Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová |Ekonomika

Privatizace Vítkovice Steel v další fázi

Privatizace společnosti Vítkovice Steel vstoupila do další fáze. Vypršel totiž termín pro podání předběžných přihlášek. Na Fondu národního majetku se přihlásilo 19 zájemců. Jde o strategické i finanční investory, údajně převážně ze zahraničí. Svůj zájem dnes oficiálně potvrdily Třinecké železárny. Neoficiální informace hovoří například o zájmu skupiny Mittal Steel, která je vlastníkem ostravské ocelářské firmy Ispat Nová huť.

|Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová |Ekonomika

Zpoplatnění průjezdu kamiónů našlo v Bruselu pochopení

Evropská unie má pochopení pro zpoplatnění kamionové dopravy u nás. Po bruselském jednání s unijním komisařem pro dopravu Jacquesem Barotem to Radiožurnálu řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Systém by měl dočasně nahradit připravované elektronické mýto a vyřešit tak příval kamionů, které teď zatěžují české silnice. Návrh zatím počítá s tím, že by jednodenní dálniční známky za 8 eur musely mít všechny kamiony hned na vjezdu do republiky, ať už na dálniční síť použijí nebo ne.

|Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, Ivana Solničková |Zprávy z domova

Ve Vejprtech byl kvůli sněhu vyhlášen kalamitní stav

Sníh i dnes dělá vrásky řidičům a silničářům. Na D5 se převrátila cisterna a vyteklo z ní 10 tisíc litrů nafty. Několik centimetrů přibylo v noci v Olomouckém kraji. Na severu leží na silnicích sněhová kaše nebo ujetý sníh. Na hlavních silnicích v Karlovarském kraji leží vrstva uježděného sněhu, který komplikuje dopravu. Na severu Čech byl dokonce vyhlášen kalamitní stav, a to ve Vejprtech. V noci byly uzavřeny hraniční přechody ve Vojtanově a v Božím Daru. I když na nich byl provoz obnoven, je nutná zimní výbava nebo řetězy. Ani do horských oblastí Šumavy by neměli řidiči vjíždět bez sněhových řetězů. Na Vysočině během noci napadlo až 30 centimetrů sněhu. Na silnicích proto leží rozbředlá vrstva sněhu do pěti centimetrů. Řidiči by neměli vyjíždět bez zimní výbavy.

|Markéta Kaclová, Dušan Valenta |Zprávy z domova

Státní bezpečnost byla rozpuštěna před 15 lety

Před 15 lety byla rozpuštěna Státní bezpečnost. Komunistický režim si prostřednictvím obávané tajné policie uchovával a upevňoval moc. Poslední složky StB zrušil v roce 1990 tehdejší ministr vnitra Richard Sacher. Chvíli na to začali platit také lustrační zákony, které zajišťují, aby bývalí prominenti neovlivňovali fungování nového státu.

|Markéta Kaclová, Jarmila Novotná, Jaromír Janev |Zprávy ze světa

V sídle irácké volební komise začalo sčítání hlasů

V sídle irácké ústřední volební komise začalo konečné sčítání hlasů, které Iráčané v neděli odevzdávali ve zhruba 5200 volebních místnostech po celé zemi. Definitivní výsledky se podle komise očekávají za sedm až deset dní. Každá volební místnost měla za úkol sečíst ručně místní hlasy a poté vše odeslat do národního střediska v Bagdádu. Tam přes 200 vybraných lidí ve 24hodinových směnách hlasy podruhé sčítá a výsledky ukládá do počítače. Zároveň se dostaly na světlo i první částečné výsledky nedělních parlamentních voleb.

|Markéta Kaclová, Petr Doležel, Ivana Solničková, Petr Večeřa |Zprávy z domova

Perná noc pro silničáře: D1 byla prakticky nesjízdná

Perné chvíle připravilo v noci počasí řidičům na dálnici D1 ve směru na Brno. Zhruba na prvních 50 kilometrech se na vozovce vytvořila ledovka a naše páteřní komunikace se stala téměř nesjízdnou. Především kamiony měly velké problémy. Teď už je D1 sjízdná. Na řadě míst ale může čekat na řidiče ledovka nebo kluzký rozbředlý sníh - měli by proto jet se zvýšenou opatrností, to platí především při cestách do hor. Například silnice v Ústeckém a Libereckém kraji jsou sice sjízdné, ale jen se zvýšenou opatrností. Na D5 se navíc převrátila cisterna a na dálnici vyteklo 10 tisíc litrů nafty.

|Miroslav Konvalina |Zprávy ze světa

Americká soudkyně žádá konec procesů na Guantánamu

Americká soudkyně žádá zákaz vojenských tribunálů na Guantánamu. Označila souzení vězňů z americké vojenské základny za neústavní. Stovky lidi podezřelých z terorismu a držených na neurčito mají podle federální soudkyně požívat ochranu americké ústavy. Verdikt však může být u vyšších soudních instancí změněn.

|Markéta Kaclová, Pavel Otto |Zprávy z domova

V Česku by se mohla testovat bezpilotní letadla

Česko má šanci stát se evropskou základnou pro testování bezpilotních letadel. Kromě odborníků může narozdíl od ostatních zemí nabídnout i něco navíc: vhodné letiště. Takové je u České Lípy a kdysi z něj startovaly nadzvukové migy. Po odchodu sovětské armády na začátku 90. let minulého století se ale pro něj nenašlo odpovídající uplatnění.

|Markéta Kaclová, Adam Weiss |Zprávy ze světa

Zpráva OSN: Události v Dárfúru nejsou genocidou

Súdánská vláda systematicky narušovala lidská práva v provincii Dárfúr, nešlo však o úmyslnou genocidu. Uvádí to ve své zprávě vyšetřovací komise OSN. Dodává však, že tím nechce zlehčovat zločiny provládních milic a některých úředníků a že by situaci měl prošetřit mezinárodní trestní tribunál.

|Jitka Hanžlová, David Vandrovec, David Šťáhlavský |Ekonomika

Ekonomické informace 1. 2. 2005

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes zveřejní informace o Evropském spotřebitelském centru. Ustanovilo ho za podpory Evropské unie sice už na začátku ledna, veřejnosti ale začne sloužit až v dubnu. Jeho potřeba vychází z našeho vstupu do unie, což samozřejmě znamená, že naši zákazníci mají stejná práva na všech unijních trzích a naopak. Spotřebitelské centrum bude poskytovat informace o podmínkách v jednotlivých zemích a může aktivně pomoci například s překladem při reklamaci.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru