Zaměstnanci německých veřejných služeb už mají jasno na 35 měsíců dopředu, o tom, jak a také jak dlouho i za kolik budou pracovat. Po napínavých tarifních vyjednáváních se totiž zástupci obcí, vlivné odborové ústředny Ver.di a federace nakonec dohodli. Tarifní dohoda dále sbližuje alespoň v oblasti veřejných služeb Západ s bývalou NDR.
|Milan Kopp, Zuzana Bančanská, David Vandrovec|Ekonomika
Všech pět zájemců o Český Telecom pustila vláda do dalšího kola soutěže. Účast dvou finančních konsorcií, ale podmínila spojením s významným telekomunikačním operátorem. Ve hře o 51 procent akcií v největší české telekomunikační společnosti jsou tak i nadále například firmy Belgacom, Swisscom a Telefónica. Nabídnout závaznou částku mají do 29. března. Zatím se nabídky pohybují od 60 do 70 miliard korun.
Rozhodnutí o koncepci zdravotní péče na další čtyři roky z pera ministryně zdravotnictví Milady Emmerové nepadlo. Sama Emmerová stáhla materiál z jednání vlády. Koncepci kritizovala část odborné veřejnosti, opozice i někteří členové kabinetu, především vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Emmerová odmítá růst spoluúčasti a přímých plateb pacientů. Naopak plánuje úspory v lékové politice.
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld se chystá brzy navštívit Čínu. I přesto, že do Pekingu byl šéf Pentagonu opakovaně pozván, bude to jeho první návštěva Číny od nástupu do úřadu v roce 2001.
Výhru 3:0 vybojovali čeští fotbalisté v přípravném utkání ve Slovinsku. Na skvěle připraveném trávníku si poradili jak s krutým mrazem, tak se snaživým domácím týmem. Kanonýr Jan Koller vyrovnal svou 34. reprezentační trefou letitý rekord Antonína Puče, naopak Tomáš Jun a Jan Polák svou střeleckou bilanci v národním týmu teprve načali.
O dalších krocích v privatizaci Českého Telecomu má večer rozhodnout vláda. Radiožurnálu se podařilo získat hodnotící zprávu, kterou kabinetu posílá ministerstvo financí a prezidium Fondu národního majetku.
O přípravě unijního rozpočtu a otevření španělského trhu práce pro Poláky jednal ve Varšavě španělský premiér José Luis Zapatero. Obě země mají rozdílné pohledy na řadu unijních i zahraničně politických problémů. Ve Varšavě ale dosáhli určitého kompromisu.
Způsob rozdělení Československa před 12 lety je pro Republiku Černá hora vzorem. Po jednání s českými diplomaty v Černínském paláci to dnes uvedl Miodrag Vlahovič, ministr zahraničí této bývalé součásti Jugoslávie. Černá Hora tvoří spolu se Srbskem volné soustátí. Vzniklo před 2 lety na nátlak Evropské unie. Především Černohorci ale stále častěji vyjadřují touhu po suverenitě a odtržení se od Srbska.
Karel Kovanda získal vysokou pozici v Evropské unii. Ve středu byl dosavadní velvyslanec při NATO jmenován na post zástupce generálního ředitele pro zahraniční vztahy v Evropské komisi. Kovanda byl nejlepší ve výběrovém řízení. V něm o tento velmi vlivný post soupeřila zhruba stovka uchazečů.
Poslanecká sněmovna schválila zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí, a to od 1. ledna 2007. Pokladny mají povinně používat podnikatelé v maloobchodu nebo hostinští. Zákon, který s tím počítá, prosadili ve sněmovně přes odpor ODS poslanci vládní koalice za podpory komunistů. Vláda si od tohoto opatření mimo jiné slibuje, že přispěje k zamezení daňových úniků.
Případ půjčky premiéra Stanislava Grosse na byt má další pokračování. Rostislav Rod, kterému Grossův strýc František Vik dluží 900 tisíc korun, údajně prodal směnku za tutéž cenu předsedovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. Peníze ale zatím Rod nedostal - podle Simkaniče se dohodli na odložení splátek do doby, než bude mít Česká pravice dost finančních prostředků.
Spojenci z NATO pomohou Američanům s výcvikem iráckých vojáků. Slíbili to americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové na schůzce v centrále NATO v Bruselu. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer odhadl, že by aliance měla být schopna ročně vycvičit 1000 příslušníků iráckých bezpečnostních sil.
|Milan Kopp, Zuzana Bančanská, Lucie Husárová 1|Zprávy z domova
Občanští demokraté se chystají na zítřejší interpelace, při kterých se chtějí ptát premiéra Stanislava Grosse na nejasné okolnosti pořízení jeho bytu na pražském Barrandově. Nejsilnější opoziční strana slibuje, že kauzu nenechá usnout a chystá další kroky. Zatím je neupřesnila.
Při výbuchu bomby nastražené v automobilu u madridského výstaviště bylo přes 40 lidí lehce zraněno. Za několik hodin měl místo navštívit španělský královský král a mexický prezident Vincente Fox. K výbuchu došlo v půl desáté ráno na náměstí před kongresovým centrem, které policie v tu chvíli už vyklízela.
Jedna z nejmocnějších manažerek Carly Fiorinová odstoupila z přední světové počítačové společnosti Hewlett-Packard. Předsedkyně správní rady a generální ředitelka firmy rezignovala kvůli neshodám ohledně strategie podnikání.
Karel Kovanda je dalším Čechem, který obsadí vysokou pozici v Evropské unii. Dnes byl náš dosavadní velvyslanec při NATO jmenován na post zástupce generálního ředitele pro zahraniční vztahy v Evropské komisi. Kovanda byl nejlepší ve výběrovém řízení. V něm o prestižní post soupeřila zhruba stovka adeptů, přičemž většina z nich se rekrutovala z řad špičkových diplomatů z nových členských zemí.
Spor o dědictví Jaroslava Foglara se počtvrté vrací k soudu. Rozhodl o tom dnes odvolací soud v Praze. Ten zrušil loňský rozsudek obvodního soudu, který prohlásil žalobu spisovatelova synovce Petra Foglara za neplatnou.
Při probíhajícím námořním cvičení NATO v Baltském moři zmizel jeden voják. Podle agentury PAP záchranáři hledají 24letého Kanaďana, který během manévrů vypadl z vojenské lodi asi 10 námořních mil od polských břehů.
Evropská komise má nový sociální plán pro příštích pět let. Dnes tento program prezentoval v Bruselu český komisař Vladimír Špidla, který je za resort odpovědný. Mezi jeho hlavní priority do budoucna patří: řešení nezaměstnanosti, boj proti chudobě a také vytvoření zelené knihy, která by vyvolala debatu o tom, jak reagovat na výrazné stárnutí evropských společností. Kromě toho plán počítá se založením Institutu pro rovné příležitosti.
Skoro 40 zraněných si vyžádala exploze v Madridu u výstavního centra Ifema. Podle policie na výbuch krátce předtím anonymně upozornila baskická separatistická organizace ETA. Bomba explodovala u výstavního areálu, kde dnes odpoledne začne mezinárodní veletrh moderního umění ARCO 2005. Brány veletrhu má slavnostně otevřít španělský král Juan Carlos a mexický prezident Vicente Fox.
|Markéta Kaclová, Ladislav Dvořák, Milada Richterová|Ekonomika
Drobným obchodníkům hrozí povinnost požívat registrační pokladny s takzvanou fiskální pamětí. Zákon, který s tím od 1.ledna 2007 počítá, prosadili ve sněmovně přes odpor ODS poslanci vládní koalice a komunisté. Od normy, kterou ještě posoudí Senát a prezident republiky, si vláda slibuje účinnější boj proti šedé ekonomice. Opoziční občanští demokraté ale o takovém přínosu pochybují. Podle nich zákon jen zbytečně postihne drobné podnikatele a živnostníky.
Stále nejasný je osud italské novinářky Giuliany Sgrenové unesené minulý týden v Iráku. Zatímco včera se objevily informace, že ji rebelové zavraždili, dnes přišla zpráva zcela opačná. Novinářka žije, alespoň to tvrdí její zaměstnavatel deník Il Manifesto.
Sněmovna odsunula rozhodnutí o vyvlastnění domu v areálu Národního divadla. Zákon, který předložili zákonodárci KSČM, chce, aby stát mohl v krajním případě za finanční náhradu vyvlastnit firmě Themos restaurační budovu u Národního divadla. Předlohu ale poslanci vrátili zpátky do výborů.
Prezident Václav Klaus vetoval zákaz převodů nemocnic na obchodní společnosti. Vrátil totiž sněmovně zákon o hluku, do kterého levicoví poslanci přes nesouhlas Senátu přidali zákaz převodu nemocnic ve správě krajů na obchodní společnosti. Prezidentovi se nelíbí řešení takto závažné politické otázky ve zcela nesouvisejícím zákoně.
Od roku 2002 požádalo ve Velké Británii o azyl na devět tisíc dětí bez doprovodu příbuzných. Žádosti mnoha z nich ale byly zamítnuty. Nyní chce britská vláda začít s vracením těchto dětí zpět do jejich vlasti, počínaje dětmi z Albánie. Dobročinné organizace vyjádřily znepokojení nad záměrem vlády vracet děti, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty, zpátky do jejich země. Britské ministerstvo vnitra ale uvádí, že vrácení dětí do jejich komunit může být v nejlepším zájmu těchto dětí.
|Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Lucie Husárová 1|Zprávy z domova
Poslanecká sněmovna by už dnes mohla rozhodnout o zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí. Mají zlepšit výběr daní. Obchodník totiž nebude mít šanci fiskální paměť nijak ovlivnit. Pro zákon jsou sociální demokraté a KSČM. Je proto velmi pravděpodobné, že sněmovnou projde. Poslanci budou řešit i to, co je a co není takzvaný švarcsystém. Vládní návrh novely zákona by měl vyjasnit, v jakých případech mohou firmy najímat živnostníky. Poslanci také navrhli nový zákon o konkurzu a vyrovnání, který má posílit postavení věřitelů.
|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská|Zprávy z domova
Přepracovaný návrh koncepce zdravotnictví do roku 2009 mu srozumitelnější a lidštější podobu. Tvrdí to ministerstvo zdravotnictví, které dnes dokument předkládá vládě. Píše se v ní mimo jiné o větší kontrole nemocnic ze strany státu. O finanční spoluúčasti ale zatím neuvažuje. Jestliže koncepci vláda schválí, budou podle mluvčí ministerstva Věry Čarné služby zdravotníků dostupné pro všechny občany, ať už z hlediska vzdálenosti nebo finančních možností.
Evropskou unii stále víc zaplavují padělky. Varuje před nimi Evropská komise. Brusel zároveň apeluje na to, aby se s takovou kriminalitou co nejaktivněji bojovalo.
O čem se dnes dočtete v zahraničním tisku? Výsledek egyptského summitu vidí Izraelci růžově, Arabové naopak černě, oživení transatlantických vztahů se prý neobejde bez otevření nepříjemných témat a v Číně oslavují příchod roku kohouta.
V Dánsku bude nadále vládnout koalice pravého středu podporovaná populisty. Hlavní opoziční sociálnědemokratická strana zaznamenala ve včerejších volbách těžkou porážku. Dánsko tak zůstane rezervovanější vůči evropské integraci. To platí zejména o plánovaném referendu o euroústavě a opakovaném plebiscitu o přijetí eura.
Slovenská vláda dnes rozhodne o dalším postupu ve sporu s ČSOB. Bance má podle verdiktu Mezinárodního arbitrážního soudu ve Washingtonu zaplatit téměř 25 miliard korun. Termín splátky vypršel 28. ledna.
Spor o desetimilionové dědictví po spisovateli Jaroslavu Foglarovi pokračuje. Městský soud v Praze dnes projedná odvolání spisovatelova synovce. Petr Foglar totiž nesouhlasí s tím, aby strýcova pozůstalost připadla Nadaci Jaroslava Foglara. Sám spisovatel jí měl své věci včetně autorských práv odkázat v závěti.
Poslední pracovní den před nucenou dovolenou má dnes před sebou skoro polovina zaměstnanců Moravan Aeroplanes Otrokovice. Lidé musí zůstat doma, protože továrna na sportovní a cvičná letadla nemá dost objednávek. Firma jim bude vyplácet 70 procent mzdy. Podnik je od loňska v konkurzu.
Životy dvou Poláků si vyžádala lavina, která se zřítila na polské straně Krkonoš. Lavina se uvolnila v blízkosti jezera Malý staw. Dvojice zasypaných mužů patřila do týmu polských horských záchranářů, dosavadní informace označovaly oběti za turisty. Zatím není jasné, co muži na místě neštěstí dělali. Polským záchranářům při akci pomáhali i jejich čeští kolegové. Na místo vyslali psovody ze Špindlerova Mlýna a několik záchranných týmů. Při neštěstí zasahovala letecká záchranná služba z Hradce Králové.
Ministerstvo financí chce vytvořit státní pokladnu. Vláda posoudí nabídky zájemců o 51procentní státní podíl v Českém Telecomu. Česko loni získalo z fondů EU víc peněz, než kolik do společného rozpočtu zaplatilo, a také víc, než kolik ministerstvo financí očekávalo. Zvýšit informovanost podnikatelů o tom, jak získat finanční zdroje ze strukturálních fondů Evropské unie, by měl nový projekt GetIT. Akciová společnost Vítkovice loni zvýšila své tržby o plnou čtvrtinu.
Polský prezident Aleksander Kwaśniewski odlétá na dvoudenní návštěvu Spojených států. Polsko je jedním z mála evropských spojenců, kteří plně podporují politiku Washingtonu vůči Iráku. Kwaśniewski se dnes v Bílém domě setká s prezidentem Georgem Bushem.