Česká republika má po několikaměsíční krizi novou vládu. V pondělí ráno ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsaly dohodu o novém koaličním kabinetu. Následně bývalý ministerský předseda Stanislav Gross přinesl na Pražský hrad svou demisi, a tím jeho vláda padla. Odpoledne prezident republiky Václav Klaus jmenoval nového premiéra Jiřího Paroubka a nový kabinet. Ten chce pokračovat v plnění programu bývalé vlády.
Ministerstvo kultury má letos nejméně peněz na obnovu památek od roku 1992. Česko má přitom 40 městských památkových rezervací a 258 městských památkových zón. Na jejich regeneraci má ministerstvo k dispozici 160 milionů korun. To je zatím nejméně od začátku devadesátých let.
Po mnoha stížnostech cestujících uvolňuje Velká Británie některá bezpečnostní opatření v letecké dopravě. Cestující si už například budou moci brát s sebou na palubu nůžky na nehty.
Evropská unie už má nakročeno ke břehům Černého moře. Bulharsko a Rumunsko vpodvečer v klášteře Neumünster nedaleko Lucemburku podepsaly své přístupové smlouvy. Sofie má ale v Evropské unii zatím lepší zvuk než Bukurešť.
Kvůli vízové aféře dnes před zvláštním vyšetřovacím výborem Bundestagu stanul německý ministr zahraniční Joschka Fischer. Vůbec poprvé v historii takovou výpověď přenášela v přímém přenosu i německá televize. Opozice viní politika ze zneužívání vízové praxe.
V pondělní dohrávce 24. kola se ze zisku tří bodů v Jablonci radovali hráči Liberce, když o výhře 2:1 rozhodl čtyři minuty před koncem Kisel. Po pohárové výhře v Liberci před pěti dny se tak dnes radovali podruhé v krátké době svěřenci trenéra Grigy. Domácí naopak čekají na výhru v severočeském derby v lize již šest a půl roku.
Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, obžalovaný z opakovaného zneužívání 16 nezletilých českých školaček, stanul před senátem Obvodního soudu pro Prahu 2. Soudkyně Monika Křikavová totiž odmítla splnit rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Němce o vydání Sáního do Kataru a proces s ním zahájila.
Český Telecom musí u své základní nabídky Home Standard snížit měsíční paušální poplatek a zrušit stokorunový kredit hovorného. Rozhodl o tom Český telekomunikační úřad. Úplně nové cenové programy by chtěl Telecom představit už do konce tohoto týdne. Měly by být nastaveny tak, aby motivovaly uživatele používat co nejvíce pevnou linku.
Z Libanonu se dnes stahují poslední syrské vojenské jednotky, které v zemi působily 29 let. Během posledních 24 hodin odjelo z Libanonu 150 vojenských nákladních automobilů, na řadě tahačů byly poslední desítky děl a kanónů.
Prezident Václav Klaus jmenoval premiérem Jiřího Paroubka a pověřil ho sestavením vlády. Nový ministerský předseda už má svůj tým téměř vybraný. Očekává se, že celou vládu bude prezident jmenovat ještě dnes v 17 hodin. Už ráno lídři vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali smlouvu o novém koaličním kabinetu.
Skoro každý čtvrtý řidič na českých silnicích v minulém týdnu spáchal za volantem nějaký přestupek. Odhalila to dopravně-bezpečnostní akce typu Kryštof, která trvala od pondělí do pátku. Policisté při ní zkontrolovali bezmála 200 tisíc aut a odhalili 44 tisíc přestupků.
V Polsku pokračuje diskuse o tom, zda zveřejnit jména agentů, kteří donášeli tajné policii na Karla Wojtylu, pozdějšího papeže Jana Pavla II. To, že bývalá komunistická policie infiltrovala nejvyšší církevní kruhy, není v Polsku žádným tajemstvím.
Při přípravě systému elektronického mýtného pro kamiony chce překvapivě radit státu jen jediná firma. "V tendru na projektového manažera podalo svou nabídku jen konsorcium Deloitte Czech republic a Bovis Lend Lease. Nabídková cena bez DPH činí necelých 90 milionů korun," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová
Hokejový obránce Karel Pilař a útočníci Martin Havlát a Aleš Kotalík se na letošním mistrovství světa v Rakousku nepředstaví. Kouč národního týmu Vladimír Růžička na dnešní tiskové konferenci v Praze potvrdil, že tyto tři hráče vyřadil po nedělním zápase ve Finsku z nominace. "Karel Pilař výborný hráč, který hraje velice dobře ofenzivně. Protože celé mužstvo je hodně ofenzivně laděné, tak jsem se rozhodl pro defenzivnějšího Hejdu se Šlégrem. Co se týče útočníků, tak Aleš Kotalík velice kvalitní útočník, který mě upoutal v play off. Martin Havlát, tak tomu nevyšla sezóna a my jsme sedli už před řekli jsme si že mu šanci dám. Nakonec jsem se ale rozhodl takto," popisoval důvody svého rozhodnutí kouč.
|Pavla Kvapilová, Ondřej Kubala, Vilém Janouš|Ekonomika
Brusel se chystá zahájit prověrku dovozu čínského textilu. Levné oblečení zaplavilo Evropu po prvním lednu, kdy díky členství Pekingu ve Světové obchodní organizaci padly kvóty. Textilní firmy na starém kontinentu volají po obnovení bariér, protože podle nich dodávky čínského oblečení ohrožují v Evropě až milion pracovních míst.
|Milada Richterová, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1|Zprávy z domova
Jmenování staronové koaliční vlády v čele s místopředsedou ČSSD Jiřím Paroubkem je už zřejmě jen otázkou několika hodin. Už ráno lídři vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali dohodu o spolupráci, v tomto volebním období už třetí. Hned poté přijal prezident Václav Klaus demisi premiéra Stanislava Grosse, s nímž automaticky končí i jeho dosavadní kabinet. Novou vládu je prezident připraven jmenovat ještě dnes odpoledne.
Asi čtvrtina obyvatel Rokytnice v Orlických horách protestovala proti nastěhování romských rodin z nedalekého Kostelce nad Orlicí. Ti totiž musejí opustit své domovy v městské ubytovně. To se nelíbí starostovi Rokytnice Antonínu Štefkovi.
Letošní úroda ovoce je ohrožena: mrazy z konce minulého týdne totiž vážně poškodily ovocné stromy. Unie ovocnářů odhaduje škody na 100 miliónů korun. Ranní teploty, hlavně ve čtvrtek a v pátek v některých lokalitách, klesly až na minus osm stupňů Celsia.
Havárie příměstského vlaku v Japonsku si vyžádala nejméně 49 mrtvých a přes tři stovky zraněných. Nejhorší železniční neštěstí v zemi za posledních 42 let se stalo v provincii Hjógo poblíž Ósaky. Vlak v zatáčce vykolejil a najel do obytné budovy.
Bulharsko a Rumunsko mají svůj vstup do Evropské unie ode dneška skoro jistý. V Lucemburku totiž odpoledne podepíší smlouvu o vstupu do unie. I když budou mít státy u Černého moře podepsanou smlouvu v kapse, nemají však členství jisté na sto procent.
Tenista Radek Štěpánek se poprvé v kariéře dostal do nejlepší dvacítky žebříčku ATP pro nasazování do turnajů. Po semifinále v Barceloně se česká jednička posunula o pět míst a stala se sedmnáctým hráčem světa. V hodnocení Champions Race je šestadvacetiletý Štěpánek čtrnáctý. Štěpánkův semifinálový přemožitžel z Barcelony Španěl Rafael Nadal se výhrou v barcelonského podniku přiblížil v pořadí Champions Race na sto deset bodů k vedoucímu Rogeru Federerovi ze Švýcarska. Třetí je nadále australský hráč Lleyton Hewitt.
Reakce médií na nedělní projev nového papeže. Dění v Iráku očima arabských novin. Brusel volá po omezení dovozu levného čínského textilu. Americký seriál Simpsonovi slaví sedmnáctileté výročí. To jsou některá z témat pondělního výběru ze zahraničního tisku.
Už jen otázkou hodin je odchod posledního syrského vojáka z Libanonu. Syrské tajné služby už vyklidily jedny z posledních stanovišť v údolí Bikaá. Syrské vedení urychluje v posledních dnech odchod svých jednotek a tajných služeb z Libanonu. Poslední, kdo má zemi opouštět, má být velitel syrských sil a syrské vojenské rozvědky v Libanonu.
Polští policisté zadrželi část takzvaného pokladu tisíciletí, jehož součástí jsou i české královské klenoty. Za 50 tisíc dolarů se dva muži - otec a syn - snažili v Olštýně prodat fragment královské koruny, prsten a pražský groš.
České instituce udělily před několika lety licenci k provozování kasin člověku, který byl ve Velké Británii odsouzen za únos vysokého politika africké země. V minulosti také velmi pravděpodobně pracoval pro izraelskou tajnou službu Mossad.
Novou továrnu na výrobu elektrosoučástek do automobilů postaví v Ostravě společnost Siemens. Věřitelé bývalé Union pojišťovny mají dnes poslední příležitost přihlásit se do konkurzního řízení. Světové banky začínají opět klást důraz na síť svých poboček.