Nové členské země Evropské unie by měly prokázat schopnost kompromisu, a pomoci tak k překonání krize v Unii. Shodli se na tom předsedové dolních komor českého a polského parlamentu Wlodzimierz Cimoszewicz a Lubomír Zaorálek, kteří spolu rovněž souhlasili i v hodnocení francouzského a nizozemského "Ne" evropské ústavě.
Sazba DPH na stavební práce spojené s bydlení a dodávkami tepla je u nás až do konce roku 2007 pouze pětiprocentní. Jedná se o výjimku udělenou Evropskou unií. Od ledna 2008 by se musely tyto práce převést do devatenáctiprocentní sazby DPH, a to by zvedlo náklady a tím i ceny bytů a domů. Ministr financí Bohuslav Sobotka proto jedná v Lucembursku, které teď předsedá Unii, o prodloužení nebo o získání trvalé platnosti této výjimky.
Německá armáda Bundeswehr dnes slaví půl století své existence. Právě před padesáti lety bylo vytvořeno ministerstvo obrany a už v říjnu nastoupili do ozbrojených sil první dobrovolníci. V novém století Bundeswehr ale brání nejen Spolkovou republiku Německo, nýbrž i mír v mnoha oblastech světa: na Balkáně, v Afgánistánu či Africe.
Na koniec uplynulého týždňa čakali najmä futbaloví fanúšikovia. V nádeji, že sa nášmu najmasovejšiemu športu podarí presadiť sa na horúcej pôde - v bašte portugalského futbalu v Lisabone. Naši tam nastúpili proti domácemu tímu s cieľom získať aspoň bodík, a udržať si tak postupové nádeje.
Jak dál postupovat v ratifikaci euroústavy, o tom v Bratislavě jednali premiéři Česka a Slovenska. Jiří Paroubek vedle schůzky s Mikulášem Dzurindou mluvil i se šéfem nejsilnější opoziční strany Smer Robertem Ficem a stínovým kabinetem. Premiéři se shodli v tom, že vzájemné vztahy jsou tradičně dobré; rozdílný byl jejich pohled na potřebu reforem.
Český statistický úřad dokončil sběr údajů o příjmech a životních podmínkách našich domácností. Stejný výzkum se souběžně konal ve všech zemích Evropské unie a její orgány ho také z poloviny hradily. Cílem šetření je získat mezinárodně srovnatelné údaje o příjmech domácností za uplynulý rok, ale také o jejich životních podmínkách.
Iráčtí povstalci jsou údajně připraveny začít vyjednávat s vládou o tom, že složí zbraně a připojí se k politickému procesu. Řekl to vysoký irácký politik Ajhám Sámmarraí, který už pět měsíců jedná se zástupci Islámské armády v Iráku a Armádou mudžáhidů.
Americký prezident George Bush v Bílem domě přivítal svého nejvěrnějšího spojence Tonyho Blaira. Britský premiér do Washingtonu přichází s cílem získat od Bushe souhlas s další pomocí pro Afriku, pro niž si nejen představuje posílení pomoci, zabývat se však hodlá i africkými dluhy.
Výdaje na léky v České republice se loni vyšplhaly na 56 miliard korun. Průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 32 balení léků, to se ale nijak neliší ve srovnání se západoevropskými zeměmi. Průměrná cena jednoho balení léků dosáhla v loňském roce téměř 170 korun oproti zhruba 150 korunám v roce předchozím.
Novým prezidentem Maďarské republiky bude od 5. srpna tohoto roku László Sólyom, kterého nominovaly opoziční strany. Volba nové hlavy státu proběhla v parlamentu a měla tři kola. Protikandidátkou byla Katalin Sziliová.
Polsko bude muset do rozpočtu Evropské unie doplatit 270 milionů eur - tato zpráva z Bruselu nejprve ministerstvo financí vyděsila, pak se ale všechno vysvětlilo. Důvodem nedorozumění byly kurzy eura vůči zlotému v různých obdobích.
Tragédie v Beslanu má další oběť. Tentokrát ale politickou. Alexandr Dzasochov, prezident Severní Osetie, rezignoval na svou funkci. Podlehl tak tlaku pozůstalých v Beslanu, kteří od loňského září požadovali jeho odstoupení. Vyčítali mu, že nedokázal řešit jejich problémy po teroristickém útoku na základní školu v Beslanu. Politická kariéra Dzasochova přesto dneškem nekončí.
Kyselina dusičná unikla v noci z prasklé cisterny v areálu soukromé firmy v Želatovicích na Přerovsku. Sedmdesátiprocentní roztok kyseliny vytekl na parkoviště, dostal se do kanalizace a poté i do místního vodoteče, který ústí do potoka Moštěnka. Kvůli havárii skončilo v nemocnici 19 lidí, z toho deset hasičů.
Až na osm let může skončit ve vězení třiadvacetiletý informatik, který svých počítačových znalostí využil k nezákonnému obohacení. Jako technik informačního systému jedné z fakult Vysokého učení technického v Brně dokázal prolomit jeho ochranu a získat hesla a elektronické podpisy ekonomického oddělení.
Česká republika navázala diplomatické styky s Bahamami. Právě tam už několik let žije obviněný podnikatel Viktor Kožený. Dohoda o právní pomoci a vydávání občanů mezi oběma zeměmi by mohla vyšetřovatelům kauzy vytunelovaných Harvardských fondů pomoci: mohli by předvolat Koženého k výslechům do Česka. Má to však háček: Bahamy zpravidla osoby nevydávají.
Jak podpořit domácí cestovní ruch a jeho rozvoj - to je jedna z hlavních starostí Ministerstva pro místní rozvoj a České centrály cestovního ruchu. Češi totiž na dovolenou často vyjíždějí do zahraničí, kde utrácejí své peníze, které by přitom mohly podpořit českou ekonomiku.
Dva horníci zemřeli ráno při důlním neštěstí na Karvinsku. Hornina je zavalila v podzemí dolu Darkov v hloubce téměř osmi set metrů. Oba muži jsou slovenské národnosti. Příčiny neštěstí se stále vyšetřují.
Rusko bude mít propagandistický satelitní zpravodajský kanál v angličtině. Dnes to potvrdil šéf federální agentury pro tisk a média Michail Seslavinskyj. Stanice "Rusko dnes" neboli Russia today by měla začít vysílat ještě letos a jejím cílem je zlepšit obraz Ruska v zahraničí. Jedněmi z autorů tohoto projektu jsou také mluvčí a poradce prezidenta Vladimíra Putina.
Daňoví poplatníci na Slovensku si dnes mohou oddechnout. Na dnešek tam totiž připadá Den daňové svobody. Ten názorně naznačuje, jakou část roku občané vydělávají na stát, a odkdy pomyslně pracují na sebe. Češi si takového dne podle odborníků užijí 18. nebo 24. června.
Británie v pondělí prohloubila krizi kolem budoucí evropské ústavy. Ministr zahraničí Jack Straw v parlamentu oznámil, že se vláda rozhodla odložit referendum o dokumentu a tím také jeho ratifikaci. Londýn tak reaguje na odmítnutí ústavní smlouvy voliči ve Francii a v Nizozemsku. Předseda Evropské komise José Barroso nepovažuje britské rozhodnutí za definitivní. Na členské státy unie se obrátil s výzvou, aby se zdržely "jednostranných rozhodnutí" o osudu ústavy. Český premiér Jiří Paroubek v pondělí večer v britské televizi BBC řekl, že za nynější situace je nemožné pokračovat v ratifikaci ústavy, jako by se nic nestalo.
V českých obchodech se opět objevily zdravotně závadné dekorované skleničky. Z jejich malovaných okrajů s motivy ovoce, květin, kruhů a pruhů se uvolňují těžké kovy. Skleničky mohou akutně ohrozit zdraví, především dětí. Uvolněné olovo může způsobit chudokrevnost nebo křeče v břiše, kadmium poškozuje ledviny.
USA a Severní Korea hledají ztracený dialog. Dopravní akce Jestřáb probíhá teprve druhý den, už teď si ji policisté pochvalují. Kreml chce vytvořit obdobu americké zpravodajské televize CNN. To jsou některá z témat dnešního výběru ze zahraničního tisku. Britské noviny se věnují hlavně zastavení ratifikace euroústavy.
Český premiér Jiří Paroubek navštíví Bratislavu. Během první oficiální návštěvy Slovenska v nové funkci bude jednat s prezidentem, předsedou parlamentu, premiérem i s vedením nejsilnější opoziční levicové strany Směr. Chybět jistě nebude debata o osudu euroústavy.
Škoda Auto plánuje v příštích třech až čtyřech letech rozšíření vývojového centra v Mladé Boleslavi. Celková investice má dosáhnout výše jedné miliardy a dvou set milionů korun. Vedle konstrukčních pracovišť postaví i nové prostory pro testovací a zkušební zařízení.
Také v Polsku pokračuje středoevropská policejní akce Jestřáb. Každý den má jiné zaměření. Od pondělí do středy policisté kontrolují zejména rychlost. Bezpečnostní pásy budou hlídky prověřovat ve čtvrtek. Pátek bude zaměřen na alkohol.