Archiv | zprávy ze dne 31. října 2006

|Pavel Petr |Sport

Postup už slaví Bayern, Liverpool, PSV a Valencie

Dnešní zápasy čtvrtého kola základních skupin Ligy mistrů přinesly první čtyři jisté postupující do osmifinále. Ve skupině B se může radovat z účasti v jarních vyřazovacích bojích Bayern Mnichov, v "céčku" týmy Liverpoolu a PSV Eindhoven a ve skupině D Valencie. Obhájce trofeje Barcelona remizovala s Chelsea 2:2 a v "áčku" tak zatím nemá postup jistý ani jeden z klubů.

|Veronika Malá, Marie Matúšů |Zprávy z domova

Jednání o řešení povolební situace pokračují

Další kolo schůzek o nové vládě se znovu rozjelo naplno. Zástupci ODS jednali celé úterý s představiteli ostatních sněmovních stran. Do věci se navíc vložil i prezident Václav Klaus a na pátek svolal schůzku předsedů všech pěti parlamentních stran. Občanští demokraté v tuto chvíli chtějí najít podporu pro změnu ústavy, která by umožnila rozpuštění sněmovny za souhlasu tří pětin poslanců.

|Viliam Raček |Sport

Slovenský šport uplynulého týždňa

Vynikajúco sa do svetového tenisu zapísala naša reprezentantka Dominika Cibulková, ktorá zvíťazila v Bratislave na turnaji Ritro Slovak open. Aj keď tento turnaj nepatrí do hlavného okruhu WTA, predsa len má svoj význam. Vedeli by o ňom hovoriť viaceré tenistky, ktoré sa dostali na výslnie svetového tenisu ako napríklad Amelie Mauresmová, ktorá tu vyhrala svoj prvý turnaj a raketovo odštartovala za ďalšími víťazstvami.

|Jaromír Janev, Marie Matúšů |Zprávy ze světa

Severně od Bagdádu unesli iráčtí ozbrojenci čtyřicet civilistů

Ozbrojenci unesli v Iráku více než čtyřicet civilistů. Stalo se tak u města Balád severně od Bagdádu na silničním tahu mezi hlavním městem a severoiráckým Mosulem. Neznámí útočníci využili lsti. Na dálnici u Tarmíje postavili falešné kontrolní stanoviště pro mikrobusy a na něm pak provedli vlastní únos. Oznámil to mluvčí společného koordinačního střediska irácké policie, armády a amerických jednotek.

|Zuzana Gálová, Marie Matúšů |Zprávy ze světa

KLDR je ochotná vrátit se k rozhovorům o ukončení svého jaderného programu

Komunistická Severní Korea se chce vrátit k šestistranným rozhovorům o ukončení svého jaderného programu. Podle náměstka americké ministryně zahraničí Christophera Hilla, který se sešel se severokorejskými diplomaty v Číně, by rozhovory mohly znovu pokračovat už příští nebo popříští měsíc. Americký prezident George Bush toto rozhodnutí vítá. Stejně příznivě hodnotí obnovení rozhovorů také Jižní Korea, Rusko a Čína.

|Ondřej Kubala, Marie Matúšů |Ekonomika

Dluhy českých domácností překročily 500 miliard

České domácnosti už dluží více než 500 miliard korun. Nejvíc si Češi půjčují na bydlení, pozadu ale nezůstávají ani se spotřebitelskými úvěry. Někteří ekonomové varují především před tempem, jakým zadlužení roste, a poukazují i na lidskou stránku celé situace. Přibývá lidí, kteří přecenili své síly, nejsou schopni splácet a následně se tak rozmáhají exekuce.

|Milan Kopp, Václava Marešová |Zprávy z domova

I do případných předčasných voleb chce prezident vládu s důvěrou sněmovny

Prezident Václav Klaus svolal na tento pátek na Pražský hrad schůzku předsedů všech pěti parlamentních stran. Chce s nimi projednat další postup při formování nové vlády. Opět zdůraznil, že bude akceptovat pouze vládu založenou na dohodě stran, nikoliv na hlasu přeběhlíka a upozornil, že i do případných předčasných voleb musí vést zemi vláda, která bude mít důvěru dolní komory parlamentu.

|Milan Kopp, Veronika Malá |Zprávy z domova

ODS získala podporu pro předčasné volby i od komunistů

Občanská demokratická strana získala pro návrh na rozpuštění sněmovny a předčasné volby už třetí stranu - KSČM. Předtím souhlasili i zelení a lidovci. Pro občanské demokraty jsou předčasné volby v tuto chvíli prioritou, případná jednání o podobě přechodné vlády by měla následovat až později. Prezident Václav Klaus svolal na pátek 3. listopadu na Pražský hrad schůzku předsedů všech pěti parlamentních stran.

|Ekonomika

Petr Souček

Manželé Součkovi, kteří zvítězili v moravskoslezském krajském kole soutěže o nejlepšího živnostníka, zaujali porotu hlavně originalitou. Ve dvouapůltisícovém městečku Velká Bystřice mají výrobnu a prodejnu zmrzliny a jsou v širokém okolí proslulí originálními poháry. "Děláme poháry do speciálních oplatkových kornoutů různých tvarů a názvů. Každý zákazník si může pohár sestavit podle vlastní fantazie. Lidé říkají, že tak nápaditou prodejnu jinde neviděli," líčí Petr Souček.

|Ekonomika

Pavel Kárník

Podnikat jako knihkupec bylo pro Pavla Kárníka předem jasnou volbou. S prodejem knih totiž začínal po vyučení již před třiceti lety. Kárník provozuje knihkupectví v Kolíně od roku 1990 a název "U Kašků" připomíná, že s prodejem knih se zde začalo už před 110 lety. Kromě klasického prodeje knih provozuje půjčovnu DVD a VHS a díky počítačové evidenci nabízí i objednávky starších titulů.

|Ekonomika

Martin Šampalík

Zhruba dva roky podnikání a geniální nápad, jak spojit samoobslužnou restauraci se zábavou a originální IT technologií, přivedly studenta ekonomie Martina Šampalíka až k zisku titulu nejlepšího živnostníka v Plzeňském kraji. Nápad, který realizoval se svým kamarádem ze studií Jaroslavem Stunou, se okamžitě ujal i mezi dalšími zájemci. Zaregistrovanou ochrannou známku The PUB (Pilsner Unique Bar) a patentem chráněné průmyslové vzory částí systému Šampalík se Stunou šíří formou franchisingu dál.

|Ekonomika

Mária Horňáková

Mária Horňáková mluví o své živnosti s neskrývaným nadšením. "Firmu jsem zakládala v roce 1992. Cíl byl jediný: vlastnit úspěšnou společnost. Jsem přesvědčena, že se mi můj sen vyplnil," popisuje. První cena pro Živnostníka Zlínského kraje, kterou si nedávno převzala v Baťově vile, jí dává za pravdu. Zabývá se výrobou drátěných výrobků. Koše na kola, stojany na katalogy, držáky pohlednic, vozíky, obchodní regály, háčky, poličky do kuchyní, to vše umí vyrobit.

|Ekonomika

Luďka Tomešová

Před čtrnácti lety si Luďka Tomešová založila Tiskárnu LT a od té doby sbírá jeden úspěch za druhým. Poslední ocenění, kterým se může pochlubit, je cena pro nejlepšího živnostníka Královéhradeckého kraje. Krédem Luďky Tomešové je poskytovat komplexní služby. Poté co v roce 2003 začala vydávat vlastní inzertní noviny, vrhla se také na vydávání vlastních kalendářů a knih. V Trutnově, odkud pochází, jsou oblíbené i akce, které její Tiskárna LT pořádá pro děti. Letos si pro ně navíc připravila knížku o tiskařském šotkovi, jejíž napsání svěřila komikovi Václavu Upírovi Krejčímu.

|Ekonomika

Linda Vavříková

Na podnikání se Linda Vavříková vrhla ve dvaadvaceti letech ještě coby studentka žurnalistiky. Správně předpokládala, že lidé budou stále více vyhledávat netradiční prožitky při formálních i neformálních akcích. Založila společnost "Allegria - firma na zážitky" a začala lidem splnění jejich snů zprostředkovávat.

|Ekonomika

Karel Ferenc

Podnikat v oboru stavebnictví začal Karel Ferenc již v roce 1997. Dnes je z něj Živnostník roku Olomouckého kraje. "V současné době moje firma funguje se čtyřmi stálými zaměstnanci. V oblasti stavebnictví zajišťujeme bourací, výkopové a zednické práce," vysvětluje Ferenc. Vzhledem k současnému stavebnímu boomu šumperský živnostník plánuje, že by počet svých zaměstnanců v brzké době rozšířil až na deset. Ferenc přitom zaměstnává výhradně Romy.

|Ekonomika

Jiří Portlík

Málokdo ve městě ví, že majitel pneuservisu Jiří Portlík byl v soutěži vyhodnocen jako nejlepší živnostník roku 2006 v Pardubickém kraji. Celá Litomyšl jej však zná. Chrání totiž svatyni hokejového klubu HC Litomyšl, který v této době zahajuje zápasy krajské soutěže. "Z hokeje mám trochu rozjetá kolena, na lyže jezdím jen po Čechách, žádné Alpy," popisuje své sportovní koníčky. V byznysu začal před osmi lety. Tehdy jako zaměstnanec obchodního domu cítil, že prodej sportovního oblečení a vybavení není to pravé, co by jej upoutalo. Spolu se švagrem, který z firmy později odešel, začal s prodejem pneumatik. A přímo ve stylu 21. století, tedy po internetu.

|Milan Kopp, Milan Kocourek |Ekonomika

Většina odpovědnosti za snižování emisí patří bohatým zemím

Britský premiér Tony Blair přišel s varováním, že svět si nemůže dovolit vyčkávat než se pustí do boje s globálním oteplováním. Podle studie, kterou zveřejnila britská vláda, by globální oteplování mohlo do roku 2050 způsobit až dvacetiprocentní zredukování světové ekonomiky.

|Ekonomika

Jakub Mach

Nejúspěšnějším živnostníkem v Libereckém kraji je Jakub Mach, majitel českolipského Internetstudia. To vyvíjí a prodává zábavu do mobilních telefonů. Součástí nabídky Internetstudia jsou WAP aplikace jako chat, seznamka či nabídky práce. Machova firma tvoří obrázky na displeje mobilů, vyzváněcí melodie, hry, hlášky na mobil, videa. Prodává je ve vlastní distribuční síti po celém světě.

|Ekonomika

Iva Unčovská

Ke krejčovině tíhla Iva Unčovská už od mládí. Původně zootechnička si svůj sen splnila před patnácti lety. Tehdy si otevřela krejčovskou dílnu Yvonne a začala podnikat. Dnes se může pyšnit vítězstvím v soutěži Živnostník roku Jihomoravského kraje.

|Ekonomika

Igor Vozka

Pro Igora Vozku z Chebu byla původně tvorba internetových stránek pouhým koníčkem při práci technika v jedné obchodní firmě. Před třemi lety se ale "udělal pro sebe" a společně s grafikem Miroslavem Horníkem vybudoval firmu, která na Chebsku zajišťuje realizaci největšího počtu zakázek z oblasti tvorby webových stránek a firemních webových prezentací. Vozkova firma Foxy.cz k tomu dnes ještě nabízí zákazníkům jednotný firemní styl, zpracování loga, reklamní grafické práce či e - shopping.

|Ekonomika

David Hořava

Během pouhých čtyř let podnikání dokázal David Hořava svůj rezervační systém www.ubytovani.cz zařadit mezi největší u nás. Loni si přes něj ubytování zajišťovalo 41 tisíc klientů. To firmu posunulo na sedmé místo v Česku mezi cestovními agenturami. "Hlavní je kvalita informací a jejich množství. To klienti dokážou ocenit," říká podnikatel. Proto jsou u něho na webu k dispozici recenze, tipy na výlety a další cestovní informace.

|Ekonomika

Antonín Svoboda

Patnáct let prodává Antonín Svoboda v Žatci fotoaparáty. Letos byl v soutěži vyhodnocen jako nejlepší živnostník Ústeckého kraje a k jeho vítězství přispělo i motto jeho podnikání, zářící skromností. "Stačí, když kape, nemusí lejt," tvrdí Svoboda a zároveň dodává: "Člověk přitom samozřejmě musí být zdvořilý a současně nabízet kvalitní přístroje za rozumnou cenu."

|Milan Kopp, Jana Zemanová, Lucie Husárová 1 |Zprávy z domova

ODS i lidovci podpoří změny pro rychlejší rozpuštění sněmovny

ODS a KDU-ČSL se shodly na podpoře změny ústavního zákona, který umožní rychlejší rozpuštění Sněmovny, a to za souhlasu tří pětin poslanců. Jak po ranní schůzce v Poslanecké sněmovně oznámil předseda lidovců Jan Kasal, obě strany jako přechodnou vládu, která by zemi spravovala do voleb, připouštějí takzvanou duhovou koalici ODS, ČSSD a KDU-ČSL, případně i Strany zelených.

|Ekonomika

Adolf Sieber

Adolf Sieber měl motocykly rád odjakživa. Ale nebýt syna, kterého přesvědčil, aby přesedlal z motokár právě na motorky, nikdy by je nevyráběl. Sieber, který je původní profesí strojař, dnes pod značkou MotoSieber vyrábí motocykly pro začínající jezdce od sedmi, deseti a dvanácti let. Jezdí na nich ale i junioři nebo senioři. Počet závodních strojů Sieber se sice zatím počítá v desítkách kusů, ale už je vyváží i do Velké Británie a Francie. Přitom jejich vývojem se vážněji zabývá teprve několik let.

|Jana Zemanová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Studená fronta přinese do Česka vichřici a sněhové jazyky

Teplý podzim definitivně končí, už v noci pocítíme první nápor zimy. Od severozápadu k nám začne proudit velmi studený vzduch a přinese sebou silný vítr, který bude na hřebenech Krkonoš, Jeseníků a Beskyd dosahovat v nárazech až síly vichřice. Na silnicích se mohou objevit sněhové jazyky a závěje.

|Blanka Černá, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Správcům památek chybějí poradci pro evropské fondy

Kastelánům chybějí poradci, kteří by jim pomáhali získávat peníze z evropských fondů. Naše památky přitom potřebují opravy takřka neustále a státní kasa není bezedná. Europoradci loni fungovali na regionálních sekcích Národního památkového ústavu, ministerstvo kultury je ale zrušilo.

|Milan Kopp, Věra Pfeifferová |Ekonomika

Zavedení elektronického mýtného zdraží autobusovou dopravu

Shodují se na tom dopravci i představitelé profesních svazů. Například jen za cestu z Prahy do Brna zaplatí cestující až o 20 procent více než dosud. V Česku by se mýtné dotklo, jak vysvětlil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, nejen dopravců, ale i krajů, které část ceny za ujetý kilometr ve veřejné dopravě dotují.

|Ivana Paulová |Sport

Tomáš Kaberle pomohl k výhře Toronta dvěma body

Dobrou formu potvrdil obránce Tomáš Kaberle, který přispěl gólem a asistencí k výhře Toronta nad Atlantou 4:2 a navázal na svůj sobotní hattrick proti Montrealu. Střelecky se prosadil také útočník Radek Dvořák, ten vstřelil vyrovnávací brankou v závěru třetí třetiny a zajistil St. Louis zisk alespoň jednoho bodu v duelu s Anaheimem. St. Louis prohrálo 5:6 po samostatných nájezdech, dvě přesné nahrávky si připsal Petr Čajánek jednu pak Martin Ručínský.

|Lucie Husárová 1 |Ekonomika

Experti a politici o penzijní reformě

O penzijní reformě budou dnes debatovat experti a politici. S odstupujícím ministrem práce Petrem Nečasem se na odborném fóru setkají zástupci neziskových organizací, firem, nemocnic, sociálních ústavů, samosprávy a vysokých škol. Podle odborníků je reforma důchodového systému nutná.

|Milan Kopp, Lucie Husárová 1 |Zprávy z domova

ODS vede další jednání o nové vládě

Občanští demokraté povedou i dnes rozhovory o možnosti sestavit novou vládu. Předseda ODS Topolánek se už včera sešel se zástupci Strany zelených i s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Dnes má mluvit s delegacemi ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Strany se snaží dohodnout na způsobu, jak rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby.

|Milan Kopp, Alexandr Pícha |Zprávy ze světa

Násilí v Iráku se stalo silnou volební kartou v USA

Americký viceprezident Dick Cheney obvinil militantní skupiny v Iráku, že záměrně stupňují krveprolití před volbami do obou komor amerického Kongresu. Kvůli nebývalému nárůstu obětí mezi americkými vojáky totiž týden před volbami prudce klesají preference Bushovy republikánské stany.

|Jana Samková, David Koubek |Zprávy ze světa

Světový tisk: Italský expremiér znovu před soudem

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi bude opět, a to už poosmé, postaven před soud. V předběžném řízení totiž soudce rozhodl, že má dost důkazů, aby mohl Berlusconiho obvinit z korupce. Berlusconi měl podle obžaloby uplatit 600 tisíci dolary svého někdejšího advokáta Davida Millse.

|Lenka Rákosová, Marián Vojtek |Zprávy z domova

Noviny sledují jednají stran o předčasných volbách

Celostátním deníky se opět věnují aktuální politické situaci, konkrétně vyjednáváním o předčasných volbách. Vysoké školy podle Mladé fronty Dnes úplně mění přijímací zkoušky. Tomuto tématu se věnují také Hospodářské noviny. Lidové noviny informují o tom, že ministerstvo školství prověřuje schválení dotací občanskému sdružení SPHV. Policie viní herce a producenta Jiřího Pomejeho, píše Právo.

|Tomáš Medek |Ekonomika

Ekonomické informace 31. 10. 2006

Pardubický kraj přišel o investici za 13 miliard korun. Finská společnost Myllykoski, která plánovala postavit v Opatovicích nad Labem velkou papírnu s 250 zaměstnanci, se rozhodla přesunout svůj investiční záměr do Německa. Česku nehrozí, že by bylo odkázáno na dodávky ropy pouze z ruských zdrojů. Českému rozhlasu to řekl ministr zahraničí Alexandr Vondra. Firma Kapsch poprvé připustila, že se stavba mýtných bran možná zdrží. Ceny benzinu a nafty oproti minulému týdnu znovu klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil na průměrnou cenu 28 korun 51 haléřů za litr. Nafta se prodává za 28 korun 37 haléřů.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru