Americký prezident George Bush přiletěl do Prahy. Jeho speciál Air Force One dosedl na dráhu starého ruzyňského letiště čtvrt hodiny před jednadvacátou hodinou. Nejsledovanějším tématem Bushovy návštěvy bude plán Američanů postavit v Česku radarovou základnu, která by se stala součástí americké protiraketové obrany. Prezidenta doprovází manželka Laura a tým spolupracovníků.
Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze proti návštěvě prezidenta Bushe a umístění amerického radaru na našem území. Akci na Pohořelci blízko Pražského radu pořádala iniciativa Ne základnám a připojili se k ní i účastníci demonstrace mladých komunistů, která původně začala před americkým velvyslanectvím na Malé Straně. Po skončení akce se vydali na pochod Prahou anarchisté.
Jedenáct dnů se snažili slovenští úředníci vrátit do Rakouska kamiony s nebezpečným ilegálním odpadem. Večer se jim to podařilo a 40 tun použitého zdravotnického materiálu převzali rakouští celníci. Slovenská média uvádějí, že z Rakouska měly kamiony provézt další tisíce tun odpadků.
Novým trenérem prvoligových fotbalistů FK Teplice se stal Petr Rada. Osmačtyřicetiletý kouč podepsal s vedením prvoligového týmu smlouvu na rok s následnou roční opcí.
Pravidla pro nasazování policejních odposlechů mají být přísnější. Počítá s tím návrh novely příslušné normy předložený ministerstvem spravedlnosti, který schválila vláda. Opozice už dala před časem najevo, že nemá k předloze vážnější výhrady.
Česká vláda dnes podpořila zřízení ústavů pro nebezpečné, nepříčetné nebo duševně nemocné pachatele trestných činů. V budoucnu by měli být umístěni ve speciálních detenčních zařízeních - ta v sobě zkombinují vězení s psychiatrickou léčebnu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil předpokládá, že Poslanecká sněmovna návrh nového zákona schválí.
|Alexandr Pícha, Marika Táborská, Lucie Husárová 1|Zprávy z domova
Centrum Prahy se od dnešního večera stane pravděpodobně nejstřeženějším místem na světě. V metropoli je kolem 21. hodiny očekáván prezident Spojených států George Bush s manželkou Laurou. Asi nejsledovanějším tématem jeho rozhovorů s českými politiky bude plán Američanů postavit v Česku radarovou základnu. Ta by byla součástí americké protiraketové obrany. Na Bushovu bezpečnost bude dohlížet kolem 1500 uniformovaných policistů, Pražané i návštěvníci hlavního města musí počítat s přísnými bezpečnostními opatřeními i omezením dopravy.
Ruský prezident Vladimir Putin označil za nepřípustnou britskou žádost o vydání Andreje Lugového, který je hlavním podezřelým v případu vraždy bývalého agenta Alexandra Litviněnka. Lugovoj jakoukoliv účast na otrávení Litviněnka odmítá a naopak obviňuje britskou tajnou službu z podílu na jeho smrti.
Stále větší pochybnosti panují ohledně policejního zásahu při sobotních výtržnostech v severoněmeckém Rostocku. I z tábora pořádkových sil už zazněly hlasy, že muži zákona situaci podcenili a nezvládli. Ministr vnitra Wolfgang Schäuble ale bezpečnostní koncepci přijatou pro summit skupiny G8 hájí. Nebezpečí dalších násilností při ostře sledované akci pak stále trvá.
Plánovaný přílet George Bushe do Prahy zaměstnává policii i armádu. Bezpečnost amerického prezidenta má střežit na 1500 uniformovaných policistů, přijedou i posily z mimopražských oblastí. V pohotovosti je jednotka rychlého nasazení i armáda - především piloti stíhaček. Návštěva šéfa Bílého domu v Česku má řadu odpůrců, kteří se chystají dát hlasitě najevo nesouhlas s americkou zahraniční politikou.
O případném stěhování vrtulníkové základny z Přerova do Náměště nad Oslavou by se mělo rozhodnout do konce září. Ministerstvo obrany dnes požádá vládu o odklad rozhodnutí. Prý potřebuje více času. Premiér Topolánek přitom v závěru loňského roku vojákům sliboval, že definitivní stanovisko kabinetu bude jasné už na konci května.
Před osmnácti lety došlo k masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu. Čínská armáda tehdy za pomoci tanků potlačila snahy zejména mladých lidí za demokratické změny. Jen na náměstí Nebeského klidu tehdy zahynuly stovky až tisíce lidí. Tragické události si dnes na území Číny mohou svobodně připomenout jen obyvatelé Hong Kongu.
Jen několik dní před schůzkou lídrů států skupiny G8 v Heiligendammu se do popředí zájmu médií opět dostávají klimatické změny. Během víkendové schůzky. V Berlíně se potřebě čelit globálnímu oteplování věnovali Tony Blair a Angela Merkelová.
Ministerstvo spravedlnosti chce zvýšit tresty za korupci veřejných činitelů. Ministr Jiří Pospíšil dnes vládě předkládá návrh novely trestního zákona. Ten zvyšuje trestní sazby za přijímání úplatků z původních 8 na 12 let vězení, u podplácení z jednoho roku na dva a v závažnějších případech až na pět let.
Při pohledu do zahraničních médií se zdá, že celý svět žije dvěma muži: prezidenty Bushem a Putinem. Jak známo, oba se chystají na summit G8 v Německu, přičemž George Bush spojí evropskou cestu i s návštěvou několika dalších států včetně České republiky. Summit G8 svým způsobem už vlastně začal: tvrdými protesty militantních stoupenců levice s policií v německém Rostocku.
Hospodářské noviny se zabývají tím, jaký úspěch může mít v Poslanecké sněmovně balík reformních opatření. Ministr Petr Gandalovič odmítá analýzu změn v systému prodeje dřeva, který nově zavedl, informuje o tom Mladá fronta Dnes. Deníku Právu poskytla rozhovor nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká - jedním z témat bylo například propuštění Radovana Krejčíře z vazby v Jihoafrické republice. Lidové noviny radí Pražanům, jak se chovat při návštěvě amerického prezidenta George Bushe v metropoli.
Německá vláda ostře odsoudila násilnosti při sobotní demonstraci antiglobalistů ve městě Rostocku. Při potyčkách krajně levicových radikálů s policií bylo zraněno celkem 1000 osob. Kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že násilí se nedá ničím ospravedlnit. Bezpečnostní experti se přou o to, zda policie při demonstraci nepochybila.
Ministerstvo spravedlnosti chce zvýšit tresty za korupci veřejných činitelů. Zítra začíná schůzka ministrů financí zemí Evropské unie. Spor firem Setuza a Český olej se státem definitivně končí.