Archiv | zprávy ze dne 18. března 2008

|Václava Marešová, Miroslav Panuška |Zprávy z domova

Zdravotnictví je bitevním polem politiků

Poslanecká sněmovna zamítla hlasováním návrh České strany sociálně demokratické, aby se zrušily současné poplatky u lékaře. Debata o tom, jestli a když tak jaké poplatky odstranit, tak pokračuje. Zrušení plateb u některých kategorií pacientů totiž chce i část poslanců za vládní strany. Koalice by měla dosavadní, tedy tříměsíční fungování poplatků vyhodnotit v dubnu. Opozici se reforma, kterou tvoří sedm nových zákonů, nelíbí. Kritizují hlavně koncept univerzitních nemocnic. Nechtějí ani privatizaci zdravotních pojišťoven. Ta by se ale dotkla jen zaměstnaneckých pojišťoven. Všeobecnou zdravotní pojišťovnu by dál vlastnil stát.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Demonstranti žádali v Bruselu razantnější postup EU vůči Číně

Na dvě stě členů tibetské komunity dnes demonstrovalo v Bruselu před budovou čínské ambasády a snažili se ji poškodit. Belgická zásahová policie použila proti davu protestantů slzný plyn. Zásahové jednotky několik z účastníků shromážděných před zastupitelským úřadem Číny v centru Bruselu zatkly. Demonstranti požadovali pomoc Evropské unie ve vyjednávání s Čínou.

|Juraj Kušnír |Sport

Slovenský šport uplynulého týždňa

V hokejovej Slovnaft extralige sa prepisovala história. Trenčín prehrával vo štvrťfinále s Martinom už 0:3 na zápasy, potom však vyhral štyrikrát v rade, triumfoval 4:3 na stretnutia a postúpil do semifinále. V najvyššej domácej súťaži sa niečo také stalo po prvýkrát. Útočník Trenčína Andrej Kollár po skončení štvrťfinálovej série povedal:

|Petr Vavrouška |Zprávy ze světa

Rusové čekali konec radaru v Čechách, Američané to odmítli

Zásadní nesrovnalosti mezi Moskvou a Washingtonem v problematice rozmístění prvků americké protiraketové obrany v Polsku a České republice trvají i nadále. V Moskvě dnes skončila takzvaná schůzka 2+2, na kterou dorazili americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a ministr obrany Robert Gates. K žádnému výraznému kompromisu ale představitelé obou států nedospěli.

|Robert Mikoláš, Miroslav Panuška |Zprávy ze světa

Demonstrace za Tibet pokračují v sousedních čínských provinciích

Tibetský duchovní vůdce dalajláma pohrozil rezignací, pokud budou pokračovat násilné protesty v Tibetu. Odstoupit chce v případě, že Tibeťané nebudou svůj odpor proti čínské centrální moci vyjadřovat pouze mírovou cestou. Nejvyšší tibetský duchovní vůdce zároveň opět ze svého exilu v Indii odmítl obvinění Pekingu, že právě on vyvolal současné nepokoje. Naznačil, že za násilím by mohli stát naopak čínští agenti - provokatéři. Podle dalajlámy teď výzvy k tibetské nezávislosti nejsou na programu dne.

|Lenka Rákosová, Miroslav Panuška |Ekonomika

Českou ekonomiku zatím americká recese výrazně nepostihuje

Americká ekonomická recese začíná pomalu ovlivňovat trhy ve světě. Česká ekonomika ani trhy u nás ale zatím nijak výrazně postižené nejsou - česká koruna je stále vnímaná jako bezpečná měna. O ekonomice USA se mluví aktuálně proto, že americká centrální banka dnes bude rozhodovat o úrokových sazbách. Čeká se, že základní sazba se sníží až o procentní bod. Ve Spojených státech amerických, ale i u dalších ekonomů ve světě by se to považovalo za zcela ojedinělý krok. Experti předvídají, že ztráty bank z investic do rizikových hypoték v USA dosáhnou ke 230 miliardám dolarů.

|Veronika Malá, Miroslav Panuška |Zprávy z domova

Budou stravenky dál daňově zvýhodněné?

Návrh na zrušení daňového zvýhodnění stravenek mají před sebou poprvé poslanci. Přišli s ním občanští demokraté včetně premiéra Mirka Topolánka. O stravenkách se začalo mluvit už na začátku letošního roku, kdy Česká televize uvedla v jedné reportáži, že největší vydavatel stravenek v Česku, firma Sodexho Pass, prý zaplatila za pokračující daňové zvýhodnění stravenek 100 tisíc eur firmě No Comment! Ta je údajně blízká vedení ODS. Víc než polovinu hodnoty stravenek si doposud mohly firmy odečíst z daňového základu.

|Jana Zemanová, Bohumír Mazáč, Vilém Janouš |Zprávy z domova

Ministr Pospíšil podal na soudce Nagye trestní oznámení

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal trestní oznámení na mladoboleslavského soudce Pavla Nagye. V roce 2007 zmeškal soudní jednání. Vymyslel si proto a zaprotokoloval závěrečnou řeč obhajoby a vynesl rozhodnutí, jako by se líčení opravdu uskutečnilo.

|Milan Kocourek, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Premiér Brown si v parlamentu popletl Českou republiku s Československem

Poláky si Britové občas pletou s patníky, protože Polák, anglicky Pole, znamená také patník či sloup, a patnáct let po rozdělení našeho státu si mnozí Britové stále pletou Českou republiku s bývalým Československem. A je jim to celkem jedno. Nejnověji se to stalo při parlamentní debatě v Londýně premiérovi Gordonu Brownovi.

|Jiří Hošek, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Jak vypadá bezpečnostní situace v německém pohraničí po rozšíření Schengenu?

Když 21. prosince loňského roku vstupovaly Česko, Polsko a další středoevropské země do Schengenského prostoru, bylo kolem toho především hodně slávy. Tak trochu v pozadí ale zaznívaly kritické hlasy části německé veřejnosti, že zrušení hraničních kontrol povede ke zhoršení bezpečnostní situace v pohraničí. Jaká je tedy bezmála tři měsíce poté realita?

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru