Archiv | zprávy ze dne 2. prosince 2008

|Katarína Brezovská, Miroslav Panuška, Jan Bumba |Ekonomika

ČEZ nabídne lidem a firmám pevnou cenu elektřiny na rok 2010

Lidé se budou moci rozhodnout, jakým způsobem jim bude stanovena cena za elektřinu. To je výsledek jednání ministerstva průmyslu a podnikatelských svazů s největší elektrárenskou společností u nás - s firmou ČEZ. Ta v úterý oznámila, že domácnosti a malé podniky budou mít možnost, aby si dopředu zmrazily ceny elektrické energie na rok 2010. Tato cena by měla být pevně stanovena na základě aktuálních cen nejpozději na začátku roku 2009. Podobný produkt nabízí také Pražská energetika, společnost E.ON možnost zmrazení cen energií neplánuje.

|Veronika Malá, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Poslanci odhlasovali program mimořádné schůze, stihli ale jen debatu o finanční krizi

Poslanecká sněmovna se v úterý sešla na mimořádné schůzi, aby projednala daňové zákony nebo působení vojáků v zahraničních misích. Po tom, co minulý týden zákonodárci odmítli program svého jednání a rozešli se domů, tentokrát už k podobné situaci nedošlo. Koalici se podařilo program prosadit. K projednávání zákonů se ale poslanci vůbec nedostali. Po celou dobu diskutovali o zprávě předsedy vlády o dopadech finanční krize a opatřeních proti nim. Ani tento bod dnes ale zákonodárci nedokončili.

|Jana Zemanová, Lucie Toraková |Zprávy z domova

Počet traumacenter, která přijímají těžce raněné, se v Česku sníží

Čtveřice nemocnic v České republice přijde o statut specializovaného pracoviště řešícího nejtěžší úrazy, takzvaného traumacentra. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka nesplňují náročná odborná kritéria a proto ani na obnovu techniky nedostanou evropské peníze. Počet traumacenter tak má v Česku klesnout ze čtrnácti na deset.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Obnova vztahů mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí bude postupná a podmíněná

Severoatlantická aliance bude vztahy s Ruskem obnovovat postupně a za určitých podmínek. Dohodli se na tom ministři zahraničí členských států NATO na schůzce v Bruselu. Aliance zmrazila vztahy s Moskvou po gruzínsko-ruském konfliktu letos v létě, kdy se Gruzie pokusila ovládnout vzbouřeneckou provincii Jižní Osetie a Rusko odpovědělo protiúderem, který byl podle Aliance nepřiměřený.

|Martin Šeďo |Sport

Slovenský šport uplynulého týždňa

Slovenský futbalový vicemajster MŠK Žilina vo svojom ďalšom vystúpení v skupinovej fáze pohára UEFA doma len remizoval so Slaviou Praha 0:0 a jeho postupové šance sú už iba teoretické. Hovorí žilinský obranca Peter Pekarík:

|Jaromír Janev |Zprávy ze světa

Mise EU oficiálně začala svou činnost v celém Kosovu

Dnes začala oficiálně činnost mise Evropské unie EULEX na celém území Kosova. Podle rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN převezme množství úkolů, které dosud plnila mise OSN - UNMIK. Nový evropský stát ale odmítl její neutrální statut. V hlavním městě Prištině se dnes dokonce uskutečnila velká protestní demonstrace.

|Robert Mikoláš, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Thajská opozice ve středu ukončí blokádu letišť

Thajský ústavní soud rozpustil tři vládní strany, opozice ukončí blokádu letiště. První zahraniční turisté by tak z mezinárodního letiště v Bangkoku mohli začít odlétat už v pátek. Vláda se ale odmítá vzdát. Podle dnešního verdiktu sice nesmí premiér a dalších více než 50 představitelů současné koalice 5 let vykonávat politickou činnost, pod hlavičkou nové strany však chtějí pokračovat dál.

|Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška |Zprávy z domova

Série mimořádných schůzí poslanců začala

Výška daní, působení našich vojáků v zahraničních misích, rozpočet České republiky na příští rok a přijetí či nepřijetí Lisabonské smlouvy. Takový je program série tří mimořádných schůzí Poslanecké sněmovny. Opozice dnes nechtěla schválit tento program, hlasování ale prohrála. Sněmovna dnes tedy bude jednat o daních, českých vojácích v zahraničí a důsledkům světové finanční krize.

|Robert Mikoláš, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Thajský ústavní soud rozpustil strany vládní koalice

Thajsko zřejmě čeká radikální politická změna. Tamní ústavní soud totiž rozpustil vládní stranu premiéra Somčaje Vongsavata. Její vedoucí představitele včetně premiéra zároveň na pět let vykázal z politické činnosti. Důvodem jsou prokázané podvody při volbách v minulém roce. Rozpuštěna bude i další vládní strana věrná bývalému premiérovi Šinavatrovi. Představitelé Strany lidové moci ale nechtějí ustoupit a slibují, že vytvoří novou vládu. Podle některých pozorovatelů tak v Thajsku hrozí krveprolití.

|Martin Dorazín, Miroslav Panuška |Zprávy ze světa

Jak víc připoutat Gruzii a Ukrajinu k NATO

Další vztahy s Ruskem a aspirace Gruzie a Ukrajiny na členství v Severoatlantické alianci. To by měly být hlavní body schůzky ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu. A možná se na ní bude mluvit i o možném vybudování součástí amerického protiraketového deštníku v Česku a Polsku.

|Sport

Souboj fotbalových fanoušků - 16. kolo

Soutěž o nejlepší fanoušky nejvyšší české fotbalové soutěže očima reportérů Radiožurnálu má ve 2. ročníku následující pravidla: I nadále bude každý týden osm reportérů na jednotlivých stadionech sledovat chování a nápaditost příznivců. Na základě jejich hodnocení určíme pět nejsympatičtějších počinů kola, které bodově odměníme (2 až 10 bodů). Může přitom jít nejen o vtipné choreo nebo parádní fotbalovou atmosféru, ale i o úsměvné maličkosti či zdánlivé drobnosti, které dají třebas jinak průměrnému utkání šmrnc. Násilné a urážlivé projevy fanoušků naopak mohou vést k bodovým odpočtům - určovat tedy budeme také případné nejhorší počiny kola (minus 1 až minus 5 bodů).

|Marika Táborská, Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Ministr Schwarzenberg varoval Izraelce před útokem na Írán

Ozbrojený útok nebo válka proti Íránu by byly katastrofou - izraelskému deníku Ha'arec to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Reagoval tak na úvahy kolující v Izraeli i ve Spojených státech, že útok proti Íránu je jedinou možností, jak tuto zemi zastavit v jejích údajných snahách vyrobit jadernou zbraň. Podle českého ministra je namísto toho potřeba vyvíjet na Teherán diplomatický tlak.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru