Archiv | zprávy ze dne 12. ledna 2009

|Marika Táborská, Katka Brezovská, Jan Herget |Zprávy z domova

Ve vládě končí Čunek, Stehlíková, Řebíček a Julínek

Dlouho slibovaná obměna vládního kabinetu má od včerejška konkrétní podobu. Ještě v neděli prohlašoval premiér Mirek Topolánek (ODS), že tento krok pro něj není prioritou, ale téměř do čtyřiadvaceti hodin nás přesvědčil o opaku, když oznámil jména ministrů, kteří odejdou z vlády. Své úřady opustí zástupci všech tří koaličních stran. Kromě lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka a ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové za zelené opustí kabinet i ministři dopravy Aleš Řebíček a zdravotnictví Tomáš Julínek (oba ODS). Jména jejich nástupců ale premiér ještě neoznámil.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Válka v Gaze zasahuje i do izraelské politiky

Ústřední volební komise v Izraeli vyloučila z nadcházejících voleb strany zastupující izraelské Araby. Oficiálním zdůvodněním je, že nejsou loajální židovskému státu a že prý podporují nepřátele Izraele. Arabští politici se hájí, že jen poukazují na zabíjení, kterého se armáda dopouští na Palestincích v Gaze. Tvrdí, že diskvalifikace přiměje Araby k bojkotu únorových voleb, a že ještě více prohloubí propast ve společnosti.

|Martin Hlucháň |Sport

Nejlepším fotbalistou světa v anketě FIFA je Cristiano Ronaldo

Třiadvacetiletý Portugalec zažil nebývale úspěšnou sezónu. Manchester United dotáhl k triumfu v Premier League, Lize mistrů i na mistrovství světa klubů a sbírá jedno individuální ocenění za druhým. Ke Zlatému míči, vítězství v anketě hráčské unie FIFPro nebo prestižního časopisu World Soccer získal i cenu FIFA pro nejlepšího fotbalistu planety za rok 2008, kterou převzal z rukou legendárního Pelého. Druhý skončil Lionel Messi a třetí Fernando Torres.

|Pavel Novák, Marika Táborská |Ekonomika

EK: Plyn může do Evropy proudit do 24 hodin od spuštění ruskou stranou

Rusko slibuje obnovení dodávek plynu od úterního rána. Potrvá ale ještě nějakou dobu, než plyn dorazí do odběratelských států. Obnovení dodávek umožňuje protokol o rozmístění mezinárodních pozorovatelů na 10 tranzitních stanicích na Ukrajině a v Rusku. Po několika peripetiích jej s Evropskou unií podepsali ruští i ukrajinští představitelé.

|Ľubomír Smatana, Katka Brezovská, Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Slovensko spustí jaderný reaktor v Jaslovských Bohunicích

Slovensko hodlá nastartovat druhý blok jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích. Oznámil to ministr hospodářství Lubomír Jahnátek po jednání v Bruselu. Podle něj Slovensko v současné energetické krizi jinou možnost nemá. Jáhnátek si zároveň uvědomuje, že Slovensko vážně poruší přístupovou smlouvu s Evropskou unií.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Česká výzdoba budovy Rady Evropské unie budí pozornost

České předsednictví Evropské unie se v Bruselu uvedlo kontroverzním uměleckým projektem. Každá předsednická země tradičně zajišťuje výzdobu atria budovy Rady Unie. V paláci Justus Lipsius je ode dneška k vidění dílo sochaře Davida Černého nazvané 'Entropa'. Podílelo se na něm 26 dalších umělců - z každého členského státu po jednom. Velký čtverec za 12 milionů korun znázorňuje mapu Unie; každá země je na ní zobrazena způsobem, který rozhodně není obvyklý.

|Pavel Novák, Marika Táborská |Ekonomika

Ukrajina znovu podepsala dohodu o monitorování dodávek plynu, už bez dodatku

Ukrajina znovu podepsala dohodu o monitorování dodávek plynu z Ruska. Tentokrát bez dodatku, který Moskvě vadil. Podpis dohody by měl otevřít cestu k obnovení dodávek ruského plynu přes ukrajinské území do Evropy. Ukrajina, Rusko a Evropská unie se už o víkendu dohodly na rozmístění mezinárodní mise, která by měla tranzit ruského plynu do Evropy sledovat. O plynové krizi dnes budou v Bruselu jednat ministři energetiky unijních zemí na mimořádné schůzce.

|Marika Táborská, Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Izrael nasadil do bojů v Gaze i rezervisty

Do bojů v pásmu Gazy vůbec poprvé od začátku války zasáhli také izraelští záložníci. Armáda povolala tisíce rezervistů už před dvěma týdny. Zatím ale sloužili na uvolněných místech vojáků, kteří odešli do bojové zóny. V izraelském vedení se mezitím vyostřují rozpory. Premiér Ehud Olmert chce v tažení pokračovat. Ministryně zahraničí Cipi Livniová a ministr obrany Ehud Barak ale volají po rychlém ukončení války.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru