Archiv | zprávy ze dne 14. ledna 2009

|Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská |Ekonomika

Dmitrij Medveděv navrhuje summit zemí, které odebírají ruský plyn

Spor o plyn mezi Ukrajinou a Ruskem pokračuje. Evropská unie dnes obě země důrazně varovala, že by se jejich energetické podniky mohly dostat před soud za neplnění smluvních podmínek. Rusko začalo posílat plyn do ukrajinského potrubí v úterý, do evropských zemí ale surovina stále nepřichází. Moskva i Kyjev se navzájem obviňují z odpovědnosti. Ruský prezident Dmitrij Medveděv navrhl svolat na sobotu do Moskvy summit zemí, které odebírají ruský plyn. Na separátní jednání se do Ruska už vypravili premiéři Slovenska, Bulharska a Moldavska, tedy států, které výpadek zásobování postihl nejhůř.

|Martin Hlucháň |Sport

Předsedou ČOV opět Jirásek, Špotáková oceněna za nějhodnotnější výkon

Plénum Českého olympijského výboru na středečním zasedání volilo své vedení pro nadcházející čtyřleté období. Křeslo předsedy obhájil Milan Jirásek, který tedy povede olympioniky až do Her v Londýně v roce 2012. Post místopředsedy pro ekonomiku a marketing nově obsadí Jiří Kejval. Během pléna byla také udělena cena Jiřího Gutha-Jarkovského za nejhodnotnější sportovní výkon uplynulé sezóny, kterou si vysloužila Barbora Špotáková.

|Marika Táborská, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Stávka v dopravě kvůli rušení stravenek zatím nebude

Plánovaná stávka v dopravě zatím nebude. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) na setkání s dopravními odbory slíbil, že se záměrem zrušit daňové zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů, především režijních jízdenek a stravenek, na vládu prozatím nepůjde. Odboráře také přizval ke konzultacím nad návrhem tohoto zákona.

|Monika Rybáková |Zprávy z domova

Konsilium: Zdravotní stav Václava Havla je stabilizovaný, ale vážný

Zdravotní stav bývalého prezidenta Václava Havla je stabilizovaný, ale vážný, s dýcháním mu pomáhá speciální maska. Uvedli to dnes zástupci lékařského konsilia, které se o Václava Havla stará na anesteziologicko-resuscitační klinice pražské Fakultní nemocnice v Motole. Konsilium bude stav exprezidenta konzultovat každý den.

|Jaroslav Skalický, Marika Táborská, Ľubomír Smatana |Ekonomika

Ruský plyn do Evropy stále neproudí

Evropa marně čeká na ruský plyn. Problém s tranzitem přes Ukrajinu měla odblokovat dohoda zprostředkovaná českým předsednictvím Evropské unie, ale plyn stále neproudí. Z odpovědnosti za tento stav se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev. Situace je velmi nejasná. České předsednictví obě strany vyzvalo, aby krizi řešily jednáním předsedů vlád. V Moskvě se pokoušejí nalézt východisko z celé situace premiéři Slovenska, Bulharska a Moldavska, tedy zemí nejvíce postižených současnou krizí.

|Jaromír Janev |Zprávy ze světa

Kosovo zakázalo dovoz zboží ze Srbska

Kosovo uvalilo embargo na zboží ze Srbska. Stalo se tak na základě požadavku kosovských obchodníků, protože žádná z obou zemí neuznává dokumenty nového státu. Srbsko dodávalo do Kosova zboží za 250 milionů eur ročně.

|Pavel Novák |Ekonomika

Česko musí zdokonalit monitoring plateb ze strukturálních fondů EU

Evropská komise vyzvala Česko k co nejrychlejšímu zdokonalení monitorovacího systému plateb ze strukturálních fondů Unie. Pomalé zavádění nového mechanismu mohlo být jedním z důvodů odchodu vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka z vlády. Dnes v Česku používaný monitorovací systém považuje Evropská komise za nedostatečný.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Válka v Gaze pokračuje, rakety ráno dopadly i na sever Izraele

Nejméně tři rakety dopadly ráno na sever Izraele. K útoku vedenému z libanonského území se zatím nikdo nepřihlásil. Izraelské dělostřelectvo odpálilo nejméně osm granátů do míst, odkud rakety vylétly. Ani jedna strana nehlásí žádné zraněné, protože munice dopadla do neobydlených míst. Opět se ale vynořují spekulace, kdo se pokouší v době izraelských útoků v palestinské Gaze otevřít druhou frontu.

|Katarína Brezovská, Ondřej Houska |Zprávy z domova

Topolánek představil v Evropském parlamentu priority českého předsednictví

Císař Karel IV. - to je podle premiéra Topolánka vzor českého předsednictví Evropské unie. Praha během něj nebude prosazovat vlastní politiku. Podle Topolánka musí mluvit za všechny členské státy. Svůj projev premiér vedle plánovaných tří E, tedy ekonomiky, energetiky a Evropy ve světě, zaměřil také na aktuální problémy - přerušení dodávek ruského plynu do Evropy a opětovné vypuknutí blízkovýchodního krize v pásmu Gazy.

|Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, Ondřej Houska |Ekonomika

Evropa je stále bez plynu, Kyjev s Moskvou se dohadují, kdo za to může

Evropa je dál bez plynu. Rusko sice včera obnovilo tok plynu do Evropy přes Ukrajinu, k evropským zákazníkům ale žádný plyn nesměřuje a obě strany se z toho vzájemně obviňují. Ukrajina údajně měla ukrást technický plyn, co v potrubí zůstal - proto teď tranzit do Evropy přes Ukrajinu nefunguje. Kyjev obvinění Moskvy odmítl. Statisíce Evropanů tak jsou kvůli pokračujícímu sporu mezi oběma zeměmi bez dodávek plynu. Evropská Unie vyzvala obě strany, aby dodávky obnovily co nejdřív.

|Katarína Brezovská, Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Izraelský tisk: Premiér Olmert prodlužuje válku proti vůli svých ministrů

Izraelský premiér Ehud Olmert dělá všechny dostupné kroky, aby se válka v Gaze nezastavila. Upozorňuje na to izraelský deník Ha'arec. V izraelském vedení sílí přesvědčení, že válka už dosáhla svých cílů a že je čas na příměří. Předseda vlády má ale opačný názor, a útoky se proto ještě rozšiřují. Jen včera v Gaze zahynulo na 50 Palestinců. Celkový počet mrtvých se tam blíží jednomu tisíci. Izraelská armáda už také vytvořila tým právníků, kteří mají chystat obranu židovského státu v očekávaných soudních sporech.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru