Archiv | zprávy ze dne 28. února 2010

|Alena Benešová, Martin Hlucháň |Vancouver - hokej

Hokejisté Kanady slaví olympijské zlato

Kanada se dočkala vysněného zlata. Domácí hokejisté vyhráli olympijský turnaj, když ve finále ve Vancouveru porazili Spojené státy americké 3:2 v prodloužení. Rozhodující gól dal v osmé minutě prodloužení útočník Sidney Crosby. Kanaďané tak slaví zlato z hokejového turnaje po osmi letech. Na hrách ve Vancouveru tím získali celkově už čtrnáctou zlatou medaili, což nikdo v historii zimních olympijských her nedokázal.

|Alena Benešová, Jan Kaliba |Vancouver - lyžování

Jiří Magál: Štafeta všechno přebila

Kromě dvanáctého Lukáše Bauera nastoupil k závodu na 50 kilometrů klasicky už pouze jeden další český běžec na lyžích. Znamená to, že třeba Milan Šperl se na hrách v Kanadě nepostavil na start ani jednou. Martina Jakše skolila před závěrečným maratonem nemoc, takže Bauerovi sekundoval jenom Jiří Magál. Člen bronzového týmu ze štafetového závodu zakončil své olympijské představení 29. místem.

|Martin Hlucháň |Vancouver - lyžování

Bauer na padesátce až dvanáctý, vyhrál Northug

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer třetí medaili na olympijských hrách nezískal. Ve své silné disciplíně, závodu na padesát kilometrů klasicky s hromadným startem, obsadil až 12. místo. Vyhrál skvělý Nor Petter Northug, který v závěrečném finiši porazil Němce Teichmanna. Bronz bere Švéd Olsson. Další z Čechů Jiří Magál obsadil 29. místo.

|Jaromír Janev, Lukáš Vincourek |Zprávy ze světa

Srbskem otřásá spor o legendární most Gazela

V srbském hlavním městě Bělehradě se rozhořel spor o největší mostem Gazelu přes řeku Sávu. Měl by se rekonstruovat, protože se téměř 40 let neudržoval. Mezi částí veřejnosti dokonce panují obavy, že spadne. Při opravě ale zase hrozí že zkolabuje doprava ve městě.

|Martin Hlucháň |Fotbal

Jablonec porazil Bohemians 1905 a vede ligu

Fotbalisté Jablonce porazili v 17. kole Gambrinus ligy Bohemians 1905 3:0 a posunuli se do čela tabulky. Severočeši využili zaváhání dosavadního lídra Teplic, které na hřišti Českých Budějovic uhrály pouze bezbrankovou remízu.

|Martin Hromádka, Ondřej Bouda, Jana Vrubelová |Zprávy ze světa

Tsunami se prohnalo Pacifikem bez ničivých následků

Tsunami vyvolané silným zemětřesením v Chile už dorazilo k protilehlým břehům Tichého oceánu, výraznější škody ale nenapáchalo. Japonsko i Rusko oproti předpokladům zaznamenaly vlny o výšce jen několika desítek centimetrů.

|Vojtěch Berger, Martin Hromádka |Vancouver - olympijské deníky

Jak si Jaromír Jágr objednával ve Vancouveru narozeninový dort

O dobrovolnících na olympijských hrách ve Vancouveru už jsme vám sice říkali, ale protože jich je celkem 25.000 a jsou páteří olympiády, zaslouží si ještě aspoň jednu zmínku. Tím spíš, když jsou to dobrovolníci, kteří pomáhají české výpravě. Jednu takovou Čechokanaďanku představí v Olympijském deníku Vojtěch Berger.

|Miroslav Bureš |Vancouver - hokej

Druhý americký zázrak na ledě, navíc v kolébce hokeje?

Finále hokejového olympijského turnaje bude pravým vrcholem her. Pro kanadské fanoušky neexistuje nic prestižnějšího a většího, než je zlato z hokejového turnaje. Navíc mají Američanům co vracet. Spojené státy připravily totiž Kanadě jedinou prohru na turnaji, v utkání základní skupiny ji zdolali 5:3. A bylo to po padesáti letech, co slavili vítězství nad Kanadou na zimní olympiádě.

|Ľubomír Smatana, Alice Kottová |Zprávy ze světa

Slovenskou opozici povede do voleb poprvé žena

Nejsilnější slovenskou opoziční stranu SDKÚ povede do parlamentních voleb žena. Na čelo kandidátky se postaví Iveta Radičová, kterou vybrali v primárkách členové strany. Radičová je nejoblíbenější slovenská politička a jejím úkolem bude získat nové voliče, které jinak SDKÚ dlouhodobě ztrácí.

|Jaromír Janev, Alice Kottová |Zprávy ze světa

Srbské úřady před 3 lety věděly o místě pobytu generála Mladiče

Jeden z nejhledanějších mužů světa generál Ratko Mladič obviněný mimo jiné z genocidy osmi tisíců bosenských muslimů ve Srebrenici a z etnických čistek byl před třemi lety v Srbsku. Uvedl to srbský žalobce pro válečné zločiny Vladimir Vukčevič a dodal, že v současnosti se neví, kde by Mladič mohl být, přestože intenzivní pátrání po něm nepřestává.

|Alice Kottová, David Havlena |Regiony

Na Sušicku o půlnoci končí analogové vysílání

Jihočeské vysílače Svatobor a Barák začnou dnes o půlnoci vysílat digitálně. Na Sušicku tak skončí analogové vysílání. Diváci, kteří nemají settopbox nebo moderní televizory vybavené digitálním přijímačem, od pondělí vysílání nenaladí.

|Jan Kaliba |Vancouver - lyžování

Ondřeji Bankovi zamotaly hlavu komplimenty kolegů

Nezkušenost s bojem o první místa a řeči soupeřů před druhým kolem. Tyto dva faktory napomohly k tomu, že český lyžař Ondřej Bank nedotáhl do konce útok na medaili nebo aspoň umístění mezi deseti nejlepšími olympijskými slalomáři. V těžké konkurenci mu po prvním kole patřila šestá pozice a na stupně vítězů ztrácel jen 36 setin sekundy. Ne že by pak druhé kolo vyloženě pokazil, ale přesto z elitní desítky těsně vypadl.

|Blanka Černá, Alice Kottová |Zprávy ze světa

Z Afghánistánu se vrací domů další čeští vojáci

Poslední vojáci ze 4. kontingentu české armády se z Afghánistánu vracejí domů. Kontingent měl celkem 277 vojáků, dnes odpoledne přiletí posledních čtyřiačtyřicet. Místo nich už v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru působí další kontingent, v pořadí pátý.