Počet obětí zemětřesení v čínské provincii Čching-chaj stoupl na osm set, zraněných je na jedenáct a půl tisíce. Více než dva dny od zemětřesení pokračují ve zničené oblasti záchranné práce, na místě ale chybí těžká technika, lékaři zase nemají dostatek zdravotnického materiálu.
Finále play off České pojišťovny? Nejeden znalec domácích hokejových poměrů má v této věci jasno: Zítra začínající bitva o titul mezi Pardubicemi a Vítkovicemi bude vlastně soubojem dvou špičkových gólmanů – super zkušeného Dominika Haška a o generaci mladšího Jakuba Štěpánka.
Pražský arcibiskup Dominik Duka je pro zachování celibátu pro katolické kněze. Zrušení tohoto závazku žít bez manželství a sexu by podle něj nevyřešilo problém sexuálního zneužívání dětí. Primas český to řekl v pořadu 20 minut Radiožurnálu.
Státní pohřeb polského prezidenta Lecha Kaczynského s manželkou Marií se bude definitvně konat v neděli. Na tomto termínu se už nic nezmění, nehledě na možné komplikace s příletem delegací kvůli sopečnému prachu nad Evropu.
Výrazná omezení v letecké dopravě kvůli sopečnému mraku z Islandu zvýšila zájem lidí o mezinárodní jízdenky Českých drah. Na pražském Hlavním nádraží jsou stovky cestujících, kteří čekají na mezistátní vlakové spoje náhradou za zrušené lety. Vyšší zájem je o nákup jízdenek do celé západní a severní Evropy.
Zadlužení Řekové zavolají na pomoc Evropu. Tvrdí to řecká média. Podle nich Athénám nezbývá nic jiného, než požádat o půjčky ostatní státy platící eurem a Mezinárodní měnový fond. Eurozóna už v případě krajní nouze Řecku slíbila úvěry ve výši 30 miliard eur.
Důchodový systém v Česku se nejpozději příští rok v září bude muset změnit. Rozhodl tak Ústavní soud, který dnes s odloženou platností zrušil část zákona o důchodovém pojištění. Podle verdiktu je nespravedlivý vůči skupinám s vyššími příjmy. V konečném důsledku se ale rozhodnutí dotkne přibližně 95 procent všech penzí.
V neděli uplyne 80 let od chvíle, kdy BBC oznámila posluchačům: "Dobrý den, je Velký pátek a nemáme pro vás žádné zprávy". Velký pátek tehdy připadl na 18. duben 1930. Zprávu o tom, že se nic neděje, zřejmě už nikdy žádné médium nepřinese - děje se toho až moc.
Proti tendrům Lesů České republiky se obrátili poslanci. Vládu vyzvali, aby zrušila výběrové řízení na lesnické práce a prodej dřeva. Ten už v březnu pozastavil antimonopolní úřad.
Pákistán nedokázal ochránit svou bývalou premiérku Bénazír Bhuttovou, vyšetřit její zavraždění v roce 2007 a brzdil vyšetřování této záležitosti vedené odborníky Organizace spojených národů. Uvádí to zpráva OSN, která byla zveřejněna v sídle OSN v New Yorku. Agentury zprávu označují za těžké obvinění tehdejší pákistánské vlády bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa.
Mrak sopečného prachu zhatil účast několika ministrů financí Unie na schůzce v Madridu. Většina šéfů státních pokladem ze zemí eurozóny i zbytku sedmadvacítky se ale na jednání dostavila. Jednají o silnější koordinaci národních ekonomik a o způsobech předcházení dalším finančním krizím.
Rusko ve čtvrtek přerušilo vyřizování veškerých adopcí dětí do Spojených států. Je to důsledek případu ruského sedmiletého chlapce, kterého americká adoptivní matka z Tennessee posadila do letadla a poslala ho bez doprovodu zpátky do Ruska, odkud si ho loni v září osvojila.
Sopečný prach z Islandu, který ochromil letecký provoz nad většinou Evropy, už dorazil i na území Česka. Řízení letového provozu ve 13 hodin uzavřelo vzdušný prostor republiky pro velké dopravní stroje, hodinu před tím se zastavily veškeré lety i v Praze-Ruzyni.
Německá kancléřka Angela Merkelová demonstrativně podpořila působení vojáků bundeswehru v Afghánistánu. Učinila tak poté, co německý kontingent přišel v bojích s Talibanem o další čtyři vojáky. Na německé politické scéně to odstartovalo další diskusi o cílech afghánské mise.
Výnosy ze státních dluhopisů určených občanům budou podléhat patnáctiprocentní sazbě daně z příjmů. Dnes o tom rozhodla sněmovna. K normě se ještě bude vyjadřovat Senát. Lidé budou podle novely zákona o daních z příjmů kupovat obligace přímo od státu, nikoli přes prostředníka.
Ve Velké Británii se večer uskutečnila první ze tří televizních debat předáků hlavních politických stran před britskými parlamentními volbami. Průzkumy, které jsou po debatě k dispozici, přisuzují vítězství lídrovi liberálních demokratů Nicku Cleggovi.
Počet obětí zemětřesení v čínské provincii Čching-chaj už stoupl na 760, více než 11 tisíc lidí utrpělo zranění a po více než dvou stovkách záchranáři pátrají. Přes sto tisíc obyvatel tibetské autonomní prefektury pak přišlo o střechu nad hlavou a je de facto zcela odkázáno na pomoc zvenčí.
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun, kterou mu uložil kontrolní výbor sněmovny. Na neveřejném jednání o tom dnes rozhodla celá dolní komora. Dohnal se totiž proti pokutě odvolal. Prezident NKÚ ji dostal za to, že poslancům neumožnil kontrolu hospodaření úřadu.
Děti jsou čím dál tím línější a nešikovnější, tvrdí tělocvikáři. Také výroční zpráva České školní inspekce referuje o tom, že tělesná zdatnost žáků v základních školách se dlouhodobě snižuje. V naší společnosti je totiž velký tlak hlavně na mentální složku vzdělávání. Přitom rodiče si kolikrát neuvědomují, jak je tělocvik pro jejich děti důležitý.
Větší koordinaci řízení národních ekonomik budou v Madridu dohadovat unijní ministři financí. Půjde hlavně o důkladnější sledování hospodářství v zemích platících eurem. Podle španělského předsednictví je silnější koordinace a větší regulace základem budoucího ekonomického modelu v Evropské unii.
Za výbuchem jihokorejské korvety může stát Pchjongjang nebo zapomenutá mina. Prohlásili to dnes severokorejští odborníci po prohlídce vyproštěné zádi plavidla.
Český sport se výrazně změní. Bude mít víc peněz i lepší mediální obraz. Alespoň to slibují všichni tři kandidáti, kteří se ucházejí o místo šéfa Českého svazu tělesné výchovy. Ten dosavadní, Vladimír Srb, v sobotu po dvaceti letech končí.
Svět potřebuje finanční systém, který je v porovnání s tím současným stabilnější, předvídatelnější a diverzifikovanější. Jen tak se dokáže vyrovnat s budoucími krizemi. S tímto závěrem skončil v brazilském hlavním městě Brazilia summit čtyř rozvíjejících se gigantů známých pod zkratkou BRIC.
Dva bývalí starostové Jeruzaléma na sebe přehazují vinu za největší korupční skandál v historii Izraele. Tak hodnotí místní média aféru Holyland, ve které stavební developeři podle policie rozdali na úplatcích až čtvrt miliardy korun.
Česká republika uzavře exkluzivní smlouvu s americkým Pentagonem. Ta může Prahu posunout mezi světové výzkumné elity. Memorandum, které právě dokončilo ministerstvo obrany, upraví česko-americkou spolupráci v obranném výzkumu. Tu by vláda měla schválit na přelomu dubna a května.
Koruna poté, co po včerejším oznámení o rezignaci guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy oslabila, stagnuje. Šéf centrální banky se překvapivě rozhodl odstoupit k 30. červnu, tedy o sedm měsíců dříve, než by mu vypršel mandát.
Na jižní Moravě vypukl rozhledový boom. V regionu je podle Klubu přátel rozhleden už 32 vyhlídkových věží, třetina vznikla v uplynulých pěti letech. A dnes dopoledne k nim přibude další.
V Praze startuje už jedenáctý ročník veletrhu neziskových organizací. V Národní technické knihovně se představí na 150 organizací, které pomáhají po celém světě.
"Jan Kaplický - Vlastní cestou." Tak se nazývá nově otevřená výstava v Centru současného umění DOX. Přibližuje život a dílo světoznámého českého architekta, který náhle zemřel minulý rok.
Pod taktovkou Radiožurnálu pokračovala ve čtvrtek na Moravě série předvolebních debat s Martinem Veselovským. V divadelním sále Malé scény ve Zlíně k mikrofonům usedli krajští lídři šesti politických stran, které by podle regionálního průzkumu při volbách do poslanecké sněmovny překročily pětiprocentní hranici.
"Na Mars pořád chceme!" prohlásil americký prezident Barack Obama. V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě mluvil o svých plánech pro americký úřad NASA. Vysvětloval, že sice zrušil program Konstelace, který s cestami do vzdálenějšího vesmíru počítal, ale jen proto, aby stanovil úřadu realističtější cíle v delším časovém horizontu.
Domácí vězení s elektronickou kontrolou má u nás začít fungovat od příštího roku. V Belgii s ním mají už letité zkušenosti, fungovat začalo v roce 1996. K elektronickému systému kontroly výkonu trestu patří černý náramek s čidlem na noze a přesný časový rozvrh, kdy smí odsouzený opustit hlídaný prostor.
Výskyt šikany je epidemický. Jejím terčem se stalo čtyřicet procent českých dětí a devadesát procent pedagogů neumí vyřešit základní diagnostiku šikany. V praxi tak nadále přetrvává nešvar, že učitelé mají tendenci před šikanou zavírat oči a zlehčovat provalené případy.
Aktivita islandské sopky ochromila letecký provoz na severozápadě Evropy. Ve čtvrtek večer začala doprava kolabovat také ve střední části kontinentu. Sopka v ledovci Eyjafjallajökull ve středu prudce zvýšila aktivitu a vyvrhla do ovzduší obrovský mrak popela, který vítr žene na jihovýchod.
Desítky neziskových organizací se dnes představí v Národní technické knihovně v Praze. Začíná jedenáctý ročník veletrhu NGO market. Jednotlivé organizace budou interaktivní formou prezentovat své aktivity a návštěvníci se můžou od lidí přímo z terénu dozvědět, co práce v neziskovém sektoru obnáší.
V katedrále svatého Víta na Pražském hradě bude dopoledne zádušní mše za oběti leteckého neštěstí u Smolenska. Zahynuly při něm polský prezidentský pár a další desítky cestujících. Bohoslužba začne v deset hodin.
V Bavorsku dnes začne soud s biskupem Richardem Williamsonem. Čelí obvinění z popírání holocaustu. Williamsonovy kontroverzní komentáře svého času způsobily problémy i samotnému papeži. Williamson je britský občan. Přesto jeho případ řeší justice v bavorském Regensburgu.
O svém životě, který by vydal na několik dobrodružných filmů dnes bude v Prostějově hovořit plukovník Alfred Jánský. Ten přežil několik koncentračních táborů a je jediným dosud žijícím Čechem, kterému se podařilo utéct z Osvětimi.
Slovenští soudci poprvé v historii odsoudili právoplatně svého kolegu za korupci. Okresnímu soudci z Čadce vyměřili trest tři a půl roku vězení za braní úplatků ve výši sto tisíc korun. Téměř stejnou částku musí úplatný soudce zaplatit jako pokutu.
Střížkovští Bohemians jsou minimálně pro nejvyšší fotbalovou soutěž mrtvým klubem. Minus dvacet bodů do tabulky, kde mají zatím jen čtrnáct plusových, šestimilionová pokuta a dvouroční distanc pro bosse Karla Kapra. To jsou nejvýraznější vzkazy svazové disciplinární komise pro klub, který nenastoupil k sobotnímu ligovému zápasu proti Bohemians 1905 a zdráhá se dodat nové důkazy v korupční kauze, kterou sám rozpoutal. Kromě trestů ale na Strahově padla i spousta zajímavých slov.
Neviditelní obyvatelé našich úst už byli "usvědčeni ze spoluúčasti“ na vzniku kardiovaskulárních chorob. Nová studie je ale spojila také s předčasnými porody.
Podle obvyklého přesvědčení žili první Američané v souladu s přírodou a do svého životního prostředí zasahovali jen minimálně. Populární názor teď vyvádí z omylu "uhlíkový podpis" ve stalagmitech.