Bývalý velvyslanec Vatikánu Giovanni Coppa, makedonská bohemistka Donka Rousová nebo česká klavíristka působící v Iráku Nataša Al Rádí Cimbálová jsou mezi těmi, kdo dostali od ministra zahraničí Jana Kohouta cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.
V Šanghaji byla slavnostně zahájena světová výstava EXPO. Ceremoniálu se zúčastnil čínský prezident Chu Ťin-tchao a řada světových lídrů. První část velkolepé show se odehrála v koncertním sále, kde se vystřídalo přes dva tisíce účinkujících. Součástí druhé byl obrovský ohňostroj i laserová show. Na výstavě se představuje 189 států a na 50 mezinárodních organizací.
Za podíl na korupci dostal bývalý francouzský ministr vnitra a senátor Charles Pasqua rok podmíněně. Soud ho uznal vinným, že se dopustil "pasivní korupce" a podílu na zpronevěře.
Česká republika už není na seznamu zemí, které nedostatečně chrání duševní vlastnictví a trh před padělky. Spojené státy vyřadily Česko z takzvaného Watch listu, na kterém se ocitlo loni poprvé po osmi letech.
S kardinálem Tomášem Špidlíkem, který zemřel před dvěma týdny ve Vatikánu, se na Velehrad přišlo rozloučit několik tisíc lidí. Slavné poutní místo zaplavily davy poutníků a církevních hodnostářů ze všech koutů republiky.
Volejbalisté Kladna se ve finálové sérii ujali vedení 2:1 na zápasy. Na domácí palubovce totiž porazili Liberec 3:1 (25, 18, -22, 25), čtvrtý duel se hraje v Kladně v sobotu.
Fotbalisté Slovácka zvládli v předehrávce 27. kola fotbalové Gambrinus ligy zápas o holou existenci s Mladou Boleslaví a po výhře 1:0 mají stále šanci na záchranu v elitní soutěži.
Rozdělování evropských dotací na jihu a západě Čech stále vázne. Vedení regionu Jihozápad odkládá podpis už schválených dotací do té doby, než dostane nový seznam bezproblémových projektů z dosud zablokované páté výzvy programu. Krajští politici se tak chtějí ujistit, že probíhající vyšetřování neodhalilo mezi už potvrzenými projekty žádný další podezřelý.
Ekologickou anticenu Ropák roku 2009 získal ministr průmyslu Vladimír Tošovský. Ocenění za nejhorší čin proti přírodě si vysloužil za návrh, který počítá s prolomením limitů těžby uhlí. Výsledky ankety dnes zveřejnily Děti Země.
Nejméně pět škol už zveřejnilo výsledky studentských voleb. A to navzdory organizátorům projektu z Člověka v tísni, kteří posunuli termín vyhlášení oficiálních výsledků až po uzavření skutečných volebních místností. Společnost se na tom dohodla s krajskými politiky, kteří proti volbám protestovali.
Předseda Poslanecké sněmovny, sociální demokrat Miloslav Vlček dnes složil svůj poslanecký mandát. Rezignoval kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotací a půjčkou. Nebude ani kandidovat v květnových volbách.
Schválení finanční pomoci Řecku, které stojí na pokraji státního bankrotu, je stále nejisté. V Aténách dnes představitelé Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky dojednávají podmínky, za kterých bude Řecku záchranný balík poskytnut. Pokud plán selže, následky se dotknou i naší ekonomiky.
Bývalý starosta Žabovřesk Aleš Kvapil opustil brněnskou vazební věznici. Komunální politik z Brna je obviněný z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.
Devět bakalářů z plzeňské Právnické fakulty může přijít o své tituly. Návrh na jejich odebrání dnes poslalo vedení fakulty rektorovi Západočeské univerzity. Stejný počet navrhla speciální komise univerzity. U těchto bývalých studentů chyběla mimo jiné bakalářská práce.
Demonstranti v Aténách se střetli s policií během svého pokusu navštívit řecké ministerstvo financí. Protestují proti úsporným opatřením, která hodlá přijmout vláda pro to, aby dosáhla na finanční pomoc Měnového fondu a Evropské centrální banky.
Z pohledu boje o titul možná klíčové sedmadvacáté kolo Gambrinus ligy v pátek začalo předehrávkou Slovácka s Mladou Boleslaví. Ale skoro veškerou pozornost poutá nedělní přímý souboj o celkové prvenství mezi ostravským Baníkem a pražskou Spartou. A ten už svým způsobem začal dávno.
Trenér Vladimír Růžička má už ve Stockholmu na Švédských hokejových hrách k dispozici kompletní trojici brankářů pro mistrovství světa. K Ondřeji Pavelcovi a Jakubu Štěpánkovi se po příletu ze zámoří připojil Tomáš Vokoun. Právě on by měl hájit branku českého výběru v sobotním utkání proti Finsku.
Majitelé vozidel si do konce letošního roku musí upravit své lékárničky. Podle vyhlášky ministerstva dopravy musí lékárnička obsahovat resuscitační masku, fólii proti prochladnutí a leták s návodem, jak postupovat při dopravní nehodě. Povinnosti majitelů aut dnes připomněl ministr dopravy Gustáv Slamečka.
Belgie bude zřejmě první zemí v Evropě, která zakáže používání tradičních muslimských závojů burka nebo nikáb na veřejnosti. Poslanci federálního parlamentu schválili zákon o zákazu nošení oblečení zcela zakrývajícího celou postavu včetně obličeje na veřejnosti.
Když to vezmeme od píky, tak na začátku českého návratu elektra na scénu byli Midi Lidi. Jejich mix semaforské poetiky s jednoduchými tanečními popěvky na to zpočátku nevypadal, ale po vydání jejich první desky a po pomalém prosakovaní informací o rozmachu synthy vlny v zahraničí se začaly zjevovat další kapely, které to cítily podobně. To znamená, neměly ostych před analogovým retro zvukem starých kláves a dokázaly si představit, že pop může znovu nabrat sytější kontury dvacet let starého optimismu. Tak se na scéně objevily Kazety, z Tábora přispěchali se svojí verzí Night, jsou tady Like She, Burning Boy a teď tu máme další dvojici, pro změnu z Plzně – Table.
V Polsku se objevily drobné úlomky z prezidentského speciálu, který se před třemi týdny zřítil u ruského Smolensku. Mimo jiné měly být využity pro náboženské účely.Vyšetřovatelé jsou ale proti.
Firma Diag Human oslovila dopisem premiéra Jana Fischera a všechny členy jeho vlády s požadavkem: přijměte usnesení, které zakáže ministryni zdravotnictví Daně Juráskové zasahovat do sporu s Diag Human.
Především v ekonomických otázkách se v závěrečné předvolební debatě střetli vůdci tří hlavním britských politických stran. Premiér Gordon Brown, liberální demokrat Nick Clegg a předák opozičních konzervativců David Cameron se v zatím nejútočnější televizní diskusi neshodli ani na řešení problému imigrace.
12. ročník Semináře archivního filmu, který proběhne v Uherském Hradišti od pátku 7. do neděle 9. května, tentokrát přiblíží u nás až na výjimky nepříliš známou tvorbu slavného italského režiséra Marca Ferreriho.
Na Velehradě se dnes naposledy mohou lidé rozloučit s kardinálem Tomášem Špidlíkem. Ten zemřel v Římě 16. dubna. Zádušní mše začne v 16 hodin. Po ní bude rakev přenesena do Královské kaple k odpočinku.
Francouzská válečná fregata Nivos potopila necelých 500 námořních mil od somálského pobřeží pirátskou loď. Je to další úspěch protipirátské akce Atalanta. V této misi Evropské unie operuje patnáct válečných plavidel.
4:35
|Igor Maňour, Veronika Malá, Lenka Rafaelová|Zprávy z domova
Za hospodářské delikty nebo podvody by mělo být v budoucnu možné potrestat i firmy. Počítá s tím ministerstvo spravedlnosti. S jasným verdiktem by tak od soudu neodcházeli jen konkrétní zástupci podniku, ale trest by mohl potkat i firmu samotnou.
Za nošení burky nebo nikábu na veřejnosti by ve Francii mohla hrozit pokuta od 150 do patnácti tisíc eur. Alespoň podle dnešního vydání francouzského listu Le Figaro, který zveřejnil vládní návrh zákona. Ten bude v létě posuzovat ještě francouzský parlament, ale vzhledem k rozložení sil norma ve Francii zřejmě projde.
Pražská Stromovka dnes ožije studentskými slavnostmi majáles. Koncerty, jarmark studentských organizací a další doprovodný program letos podle pořadatelů přiláká rekordní množství mladých lidí. Areál se otevírá ve 13 hodin.
Obří státní zakázku na odstranění starých ekologických škod by vláda rušit neměla. Doporučilo jí to ministerstvo financí na základě právních analýz. Ty ukázaly, že zrušení zakázky v hodnotě asi sto patnácti miliard korun by bylo problematické a riskantní a státu by zřejmě vyneslo i žaloby od účastníků tendru.
Kabaret, kuplet, šantán, varieté nebo music-hall – to vše jsou pojmy jak z doby mládí našich babiček. Je pravdou, že ještě před pár lety to taky vypadalo, že tam kabaret zůstane a stane se historickou atrakcí, jak si ale dnes představíme, kabaret žije. Má totiž přísun mladé dychtivé krve doslova z celého světa.
Skupina Erste těží z postupného oživování evropské ekonomiky. Potvrzují to dnes zveřejněná čísla za první čtvrtletí. Česká spořitelna v něm vykázala zisk na úrovni 3,13 miliardy korun čímž o 4,1 procenta překonala svůj loňský výsledek.
Bývalý francouzský ministr vnitra Charles Pasqua by dnes měl vyslechnout rozsudek. Obžaloba ho viní z několika případů korupce. Soud během líčení předvolal na 60 svědků, kromě jiného z řad francouzských politiků.
Před 65 lety, 30. dubna 1945, spáchal sebevraždu Adolf Hitler. Strůjce druhé světové války i holocaustu Židů si vzal život ve svém berlínském podzemním bunkru. Skončil tak život jednoho z největších zločinců lidských dějin. Přesto i v následných květnových dnech probíhaly boje a zbytečně umírali lidé. Jen několik dnů před smrtí oslavil Hitler 56. narozeniny a oženil se s dlouholetou přítelkyní Evou Braunovou.
Čínský prezident Chu Ťin-tao dnes zahájí Světovou výstavu EXPO 2010. Slavnostního ceremoniálu se spolu s ním v Šanghaji zúčastní i jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy s chotí a představitelé téměř dvou set zemí. Pro veřejnost se brány výstaviště otevřou v sobotu 1.května. EXPO 2010 potrvá celkem šest měsíců.
Podle české velvyslankyně při Evropské unii Mileny Vicenové je zrušení víz do Kanady pro české občany mnohem blíž než v avizovaném roce 2013, o kterém mluví Kanada. Jinak reálně hrozí, že čeští poslanci neratifikují chystanou smlouvu mezi EU a Kanadou o hospodářské spolupráci. Téma víz tak bude i jedním z hlavních bodů jednání pátého summitu EU – Kanada, který proběhne na začátku května.
Kvůli havárii ropné plošiny u břehů Ameriky propadlo tržní ohodnocení společnosti BP o 26 miliard dolarů. Jen včera její akcie oslabily v New Yorku o 8 %.
Jihočeský a Plzeňský kraj se znovu pokusí vyřešit situaci kolem projektů z páté výzvy regionálního operačního programu Jihozápad. Prostřednictví videokonference se dnes hodinu před polednem sejde výbor Regionální rady aby rozhodl, zda má šéfka rady, hejtmanka Milada Emmerová podepsat smlouvy na již schválené projekty.
Strach z povodní a boj o nové hráze na březích řek - to jsou problémy, na které narážíme ve všech koutech České republiky. Přesto existují místa, kde je situace úplně opačná. Stačí se podívat do Držkovic, okrajové části Opavy.
Když se v roce 2008 objevil na plátně Tony Stark, miliardář, playboy a geniální vynálezce zbraní hromadného ničení, ve světě komiksových adaptací se otevřelo další okénko. Řádně zhýralý a cynický hrdina mezi fešnými muži s maskou citelně chyběl a charismatický floutek Robert Downey Jr. tuto mezeru s chutí zaplnil. Diváci filmu odpustili i řídší scénář a rutinérskou režii Jona Favreaua, která oproti prvoligovým počinům Chrise Nolana, Sama Raimiho či Briana Singera vykazovala nižší jakost. Jenže Downey BYL Iron Man a svět mu ho zbaštil. A když hrdina naplní pokladničku, je skoro zaručené, že se vrátí.
Sociální demokrat Miloslav Vlček by měl dnes skončit ve funkci předsedy sněmovny. Současně by měl složit i svůj poslanecký mandát. Tento krok ohlásil už dříve kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotacemi a půjčkami.
Pobřeží amerického státu Louisiana v ústí řeky Mississippi ohrožuje ropná skvrna. Plovoucí stěny ji nezadržely a teď se blíží k přírodní rezervaci v jednom z ramen delty. Hrozící ekologické katastrofě se snaží zabránit americká federální vláda.
Washington a Hanoj si připomínají 35. výročí ukončení Války ve Vietnamu. Konflikt, který skončil 30.dubna 1975, si vyžádal nejméně 4,5 milionu mrtvých, především na straně komunistického Severu. Jak pro Český rozhlas uvedl jednaosmdesátiletý generál ve výslužbě Doan Van Quang, který bojoval v řadách komunistických jednotek, v 60. a 70.letech minulého století patřily obě strany k úhlavním nepřátelům, teď ale dávají přednost spolupráci:
Poláci mají dnes poslední možnost rozhodnout, komu pošlou na dobročinné účely jedno procento ze svých daní. Heslo celé akce zní: Nejrůznější nadace využijí darované peníze mnohem lépe, než kdyby je přerozdělovali státní úředníci.
V Kutné Hoře můžete zajít na neobvyklou kulturní akci: Kostelní noc aneb Slet varhaníků. Všechny přístupné kaple a chrámy tam budou zdarma otevřeny od osmi večer.
Na Vysočinu přiletěli první zahraniční piloti, kteří se zúčastní vojenského cvičení Létající Nosorožec. Na základně v Náměšti nad Oslavou už dosedla britská letadla Tornado. Do konce víkendu se očekává přílet dalších desítek strojů a dvou tisíc zahraničních vojáků.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás je vážně nemocný, a měl by si proto najít svého zástupce, který by případně převzal moc na autonomních územích. S odvoláním na zdroje v jeho hnutí Fatah to píše izraelský deník Jerusalem Post. Přední členové Fatahu prý k vytvoření nové funkce viceprezidenta vyzvali 75letého Abbáse i před několika dny.
Naučná stezka v okolí farmy Čapí hnízdo poblíž Benešova nakonec nedostane peníze z evropských fondů. Akciová společnost farma Čapí hnízdo, která má vazby na miliardáře Andreje Babiše, původně žádala na stezku přes milion korun z Bruselu. Z projektu ale nakonec odstoupila. Stezka byla jedním z problematických projektů, na které Radiožurnál před měsícem upozornil. Projekt vybralo místní sdružení Posázaví.
Situace v mexickém zálivu se dramatizuje. První výběžky ropné skvrny už dosáhly pobřeží amerického státu Louisiana v ústí řeky Mississippi. Postup skvrny, která se utvořila po nedávné explozi těžební plošiny v mexikém zálivu, se zrychluje. Americký stát už požádal o pomoc také federální vládu.
Krajský soud v Brně dnes bude jednat o případném propuštění bývalého starosty brněnských Žabovřesk Aleše Kvapila z vazby. Bývalý tajemník Brna - střed Radovan Novotný už byl včera propuštěn a je stíhán na svobodě. Oba politici jsou obviněni z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby a hrozí jim až 12 let vězení.
Lídři stran, které by se podle průzkumu dostaly při volbách v Pardubickémkraji do poslanecké sněmovny, se sešli v pardubickém Divadle 29. Celkem šest kandidátů tak odpovídalo na dotazy týkající se jak regionální, tak celostátní politiky.
V Břeclavi má stát v budoucnu hobby market. Nápad ale rozdělil město na dva nesmiřitelné tábory. Jedni se na velkoobchod pro kutily těší, tu drzí odpoledne dokonce vyjdou do ulic.
S posledním dubnovým dnem přichází tradiční pálení čarodějnic. V noci na prvního května vzplanou ohně a vatry snad v každé obci. Oslavy jsou ale každoročně spojeny i se zvýšenou pohotovostí zdravotníků a hasičů. Ohniště proto musí být na vhodném místě.
Klíčem k dalšímu šíření solárních technologií by mohly být malé červenofialové bobulky rostliny líčidla amerického. Pokud se tak stane, budou mít američtí patrioti důvod k radosti, protože líčidlo se proslavilo už v době americké občanské války.
Irští atleti, kteří se připravují na olympijské hry v roce 2012, podstoupili nový typ testování během tréninku. Podle potu vědci mapují stupeň hydratace sportovce a výsledky umožňují optimalizovat trénink.