Portugalsko stojí na pokraji státního bankrotu a musí požádat o pomoc. Přiznal to odstupující premiér José Sócrates. Lisabon už oslovil Evropskou komisi s prosbou o poskytnutí půjčky.
Brankáři Petru Čechovi a jeho Chelsea se vzdálil postup do semifinále fotbalové Ligy mistrů. "Blues" totiž v úvodním duelu čtvrtfinále soutěže doma podlehli Manchesteru United 0:1. Barcelona rázně vykročila k semifinále, Šachtar doma zlomila svojí útočnou mašinérií 5:1. Velký podíl na vítězství měl záložník Iniesta, který už v druhé minutě poslal Barcu do vedení a s palcem v puse jako imaginárním dudlíkem mohutně slavil coby novopečený otec svůj gól.
Stále živá jaderná havárie v japonské elektrárně Fukušima dnes rozbouřila diskusi v Evropském parlamentu. Členské státy s různou mírou intenzity diskutují o budoucnosti tohoto způsobu získávání energie. Třeba v Německu se spekuluje dokonce o úplném odklonu od nukleárních zařízení. A ve hře jsou taky zátěžové testy všech jaderných elektráren na území sedmadvacítky.
Ministr dopravy Vít Bárta (VV) odmítl nařčení poslance a bývalého člena strany Věci veřejné Jaroslava Škárky, že mu dával peníze za loajalitu. „Jeho chování je pro mě velkým zklamáním,“ řekl Bárta ve večerním prohlášení, které uspořádal na volném prostranství na Klárově v Praze.
Seznam zakázaných drog se zřejmě rozšíří. Senátoři dnes schválili novelu, která k návykovým látkám přidává další tři desítky syntetických drog. Ty jsou zatím běžně k dostání v kamenných obchodech a na internetu. Obchodníci je většinou prodávají jako sběratelské předměty. Odborníci ale varují, že jde o nebezpečné látky, které mohou vést v krajním případě i ke smrti uživatele.
Při stavbě tuzemských silnic a dálnic používají firmy padělané materiály. Zjistila to ve svém šetření firma Mott Mac Donald a s údaji pracuje taky Národní ekonomická rada vlády. První o tom napsaly Hospodářské noviny. Kvalitu dopravních staveb totiž prý nikdo pořádně nekontroluje.
Hokejisté Mladé Boleslavi podlehli v prvním zápase baráže o Tipsport extraligu Ústí nad Labem 0:4. O vítězství nejlepšího týmu první ligy rozhodly góly ve druhé části hry, když jednou skórovali ústečtí Lvi dokonce v oslabení. Druhý duel čeká oba týmy zítra opět na mladoboleslavském ledě.
Způsob přímé volby starostů v malých městech nebo možnost, aby si lidé sami vybrali hlavu státu, bude vláda řešit s opozičními sociálními demokraty. Vládní kabinet si na to vyčlenil následující dva měsíce. Na tuto dobu přerušil projednávání obrysů volebního zákoníku, který připravuje ministerstvo vnitra.
Poslanec Jaroslav Škárka dnes Městskému státnímu zastupitelství v Praze předal materiály týkající se zákulisí Věcí veřejných. Kromě dokumentů, které podle něho dokládají například sledování politiků v Praze 1 agenturou ABL nebo okolnosti financování nejmenší vládní strany, předal státnímu zástupci i obálku se 170 tisíci korunami. Ty měl podle svých slov minulý týden dostat od ministra dopravy Víta Bárty.
Za den v nemocnici zaplatí pacienti zřejmě už od podzimu místo šedesáti sto korun. Počítá s tím novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou dnes schválila vláda. Na změně poplatku za recept se ale ministři nedohodli. Úpravu teď posoudí Sněmovna a Senát.
Bratislava spolu s Košicemi hostí za pár týdnů hokejové mistrovství světa. A protože chce mít potřebný glanc, než přijedou zahraniční fanoušci, rozhodli se někteří její obyvatelé vyzvat občany k hromadnému úklidu. Akci podpořil i magistrát. Uklízet veřejná prostranství mají podle něj důchodci i studenti a to dobrovolně a ve volném čase.
Libyjští povstalci vyzývají Severoatlantickou alianci k razantnější ochraně civilistů. Kritická je situace v západolibyjském městě Misuráta, které neustále ostřelují jednotky Muammara Kaddáfího.
Uniqa extraliga volejbalistů i volejbalistek zná, až na jednu výjimku, všechny účastníky semifinálových bojů. O poslední volné místo se zítra utkají hráči Ostravy a Liberce.
Ozónová vrstva, která planetu zemi chrání před škodlivými vlivy ultrafialového záření, rekordně zeslábla. Dokazují to měření Světové meteorologické organizace nad Arktidou za posledních několik měsíců.
Insolvenční řízení zkrachovalého prostějovského Oděvního podniku se vrátilo z konkurzu do fáze reorganizace. Potvrdil to dnes olomoucký vrchní soud. Zamítl totiž odvolání druhého největšího věřitele oděvní firmy - společnosti Pyrghos Lefkos proti rozhodnutí brněnské soudkyně Evy Krčmářové. Ta koncem loňského roku prohlášení konkurzu na majetek OP Prostějov zrušila.
Obrysy penzijní reformy tak, jak se na nich dohodli ekonomičtí ministři i koaliční špičky, odsouhlasila vláda. Oproti původním návrhům neudělala v materiálu žádné změny. Dále tak platí, že pracující lidé budou moci posílat část peněz ze sociálního pojištění přímo na penze svých rodičů a vedle sociálního pojištění by měla existovat i možnost převádět díl těchto prostředků do penzijních fondů.
Moravské kraje dostanou z unijní pokladny pět milionů eur na likvidaci škod po loňských jarních povodních. Uvolnění peněz z Fondu solidarity schválil Evropský parlament. Spolu s námi dostane pomoc z tohoto fondu i dalších pět zemí střední a jihovýchodní Evropy. Stejně jako v Česku tam velké škody napáchaly prudké deště v květnu a červnu loňského roku.
Na Pobřeží slonoviny se opět bojuje. Povstalci se snaží dobýt bunkr, ve kterém se skrývá dosavadní prezident Laurent Gbagbo. Celou noc se přitom jednalo a vypadalo to, že boje ustanou.
Libyjská prozatímní vláda si jako svou mluvčí vybrala ženu – lékařku Iman Bugaighisovou. Ta v rozhovoru pro Český rozhlas vysvětlila nejasnosti, které kolem povstalecké vlády panují a pojmenovala také hlavní cíle.
Po stopadesáté nastoupí fotbalisté Šachtaru Doněck k zápasu evropského poháru, ale teprve poprvé ke čtvrtfinále Ligy mistrů. Ukrajinský klub, za který pravidelně nastupuje i český reprezentační záložník Tomáš Hübschman, bude mít k oslavě svého jubilea ty nejlepší možné kulisy, ovšem hodně pohyblivé, a s výjimečnou schopností soupeři ubližovat.
Krátce poté, co začal soud v Miláně projednávat takzvanou kauzu ‚Ruby‘, jednání odročil. Premiér Silvio Berlusconi se totiž nedostavil. Svou absenci u soudu odůvodnil pracovními závazky v Římě.
Textové zprávy s ošklivým obsahem, stejně jako podobně psané emaily, mohou vašemu dítěti ublížit. Nejde o klasickou šikanu, kdy děti mlátí své spolužáky, nebo jim berou svačiny. Takzvaná kyberšikana je mnohem závažnější, je totiž těžší vypátrat agresora.
Bývalý člen Věcí veřejných Jaroslav Škárka má dnes vysvětlit okolnosti uplácení ve straně. Škárka tvrdí, že dostával peníze za loajalitu přímo od ministra dopravy Víta Bárty.
Rozsáhlých podvodů se podle soudu dopustili manažeři úvěrové firmy Edbusy. Z dvanácti tisíc klientů vylákali přes půl miliardy korun. O vině Martina Žouželky a Lukáše Přibyla rozhodl krajský soud v Brně. Výši trestu se ale obvinění i veřejnost dozvědí až příští úterý. Tak dlouho totiž potrvá čtení rozsudku.
Snowboardkrosařka Eva Samková prožila ve svých necelých sedmnácti letech veleúspěšnou sezonu. Stala se dvojnásobnou juniorskou mistryní světa ve snowboardcrossu, ve Světovém poháru byla mezi dospělými na stupních vítězů a v celkovém hodnocení skončila sedmá. Takový talent český snowboarding ještě neměl.
Čínská vláda nepřímo potvrdila, že drží ve vězení čínského umělce a aktivistu Aj Wej Weje. Deník komunistické strany Global Times o tom píše v jednom ze svých článků. V jiném zase tvrdí, že spolutvůrce olympijského stadionu Ptačí hnízdo svým chováním překročil hranici zákona.
Svět bez jaderných zbraní - nejspíš s takovým cílem podepisovali loni v Praze americký a ruský prezident novou smlouvu START. Podle ní by měly obě nukleární supervelmoci snižovat své jaderné arzenály. Právě o tom, do jaké míry je svět bez jaderných zbraní reálný, diskutovala během své návštěvy v Praze bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová.
Česko má ve světě pohledávky za 22 miliard korun, jen malou část z této sumy se mu ale podaří dostat zpátky. Největším hříšníkem je Kuba, která dluží 6,5 miliardy. Pravidelně v souladu s uzavřenými dohodami naopak splácejí například Albánie, Irák nebo Rusko. V lednu vyrovnala své závazky Barma. Přehled českých pohledávek v zahraničí dnes probrala vláda.
Pokud bude soudní znalec pracovat nekvalitně, bude muset zaplatit pokutu až sto tisíc korun. Vláda tak chce zlepšit práci soudních znalců a tlumočníků.
Strana Zelených se u německých voličů těší rekordní oblibě. Pokud by se dnes konaly volby do spolkového sněmu, dočkalo by se Německo s největší pravděpodobností Zeleného ministerského předsedy. Zelení by spolu s SPD získali nadpoloviční většinu hlasů.
|Robert Mikoláš, Ondřej Černý, pir, Eva Presová|Hudba
V Číně dnes poprvé v historii zahraje legendární hudebník Bob Dylan. V nejlidnatější zemi světa se představí ve dvou městech, nejprve v Pekingu a poté v Šanghaji. Dylan měl v nejlidnatější zemi světa původně vystoupit už vloni, ale tehdy mu to tamní úřady nepovolily.
Zástupci pražského Magistrátu a společnosti Incheba prověří stav holešovického Výstaviště. Společná komise posoudí, jestli by Incheba měla platit nižší nájem za areál než v minulých letech. Zatím dává Praze 60 milionů ročně.
Portugalsko otestovalo, za jakých podmínek jsou mu soukromí investoři ochotní půjčovat. Během dnešní aukce prodalo pokladniční poukázky za zhruba miliardu eur. Riziková prémie, o kterou si trh řekl, nicméně výrazně narostla. Podle některých pozorovatelů se tak potvrdilo, že se země bez zahraniční pomoci nakonec neobejde.
V Londýně zatkli dva novináře na základě podezření, že odposlouchávali telefony prominentních osobností. Po výslechu policie oba propustila na kauci. Vyšetřování případu nyní pokračuje.
Nový film Zacka Snydera tragicky propadl u kritiky, dobře si nevede ani u diváků. Sám tvůrce se v rozhovorech hájí tím, že nebyl dobře pochopen – lidé šli do kina na nekomplikovanou popcornovou podívanou, on jim nabídl komplikovanou burlesku, která útočí na zneužívání žen a agresivní chlípnost současných diváků. Sucker Punch tak má být dle tvůrce záludnou podpásovkou těm, kteří se vzrušují u představ ozbrojených dívek v negližé.
Před 115 lety bylo Velikonoční pondělí. Vzhledem k tomu, že se Velikonoce rok co rok opakují, zdálo by se, že jde o celkem nezajímavou informaci. Ovšem Velikonoce a také oslavy nezávislosti Řecka připadající na ten den, přispěly k tomu, že právě v ten den začaly 1. novodobé olympijské hry.
Venezuela a Spojené státy požadují, aby jim Kolumbie vydala Venezuelce Walída Makleda Garcíu, údajného narkobarona. Kolumbijské úřady ho zatkly loni v srpnu - a v koncem týdne by měly oznámit, že ho vydají – Venezuele. Očekává se, že rozhodnutí padne před sobotní schůzkou prezidentů obou zemí Juana Manuela Santose a Huga Cháveze v kolumbijské Cartageně. Američané, jak to tak vypadá, ostrouhají.
Bývaly doby, kdy i horolezci dostávali za svoje nejobtížnější kousky olympijské medaile.To už sice pár desítek let neplatí, protože opravdu není proveditelně možné objektivně známkovat lezecké výkony odehrávající se kdesi daleko od civilizace, ale nic to nemění na faktu, že jsou tací, na které se my, obyčejní smrtelníci pohybující se v nižších nadmořských výškách, musíme dívat s obdivem. A do této kategorie elitních horolezců patří i dnešní čerstvý šedesátník - Josef Rakoncaj.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes přiletí do Egypta. Stane se tak vůbec poprvé od svržení tamního prezidenta Husního Mubáraka. Mimo jiné bude s egyptskými představiteli diskutovat o mírovém procesu.
Byl vykonavatelem holocaustu. Člověkem, který pár tahy pera poslal na smrt miliony Židů. Před padesáti lety stanul v Jeruzalémě před soudem. Na proces s Adolfem Eichmannem se upírala pozornost celého světa. V berlínském muzeu Topografie teroru se dnes otevírá výstava s příznačným názvem „Proces – Adolf Eichmann před soudem.“
Hokejisty Jágra, Červenku, Škoulu a Vampolu by v příští sezoně v KHL mohl vést současný kouč a generální manažer Slavie Vladimír Růžička. Vedení Avantgardu Omsk mu nabídlo finančně zajímavou smlouvu na tři roky. Sedmačtyřicetiletý Růžička by se měl rozhodnout během týdne. Ofenzivní lídr Pražanů v uplynulé sezoně Michal Vondrka kabinu Slavie už opustil, podepsal kontrakt s Kärpätem Oulu.
Část Libereckého kraje by měla náležet Polsku. Ministerstvo vnitra plánuje, že v oblasti Frýdlantského výběžku odkrojí oblast o rozměru zhruba 365 hektarů. Údajně proto, že v 50. letech minulého století došlo k chybě při vyměřování území.
Věřitelé Sazky usilují o zachování provozu zadlužené loterijní společnosti v úpadku a také o znovunabytí důvěry sázejících, kterým byli nuceni přestat vyplácet výhry. To je jeden z výsledků schůzky prozatímního věřitelského výboru. V pražských Vinohradech své plány, co dál se Sazkou, ladila pětice největších věřitelů.
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou projedná vláda, přináší změny v platbách poplatků. Od podzimu mají pacienti zaplatit za den v nemocnici místo šedesáti korun stovku. V lékárnách dají třicet korun za celý recept, ne za položku na něm jako dosud.
Arabský svět se čtvrtý měsíc otřásá pod náporem nepokojů a volání statisíců lidí po větší svobodě. Odborníci zatím jenom odhadují, jaký budou mít tyto události vliv na dlouhodobou stabilitu regionu, a vlastně i celého světa, protože neklid v oblasti ropných nalezišť už teď citelně zasahuje i západní ekonomiky.
Asi dvě desítky aktivistů Greenpeace přelezly plot Strakovy akademie, kde právě zasedali ministři. Chtěli tak protestovat proti prolomení těžebních limitů v severních Čechách.
Ekvádor vyhostil americkou velvyslankyni. Do Washingtonu totiž posílala zprávy o tom, že ekvádorská policie je zkorumpovaná. Její depeše byly mezi těmi, které zveřejnil server Wikileaks. Americká diplomacie považuje vyhoštění za neoprávněné.
Libyjští rebelové kritizují NATO. Vedení jednotek snažících se svrhnout prezidenta Muammara Kaddáfího na tiskové konferenci pořádané včera večer označilo postup Severoatlantické aliance za příliš pomalý. Jak podle britského listu Telegraph doplnilo, pokud NATO nebude odvádět dobrou práci, požádají rebelové Radu bezpečnosti o pozastavení jeho mise. Kritika operací v Libyi přitom narůstá i v členských zemích Aliance. A to zejména kvůli jejich nejasnému cíli. Jak nicméně Romanu Chlupatému řekl někdejší šéf politické větve NATO David Wright, podobná kritika je v této fázi operace nemístná.
Bývalý prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo stále nerezignoval, ale jeho odchod se blíží, potvrzují francouzští činitelé, podle nichž prezident, poražený v posledních volbách, vyjednává o podmínkách svého odchodu. Za tu nejdůležitější považuje imunitu pro sebe a svou rodinu.
Investiční banka Goldman Sachs nedávno zařadila Bangladéš mezi 11 černých koňů, které radí sledovat. Za riziko, které může tento tip zhatit, označila mimo jiné i politickou nestabilitu a z ní vyplývající nepředvídatelnost režimu. Ta se potvrdila poté, co byl vládou z čela banky Grameem odvolán její zakladatel, duchovní otec mikropůjček, který byl za svoji práci oceněn i Nobelovou cenou, Muhammad Yunus. Nejvyšší soud tento krok včera posvětil.
Italský soud dnes začne za zavřenými dveřmi projednávat aféru „Ruby“. Hlavním aktérem bude italský premiér Silvio Berlusconi, kterého obviňují z intimního styku s marockou tanečnicí, v té době nezletilou.
Poslanec Jaroslav Škárka skončil ve Věcech veřejných. Rozhodla o tom stranická rada. Škárka ve vysílání České televize uvedl, že peníze, které měl dostávat od představitelů VV, nepovažoval za uplácení, ale pouze za částky spojené s výkonem místopředsednické funkce. Důkazy o předání financí chce předložit dnes.
Zahraniční obchod i průmyslová výroba nadále vykazují slušné výsledky. Jejich zisky jsou ale nižší, než se čekalo. Potvrzuje to únorové šetření Českého statistického úřadu. Podle něj objem exportů převýšil importy o 13,7 miliardy korun. Průměrně se přitom očekával výsledek ještě o 1,3 miliardy lepší.
Chelsea - Manchester United 0:3. Tímto výsledkem rozhodně nevěštíme, jak dopadne večerní čtvrtfinále Ligy mistrů. Jen připomínám poslední, devět let starou výhru fotbalistů Manchesteru na londýnském stadionu Stamford Bridge. Od roku 2002 tam v deseti zápasech nezvítězili.
V pátek 8. dubna zahrají v pražském Lucerna Music Baru kanadští Black Mountain. Tito vlajkonoši současného psychedelického retro-rocku mají na kontě tři elpíčka u labelu JagJaguwar a jsou vyhlášenou koncertní kapelou. Připomínáme, že páteční koncert začíná už v 19:00, předkapela jsou američtí Spindrift.
Dvouletá avantýra Alison Mosshart s The Dead Weather je prozatím u ledu, Jamie Hince přestal myslet na kapelu se svojí přítelkyní Kate Moss, a tak vydání nové desky The Kills už nic nezastaví. Tři roky jsme čekali na následovníka zatím posledního alba Midnight Boom, Deska týdne odpoví, zda se v případě alba Blood Pressures bude znovu jednat o událost, ke které se budeme vracet delší dobu.
S nepřímými daněmi se setkáváte každý den. Nepřímé daně můžeme rozdělit na daně selektivní a univerzální. Daň selektivní je tedy daň spotřební, daň univerzální je potom daň z přidané hodnoty (DPH). Do nepřímých daní také řadíme daně ekologické. Od daní přímých se ty nepřímé liší tím, že zdaňují spotřebu daňového poplatníka, a ne jeho příjmy.
Za několik dní uplyne pětadvacet let od výbuchu v Černobylu. Exploze čtvrtého reaktoru černobylské elektrárny je považovaná za největší katastrofu v dějinách atomové energie. Statisíce lidí byly z okolí elektrárny evakuovány, dopady na zdraví občanů a životní prostředí jsou nedozírné.
Vláda posoudí hlavní kroky penzijní reformy, na kterých se dohodly špičky vládní koalice. Nečasův kabinet bude mít na stole hlavní zásady reformy proto, aby její obrysy odsouhlasil jako celek. Změny spočívají například v možnosti vyvedení části peněz ze sociálního pojištění do penzijních fondů.
Gólman hokejistů Washingtonu Michal Neuvirth vychytal v NHL výhru 3:2 na nájezdy na ledě Toronta. Capitals zaujali průběžné první místo na Východě, protože dosavadní lídr Philadelphie nestačila na Ottawu 2:5. Naopak Maple Leafs ztratili i teoretickou šanci na postup do play-off, kam se neprobojovali pošesté za sebou. Rozhodlo o tom vítězství Buffala nad Tampou Bay 4:2.
Společnost Fortuna urychluje start své loterijní hry. Poté co firma Sazka ohlásila úpadek, rozhodla se Fortuna loterii spustit o celé tři měsíce dříve. Fortuna by přitom mohla převzít většinu dosavadních provozovatelů terminálů Sazky. Ti se podle zpráv ČTK už na Fortunu v této věci dokonce sami obrací. Do konce roku by terminálů mělo být na dva tisíce.
Víte, jak vypadá pravá podzemní rikša? A jak jezdí horníci ze směny? Teď se vydáme do nejhlubšího místa ostravsko-karvinského revíru v Dole Paskov. Ukážeme vám, jak složitý a zároveň velmi pestrý je svět pod těžní věží, i když to bude jen zlomek toho, co postupně vybudovaly celé generace. Doprava je základem těžby uhlí. Všechno proto začíná jízdou v rychlé těžní kleci.
Libyjská opozice, která má nedostatek financí, chce situaci stabilizovat příjmy z vývozu ropy a zemního plynu. V přístavu nedaleko Tobrúku kontrolovaném povstalci včera zakotvil první tanker, který může vyvézt až milión barelů surové ropy. To představuje zhruba 129 milionů dolarů.
Světová meteorologická organizace během zimy naměřila rekordní oslabení ozónové vrstvy nad Arktidou. Na zemský povrch tak pronikne zvýšené množství ultrafialového záření, které škodí lidskému zdraví i ekosystému.
Čínský stranický list útočí na Západ kvůli požadavkům na propuštění Aj Wej-weje. Jde o vůbec první reakci Číny na zadržení známého umělce i kritika komunistického režimu. Oficiální místa o jeho osudu mlčí, zatímco roste počet zemí vyjadřujících obavy o výtvarníkův osud.
Senátoři rozhodnou o novele, která má přinést zákaz nové skupiny syntetických drog, tedy 33 narkotik, která se volně prodávají na internetu a v obchodech po celé republice jako sběratelské předměty. Nové drogy jsou podle odborníků podobné marihuaně nebo pervitinu a mohou vést k vážnému poškození zdraví nebo i k smrti.
Na kostce pod střechou Werk Arény svítilo skóre Třinec - Vítkovice 2:0. To je ovšem nejen výsledek včerejšího zápasu hokejového play-off České pojišťovny, ale také stav finálové série. Oceláři tak boj o titul na svém ledě výborně rozehráli.
Dva lidé zahynuli při záhadném útoku na auto jedoucí u súdánského přístavu Port Súdán. Podle místních úřadů ho zasáhla raketa odpálená buďto z moře, nebo z bojového letounu. Spekuluje se, že za útokem mohl být Izrael. Incident totiž připomněl dva roky starý nálet v severním Súdánu, kdy zahynulo více než sto lidí. Izraelští činitelé tehdy naznačovali, že nechali zlikvidovat konvoj zbraní pašovaných do palestinské Gazy.
Povely, pochod, parádní uniformy a vojenská technika.To dnes čeká jak na návštěvníky prostějovských kasáren tak na budoucí přidělence obrany. Těm průzkumníci předvedou svou techniku.
Společnost TEPCO provozující jadernou elektrárnu Fukušima Daiiči oznámila, že vysoce radioaktivní voda už z elektrárny do moře neuniká. Technikům se podařilo utěsnit prasklinu u druhého reaktoru pomocí takzvaného tekutého skla. Předchozí pokusy s betonem a polymery totiž selhaly.
V Kolíně se v posledních dnech podařilo zlikvidovat několik černých skládek. Obyvatelé města na Labi stále častěji upozorňují na nepořádek hlavně v okolí garáží. Právě do těchto lokalit by úklidové čety mohly vyrážet téměř každý týden a ani tak by je nejspíš neudržely čisté.
Americkým federálním úřadům dojdou v pátek peníze. Bílý dům se s republikány v Kongresu na podobě rozpočtu - hlavně na výši potřebných škrtů - ale stále nemůže dohodnout.
Nový volební zákoník, který projedná vláda, přinese novinky – například přímou volbu starostů v menších obcích nebo možnost, aby si lidé sami vybrali hlavu státu. Materiál ministerstva vnitra počítá mimo jiné s tím, že obyvatelé Prahy by si vybírali zastupitelstvo na principu krajských voleb.
V pražské galerii Hollar začne výstava děl malíře a grafika Karla Zemana s názvem „Pocta dokonalosti a kráse“. Rytiny a medaile tohoto umělce patří k vrcholům české drobné plastiky druhé poloviny 20. století.
Brněnský krajský soud dnes pokračuje v procesu s majiteli firmy Edbusy Martinem Žouželkou a Lukášem Přibylem. Jsou obžalováni z rozsáhlých podvodů. Očekává se, soudce začne číst rozsudek. V kauze ale figuruje tolik poškozených, že čtení zabere několik dní. Podle žaloby připravili totiž více než deset tisíc lidí o zhruba půl miliardy korun.
Pět největších věřitelů Sazky se dopoledne poradí, jak by měla vypadat reorganizace loterijní společnosti v úpadku. V centru Prahy se prozatímní věřitelský výbor sejde s insolvenčním správcem Josefem Cupkou.
Podle informací britského deníku Financial Times už Evropská unie vyjednává se zadluženým Portugalskem o poskytnutí finanční pomoci. Portugalci potřebují v dubnu skoro 4 a půl miliardy eur, tedy přes 110 miliard korun.
Libyjci, kteří na východě země povstali proti plukovníkovi Kaddáfímu, jsou zklamaní zpomalením spojenecké operace a nižší aktivitou NATO po stažení amerických letadel. Zatímco v jiných částech světa se proti NATO spíše protestuje, v Benghází se pořádají mítinky na jeho podporu a za větší zapojení.
Ministr školství Josef Dobeš předloží vládě novelu školského zákona, která například upravuje funkční období pro ředitele škol nebo snížení počtu přihlášek na střední školy ze tří na dvě. Návrh také upřesňuje pravidla pro výuku v zahraničních školách a ruší povinnost rozdílových zkoušek pro děti, které žijí a chodí do školy v zahraničí.
Česká republika nejspíš dostane pomoc z evropského Fondu solidarity na zmírnění škod po loňských povodních. O poskytnutí více než 5 milionů eur budou hlasovat poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku. Spolu s Českem žádaly o unijní pomoc i další země postižené přírodní katastrofou ve stejnou dobu – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Chorvatsko.
Nepokoje v arabské ropné oblasti a volání statisíců místních lidí po svobodě citelně zasahují do stability regionu a celého světa. Odborníci odhadují, jaký budou mít tyto události vliv na dlouhodobý vývoj. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček natočil přímo v Perském zálivu rozhovor s jedním z nich, ředitelem katarské pobočky renomovaného amerického výzkumného centra Brookings Institutu Salmánem Šajchem.
Výstava nazvaná „Proces – Adolf Eichmann před soudem“ je věnovaná strůjci holocaustu, který od stolu podepsal ortel nad miliony Židů. V souvislosti s 50. výročím zahájení procesu ji připravilo berlínské muzeum Topografie teroru.
Zpráva Evropského parlamentu tvrdí, že likvidace odstavených bloků jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích na Slovensku nepokračuje podle plánu. Kromě Slovenska si kritiku vysloužilo i Bulharsko a Litva, kterým také Evropská unie pomáhá s likvidací odstavených jaderných bloků.