Archiv | zprávy ze dne 3. prosince 2014

| ČTK, Ondřej Bouda, kov, Olga Kořánková |Zprávy ze světa

V jaderné elektrárně na Ukrajině se stala nehoda, nic prý nehrozí

Technická závada vyřadila z provozu třetí blok jaderné elektrárny v Záporoží na Ukrajině. K události údajně došlo minulý týden v pátek, dnes o ní informoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Podle ukrajinského ministerstva pro energetiku nehrozí únik radioaktivního materiálu, protože nehoda se netýká reaktoru, ale rozvodného zařízení. Přesto nehoda je citelný problém – jihovýchod Ukrajiny se kvůli ní potýká s výpadky elektřiny.

| bre, Olga Kořánková |Zprávy ze světa

Washington popírá koordinaci údajných íránských úderů na islamisty v Iráku

Spojené státy nekoordinují údajné íránské nálety na pozice Islámského státu v Iráku. Při setkání se spojeneckými zeměmi v Bruselu to řekl americký minsitr zahraničí John Kerry. Podle něj nálety koalice vedené Spojenými státy islamisty tvrdě poškodily, boje s nimi ale ještě mohou trvat roky. Důležité podle Kerryho bude zničit jejich ideologii, nábory a financování.

|Michal Jurman, Marek Augustin |Ostatní sporty

Pořád čekám, kdy to přepálím a pak vydržím, smála se plavkyně Závadová po finále MS

Hned úvodní den plaveckého mistrovství světa se podařilo českým reprezentantům díky Barboře Závadové postoupit do finálového závodu. 21letá plavkyně vybojovala v Dauhá konečné 7. místo na polohové čtyřstovce a definitivně si tak potvrdila, že po delším čekání na úspěch, je opět zpět mezi světovou elitou.

|Jana Čermáková, bre |Zprávy z domova

Státní rozpočet míří k závěrečnému schvalování. Poslanci navrhli přesuny asi za 3,5 miliardy

Poslanci propustili do třetího čtení návrh státního rozpočtu na příští rok. Navrhli přesunout zhruba 3,5 miliardy korun. O všech návrzích a o rozpočtu samotném budou rozhodovat příští středu. Příjmy, výdaje a schodek schválili poslanci už v prvním čtení. Navržený schodek má proti letošnímu deficitu klesnout o 12 miliard korun na 100 miliard.

|Zprávy z domova

Má to smysl, kalamita to potvrdila, obhajuje SŽDC kácení u tratí

Letošní intenzivnější kácení stromů kolem vlakových tratí se vyplatilo, tvrdí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle ní byly díky tomu následky ledovkové kalamity menší. Správa se kvůli kácení dostala do sporu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP), která jí za nepovolené kácení hrozila pokutou. A údajně nadměrné zásahy do porostu podél kolejí kritizovalo i ekologické sdružení Arnika.

| ČRo |Zprávy z domova

Problémy s ledovkou postupně slábnou, zlepšuje se doprava i dodávky proudu

Do dnešních 18 hodin platilo varování meteorologů před ledovkou. Ta trápila většinu České republiky od pondělí. I dnes se lidé museli vyrovnat s komplikacemi především v železniční a tramvajové dopravě, situace se však postupně zlepšovala. Meteorologové upozorňují, že problémy s námrazou či náledím se ještě místy vyskytnout mohou, už by však neměly být tak rozsáhlé.

|Marcel Šulek, Petr Kočí |Zprávy z domova

Státní rozpočet přehledně: Které úřady mají příští rok šetřit, a které si polepší?

Zatímco ministerstvo dopravy by mělo oproti letošnímu roku ušetřit přes osm miliard, tedy skoro pětinu svého rozpočtu, ministerstvo průmyslu a obchodu si může polepšit o 3,5 milardy, což je deset procent jeho letošních výdajů. Dobře vyznívá vládní návrh také pro ministerstvo pro místní rozvoj, které má dostat víc o tři miliardy, a jeho rozpočet se tak zvýší o čtvrtinu. Naopak ministerstvo životního prostředí má příští rok utratit o čtvrtinu méně než letos: rozpočet se mu snižuje ze 13 na 9,5 miliardy korun.

| ČTK, Ľubomír Smatana, Věra Pfeifferová, Andrea Kratinová, Martin Karlík, Roman Verner, kap |Regiony

Z areálu ve Vrběticích se ozývají nové výbuchy, okolní obce se evakuovaly

V areálu muničního skladu ve Vrběticích došlo k novým neřízeným detonacím. Od rána jich bylo už několik stovek. Obce Lipová a Haluzice a areál Vlárských strojíren jsou evaukovány. Uzavřeny jsou okolní silnice. Poslední neřízenou detonaci ve skladu zaznamenali v polovině listopadu, od té doby byl klid, a tak začalo vyklízení poničeného areálu.

| ČTK, kov, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Soud definitivně osvobodil exministra Bartáka v kauze tatrovek

Pražský vrchní soud dnes definitivně zprostil obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu aut Tatra pro armádu. Potvrdil tak rozsudek městského soudu z letošního května. Verdikt je pravomocný, lze proti němu podat mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Piloti německé Lufthansy budou ve čtvrtek opět stávkovat

Piloti největších německých aerolinek Lufthansa zvyšují tlak na vedení firmy. Po dvoudenní stávce, která skončila v noci na dnešek a která postihla více než 150 tisíc cestujících, vyhlásili na zítřek další stávku. Celý čtvrtek budou odbory pilotů Cockpit bojkotovat zámořské a nákladní lety.

|Jan Kaliba, Petr Hašek |Zimní sporty

O Jizerskou padesátku je velký zájem, odstartuje i bez sněhu

Už více než čtyři tisíce odvážlivců se přihlásilo na Jizerskou padesátku a na její hlavní závod zbývá už jen 400 startovních čísel. Další ročník osvědčeného závodu lyžařských profesionálů i nadšenců se má jet v okolí Bedřichova 11. ledna. Po letošním fiasku, kdy kvůli teplému počasí a nedostatku sněhu závod zrušili, zaujme neochvějná jistota pořadatelů, že se tentokrát nic podobného opakovat nemůže.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Zaorálek: Západ by se v boji s Islámským státem mohl spojit s Íránem

V boji s Islámským státem by se Západ podle Česka mohl spojit s Íránem nebo se syrským režimem prezidenta Bašára Asada. V Bruselu to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle něj ale záleží na ochotě Íránců i Syřanů k ústupkům v jiných tématech. Ozbrojenci z organizace Islámský stát jsou podle Zaorálka tak velkou hrozbou, že je potřeba proti nim hledat co možná nejvíc spojenců.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Ústavní soud bude opět v plném počtu. Senát podpořil advokáta Davida Uhlíře

Ústavní soud bude brzy kompletní. Senát podpořil návrh prezidenta Miloše Zemana, aby se místopředseda České advokátní komory David Uhlíř stal ústavním soudcem. Jeho nominaci už doporučily dva výbory. Prezident nepřišel obhajovat svého kandidáta do horní komory, protože je na návštěvě Jihomoravského kraje. Návrh vysvětlil kancléř Vratislav Mynář.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Do bombardování Islámského státu v Iráku se zapojila i íránská letadla, tvrdí USA

Íránská letadla zřejmě bombardovala pozice Islámského státu v Iráku. Řekl to mluvčí Pentagonu. Spolupráci s Teheránem v boji proti Islámskému státu ale Washington popírá. Spojené státy stojí v čele mezinárodní koalice útočící na džihádisty v Iráku i Sýrii, do pomoci boje proti Islámskému státu se už zapojily desítky zemí včetně Česka. To posílá zbraně a munici iráckým Kurdům.

|Michal Jurman, Petr Hašek |Ostatní sporty

České plavání na MS v Kataru reprezentuje také rozhodčí Luboš Imryšek

Úvodní dopoledním programem bylo v katarském Dauhá odstartováno 12. mistrovství světa v krátkém bazénu. To je nejen vůbec nejpočetnějším, co do účasti sportovců, ale přináší i premiérově výrazné změny pravidel pro samotné plavce. Dohlížet na ně bude v perském emirátu po dlouhé době také jediný český zástupce mezi rozhodčími - Luboš Imryšek.

|Iva Havlíčková |Regiony

Nejlepším dobrovolníkem v Ostravě se stal Jan Ručka, pomáhá dětem i starším lidem

V Ostravě působí přes 700 dobrovolníků. Pracují tisíce hodin ročně a k tomu svoji energii věnují ve prospěch ostatních lidí. Dobrovolnictví je přitom doménou hlavně žen. Usuzovat se to dá mimo jiné i z oceňování nejlepších dobrovolníků v Ostravě. Mezi sedmi nejlepšími byl totiž letos jediný muž. Jan Ručka se začal věnovat doučování dětí ze sociálně slabých rodin před rokem, v době, kdy přišel o práci. Rozhovor s vystudovaným vysokoškolákem, který teď probírá s dětmi rovnice, natočila Iva Havlíčková.

|Michal Jurman, Petr Hašek |Ostatní sporty

Plavce na MS v Kataru trápí toalety. Je jich málo a jsou společné

Není to tak dávno, co svět žasnul nad nápaditostí ruských organizátorů při olympijských hrách v Soči, kde mohli sportovci využít dvojitých záchodů v jediné kabince. Podobně k otázce hygieny přistoupili i organizátoři začínajícího mistrovství světa v plavání a problémy se svérázností Katařanů má v Dauhá i šest žen z českého plaveckého týmu.

|Jiří Hošek |nepoužívat - Věda

Ochrnutý fyzik Stephen Hawking dostane speciální přístroj pro lepší komunikaci

Snadnější práci i komunikaci s okolím teď bude mít jeden z nejznámějších světových vědců, Brit Stephen Hawking. Teoretický fyzik je na celé tělo ochrnutý a už skoro 30 let komunikuje s okolním světem s pomocí speciálního počítače. Teď mu společnosti Intel a SwiftKey vyvinuly zbrusu novou komunikační platformu. Ta přitom není nadějí jenom pro Hawkinga, ale taky pro stovky tisíc kvadruplegiků po celém světě.

|Jiří Hošek |Výtvarné umění

Mílu Fürstovou proslavila spolupráce s Coldplay, její výstava nyní podpoří charitu

Až stovky tisíc liber pro dětskou charitu KidsCompany by mohla vynést prodejní výstava české výtvarnice Míly Fürstové. Začíná dnes v Londýně. Koupit si můžete lepty a grafické listy, které známá Češka žijící dlouhodobě v Británii, připravila pro poslední album skupiny Coldplay s názvem GhostStories. Členové populární kapely přiletí speciálně pro tuto příležitost ze Spojených států.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru