Archiv | zprávy ze dne 10. června 2016

| ČRo, mta |Zprávy z domova

Doteď nevím jedinou informaci, říká Bradáčová na adresu policejní reformy

Chystané sloučení dvou elitních policejních jednotek do Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem přineslo velké napětí mezi vedením policie a státními zástupci, kteří s elitními detektivy z ÚOOZ dosud spolupracovali. Olomoučtí návladní se obávají úniků informací a zasahování do živých kauz, svazky si stahují k sobě a příští týden si chtějí pozvat k výslechu členy policejního prezidia, včetně prezidenta Tomáše Tuhého.

| ČRo |Zprávy ze světa

Fujimoriová přiznala porážku. Novým prezidentem Peru bude ekonom Kuczynski

Pravicová politička a dcera vězněného exprezidenta Keiko Fujimoriová přiznala porážku v peruánských prezidentských volbách. Novou hlavou jihoamerické země bude bývalý investiční bankéř Pedro Pablo Kuczynski, který podle volební komise vyhrál druhé kolo voleb. Volební souboj byl nejvyrovnanější za poslední desítky let. Kuczynski získal 50,12 procenta hlasů, Fujimoriová 49,88 procenta.

| ČRo, mta |Zprávy z domova

Je chyba, že se o reorganizaci policie nevedla větší diskuse, říká bývalý ministr vnitra Bublan

Vedení policie vyzvalo, aby se chystanou reorganizací zabývala Bezpečnostní rada státu. Plánované změny počítají se sloučením protikorupční policie s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho šéf Robert Šlachta už kvůli tomu rezignoval na svou funkci. Podle bývalého ministra vnitra a šéfa senátního bezpečnostního výboru Františka Bublana (ČSSD) se o reformě mělo více diskutovat. Na místě policejního prezidenta by ji v nynější situaci odložil, jak řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Chystané změny v policii rozdělují politickou scénu. Zeman se chystá mluvit s aktéry sporu

Plánovaná reorganizace policie rozděluje politickou scénu. Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, přičemž předpokládá, že by ÚOOZ a ÚOKFK měly jedno vedení. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta už kvůli tomu oznámil odchod ze služby. Český rozhlas přináší reakce českých politiků na aktuální dění.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Prezidentské volby v Peru zřejmě vyhrál Kuczynski. Schází ověřit 50 tisíc lístků

Peru zřejmě zná jméno nového prezidenta, s největší pravděpodobností jím bude Pedro Pablo Kuczynski. Sečíst hlasy včetně těch z ciziny trvalo skoro pět dní. Kuczynski získal celkem 50,12 procenta. Ovšem stále není definitivně rozhodnuto. Komise ještě musí ověřit 50 tisíc lístků, a dokonce i tak drobný počet může ještě teoreticky výsledek zvrátit. Není to ale příliš pravděpodobné.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Venezuelská vláda bude rozdělovat 70 procent potravin, v zemi roste kriminalita a sílí protesty

Jídlo ve Venezuele bude na příděl. Socialistická vláda chce rozdělovat až 70 procent veškeré potravinářské produkce v zemi. Tvrdí, že se tak zlepší zásobování a napraví nedostatek často i základních potravin v obchodech, který je podle ní vyvolaný spekulanty a který způsobuje i chaos a kriminalitu. Například v noci na dnešek se na předměstí Caracasu staly terčem útoku kamiony vezoucí potraviny a suroviny. Opozice rozdělování potravin odmítá a tvrdí, že krizi způsobila právě vláda.

| ČRo, mta |Zprávy z domova

Vedení policie chce, aby se situací kolem reorganizace zabývala Bezpečnostní rada

Policejní prezidium chce požádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o svolání Bezpečnostní rady státu. Oznámil to policejní prezident Tomáš Tuhý. Reaguje tak na napjatou situaci kolem chystané policejní reformy. Tuhý se důrazně ohradil proti tomu, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci chce prověřit změny v policejním sboru a jeho žalobci chtějí vyslechnout špičky policie, tedy právě Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Podle Tuhého je postup zastupitelství v Olomouci podivný.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Bělobrádek: Šlachta je zkušeným policistou, byla by ho škoda. Zkusím mu to rozmluvit

Boj o reformu policie vyvolal další spory v koalici. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD viní hnutí ANO z toho, že nerespektuje nezávislost policie. Hnutí ANO to odmítá. Neshody můžou být podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka také záminkou k možnému odchodu ANO z koalice. Osobně chce vyzvat Roberta Šlachtu, aby zvážil stažení rezignace na místo šéfa ÚOOZ.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Tuhého jsme už jednou kvůli únikům vytěžovali, říká žalobce Ištvan

Spekulace kolem pozvání policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho k výslechu kvůli informacím o odstranění šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jsou liché, tvrdí olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan. V rozhovoru pro Český rozhlas šéf olomouckých žalobců odmítá, že takto na elitní policisty zastupitelství tlačilo, aby upustilo od chystané reorganizace policie. "Takto je postupováno standardně a nevidím důvod, proč to u obou pánů vyvolalo takové vášně," diví se Ištvan.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Kaskadérský kousek, píše Babiš o reformě policie. ANO za ni odmítá nést odpovědnost

Změny v policii jsou v kompetenci ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), takže podléhají politické odpovědnosti vládních stran, napsal dnes ministr financí Andrej Babiš (ANO) v dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Reagoval tak na připomínky předsedy vlády, že jeho hnutí technickou a organizační záležitost svými připomínkami zpolitizovalo. ANO podle Babiše politickou odpovědnost za reformu odmítá nést.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Nevěříme vedení policie, protikorupční útvar je napadený snětí, říká žalobce Šereda

ROZHOVOR. Nezvykle ostře se pustil do policejního prezidenta Tomáše Tuhého a vedení policie žalobce Petr Šereda. Olomoučtí státní zástupci podle něj současnému vedení policie nevěří, stejně jako oficiálně prezentovaným důvodům sloučení protikorupčního (ÚOKFK) a protimafiánského (ÚOOZ) útvaru. "Je to souboj o informace z kriminální policie," říká Šereda v rozhovoru pro zpravodajský web Českého rozhlasu.

|Vít Pohanka, Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Centrály proti organizované kriminalitě jsou v Rakousku a Slovensku, v Polsku jsou úřady oddělené

Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Slučování klíčových policejních útvarů do jediné centrály má podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) přispět k lepší organizaci práce policie a podle něj úspěšně funguje i v jiných zemích. Podobný model má třeba Slovensko nebo Rakousko. Polsko má řídicí instituce oddělené.

| ČRo, Jiří Fremuth |Regiony

Za střelbu ve Vysokém Mýtě dostal bývalý strážník dvouletou podmínku

Dvěma lety vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky potrestal hradecký soud bývalého strážníka Pavla Koblížka, který před rokem a půl poblíž diskotéky ve Vysokém Mýtě jednoho muže zastřelil a druhého těžce zranil. Uznal ho vinným z usmrcení a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Rozsudek není pravomocný. Hradecký soud loni Koblížka zprostil obžaloby s tím, že šlo o nutnou obranu, verdikt však zrušil Vrchní soud.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Reorganizaci policie prošetřují olomoučtí žalobci, Chovanec se obává účelovosti

Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci začali prověřovat, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. Jak Českému rozhlasu řekl náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavla Komára, informace získali ve dvou případech, kterými se zabývají. Na příští týden si zvou k výslechu lidi z Policejního prezidia. Ministr vnitra Milan Chovanec se obává, že by mohlo jít o účelové chování státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce.

|Radek Kříž |Hudba

50. ročník rozhlasové soutěže Concertino Praga vyvrcholí koncertem vítězů

Mladí hudební géniové letos opět dostali šanci v tradiční soutěži Českého rozhlasu Concertino Praga. V lednu změřili síly a ti nejlepší dnes poprvé vystoupí v pražském Rudolfinu. Koncert vítězů pod taktovkou Libora Peška začne v 19 hodin. Účinkující doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

|Lukáš Milota |Ekonomika

Sklárna v šumavském Anníně obnovuje po 70 letech výrobu

V Anníně u Sušice se po 70leté přestávce znovu vyrábí sklo. Po válce byla pec zbořena a zůstala jen brusírna. Když si pak před lety brusiči založili za vesnicí vlastní dílnu, zdálo se, že stará annínská sklárna končí. Nový majitel ovšem v tradici pokračuje. Otevřel sklářské muzeum a částečně sklo brousí. Teď se do jeho továrny přistěhoval sklář z Vimperka.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Reforma policie údajně nedopadne do živých kauz, ukazuje Chovancova analýza

Chystané sloučení protikorupční policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) prý nebude mít vliv na vyšetřování živých kauz. Takový je výsledek analýzy, kterou si zadal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Radiožurnálu to řekly zdroje z bezpečnostních složek. Změny v policii se nelíbí vládnímu hnutí ANO, ani šéfovi ÚOOZ Robertu Šlachtovi, který kvůli tomu odchází ze služby.

| ČRo |Regiony

Cizince z věže skladu v Praze sundala policie s pomocí paralyzéru. Skončil na psychiatrii

Skoro celý den strávil včera cizinec na věži u skladu Národního divadla v pražské Viničné ulici, než ho sundala policie. Muž odmítal slézt, vyhrožoval sebevraždou a také házel po kolemjdoucích cihly. Po neúspěšném vyjednávání nakonec na věž vylezla zásahová jednotka a lotyšského mladíka zpacifikovala taserem, tedy elektrickým paralyzérem. Policie pak muže kolem půlnoci předala zdravotníkům, kteří ho převezli na psychiatrii.

| ČRo, Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Bývalého italského premiéra Berlusconiho čeká operace srdce

Italského expremiéra Silvia Berlusconiho čeká operace srdce. Lékaři mu vymění srdeční chlopeň. Jeho ošetřující lékař uvedl, že zákrok provedou do konce příštího týdne. Devětasedmdesátiletý Berlusconi byl kvůli potížím se srdcem hospitalizován tento týden v Miláně, podle lékařů byl v ohrožení života.

|Jan Boček, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Existují Sudety? Hranice jsou zřetelné i sedmdesát let po vysídlení Němců

Pohraničí je dodnes jiné než zbytek země. Přesně před sedmdesáti lety začal vládou schválený odsun sudetských Němců do sovětského pásma. Tři miliony německých starousedlíků rychle nahradili noví osadníci: Češi, Slováci, Maďaři, Řekové a Makedonci. Právě Slováci tvoří dodnes nejsilnější příhraniční menšinu. A hranice historických Sudet se dodnes zobrazují ve statistikách.

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Kácení v polském Bělověžském pralese zkoumá UNESCO. A teď i Evropská komise

Do Bělověžského pralesa v Polsku dorazili odborníci Evropské komise. Zajímá je, jak vypadá kácení v přísně chráněné přírodní rezervaci. Polská vláda zvýšenou těžbu dřeva odůvodňuje bojem proti škůdcům. Ochránci životního prostředí nesouhlasí a podali v Bruselu podnět pro porušení směrnice o ochraně přírody a vzácných druhů.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Potřebuje Turecko bezvízový styk s EU? Je to politický krok, myslí si Turci

Ministři vnitra Evropské unie budou dnes v Lucemburku znovu jednat o bezvízovém styku pro občany Turecka. Ankara zatím všechny podmínky pro zrušení víz nesplnila, přesto hrozí, že pokud unie režim neuvolní, pustí běžence dál na západ. Zrušení turistických víz by bylo pro turecké občany vítanou úlevou. Zatím ale Turci příliš velkými cestovateli nebyli, pas má jen deset procent lidí. Je zrušení víz opravdu v zájmu tureckých turistů, nebo jde spíše o politickou hru tamní vlády?

|Jaroslav Skalický |Historie

Až dvanáct transportních vlaků denně odváželo v létě 1946 odsunuté německé obyvatele

Vina za válečné zločiny nacistů spadla po válce i na tři miliony občanů německé národnosti, kteří žili na území osvobozeného Československa. Ústavní dekret je zbavil československého občanství, stát je až na výjimky odsunul do Německa a zabavil jejich majetek. Organizované transporty do americké okupační zóny začaly v lednu, do sovětské zóny 10. června 1946, tedy přesně před 70 lety.

|Barbora Benešová |Zprávy z domova

Fulbrightova komise slaví 25 let. Do USA vyslala na studijní stáže stovky Čechů

Už 25 let můžou čeští studenti, učitelé a vědci vyjíždět na studijní stáže do Spojených států přes stipendia Fulbrightovy komise. Za tu dobu věnovala americká vláda na výměnné vzdělávací programy 20 milionů dolarů. Česká republika pak o sedm milionů méně. Podle výkonné ředitelky Fulbrightovy komise, Hany Ripkové, se ale financování pomalu mění.

|Lenka Rezková |Technologie

Místo řídítek drží mobil. V Itálii proto do skútrů namontují chytrý displej

Motorkáři by se mohli časem dočkat na svých strojích podobného displeje, jaký můžeme vidět v některých vozech a který je zcela běžný v letadlech. Společnost Samsung testuje prototyp zařízení promítajícího podobně jako v automobilech rychlost, spotřebu a řadu dalších užitečných informací na čelní sklo. Počítá s tím, že by se prosadil především u skútrů.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

EU nejspíš potvrdí, že Turci budou moci jezdit do Evropy bez víz, jen když splní všechny podmínky

Evropská unie pravděpodobně zruší vízovou povinnost pro Turky jen v případě, že Ankara splní všechny požadavky osmadvacítky. Podle očekávání by se na tom měli v Lucemburku shodnout ministři vnitra unijních států. Zrušení víz je součástí nedávné dohody o zastavení migrace. V rámci ní Turecko slíbilo přijímat zpět všechny migranty a uprchlíky, kteří přes jeho území připlují do Řecka.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru