Archiv | zprávy ze dne 29. července 2016

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Papež František navštívil Osvětim. Při křížové cestě v Krakově znovu vyzval k soucitu s uprchlíky

Papež František dnes při své návštěvě Polska uctil památku padlých v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka. Poté ho čekala křížová cesta s mladými věřícími v parku Blonia a krátký proslov, ve kterém opět vyzval k pomoci uprchlíkům. Papež do Polska přiletěl na Světové dny mládeže a zdrží se až do neděle.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Gülen za pučem nestojí. Vždy mu šlo o ovládnutí země, ale nenásilně, říká politoložka žijící v Turecku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přešel do protiútoku vůči Západu, který kritizuje čistky vůči lidem podezřelým z účasti na neúspěšném pokusu o převrat. Západní země by podle prezidenta měly oceňovat Turecko za to, jak se s pokusem o převrat vypořádalo. Místo toho prý stojí "na straně vzbouřenců". V rámci zátahu proti nevládním médiím v pátek před soudem stanulo 21 novinářů, zřejmě lidí blízkých duchovnímu Fethullahu Gülenovi, kterého Turecko obviňuje ze zosnování puče. Podle české politoložky žijící v Istanbulu Lucie Tungulové, ale Gülen za pučem nestojí. Převzít moc v zemi plánoval plíživě a nenásilně. Už 40 let.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Bezpečnost Česka je do konce volebního období prioritou, shoduje se vládní koalice

Vládní strany hodnotí svůj mandát po zhruba třech čtvrtinách volebního období. Sociální demokracie k překvapení partnerů v koalici vyhlásila svoje priority, které chce prosazovat ve státním rozpočtu. Jde jí především o peníze na zajištění bezpečnosti země, sociální služby či školství. Hnutí ANO k bezpečnosti přidává ještě například výběr dan, lidovci se zase přiklánějí k více penězům pro zemědělství.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Islamisté zabili na severu Sýrie 24 vesničanů, v Idlibu bomby zasáhly porodnici

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) usmrtili za posledních den ve vesnici poblíž severosyrského města Manbidž nejméně 24 civilistů. Informovali o tom opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. V provincii Idlib byla při dnešním bombardování zasažena porodnice, kterou spravuje organizace Save the Children.

|Dominika Píhová |Člověk

Škodlivé jako kouření nebo obezita. Studie ukazuje na rizika sedavého zaměstnání

Sedět osm a více hodin denně může zvýšit riziko předčasného úmrtí až o 60 procent, uvádí to studie publikovaná v britském lékařském časopise The Lancet. Podle ní může sedavý způsob života znamenat stejně velkou hrozbu pro lidské zdraví jako třeba kouření a zapříčinit víc úmrtí než obezita. Rizika pak podle autorů studie může zvrátit třeba hodinové cvičení.

|Jan Suchan, Marek Augustin, Vojtěch Man |Ostatní sporty

Čeští střelci vždy přivezli z olympijských her medaili. V Riu jich ale bude soutěžit jen pět

Oproti jiným reprezentantům nejsou středem zájmu, v záři olympijského ohně to jsou ale právě oni, na koho je spolehnutí, že přispějí do české medailové sbírky. Od osamostatnění Česka ani jednou nechyběli na hrách pod pěti kruhy na stupních vítězů a v brazilském Riu by sérii jistě rádi prodloužili. Přehnaným očekáváním ale sportovní střelci rozhodně neoplývají.

|Dominika Píhová |Regiony

Potvrzeno. Informace o prvním útoku vražedkyně z Anděla k žalobcům nedoputovala

Hledání dokumentu, který by mohl vyvinit policisty zasahující proti vražednici z pražského Anděla, skončilo - nenašel se. Hlídka, která zpacifikovala útočnici při jejím prvním útoku v kavárně na Újezdě, incident nenahlásila ani městským, ani obvodním státním zástupcům. Důsledek je všeobecně znám: dva týdny poté, co pachatelka v kavárně škrtila mladou zákaznici, zavraždila nožem jinou ženu v obchodě nákupního centru na Andělu.

| ČRo, Markéta Chaloupská, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Z telefonu Tuhého blízkých unikaly informace o vyšetřování IT zakázek, řekl Šlachta komisi

Informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek prý někdo vynášel z telefonu, který v minulosti používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta to řekl včera během více než pětihodinového výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí. Radiožurnálu to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. V kauze figuruje i firma Tesco SW a několik dalších společností.

| ČRo, Jan Charvát |Regiony

Z Proseka zmizí legendární hostinec U Brabců, developer chce postavit repliku

Pražský Prosek přijde o jednu ze svých dominant, tamní hostinec U Brabců čeká demolice. Na místě, kde údajně stála hospoda už od středověku, chce developer a majitel pozemku postavit novou budovu, která bude tu původní částečně kopírovat. Stavba je totiž podle nich v katastrofálním stavu a je prý lepší postavit novou. Záměr se ale řadě místních obyvatel nelíbí.

| ČTK |Zprávy ze světa

Útočníci postřelili dva strážníky v San Diegu. Jeden zraněním podlehl

Americká policie je na stopě muži podezřelému z účasti na zabití jednoho policisty a těžkého zranění jeho kolegy v americkém San Diegu. Na strážce zákona začal kdosi střílet během dopravní kontroly v noci na pátek, jeden z nich zraněním podlehl, druhý je po operaci mimo ohrožení života. Policie krátce po činu zadržela jednoho vážně zraněného podezřelého, dalšího nyní hledá.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Trump postrádá zkušenosti i rozumný úsudek, řekla v rozhovoru pro ČRo poradkyně Clintonové

Spojené státy procházejí momentem zúčtování, varuje demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Jejím nominačním projevem ve Filadelfii naostro začala předvolební kampaň. Donald Trump útočí na svou konkurentku kvůli její údajné nedůvěryhodnosti. Demokraté zase označují Trumpa za hrozbu pro celou zemi a svět. V rozhovoru pro Český rozhlas odpovídala na otázky o současné situaci poradkyně Clintonové pro zahraniční politiku Julianne Smithová.

|Janek Kroupa |Výtvarné umění

Ze začátku jsem malíře ani nepodepisoval, popisuje český padělatel valašských mistrů

Josef Ptáčník je statný, holohlavý muž. Živí se jako řidič kamionu. Ve skutečnosti je to jeden z autorsky nejplodnějších českých padělatelů. Specializoval se na valašské mistry, jeho padělky mimo jiné ve velkém nevědomky skupoval i valašský poslanec a miliardář Ivo Valenta. Ptáčník byl pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu. Před soudem ale nevypovídal, o to zajímavější je jeho svědectví v rozhovoru s Jankem Kroupou.

| ČRo |Zprávy z domova

Inspekce buduje speciální útvar, má mířit na špičky policie a celníků

Vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) buduje speciální útvar, který se má více zaměřit na trestnou činnost špiček policie, celníků nebo vězeňské služby. S informací přišlo dnešní Právo. GIBS přitom v minulosti kritizovali například státní zástupci, podle kterých inspekce vyšetřování trestných činů výše postavených policistů nezvládá.

|Vít Pohanka, Anna Jadrná |Zprávy ze světa

Papež vyzval k soucitu s uprchlíky. Milosrdné srdce se dokáže podělit o chléb s hladovějícím, řekl

Papež František promluvil v Krakově ke statisícům mladých katolíků z celého světa. Na setkání přijel tramvají a ve svém proslovu vyzval věřící, aby byli vstřícní k uprchlíkům. Svatý otec také zdůraznil význam mladých lidí pro katolickou církev. Třetí den v Polsku zahájila hlava katolické církve návštěvou bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

| ČRo, Vojtěch Berger |Film

Agent Holec jde do rakouských kin, líčí příběh exstarosty Vídně Zilka v srpnu 1968

V Rakousku jde do kin film o aféře bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka. Ten měl kdysi údajně spolupracovat s československou Státní bezpečností pod krycím jménem Holec. Česko-rakouský koprodukční snímek vychází i z příběhu režiséra Jana Němce, který propašoval na Západ záběry sovětské okupace v srpnu 1968. V Česku se drama objeví v září.

|David Nyč, Nikola Šrámková |Fotbal

Třikrát zhasla světla, počtvrté byl na hřišti fanoušek. Je to ostuda, myslí si Vůch

Jako jediní čeští zástupci mohou fotbalisté Liberce slavit na úvod 3. předkola Evropské ligy vítězství. V Rakousku otočili díky dvěma trefám Egona Vůcha duel s Admirou Mödling na 2:1. A zápas měl opravdu velmi zvláštní až šílený průběh. Závěrečný hvizd rozhodčího zazněl o hodinu později, než bylo původně v plánu. Třikrát totiž zhasla na stadionu světla a ke konci se dokonce vydal na návštěvu hrací plochy jeden z fanoušků.

|Jan Kaliba, Nikola Šrámková |Fotbal

Videorozhodčí by měli ve fotbale výrazně přispět k důvěryhodnosti

Už v sezoně, která právě startuje, bychom se měli v českém fotbale poprvé dočkat posuzování sporných situací videorozhodčím. Zápasem Dukly s Teplicemi začne dnes v 18 hodin ePojištění liga - první ročník nejvyšší fotbalové soutěže nezávislý na přímém řízení Fotbalové asociace. Zároveň bude zřejmě poslední v současném hracím systému, který by měl od příště nabídnout více zápasů za sezonu.

|Lenka Kabrhelová, ČRo, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Clintonová přijala kandidaturu demokratů na prezidentku, zaútočila na Trumpa

Spojené státy překonaly zásadní milník ve své historii - ve Filadelfii poprvé v historii přijala nominaci jedné z velkých politických stran žena. Hillary Clintonová slíbila optimistickou budoucnost a změny, ze kterých budou těžit všichni Američané. Bývalá ministryně zahraničí se také ostře vymezila proti svému konkurentovi z Republikánské strany Donaldu Trumpovi.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru