Archiv | zprávy ze dne 14. listopadu 2016

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Uprchlíci, jsou vzdělanější, než se čekalo, tvrdí šéf německého úřadu pro migraci

Velká část uprchlíků, kteří přijeli do Německa během posledního roku, je schopná najít si práci. Migranti mají zároveň lepší vzdělání, než se doposud předpokládalo, prohlásil šéf spolkového úřadu pro migraci Frank-Jürgen Weise. Odkázal se přitom na studii Institutu pro výzkum zaměstnanosti, která vyjde oficiálně ve středu.

| ČTK |Zprávy z domova

Poslanci ve Sněmovně nechtějí chlebíčky a kávu s DPH. Není to ekonomická činnost, brání se

Kancelář Poslanecké sněmovny se odvolala proti rozhodnutí finančního úřadu o její říjnové registraci jako plátce daně z přidané hodnoty. Gastronomické služby, kvůli nimž úřad Sněmovnu mezi plátce daně zařadil, nemohou být považovány za ekonomickou činnost podle příslušného zákona, uvedl na dotaz ČTK ředitel sněmovního tiskového odboru Roman Žamboch. Spor by mohl skončit až u soudu.

|Libor Dvořák |Zprávy ze světa

Do konce měsíce zakryje poškozený reaktor Černobylu nový kryt. Přispěli na něj i Češi

V ukrajinském Černobylu dokončují stavbu nového ochranného sarkofágu nad zničeným jaderným reaktorem. Bude stát nad starou železobetonovou konstrukcí, kterou vybudovali ihned po havárii čtvrtého bloku elektrárny v roce 1986. Takzvaný Úkryt 2 se sestavuje vedle a do konce měsíce by ho konstruktéři měli nasunout nad samotný reaktor. Účet ve výši dvou miliard eur pomáhá zaplatit 40 zemí včetně Česka.

|Jiří Hošek, Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Jako první zahraniční politik jednal s Trumpem Nigel Farage. Britské premiérce se to nelíbí

V britské vládě se rozhořel spor o to, jak by londýnská administrativa měla navázat co nejlepší kontakt s Donaldem Trumpem. Premiérka Theresa Mayová odmítá, aby jako prostředník působil Nigel Farage. Bývalý předseda strany UKIP má s nově zvoleným americkým prezidentem výborné vztahy a v sobotu se s ním setkal jako vůbec první zahraniční politik.

| ČTK |Hokej

Kratěna má otřes mozku, Štich si nezahraje pět zápasů

Mladoboleslavský obránce David Štich dostal za faul na plzeňského kapitána Ondřeje Kratěnu v nedělním utkání hokejové extraligy od disciplinární komise trest na pět zápasů. Šestému týmu tabulky bude znovu k dispozici až v prosinci. Kratěna utrpěl otřes mozku a po dnešním propuštění z nemocnice jej čeká až dva týdny klidový režim.

|Pavel Sedláček |Regiony

Za legionellu v hotelu dostal ředitel 4 roky a dva měsíce vězení. Zaplatit má milionové odškodné

Soud potrestal provozního ředitele hotelu na Zlínsku, kde se objevila bakterie legionella. Muž dostal čtyři roky a dva měsíce vězení za to, že nerespektoval nařízení hygieniků a dál ubytovával hosty. Na nemoc způsobenou bakterií zemřel jeden Angličan a další muž z Prostějova onemocněl. Josef Milar má trvalé následky, sám dnes ale na jednání přišel. Soud mu přiznal odškodné téměř 6 milionů korun.

| ČTK |Ekonomika

Nová bilance čínských investic: 22,8 miliardy. 'Tvrdíkova' CEFC v budoucnu plánuje ještě dvakrát tolik

Čínská investiční skupina CEFC Group (Europe) Company již v Česku investovala 22,8 miliardy korun. Dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy korun, nově plánované pak přesahují deset miliard korun. Novinářům to v pondělí řekla viceprezidentka skupiny Marcela Hrdá. Společnost, která zastřešuje evropské aktivity CEFC, byla oficiálně založena 16. června 2015. Jejím současným šéfem je Jaroslav Tvrdík.

|Andrea Kratochvílová |Regiony

Hřbitov na Zelené hoře bude připomínat jediný hrob. Tisícovku dalších musí úřady přestěhovat

Hřbitov na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou bude příští rok připomínat už jen jeden hrob. Ostatních zhruba tisíc nechalo město přesunout. Přislíbilo to už v roce 1994, kdy se Zelená hora dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Hřbitov tam totiž původně nebyl. Zbývá ještě vymístit posledních pár hrobů a někteří pozůstalí berou celou záležitost s povděkem.

| ČTK |Ekonomika

V roce 2018 nás čeká přebytek veřejných financí, očekává Babišovo ministerstvo

Ministerstvo financí očekává, že veřejné finance se dostanou do přebytku 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2018. Další rok by měl přebytek stoupnout na 0,5 procenta HDP. Pro letošní a příští rok odhaduje úřad deficit veřejných financí na 0,2 procenta HDP. Vyplývá to z Fiskálního výhledu, zveřejněného v pondělí. Loni byl deficit veřejných financí 0,6 procenta, EU jej požaduje pod třemi procenty HDP.

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

V Polsku začínají exhumace obětí havárie u Smolenska. Zbytečné otevírání nezhojených ran, tvrdí příbuzní

V Krakově začne v pondělí odpoledne exhumace polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Vyšetřovatelé budou znovu zkoumat tělesné ostatky obětí letecké havárie u Smolenska, při které v roce 2010 zemřela skoro stovka nejvyšších polských politiků a vojenských velitelů. Podle současné polské vlády totiž nebyla řádně vyšetřená a je prý možné, že se letadlo stalo terčem ruského útoku.

|Jakub Knoll |Tenis

OBRAZEM: Jak Češky potřetí v řadě ovládly tenisový Fed Cup

Finále letošního Fed Cupu bylo mimořádně dramatické. Souboj mezi domácí Francií a Českem nakonec musel rozhodnout až pátý zápas, který ovládly svěřenkyně Petra Pály. Cesta za pátým vítězstvím české reprezentace ve Fed Cupu od roku 2011 však byla hodně těžká - Karolína Plíšková musela zvládnout téměř čtyřhodinový duel proti Mladenovicové, Barbora Strýcová pak musela zaskočit za zraněnou Petru Kvitovou a odehrát v neděli dva zápasy za sebou. Zde je výběr fotografií z víkendových soubojů ve francouzském Štrasburku.

|Anna Jadrná |Zprávy z domova

Premiér neřešil s Ťokem jeho konec na ministerstvu. Prioritou je vypsat tendr na správu mýta

Klíčovým úkolem ministerstva dopravy je v první polovině příštího roku vypsat výběrové řízení na provozovatele mýtného systému. Po jednání se šéfem resortu Danem Ťokem za hnutí ANO to řekl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Kromě mýta řešili premiér s ministrem také čerpání dotací z evropského rozpočtu a přípravu klíčových dopravních staveb včetně plánovaného otevření dálnice D8. Premiér naopak s Ťokem neprobíral jeho možný konec ve vládě, který zmiňoval o víkendu.

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Další nepravda? Zeman označil muže za věčného studenta, omladil ho o 15 let. Červenotrenýrkář, napsal Ovčáček

Když prezident mluvil se studenty Slezské univerzity v Opavě, šlo o klidnou debatu. I ve chvíli, kdy jeden z nich zvedl nad hlavu červené trenýrky, zachovala hlava státu klid a reagovala bonmotem o tom, že dotyčný přišel do sálu „naostro“ a pan prezident se bojí, že mu bude chladno. O den později se ale Miloš Zeman k muži vrátil na tiskové konferenci a označil ho za „věčného studenta, jemuž je 38 let“. Česká televize toto tvrzení však v pořadu 168 hodin vyvrátila: Maxmiliánu Kubnému je 53 let a před opavskou univerzitou navštěvoval školu naposledy před 25 lety.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Advokát Oršula neuspěl ve sporu s Diag Human o výši odměny. Chtěl doplatit 20 milionů

Právník Jiří Oršula nemá nárok na další miliony korun od společnosti Diag Human, kterou zastupoval ve sporu se státem. Rozhodl o tom pravomocně Vrchní soud v Praze. Oršula v žalobě tvrdil, že od firmy dostal jen deset procent z vymožené částky namísto domluvených 30ti procent. Původně tak v žalobě žádal 45 milionů korun, pak sumu snížil na 20 milionů.

| ČTK |Zprávy z domova

Sobotka chce schůzkami s ministry odvrátit pozornost od ČSSD, tvrdí Babiš

Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš nepovažuje schůzky premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky s ministry za bilancování, ale za odvracení pozornosti od vnitřních problémů sociální demokracie. Babiš v pondělí novinářům řekl, že ho mrzí, že Sobotka do toho jeho hnutí zatahuje. Premiér v pondělí zahájí rozhovory se členy kabinetu schůzkou s ministrem dopravy Danem Ťokem za hnutí ANO, kterého v závěru minulého týdne ČSSD silně kritizovala.

|Denisa Šindlerová, ph |Zprávy z domova

Ministerstvo nedostatečně kontroluje státní lázně a oddaluje ukončení ztrátového podniku, odhalila kontrola

Státní lázně si podle Nejvyššího kontrolního úřadu vedou dobře. Úřad prověřil, jak hospodařila zařízení v letech 2013 až 2015, a chyby odhalil jen u ztrátových lázní BLAMED Praha. Ministerstvo zdravotnictví navíc podle zjištění úřadu státní lázně dostatečně nekontroluje a nestanovilo pravidla pro stanovení výše úhrad, které zdravotní pojišťovny platí lázním. Zdravotní pojišťovny tak hradily stejným lázním za léčbu rozdílné částky.

| ČTK, Anna Jadrná, Martin Balucha |Zprávy ze světa

Bulharským prezidentem bude proruský kandidát Radev. Jeho vítězství položilo vládu

Vítězem bulharských prezidentských voleb je Rumen Radev. Proruský kandidát získal po sečtení převážné většiny hlasů 59,4 procenta. Porazil tak vládní kandidátku Cecku Cačevovou rozdílem více než 20 procentních bodů. Premiér Bojko Borisov, který už dříve řekl, že volby vnímá jako hlasování o důvěře vládě, v pondělí nabídl demisi svého kabinetu. Své oznámení zaslal Borisov zákonodárcům v bulharském parlamentu.

|Jiří Hošek |Historie

Tenkrát nám bylo osmnáct, vzpomínal na setkání s Alžbětou II. Josef Švarc. Českoslovenští veteráni uctili památku v Londýně

Pár metrů od britské královny Alžběty II., na hrudi květ vlčího máku, a pod uniformou patřičná dávka hrdosti. Tak se včera cítila skupinka českých veteránů, která se vůbec poprvé oficiálně zúčastnila tradičního průvodu vojáků v centru Londýna. Na třídě Whitehall se vzpomínalo na padlé z obou světových válek, ale i z moderních konfliktů.

|Jaroslav Plašil, Jakub Knoll |Tenis

Tohle nikdy neomrzí, hlásí po dalším fedcupovém triumfu Strýcová

České tenistky vybojovaly ve Francii pátý fedcupový titul v éře kapitána Petra Pály a také tentokrát je s tím spojený jeden velký příběh. Prožila ho Barbora Strýcová, která zaskočila za zraněnou Petru Kvitovou. Nejprve v singlu srovnala finálové skóre a pak v deblu spolu s Karolínou Plíškovou zařídily vítězný bod. A pak už se znovu po roce těšila ze zisku stříbrného poháru.

| ČTK, Martin Balucha |Zprávy ze světa

Nový Zéland zasáhly další otřesy. Zemětřesení poškodilo silnice, na budovách jsou praskliny

Po nedělním zemětřesení postihly Nový Zéland další otřesy, tentokrát o síle 6,2 stupně. Zasáhly opět zejména východní pobřeží méně obydleného Jižního ostrova v okolí města Christchurch. Poškozeny jsou desítky domů a silnice. Novozélandské úřady doporučují lidem, aby kvůli vysokým vlnám nechodili na pobřeží. Podle civilní obrany mohly v některých oblastech dosahovat výšky až pěti metrů.

|Jakub Knoll |Hokej

Krejčí dvěma body podpořil výhru Bostonu. V souboji konferenčních lídrů uspělo Chicago

Hokejový útočník Bostonu David Krejčí byl jednou z hlavních postav duelu s Coloradem. Český hráč se totiž gólem a asistencí podílel na obou gólech svého týmu, který denverský celek porazil 2:0. Z dalších českých hráčů se v nedělních zápasech NHL bodově prosadil ještě Radek Faksa, jehož asistence však Dallasu k vítězství nepomohla.

| ČTK |Zprávy ze světa

Tisíce lidí v USA opět protestovaly proti Trumpovi. Ten vyzval Američany ke klidu

Tisíce lidí vyšly v neděli večer opět do ulic měst po celých Spojených státech k další sérii protestů proti nově zvolenému prezidentu Donaldu Trumpovi. Několik policistů bylo zraněno při zásazích proti odpůrcům obávajícím se možného ohrožení svých občanských práv či potlačování práv menšin spojených s nadcházející Trumpovou vládou. Několik desítek lidí bylo zadrženo, zatímco budoucí prezident vyzval Američany ke klidu.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Káhira cyklistům nepřeje, mladý Egypťan se rozhodl objet celou zem

V horkém Egyptě si člověk rozmyslí, jestli se bude trmácet někam na kole. Student z Káhiry Núr ad-Dín se rozmyslel ... a vyrazil na cestu kolem celé země. Začal v Káhiře, vyrazil k Suezskému průplavu do Ismáílíje, objel celou nilskou deltu, Alexandrii, a oázy v Západní poušti. Svou cestu zakončil v svaté Kateřině. Setkání s tímto dobrodruhem v Šarm aš-Šajchu ale nebylo pro našeho blízkovýchodního zpravodaje Štěpána Macháčka poslední.

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

První dopravní nehoda byl komplot, někdo mě sledoval. Tu druhou jsem prostě nezvládl a opil se, říká expolicista Kadlec

Za poslední rok a půl boural třikrát a dohromady poškodil více než tři desítky aut. „Stydím se,“ hodnotí události posledních měsíců bývalý policista a vysokoškolský pedagog Karel Kadlec. V rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu tvrdí, že první dopravní incident byl komplot. Souvisí prý s bojem, který mezi sebou vede Policejní akademie a ministerstvo vnitra. A když letos v dubnu na pražských Vinohradech postupně naboural 29 aut, přiznal, že si tehdy vzal psychofarmaka a zapil je alkoholem.

|Anna Jadrná |Zprávy z domova

Změny na pražské záchrance. Do sanitek se vrací ženy, budou náročnou práci zvládat?

K pacientům v hlavním městě jezdili v posledních letech jen muži záchranáři. To se ale teď změní. Pražská záchranná služba chce dát po dlouhé době šanci také ženám. V metropoli zatím pracovaly jen jako inspektorky provozu, lékařky nebo dispečerky tísňové linky 155. Nyní se ale mohou stát i zdravotnickými záchranářkami. Budou však náročnou práci zvládat? Výběrovým řízením úspěšně prošlo od srpna osm žen, první z nich nastoupí do služby v polovině listopadu.

| Český rozhlas |Zprávy z domova

Zelená vlna spouští nové call centrum. Nabídne rychlejší a častější dopravní zpravodajství

Český rozhlas a jeho dopravní zpravodajství Zelená vlna zahajují provoz nového moderního call centra. Sbírat informace bude s nonstop provozem. Zelená vlna přinese přesnější a rychlejší zpravodajství než doposud. Český rozhlas v pondělí spouští také nový systém pro sběr, zpracování a vysílání dopravních informací a hledá nové dopravní zpravodaje.

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru