Archiv | zprávy ze dne 26. ledna 2017

| Český rozhlas, Radiožurnál |Ostatní sporty

Nohy dostávají zabrat, nejsem zvyklý běhat po dlažbě, říká Vabroušek po polovině extrémního závodu

Sedm maratonů v sedmi dnech na sedmi kontinentech, to je výzva jménem World Marathon Challenge. Začíná se na Antarktidě, pokračuje po jižní a severní Americe, ve čtvrtek odpoledne se 42 kilometrů běželo v Evropě - konkrétně v Madridu - a ještě večer se přelétá do Afriky. Velmi dobře si po čtyřech závodech vede český reprezentant Petr Vabroušek, který je průběžně na druhém místě.

|Nikola Šrámková |Hokej

Hertl se po zranění vrací zpět do hry. Zasáhne už v noci proti Edmontonu

Fanoušci českého hokejového útočníka Tomáše Hertla se mohou radovat. Po potížích s kolenem se vrací zpět do sestavy San Jose Sharks, a to před víkendovou pauzou, kdy se odehraje utkání hvězd NHL. Naposledy hrál Hertl v polovině listopadu. Ze čtvrtka na pátek tak po více než dvouměsíční pauze zasáhne do utkání s Edmontonem. Pole ČTK to potvrdil trenér Peter DeBoer na ranním tréninku.

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Putin si nechal vypracovat plán, jak zachránit ruskou ekonomiku. Neodváží se ho zavést, míní politolog

Bývalý ministr financí Alexej Kudrin dostal loni za úkol vymyslet novou ekonomickou strategii pro Rusko. Plán, který představil v polovině ledna, je obsáhlý. Kromě nutnosti inovací totiž Rusku ukládá zmodernizovat soudnictví a dohnat Západ v technologickém rozvoji. Zdroje z okolí Kremlu ale naznačují, že prezident Putin může spoléhat na své nedávné politické úspěchy a plán na velké reformy odmítnout.

| ČTK |Zprávy ze světa

Svět je kvůli Trumpovi o třicet sekund blíže k apokalypse. Vědci posunuli 'hodiny posledního soudu'

Svět se hlavně kvůli zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem podle vědců přiblížil zániku nejvíce od roku 1953. Pomyslné "hodiny posledního soudu" vydavatelé Bulletinu amerických jaderných vědců ve čtvrtek posunuli o 30 vteřin, a ty tak nyní ukazují na místo tří jen dvě a půl minuty před půlnocí, informoval zpravodajský web BBC.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Ministři EU věří, že se blíží dohodě na reformě azylového systému. Česko kvóty nadále odmítá

Dohoda na reformě evropského azylového systému je možná. Po neformálním jednání unijních ministrů vnitra na Maltě to řekl evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopulos a ministr hostitelské země Carmelo Abela. Podle něj by součástí reformy mělo být i přerozdělování uprchlíků. S tím ale nesouhlasí Česká republika, jak na jednání zopakoval ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Proti jsou i další země visegrádské čtyřky.

|Eva Malá |Regiony

Frýdlantsko a Hrádecko trápí nedostatek vody. Starostové viní těžbu uhlí v sousedním Polsku

Vyschlé studny a potoky, potíže s naplněním rybníka. Frýdlantsko a Hrádecko má čím dál větší problém s vodou. Kvůli jejímu nedostatku zanikly některé vodovodní řády a zmizely některé potoky. Podle starostů je na vině těžba hnědého uhlí v polském dolu Turów. Do budoucna se přitom má důl směrem k českým hranicím rozšířit. Jsou proto připravená opatření, která vodu na dotčená území dostanou. Peníze na ně ale města a obce nemají a chtějí, aby zodpovědnost převzala vláda.

|Jana Kosová |Zprávy z domova

'Nevzpomínám si, že bychom s Rathem byli kamarádi,' říká Zeman. Za nominací Srpa si stojí, StB by podle něj nezavírala vlastního agenta

ROZHOVOR. Miloš Zeman si za jmenováním Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu stojí z několika důvodů. Jedním z nich je i to, že byl Srp dva roky zavřený v komunistickém vězení. Prezident to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas na konci své návštěvy Plzeňského kraje. Mimo to zareagoval i na odezvu, kterou vyvolal jeho výrok o podání kárné žaloby na soudce Pavla Zelenku v kauze Davida Ratha. „Lidé, kteří mě kritizují, vůbec netuší, že pravomoc kárné žaloby prezidenta je zakotvena v ústavě České republiky. Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají,“ uvedl.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Mnozí prvňáci ještě neumějí ani pořádně číst a psát, ale zvládnou naprogramovat hru

Programovat se dnes učí i prvňáci. Jejich rodiče je hlásí do přípravných kurzů, čímž jim chtějí zajistit slibnou budoucnost. IT technologie patří mezi šest nejžádanějších profesních oblastí loňského roku. V Praze je od podzimu otevřený kroužek, kde se malí zájemci naučí za pár hodin naprogramovat různé počítačové hry. Přijímají děti od šesti let, tedy ty, které ještě nedržely v ruce ani slabikář.

|Martin Balucha, dp |Zprávy ze světa

'Jsem připravena zaregistrovat se jako muslimka,' napsala Albrightová v reakci na Trumpovy plány

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová je připravená zapsat se do registru muslimů, pokud ho nový americký prezident prosadí. Albrightová tak na Twitteru reagovala na dva roky staré prohlášení Donalda Trumpa, který vznik podobné databáze prosazoval ve své kampani. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Někdejší ministryně uvedla, že se v minulosti hlásila k několika náboženstvím a teď je připravená ze solidarity podpořit muslimy.

| ČTK |Zprávy z domova

Policie obvinila tři vojáky kvůli loňské střelbě na Libavé. Zůstali po ní těžce zranění

Policisté obvinili tři vojáky kvůli loňské střelbě bojového vozidla pěchoty při cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Vozidlo při cvičných střelbách zasáhlo druhé s třemi lidmi uvnitř. Dva vojáci byli zraněni, z toho jeden těžce. Vojáci nyní čelí obvinění z trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí jim až čtyři roky vězení, řekla ve středu krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

| ČTK |Fotbal

Praha schválila smlouvu s Bohemians o pronájmu stadionu Ďolíček

Zastupitelé hlavního města schválili smlouvu s fotbalovým klubem Bohemians Praha 1905 o budoucím pronájmu vršovického stadionu Ďolíček. Podle dřívějších vyjádření zástupců majitele, investičního fondu Safety Real (dříve Bohemians Real), by mělo jít o poslední krok nutný k uzavření kupní smlouvy s městem. To za stadion zaplatí 121,7 milionu korun.

| mls |Zprávy ze světa

Temná budoucnost eura? Do roka a půl může padnout, tvrdí Trumpův muž pro EU

Jednotné evropské měně mohou zbývat jen měsíce života, míní ekonom Ted Malloch, pravděpodobný nový velvyslanec USA v Bruselu. V rozhovoru pro BBC rovněž prohlásil, že případná snaha EU blokovat vyjednávání Británie s Washingtonem by byla „absurdní“ jako manžel, který se snaží zabránit své ženě v nevěře. Nejistá je podle něj i samotná existence unie - Donald Trump si podle Mallocha myslí, že "EU přestřelila".

| moš |Zprávy ze světa

Schůzka Trumpa a Peñi Nieta nebude. Mexický prezident setkání kvůli sporům o zeď zrušil

Spor kolem zdi na hranici Spojených států s Mexikem vyvrcholil zrušením vzájemné schůzky dvou prezidentů. Donald Trump ve čtvrtek na svém twitterovém účtu kritizoval neochotu Mexika zaplatit plánovanou stavbu. Podle něj bylo za těchto podmínek plánované setkání lepší zrušit. Na slova amerického prezidenta zareagoval Enrique Peña Nieto v ten samý den a společnou schůzku opravdu zrušil.

| ČTK, Vojtěch Koval |Hudba

Další hvězdou festivalu Metronome budou po Stingovi britští Kasabian. Do Prahy se vrátí s novou deskou

Na pražském festivalu Metronome vystoupí kapela Kasabian. Jedna z nejúspěšnějších britských skupin současnosti je tak další hvězdou Metronomu po zpěvákovi Stingovi. Festival se koná 23. a 24. června na holešovickém výstavišti. Kasabian se prezentují alternativním rockem a vyprodanými koncerty vyvrací tvrzení o konci éry britské kytarové muziky.

|Jana Klímová, ph |Zprávy z domova

Proč vzali kauzu Nečasové soudkyni Králové? Hodnotila důkazy 'v extrémním rozporu se skutečností'

Čerstvý rozsudek Městského soudu v Praze, který zrušil osvobozující verdikt nad Janou Nečasovou (dříve Nagyovou), nešetří ostrými slovy směrem k soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Heleně Králové. Ta opakovaně případ smetla ze stolu. V sedmapadesátistránkovém usnesení, který má Zpravodajský web Českého rozhlasu k dispozici, odvolací soud hned 15krát použil slovní spojení "extrémní nesoulad či rozpor". Vybrali jsme pro vás některé klíčové pasáže.

|Nikola Šrámková, David Procházka |Zimní sporty

Padesát let mimo krasobruslařské dění. Romanová se nestačí divit, kam se její sport posunul

Sourozenci Romanovi - to je v krasobruslařském světě pojem. Olomoučtí rodáci získali v letech 1962 až 1965 čtyři tituly mistrů světa mezi tanečními páry, pak bruslili v americké revue Holiday On Ice. S bývalým anglickým krasobruslařem a manželem Jackiem Grahamem pak Eva Romanová cestovala mezi Anglií a USA. A skoro až po padesáti letech teď v Ostravě zase vidí vrcholové krasobruslení.

| ČTK |Zprávy ze světa

Němci potrestali 16letou dívku, za útok ve jménu Islámského státu dostala šest let vězení

Na šest let do vězení poslal ve čtvrtek německý soud šestnáctiletou Safii S., která loni nožem zaútočila na čtyřiatřicetiletého policistu a vážně ho přitom zranila. Šlo o první čin ve jménu takzvaného Islámského státu v Německu. Dívce hrozilo až deset let odnětí svobody. Na dva a půl roku do vězení půjde také dvacetiletý Němec se syrskými kořeny Muhammad Hasan, který o chystaném útoku věděl.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Kauzu Nečasové a vojenské rozvědky rozhodne jiný senát. Soudkyni Králové případ vzali

V případu údajného zneužití vojenské rozvědky Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) bude u Obvodního soudu pro Prahu 1 rozhodovat nově soudkyně Pavla Hájková. Odvolací městský soud v Praze rozhodl o odebrání kauzy dosavadní soudkyni Heleně Králové. Změna soudce je součástí verdiktu, kterým městský soud zrušil i osvobozující rozsudek Králové nad zpravodajci a Nečasovou těsně před koncem roku. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci.

| ČTK, Matěj Válek |Zprávy ze světa

Rakouská policie podnikla razie na salafisty. Zadržela osm lidí

Rakouská policie při protiteroristické razie proti radikálním islamistům ve Vídni a Štýrském Hradci zadržela celkem osm lidí. Cílem zátahu byli podle médií salafisté ze zemí někdejší Jugoslávie. Podle APA zasahovalo v rámci koordinovaného a dlouho připravovaného zásahu na 800 policistů. K raziím úřady přikročily v rámci probíhajícího vyšetřování teroristických aktivit radikálního hnutí Islámský stát.

|Nikola Šrámková |Tenis

Federer je pošesté ve finále Australian Open. Wawrinku zdolal v pěti setech

Australian Open zná prvního finalistu v kategorii mužského singlu. Švýcar Roger Federer zdolal svého krajana Stana Wawrinku v pěti setech 7:5, 6:3, 1:6, 4:6 a 6:3. Jeho dalším soupeřem bude vítěz z dvojice Rafael Nadal a Grigor Dimitrov. V pětatřiceti letech je Federer nejstarším grandslamovým finalistou o od roku 1974, kdy hrál devětatřicetiletý Ken Rosewall o titul na US Open.

| mls |Zprávy ze světa

Polští studenti vyšli kvůli vládě do ulic. Chceme svobodu, tohle je náš hlas, píší v manifestu

UVNITŘ MANIFEST. Stovky polských studentů vyšly ve středu do ulic, aby ve Varšavě a dalších městech protestovali proti politice vládní strany Právo a spravedlnost. Před pochodem zveřejnili manifest, v němž požadují garanci lidských práv a občanských svobod či respektování ústavy. Zdůraznili přitom, že za jejich iniciativou nestojí žádná politická strana, uvedla agentura AP.

|Petra Holinková |Technologie

Volné ruce v dešti? Dron s parapletem vás ochrání, stojí jako rodinná dovolená

Běžný deštivý den, lidé se proplétají ulicemi a nad nimi se vznášejí paraplata, která nesou speciálně upravené drony. Tak bude pravděpodobně vypadat osvobození lidstva od otráveného držení deštníku. Dron odolá i silnému větru a nasnímá panoramata města. Tím ale výčet jeho předností končí. S cenou 41 000 korun a životností baterie pouhé půl hodiny se možná brzy objeví na pultech britských obchodů.

| ČTK |Zprávy z domova

PRŮZKUM: ANO drtivě první, ČSSD ztrácí a sněmovna bez TOP 09

TOP 09 by se podle lednového volebního modelu agentury STEM nedostala do sněmovny. Více hlasů by získalo hnutí SPD Tomia Okamury, také by ale zůstalo těsně před branami dolní komory. Sněmovní volby by i v lednu suverénně vyhrálo hnutí ANO. Druhá ČSSD i třetí KSČM od prosince mírně oslabily, posílily naopak ODS a KDU-ČSL. Ostatní strany by se do dolní komory nedostaly.

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Naivně jsem chtěl rozhodnout spravedlivě, hájí se obžalovaný exšéf kriminalistického ústavu

Cítím se nevinný. Zhruba takto se u soudu hájil bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář. Podle obžaloby chtěl zvýhodnit svého tehdejšího náměstka při řešení dopravní nehody. Kolář se u soudu k celému incidentu vyjádřil vůbec poprvé a tvrdil, že nic takového neměl v úmyslu. "Naivně jsem chtěl rozhodnout spravedlivě," uvedl v soudní ohrádce.

| ČTK, mls |Zprávy ze světa

Waterboarding funguje, vyhání oheň ohněm, věří Trump. Schválí mučení při výslechu?

Nový americký prezident Donald Trump se chystá podepsat exekutivní příkaz, který by mohl vést k obnovení programu výslechů podezřelých z terorismu v tajných věznicích Ústřední zpravodajské služby (CIA) v zahraničí. Agenti CIA by v budoucnu možná mohli opět používat i techniky, které mnozí považují za mučení. "S ohněm musíme bojovat ohněm," řekl Trump v rozhovoru s ABC. Waterboarding podle něj "funguje".

| Reuters, Petra Holinková |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Staleté tradici hrozí zánik. Tak Indie přichází o zaklínače hadů

Ten výjev známe všichni. Ind s dlouhými prsty hraje na tradiční flétnu a před ním se v půvabných obloučcích jako na rozkaz roztancuje jeden z nejnebezpečnějších hadů světa. V indické osadě Jogi Dera se zaklínání hadů dědilo z generace na generaci. Dnes tradice ale pomalu vymírá a zaklínači hadů o své živobytí pomalu přichází. Kvůli zákonům na ochranu přírody i nástupu nové, moderní doby.

|Nikola Šrámková |Tenis

Sesterský souboj. Williamsovy se utkají ve finále Australian Open

První finalistkou Australian Open se stala starší ze sester Williamsových Venus, když porazila krajanku Coco Vandewegheovou 6:7, 6:2 a 6:3. Po osmi letech se tak utká o grandslamovou trofej. Šestatřicetiletá Američanka bude bojovat se svou sestrou Serenou, která zdolala Chorvatku Mirjanu Lučićovou-Baroniou ve dvou setech 6:2 a 6:1.

| ČTK, Viktor Daněk, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

My tu zatracenou zeď nezaplatíme, zní z Mexika. Trump chce začít stavět během pár měsíců

Donald Trump dodržel volební slib a vydal exekutivní příkaz ke stavbě zdi na mexické hranici. Vláda také zastaví dotace městům odmítajícím věznit imigranty. Stavba zdi na hranici s Mexikem podle Trumpova vyjádření v televizi ABC začne během několika měsíců. Zeď budou zpočátku platit američtí daňoví poplatníci, ale nakonec stavbu „stoprocentně“ uhradí Mexiko. Jednání o tom prý začne už brzy.

| ČTK |Hokej

Polák oslavil 600. utkání v NHL gólem, Voráček přispěl k výhře Philadelphie

Hokejový obránce Roman Polák vstřelil ve svém 600. utkání NHL gól Petru Mrázkovi a přispěl k výhře Toronta 4:0 v Detroitu. Český gólman kryl 24 střel a osm z jeho devíti posledních startů skončilo prohrou týmu. Ve středečním programu soutěže zařídil Jakub Voráček jednou brankou a asistencí vítězství Philadelphie 2:0 na ledě New Yorku Rangers a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

| mls |Zprávy ze světa

Digitální duchové straší na Twitteru politiků, každý druhý sledující je falešný

Twitterové účty německých politiků zaplavili digitální duchové, zjistila datová analýza, kterou ve středu přinesl Mitteldeutsche Zeitung. Falešné a robotické profily mezi sledujícími drží dech s reálnými uživateli a u některých politiků tvoří i polovinu publika – například u vicekancléře Sigmara Gabriela, kde je podle deníku falešný každý druhý z jeho 125 000 sledujících.

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Rath se pustil do prezidenta Zemana. Objímal mě jako kamaráda a teď se mstí, říká

Dřív mě na Vysočině objímal, dneska se mi mstí. Těmito slovy reagoval David Rath (exČSSD) na nedávné výroky prezidenta Miloše Zemana. Ten totiž zvažuje, že podá kárnou žalobu na soudce Pavla Zelenku, který na vrchním soudu shodil klíčový důkaz obžaloby v kauze bývalého poslance a ministra zdravotnictví - odposlechy. Sám Zelenka prezidentova slova označil za "přinejmenším nešťastná".

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru