'Bártovci' se možná pokusí shodit vládu, ODS už se připravuje na volby

Po večerním jednání Věcí veřejných zřejmě odejde Bártovo křídlo do opozice. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl poslanec VV Josef Novotný. V druhém kroku by se 'bártovci' nebránili podle Novotného ani variantě pomoci ČSSD s vyslovením nedůvěry vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta spěšně odchází ze zasedání grémia Věcí veřejných | Zdroj: ČTK

„To je krok, který bude následovat po vypovězení koaliční smlouvy a vyhlášení toho, že nejsou ministři za Věci veřejné, ale za vládní koalici. Potom záleží na tom, jak silná skupina 'bártovců' zbude, protože kdyby jich zbylo skutečně málo, tak by to bylo prázdné gesto. Pokud by skupina byla větší, je to jedna z možností dalšího postupu,“ naznačil Novotný.

On sám prý bude večer hlasovat proti vyloučení Víta Bárty z poslaneckého klubu: „Neumím si představit, že ti, kteří zůstávají věrni Věcem veřejným, vyloučí Víta Bártu. Neumím si představit, že by někdo byl tak nesolidní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byl poslanec VV David Kádner a odcházející místopředseda poslaneckého klubu VV Viktor Paggio

Grémium Věcí veřejných diskutuje například o situaci po odchodu části svých poslanců, o vyloučení některých „rebelů“ ze strany nebo o možném odchodu do opozice.

Poslance Davida Kádnera prý rozpad klubu VV naopak motivoval. „To, co udělali, že se nějaké křídlo odlouplo od VV, tak to mě znova nakoplo s tím, že se opravdu vyplatí kopat a bojovat za Věci veřejné. Tak to vidí i kraje, naši členové, příznivci a i ti, kteří nemají s VV nic společného. Od včerejška mi chodí sms a podporují nás, buď ať jdeme klidně do opozice, nebo ať jsou předčasné volby,“ tvrdí.

„Jediný problém, který já vidím u VV a hlavně poslaneckého klubu, je, že oproti jiným klubům je až moc velká demokracie. Do všeho mluví de facto každý, každý se vyslechne a pak se hledá konsenzus mezi všemi. A někdy to prostě dojde k tomu, že to nemá ani smysl. Nebo k nějakému ultimátu, byť to tak vnímáno není,“ vysvětluje Kádner.

Peake zakládá novou stranu

Vicepremiérka Karolína Peake už oznámila, že v nejbližší době požádá o registraci nové politické strany. Zatím se k ní přidalo nejméně 6 poslanců, kteří odcházejí z poslaneckého klubu Věcí veřejných – Viktor Paggio, Jana Suchá, Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok, Dagmar Navrátilová a Martin Vacek.

Přesný počet lidí, kteří ji podporují, však neuvedla. Prý jej řekne až v pondělí premiéru Nečasovi. Pokud by bylo příznivců Karolíny Peake jen 6, na podporu vlády by to zřejmě nestačilo.

Nečas chce jasnou většinu ve sněmovně, nebo volby. Spolupráci s Bártou vylučuje

Číst článek

Počet členů nezná ani dosavadní místopředseda poslanec klubu VV Viktor Paggio, který k Peake odešel mezi prvními.

„Ze soukromých rozhovorů, které jsem vedl s kolegy, vím, že mnoho z nich je velmi nespokojeno se situací ve VV. Já jim vysvětluji, proč jsem odešel a proč za Karolínou Peake, kterou jsem dlouhodobě považoval za pomyslné světýlko na konci tunelu. A když to světýlko zmizelo, tak jsem musel jít taky,“ tvrdí Paggio.

Zatím není jasný ani název nové strany. „Bavili jsme se spíše o obecných věcech – o tom, že chceme politiku dělat poněkud pozitivněji, že chceme být hlavně předvídatelní, nechceme tolik bořit, ale spíše tvořit,“ vysvětluje Viktor Paggio.

ODS se chystá na volby

Premiér Petr Nečas považuje další spolupráci vlády s klubem Věcí veřejných, pokud v něm bude nepravomocně odsouzený Vít Bárta, za vyloučenou. Trvá na „bezpečné většině“ ve sněmovně a pokud ji nebude mít jistou do pondělí, upřednostňuje vyhlášení předčasných voleb.

Občanští demokraté se kvůli otřesům v koalici už připravují na předčasné volby. Grémium ODS podpořilo předsedu strany a premiéra Petra Nečase, podle něhož je řešením krize buď získání jasné většiny, nebo předčasné volby už na konci června.

Rozpad poslaneckých klubů už v historii položil českou vládu

Číst článek

Vedení strany také uložilo svému volebnímu štábu intenzivní přípravu volební kampaně. Konstatovalo také, že považuje za vyloučené, aby Vít Bárta a Michal Moroz měli jakýkoli přímý nebo nepřímý vliv na vyjednávání a chod koalice.

Nečas proto vyvolal tzv. dohadovací řízení, které je formálním krokem k ukončení koaliční spolupráce s Věcmi veřejnými. Zástupci koaličních stran o tom chtějí jednat v neděli.

Štěpánka Čechová, Zbyněk Zykmund, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme