‘Běžte se někam zeptat‘ – bývalí bezpečnostní experti míří do soukromé sféry, chybí podpora státu

Politici hledají způsob, jak zabránit odchodům řady vysoce postavených členů tajné služby nebo policie do soukromé sféry. Stát si je pečlivě vybere, jejich výcvik je nákladný a svěří jim citlivé informace. Jenže když expertům skončí služba, ne vždy se o ně dokáže postarat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křest knihy Estébáckou Prahou, Stanislav Devátý

Křest knihy Estébáckou Prahou, Stanislav Devátý | Foto: Filip Jandourek

Někdejší ředitel BIS Karel Vulterin po odchodu z funkce pracoval v kasinu. Se státem se rozloučili i další šéfové špionů - Stanislav Devátý, Andor Šándor, Karel Randák nebo Jiří Růžek.

„Byla tam nabídka ve smyslu ‚běžte se někam zeptat‘. A když jsem se zeptal, tak mi bylo řečeno, že zrovna toto ne. Tak jsem se postaral sám o sebe,“ vzpomíná bývalý ředitel BIS Růžek.

Do byznysu zamířili i vysoce postavení policisté. Do impéria miliardáře Tomáše Chrenka třeba někdejší šéf protikorupční policie Libor Vrba. Do Babišova Agrofertu odešel ze stejného útvaru náměstek Jiří Veselý.

Loni diskusi mezi politiky, jak se o odcházející experty lépe postarat, oživil odchod Roberta Šlachty z vedení protimafiánské policie.

Vláda chystá změny. Exšéf BIS Lang míří do čela Národního bezpečnostního úřadu

Číst článek

„Na jednu stranu bychom měli skutečně dbát mnohem více na to, aby se do těch, řekněme, významných vysokých funkcí skutečně dostávali kvalitní lidé. Tyto lidi bychom měli zaplatit už v době, kdy slouží státu, a pak následuje ta druhá rovina, to znamená ve chvíli, kdy odchází, tak by se o ně měl stát nějakým způsobem postarat. Bohužel ten přístup je nejednotný. Dva případy: pan plukovník Šlachta, který dostal příslib do pana premiéra, že se o něj ministerstvo vnitra nějakým způsobem postará, což se nestalo. A na druhou stranu pak generál Laube, kterému se našlo dobré místo na České poště,“ přemýšlí o úpravě zákona poslanec Bohuslav Chalupa z hnutí ANO.

BIS | Foto: Jan Rosenauer

Podle něj by další angažmá těchto lidí mohla už předem pojistit podmínka ve smlouvě o služebním poměru. Získat by naopak mohli výhodu u výběrových řízení ve státní sféře. Podle poslance KSČM Zdeňka Ondráčka by ale měl stát vysloužilcům nabízet práci automaticky.

Různé zájmy na druhé straně barikády

„Není o ně postaráno nijak. Prostě odejdete, a buď najdete si práci, nebo si vás někdo zaplatí. Člověk, který má prověrku ‚přísně tajné‘ odchází do civilního sektoru, tam se někdo o něj urve. Tam jsou zájmy různé. Stát má jiné zájmy než byznys. A záleží na vašem svědomí, jestli chcete přejít na druhou stranu barikády, nebo ne,“ dodává Ondráček.

Poslankyně Jana Černochová z ODS by další službu pro stát nabídla šéfům zpravodajských služeb. Zcela v rukou ministrů a premiéra by případnou nabídku ponechal Roman Váňa z ČSSD. Daniel Korte z TOP 09 a lidovec Ivan Gabal vidí řešení i v obdobě konkurenčních doložek. Ty by omezovaly, kde by experti mohli po odchodu z funkce pracovat.

I když je ale zákon o státní službě otevřený ke změnám, poslanci z bezpečnostního výboru přiznávají, že do voleb nejspíš návrhy projednat nestihnou. Jak tedy lidé s bezpečnostním know-how, cennými kontakty a informacemi po odchodu z funkcí naloží, bude dál záležet hlavně na nich.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme