České vědecké ústavy by mohli řídit zahraniční vědci

Zahraniční vědci by v příštích letech mohli řídit některé akademické ústavy v Česku. Právě teď se rozbíhají výběrová řízení na většině akademických pracovišť, ze kterých vyjdou noví šéfové výzkumných institucí. Veřejná soutěž je otevřena také pro odborníky z ciziny, o které by vedení Akademie věd velmi stálo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Fyzikální ústav Akademie věd ČR | Foto: Filip Jandourek

Prestižní přírodovědný časopis Nature dokonce zdarma zveřejňuje některé inzeráty na česká výběrová řízení. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš doufá, že by pro některou zahraniční kapacitu mohla být nabídka zajímavá.

„Není to určitě úplně typické, že by se houfně hlásili zahraniční kolegové a kolegyně. Přece jenom podmínky u nás, pokud jde o prestižní instituci v zahraničí, tak asi jsou ne úplně srovnatelné; to, co můžeme nabídnout finančně.“

„Pro ty lidi je to samozřejmě komplikace přesunout se na delší dobu, zavázat se třeba na pět let, přesunout se do Prahy, Brna, do Budějovic. Takže není to úplně typické, ale snažíme se o to, a já bych to velmi uvítal,“ uvádí předseda Akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma v Odpoledním Radiožurnálu zmapovala redaktorka Petra Benešová

Zahraniční vědci by mohli otevřít tuzemskou vědu více pro mezinárodní trh, říká Pavel Baran, ředitel Filosofického ústavu, který teď obhajuje v soutěži svoji pozici.

„Myslím si, že by to bylo i docela zajímavé i na pracovištích sociálních a společenských věd. Samozřejmě tam, kde je kladen velký důraz na národní specifika, jako je tomu třeba i na Filosofickém ústavu nebo historických oborech, by to bylo pro cizince, pokud by skutečně dobře neznal české prostředí, velmi obtížné.“

„Ale myslím si, že je to možné a myslitelné i na těchto pracovištích. A myslím si, že se toho i možná v příštích letech dočkáme,“ konstatuje Pavel Baran.

Vědci z ciziny jsou zatím zpravidla v českých akademických ústavech na stážích. Více jich teď budou zaměstnávat také centra výzkumné excelence, která vznikají v Brně, Ostravě a nedaleko Prahy.

Vědecká pracoviště hledají nová vedení. Přihlásit se mohou i cizinci

Číst článek

O nové vedení bude do konce března hrát 43 z 52 vědeckých pracovišť. Změny se čekají hlavně u těch ústavů, kde se v posledních letech nemohly výzkumné týmy pochlubit dobrými výsledky.

Ředitelé jsou voleni vždy na pět let, o místo se mohou ucházet pouze dvakrát. Konečné slovo při jejich výběru bude mít předseda Akademie věd.

mta, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme