Česko stále svírají tropická vedra

Tropické počasí v Česku láme rekordy. Například meteorologická stanice v Hradci Králové dnes odpoledne naměřila zatím nejvyšší teplotu v tomto roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koupání a plavání | Foto: Jan Rosenauer

Radiožurnálu to potvrdil meteorolog Zdeněk Mrkvica: „ V 15:20 hodin nám překročila maximální teplota hodnoty 36,4 stupně Celsia. Zatím rekord , pro tento den byl v roce 2007 35,9 stupně Celsia.“

Rekordní teploty kolem 34 stupňů dnes zaznamenali meteorologové také v Jevíčku, Ostravě-Mošnově a v Jičíně.

Tropické počasí ale už brzy přechodně vystřídá ochlazení. Zítra přejde přes republiku studená fronta, která přinese bouřky, krupobití a silný vítr. V neděli se proti dnešku ochladí o zhruba 10 stupňů.

Teplé a suché počasí v posledních dnech trápí nejen lidi ve městech, ale i zemědělce a farmáře na vesnicích. Kvůli nedostatku vody usychají ovocné stromy, zelenina i obilniny.

Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Vedra i jinde


S tropickými teplotami se nadále potýká také Střední Evropa. Ve Vídni dnes padl 70 let starý teplotní rekord a moskevští meteorologové naměřili 33 stupňů Celsia.


Vedro s plnou silou udeřilo i v místech, která klimatologové označují za nejchladnější na severní polokouli a kde teploměry v zimních měsících klesnou pod minus 60 stupňů. V ojmjakonském okrese Jakutska rtuť vyšplhala až na 35 stupňů. Extrémní vedra na Sibiři ohrožují dálkové vedení elektřiny a železniční dopravu, protože vysoké teploty deformují koleje.

Milan Kopp, Ota Nehasil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme