'Chtěl jsem, aby mě zabili.' První Čech, který chtěl k Islámskému státu, je před soudem

První Čech souzený za to, že se chtěl připojit k teroristické organizaci Islámský stát, nejel do Sýrie někoho zabít. „Chtěl jsem tam proto, aby zabili oni mě," řekl ve středu Jan Silovský u Krajského soudu v Plzni. Přiznal také, že k islámu přestoupil asi před čtyřmi lety. Silovského matka pak podle svých slov nevěděla, že je její syn muslim a chystá se do Sýrie. Zjistila to, až když se dostal do vazby. „Je to hodný kluk, nikdy nevyvolal žádný konflikt, neslyšela jsem od něj sprosté slovo," řekla před soudem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Silovský - první Čech, který chtěl k Islámskému státu, u soudu | Zdroj: ČTK

Před třemi nebo čtyřmi lety si muž ze Spáleného Poříčí na jižním Plzeňsku koupil bibli a korán, obě knihy přečetl a pak se rozhodl konvertovat k islámu. Nikdo z jeho okolí o tom nevěděl, ani jeho matka a nejbližší příbuzní.

Silovský se chtěl dostat do syrského města Džarábulus. „Chtěl jsem tam najít někoho z Islámského státu, říct jim, že jsem se přijel přidat. Asi by mě pak někam poslali," řekl ve středu u soudu. Do Sýrie mířil bez jakýchkoliv kontaktů, neměl představu, co přesně tam bude dělat. „Moc jsem o tom nepřemýšlel," řekl. Doufal, že ho takzvaný Islámský stát vyšle do bitvy a v ní ho brzy zastřelí vojáci syrské armády.

Počítal jsem s popravami lidí, vybíral bych je sám, vypověděl první Čech, který chtěl k IS

Číst článek

Mladý muž se chtěl k organizaci Islámský stát přidat, přestože neumí střílet a ani nemá o zbraních teoretické znalosti. „Střílel jsem jen asi jednou ze vzduchovky," vypověděl. Souhlasí se snahou Islámského státu sjednotit islámské země a vytvořit jeden chalífát, metody organizace jsou ale podle něj moc násilné.

Nedokázal doma zabít ani drůbež, řekla Silovského matka

Před soudem ve středu vypovídala také Silovského matka. Sama je křtěná a syn s ní prý nikdy o náboženství nebo o takzvaném Islámském státu nemluvil. Nevěděla ani to, že se chystá do Sýrie. „Byl dva tři dny pryč. Odjel pryč, to jsem věděla, ale neptala se ho, kam jede. Nikdy jsem neměla důvod ho podezírat," řekla ve středu Dana Silovská.

Jan vyrůstal se starší sestrou, když byly děti malé, rodiče se rozvedli. Silovská syna vylíčila jako kluka s normálními zálibami a kamarády. „Chodil s nimi ven, jenomže kamarádi se zvrtli a dali přednost drogám, alkoholu. Můj syn takový není, takže byl spíš sám," vzpomínala. Silovský plánoval, že se osamostatní, najde si byt v Plzni a zkusí si najít práci svářeče.

Silovský podle matky neinklinoval ke zbraním. Neví o tom, že by syn nějaké střelné zbraně měl. „Nedokázal doma zabít ani drůbež, odmítl to," přiblížila. Nevěděla ani o tom, že se Silovský dříve pokusil o sebevraždu.

Jan Silovský - první Čech, který chtěl k Islámskému státu, u soudu | Foto: ČTK

Verdikt může padnout už v pátek, muži hrozí až 20 let vězení

Obžaloba viní mladého muže ze zločinu přípravy teroristického útoku, za což mu hrozí 12 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest, včetně doživotního vězení. Na soud čekal od loňského července ve vazbě.

Jednadvacetiletý muž byl zadržen loni v lednu v Turecku na mezinárodním letišti v Istanbulu, nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Už na letišti ho odvedli k výslechu a vzali mu telefon. „Viděli v něm věci o Islámském státu, tak jsem se přiznal, že jsem mířil do Sýrie," uvedl ve středu obžalovaný.

Jednání u krajského soudu je naplánováno na tři dny a není vyloučeno, že v závěrečný den soud vynese rozsudek. Středeční jednání je v menší jednací síni, do které se všichni novináři nevešli. Fotografové a kameramani museli zůstat na chodbě, z jednání není dovoleno pořizovat obrazové záběry. Ve čtvrtek a v pátek bude jednání pokračovat ve velké jednací síni.

Jan Silovský - první Čech, který chtěl k Islámskému státu, u soudu | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme