Cizinci mají získat možnost nakupovat v Česku půdu

Cizinci by u nás měli získat možnost nakupovat zemědělskou půdu. Umožnit jim to má novela devizového zákona, kterou se dnes bude zabývat vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády České republiky

Jednání vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Zákaz prodeje si Česko vyjednalo při vstupu do Evropské unie s tím, že výjimka skončí v květnu 2011. Dosud tedy podle zákona cizinci zemědělskou půdu nakupovat nesmějí.

Podobnou výjimku si Česko vyjednalo při vstupu do Unie i pro nákup nemovitostí určených k bydlení. Na to se ale vztahovalo jen pětileté přechodné období. Tím pádem zákaz už od května 2009 neplatí.

Na zemědělskou půdu jsme ale požadovali výjimku na 7 let, která proto vyprší příští rok.

V případě, že by se do konce přechodného období nepodařilo změnu devizového zákona schválit, nebudou moci kvůli nadřazenosti evropského práva potom katastrální úřady zamítat návrhy na vklad vlastnického práva u pozemků, které bude kupovat cizinec.


Veronika Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme