ČR se podle Peciny se daří čerpat evropské peníze na eGovernment

Ministerstvo vnitra dnes hodnotilo, jak se daří využívat peníze z Evropské unie na zavádění eGovernmentu, neboli elektronizaci veřejné správy v České republice. Konkrétně jde o peníze ze strukturálních fondů EU, které jsou určeny pro veřejnou správu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Datové schránky

Datové schránky | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Podle ministerstva vnitra se peníze daří čerpat dobře a v současné chvíli nehrozí, že bychom nějaké peníze nestihli vyčerpat. Uvedl to ministr Martin Pecina:

„Už nemáme absolutně žádnou obavu, že bychom nějaké peníze museli vracet do Bruselu, že bychom něco v dalších letech nebyli schopni vyčerpat a o ty peníze přišli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Dan Jiránek a Bedřich Danda v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Ministerstvo vnitra spravuje dva programy - Integrovaný operační program a Operační program lidských zdrojů. Celkem jde podle Peciny o nemalé peníze:

„Dohromady ty peníze, které přijdou z Evropské unie v obou těchto programech, tvoří částku skoro 23 miliard korun.“

Oba programy jsou hlavním finančním zdrojem pro realizaci strategie "efektivní veřejné správy a přátelské veřejné služby" - tzv. Smart Administration. Konkrétními výsledky jsou třeba Czech Pointy, což je centrální místo pro komunikaci s úřady, vysvětluje náměstkyně ministra vnitra pro ekonomiku a provoz Světlana Kubíková:

„Dneska jsou na více než 5000 obcích, já myslím, že už na spoustu jejich výhod občané přišli, a velká část z toho byla právě proplacena z Evropské unie. Teď probíhá certifikace u poslední z nich, a myslím si, že to je taková praktická ukázka povedených projektů.“

Na řadě jsou základní registry

V tuto chvíli by velká část peněz ze strukturálních fondů měla jít do vybudování a rozvoje základních registrů, jako je třeba registr obyvatel nebo registr práv a povinností.

Jak by takové registry mohly občanům pomoci například při stavebním řízení, kdy člověk musí doložit velké množství dokumentů, vysvětluje opět náměstkyně Kubíková. Pro žadatele by to prý mělo být velmi jednoduché:

„Mělo by to vypadat tak, že vloží jednu žádost, a úředníci na základě oprávnění přistoupit do těch registrů si všechny ostatní informace z těch registrů stáhnou, pořídí. Je tu přitom záruka bezpečnosti; ne každý bude mít vstup do toho registru.“

Takhle by to v praxi mělo fungovat do tří let, slibuje ministerstvo vnitra.

Jiránek: Přístup k penězům EU je pomalý

Místopředseda Svazu měst a obcí, primátor Kladna Jan Jiránek (ODS) si po necelém roce fungování projektu eGovernment chválí hlavně zkušenosti s datovými schránkami. Řekl to v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

„S datovými schránkami jako takovými máme zkušenosti velmi dobré, spoří nám to 50 až 90 tisíc měsíčně. Samozřejmě, ten postup je ale pomalejší, než jsme čekali.“

Rychlejšímu postupu elektronizace veřejné správy podle něj brání pozdní výzvy na čerpání peněz Evropské unie.

„Protože my nemáme zvlášť v téhle ekonomické situaci peníze na to, abychom to financovali sami, a potřebujeme spolupráci s ministerstvem vnitra a ministerstvem pro místní rozvoj, abychom mohli čerpat ty evropské peníze,“ doplnil Jiránek.

Také zkušenosti firem, podnikatelů a živnostníků s elektronickou komunikací s úřady začínají být podle Bedřicha Dandy, předsedy Svazu podnikatelů, dobré. Bude ale potřeba rozšířit počítačovou gramotnost na větší počet podnikatelů.

„Není to úplně lehké, překonat všechny překážky toho zaregistrování, přihlášení a tak dále, ale na druhou stranu myslím, že to opravdu ulehčí práci,“ upozornil na některá úskalí eGovernmentu Danda.

Zbyněk Zykmund, Marika Táborská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme