ČT reaguje na změny, které jsou v trendech sledování, říká Fridrich

Nové seriály také z vlastní produkce, přesun dětských pořadů do jednoho bloku na druhém kanále a změny ve zpravodajství. Nejen to přinesl nový rok ve vysílání České televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize | Foto: Tomáš Adamec

Ranní blok Dobré ráno s Jedničkou se v podstatě přesunul na odpoledne a přejmenoval na Živě na jedničce, zatímco ráno se teď vysílá opět Studio 6.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách ve vysílání ČT mluvil ředitel jejích programových okruhů Milan Fridrich a mediální analytik Jan Potůček ve Světě o osmé

„Je to změna, která odráží to, že si myslíme, že veřejná služba by měla mít jedno informační, hutné ráno, a ne investovat do dvou bloků, což znamená dvojnásob peněz, i když jiné části dne byly, co se týče programu i financí, poddimenzované,“ uvedl ve Světě o osmé ředitel programových okruhů České televize Milan Fridrich.

„Proto jsme se rozhodli, že využijeme silný potenciál Studia 6 a po vzoru BBC, které také má jedno zpravodajské informační ráno, se zaměříme na to, aby po ránu lidé dostávali informace a odpoledne byl lifestyle.“

Kavčí hnízdo

Na druhém kanále České televize vzniklo pásmo pro děti nazvané Kavčí hnízdo. K této změně ČT podle Fridricha sáhla proto, že chce, aby děti dostaly vysílání v tu dobu, kdy je o něj největší zájem.

„Nám z výzkumů vyšlo, že tak, jak bylo dětské vysílání umístěno mezi třetí a pátou hodinou odpolední, že to většina rodičů označovala za velice nevhodné. Děti ještě nejsou doma a pohádky už začínají, anebo skončí dřív, než by potřebovali, aby pohádky v televizi běžely. Takže z výzkumů nám vyšlo, že pokud to celé pásmo vezmeme a posuneme dál, pro většinu rodičů to bude pozitivní krok.“

„Ale to by nešlo na ČT1, protože tam musí Česká televize historicky, tradičně plnit spoustu jiných úloh veřejnoprávního média, a hlavně ČT1 je většinový program, kde se očekává program, který zasáhne většinu společnosti, nikoli pouze její zlomek, jako je to v případě dětí. Proto jsme využili ČT2 a tam jsme udělali to Kavčí hnízdo, což je dvouapůlhodinové pásmo mezi pátou hodinou a půl osmou,“ vysvětlil Milan Fridrich.

Události o minutu dříve

Změny nastaly i ve zpravodajství. O minutu dříve, tedy v 18:59, začíná hlavní zpravodajská relace České televize Události a ještě před nimi se vysílá Počasí. Podle ředitele Fridricha se ČT tak snaží reagovat na změny, které jsou v trendech sledování.

„Protože se ukazuje, že ten polštář, který se dělával před hlavní zpravodajskou relací v minulosti, je už nefunkční. A že nyní, aby si televizní společnost dobyla diváka a udržela si ho, musí programovat mnohem efektivněji. Počasí patří mezi nejvýraznější veřejnoprávní pořady, které ČT má, má dlouhodobě respekt, lidé počasí ČT věří a my si myslíme, že to je ideální začátek pro zpravodajský blok, který se ještě v následujících měsících bude vyvíjet, to není takto hotové.“

„Ale už teď se prostě snažíme, protože u Událostí byl v posledním roce dlouhodobý propad, aby se diváci naučili dívat na Události České televize a zapínali si je v mnohem větší míře než v minulosti. Počasí před Událostmi k tomu má samozřejmě i napomoci,“ konstatoval Fridrich ve na Rádiu Česko.

‚Pozitivní pročištění programových schémat‘

Podle Jana Potůčka, mediálního analytika a šéfredaktora serveru Digizone.cz, je potřeba se na aktuální změny ve vysílání ČT dívat tak, že současné vedení televize používá pořady, které vznikly za předchozího vedení.

„Zatím to není nic nového, co by vzniklo pod vedením Petra Dvořáka a Milana Fridricha; jde pouze o pročištění programových schémat ČT1 a ČT2, což si myslím, že je dobrý krok,“ poznamenal Potůček ve Světě o osmé. Zpřehlednění programového schématu jde podle něj zcela jistě po vzoru komerčních televizí.

„Divák bude vědět přesně každý den, v každou hodinu, co může čekat od ČT1, ČT2. Na druhou stranu bych se trošku bál, aby tady byl nějaký rozdíl mezi Českou televizí, televizí veřejné služby, a komerčními stanicemi. Takže bych byl obezřetný, s čím přijde vedení České televize na podzim, kdy poprvé představí nové formáty, které v současné době vznikají,“ řekl Potůček.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme