Do Prahy zavítá Světový běh harmonie, s pochodní se poběží 12 kilometrů

Prahou odpoledne proběhnou účastníci Světového běhu harmonie. Hlavní trasa mezinárodního běhu sice přes českou metropoli nevede, poběží se tam však speciální 12kilometrový úsek. Připojit se může kdokoli. Běh má symbolicky vyjádřit přání harmonie pro celý svět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světový běh harmonie v Praze roku 2010 | Foto: World Harmony Run

Světový běh harmonie je nejdelší štafetový běh s hořící pochodní. Trasa vede přes celou Evropu a měří přes 24 tisíc kilometrů. Letos se běží už po pětadvacáté. Česká část spojuje Polsko a Slovensko a trvá od 10. do 18. června.

„Světový běh harmonie není jen o běhu, ale hlavně o setkávání s lidmi. Neseme hořící pochodeň, kterou předáváme lidem, s nimiž se na cestě setkáváme. Každý člověk tak může symbolicky vyjádřit své přání harmonie pro ostatní, zamyslet se, co může udělat pro své okolí,“ vysvětluje hlavní myšlenku běhu koordinátor české části Ondřej Veselý.

Běh se poprvé uskutečnil v roce 1987 ve Spojených státech amerických, kde ho založil indický sportovec Sri Chinmoy. Dnes se koná ve více než 100 zemích světa a na jeho organizaci se podílejí pouze dobrovolníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o Světovém běhu harmonie v Praze sdělil koordinátor akce Onřej Veselý

„Spolupracujeme se spoustou lidí, hlavně se školami, městy a obcemi, které nám vycházejí vstříc a pomáhají zajistit účast. Do dnešního běhu v Praze se zapojí čtyři školy, i děti ponesou kus cesty pochodeň,“ říká Ondřej Veselý.

Běžci do Prahy vyrazí z Brandýsa nad Labem a přes Ďáblice poběží do centra města. V 16 hodin se objeví na Staroměstském náměstí, kde až do půl páté bude moci kdokoli převzít pochodeň.

Běžel i 90letý pán

Poté běžci vyrazí přes Kampu po cyklostezce podél Vltavy do Modřan, kde pražská část končí. „To speciální zastavení děláme, protože ten běh je jinak docela rychlý a není možné aby kdokoli s pochodní běžel jakýmkoli tempem. Takto se k nám může kdykoli bez stresu připojit. Už s námi běžel i 90letý pán stejně jako předškolní děti,“ doplňuje Ondřej Veselý.

Z Prahy se běžecký tým následující den vydá do Vlašimi a přes další města postupně dorazí až na slovenskou hranici. Běžce čeká přeběh Maďarskem a Slovenskem. Celá akce skončí v říjnu ve Vídni. Celý běh trvá osm měsíců.

Kateřina Kozmová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme