'Dva atentáty' na Heydricha mohli vidět lidé v Thomayerových sadech v Libni

Česko si připomíná sedmdesát let od atentátu na Reinharda Heydricha. Vzpomínkových akcí je spousta - v Praze, kde parašutisté Gabčík s Kubišem atentát provedli, i mimo ni. Komentovaná rekonstrukce atentátu přilákala množství lidí do pražských Thomayerových sadů v Libni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce atentátu na Heydricha v Thomayerových sadech v Libni

Rekonstrukce atentátu na Heydricha v Thomayerových sadech v Libni | Zdroj: ČTK

Hezké počasí přivedlo i hodně kolemjdoucích. Začalo se na minutu přesně - pět minut po půl jedenácté.

„V rámci tohoto významného výročí si to připomínáme dvoudenní víkendovou akcí, jejímž vyvrcholením byla dnes v 10 hodin a 35 minut, tedy na minutu přesně po 70 letech, komentovaná rekonstrukce útoku na Reinharda Heydricha. Diváci a návštěvníci měli šanci vidět dvě verze – jedna byla ta, jak byli parašutisté v Skotsku a Velké Británii vycvičeni a druhá byla pravděpodobná ta, kterou známe všichni, jak atentát skutečně proběhl,“ říká Petr Bambas z radnice Prahy 8.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Thomayerových sadech v Libni se byla podívat Lenka Jansová

Ta rekonstrukci zorganizovala společně s několika vojensko-historickými institucemi. Podle všeho byli diváci spokojeni. „Viděl jsem výcvik jednotek, atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, stylový dobový vojenský tábor a moc se mi to líbilo,“ uvedl jeden z návštěvníků.

Do 16 hodin se lidé mohli seznamovat s tím, jaký byl výcvik odbojářů, jak fungovaly dobové zbraně nebo jak vypadala protektorátní móda. Na pražském Karlově náměstí kolem 15. hodiny začala dlouho očekávaná výstava, která se jmenuje Atentát na Heydricha - 70 příběhů Paměti národa.

Před 70 lety výsadkáři Gabčík a Kubiš spáchali atentát na Reinharda Heydricha

Číst článek

Jejím cílem bylo ukázat hlavně osudy těch, kteří sice atentát neorganizovali, ale přišli kvůli němu o život. Dřevěná stavba na náměstí má také připomenout koncentrační tábor.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme