'Dva atentáty' na Heydricha mohli vidět lidé v Thomayerových sadech v Libni

Česko si připomíná sedmdesát let od atentátu na Reinharda Heydricha. Vzpomínkových akcí je spousta - v Praze, kde parašutisté Gabčík s Kubišem atentát provedli, i mimo ni. Komentovaná rekonstrukce atentátu přilákala množství lidí do pražských Thomayerových sadů v Libni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce atentátu na Heydricha v Thomayerových sadech v Libni | Foto: ČTK

Hezké počasí přivedlo i hodně kolemjdoucích. Začalo se na minutu přesně - pět minut po půl jedenácté.

„V rámci tohoto významného výročí si to připomínáme dvoudenní víkendovou akcí, jejímž vyvrcholením byla dnes v 10 hodin a 35 minut, tedy na minutu přesně po 70 letech, komentovaná rekonstrukce útoku na Reinharda Heydricha. Diváci a návštěvníci měli šanci vidět dvě verze – jedna byla ta, jak byli parašutisté v Skotsku a Velké Británii vycvičeni a druhá byla pravděpodobná ta, kterou známe všichni, jak atentát skutečně proběhl,“ říká Petr Bambas z radnice Prahy 8.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Thomayerových sadech v Libni se byla podívat Lenka Jansová

Ta rekonstrukci zorganizovala společně s několika vojensko-historickými institucemi. Podle všeho byli diváci spokojeni. „Viděl jsem výcvik jednotek, atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, stylový dobový vojenský tábor a moc se mi to líbilo,“ uvedl jeden z návštěvníků.

Do 16 hodin se lidé mohli seznamovat s tím, jaký byl výcvik odbojářů, jak fungovaly dobové zbraně nebo jak vypadala protektorátní móda. Na pražském Karlově náměstí kolem 15. hodiny začala dlouho očekávaná výstava, která se jmenuje Atentát na Heydricha - 70 příběhů Paměti národa.

Před 70 lety výsadkáři Gabčík a Kubiš spáchali atentát na Reinharda Heydricha

Číst článek

Jejím cílem bylo ukázat hlavně osudy těch, kteří sice atentát neorganizovali, ale přišli kvůli němu o život. Dřevěná stavba na náměstí má také připomenout koncentrační tábor.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme