"Generál nebe" slaví devadesátiny

Legendární válečný pilot František Peřina slaví 90. narozeniny. Generálmajor se zapsal do dějin zejména v bitvách o Francii a Anglii. Mezi gratulanty, kteří pro něj v Praze uspořádali velkolepou slavnost, nechyběli přátelé, spolubojovníci a zástupci armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálmajor Peřina byl jedním z nejúspěšnějších československých pilotů za druhé světové války. V bitvě o Francii, kterou Němci rozpoutali v květnu 1940, si připsal na své konto 14 sestřelených nepřátelských letadel. Po francouzské kapitulaci se stal stíhačem 312. bombardovací perutě britského Královského letectva. Když během oslav svých narozenin vzpomínal na válečná léta, přiznal, že mu často přálo štěstí. Řekl také, že válku bral tak trochu jako sport.

Přestože se František Peřina po válce vrátil domů, komunistický režim ho donutil k emigraci. Řadu let s manželkou žil ve Spojených státech, kde pracoval pro Národní úřad pro letectví a vesmír. V devadesátých letech do vlasti přijel už natrvalo.

František Peřina je držitelem několika vyznamenání. Nechybí mezi nimi například Řád Bílého lva či francouzský řád Čestné legie.

Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme