Gesto smíření se sudetskými Němci patří do moderní Evropy, míní Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ocenil gesto místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) ke smíření se sudetskými Němci. Bělobrádek v Bavorsku minulý týden uctil památku obětí poválečného odsunu Němců z Československa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

Premiér Sobotka zároveň připomněl, že právě nacistické Německo bylo viníkem teroru druhé světové války.

„Já si myslím, že podobná gesta smíření patří do 21. století a přispívají ke zlepšování vzájemných vztahů," poznamenal předseda vlády.

"Ale při každé takovéto příležitosti, kdy si připomínáme památku obětí excesů, které byly při divokém odsunu na jaře a v létě roku 1945, je vždycky také důležité připomínat, co byla příčina a co byl následek,“ doplnil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Bělobrádek říká, že v návštěvě Sudetoněmeckého domu v Mnichově nevidí žádný problém. Jiného názoru je šéf KSČM Vojtěch Filip

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek kvůli svému gestu čelí kritice KSČM a některých zástupců ODS. Šéf KSČM Vojtěch Filip v této souvislosti hovoří o "výsměchu obětem druhé světové války".

Ve vysílání Radiožurnálu dnes Filip řekl, že mu vadí zejména to, že program Bělobrádkovy návštěvy v Bavorsku dopředu neprojednala česká vláda.

„Já bych pro to byl, kdyby to mělo být gesto smíření. Ale v tom případě v tom gestu smíření musí být právě to, že příčinou toho odsunu byly právě hrůzy druhé světové války, které vyvolalo hitlerovské Německo,“ doplnil Filip druhý důvod, proč komunisté iniciativu šéfa lidovců kritizují.

Bělobrádek: Měl by to udělat každý slušný člověk

Pavel Bělobrádek ale kritiku odmítá. „Já v tom nevidím žádný problém a myslím si, že je to pouze strašení ze strany komunistů a části ODS, což mě ani nepřekvapuje.“

Jak řekl Radiožurnálu, v Sudetoněmeckém domě v Mnichově byl na obědě, navštívil tam výstavu o Janu Husovi a při té příležitosti uctil oběti poválečného odsunu sudetských Němců z Československa.

„Já myslím, že to by měl udělat každý slušný člověk, protože ty oběti tady prostě evidentně byly, a to nic nemění na tom, že Německo rozpoutalo válku,“ uvedl šéf lidovců.

Veronika Sedláčková, mta, Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme