'Girls Day' láká dívky na techniku. Otevřené jsou univerzity i firmy

Zájem dívek o technické obory mírně stoupá. Školy jich také každým rokem lákají stále více. Pomoci má i dnešní projekt s názvem Girls Day, tedy den otevřených dveří pro středoškolačky. Pořádají ho České vysoké učení technické v Praze a Vysoké učení technické v Brně. V Praze, Brně a Olomouci se navíc můžou děvčata podívat i do firem, kde by po studiu našly práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studenti ČVUT | Foto: ČVUT

Technický obor si ke studiu vybrala i Jitka Hodná. Na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze studuje druhým rokem kybernetiku a robotiku. Původně chtěla být lékařka, pak prý ale objevila kouzlo matematiky a fyziky.

„Baví mě všechny předměty, protože se v každém z nich dozvídám nové věci, a vždycky, když se potom učím na zkoušku nebo zápočet, úplně žasnu, jak jsou ty věci úžasné, jak to všechno funguje a jak jednoduché je to, co všechny děsí, a to mi přijde hrozně super,“ svěřila se.

Zatímco na elektrotechnické nebo strojní fakultě ČVUT jsou dívky stále ve výrazné menšině, o jiné obory zájem mají. Mezi 11 tisíci studenty pražské techniky je jich třetina.

„Největší zájem je na fakultě stavební o program architektura a stavitelství, obdobně na fakultě architektury o program architektura, případně průmyslový design,“ popsal prorektor pro studium a studentské záležitosti Josef Jettmar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Technické univerzity, firmy a vědecká centra jsou dnes otevřené speciálně pro dívky. Projekt Girls Day je má přilákat ke studiu technických oborů. Více Věra Masopustová

„Na fakultě biomedicínského inženýrství jsou to programy biomedicínský technik, fyzioterapie, zdravotník, záchranář či záchranářka, a v neposlední řadě jsou to ekonomické nebo manažerské programy na Masarykově ústavu vyšších studií,“ dodal.

Absolventi technických univerzit s uplatněním problém mít nebudou. Řada firem je sleduje už během studia, například při práci na vědeckých projektech. Často pak dostávají k čerstvému diplomu i pracovní smlouvu u prestižní zahraniční firmy. O inženýry a inženýrky se ale v současné době přetahují i české společnosti.

„Nejvíce nám chybějí pro nejklíčovější odvětví, což je automobilový průmysl, ale chybí i v oblastech strojírenství a dopravy. Technik chybí skoro všude, a je-li to muž, nebo dáma, jenom ať přijde,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Dívky by ke studiu technických oborů mohla přilákat nejen jistota zaměstnání a vyhlídka na slušný plat. Podle Jitky Hausenblasové z organizace Gender Studies je to například u IT oborů často i lepší možnost skloubit práci a rodinu.

„Většina technických oborů se už dnes provádí někde v kanceláři, takže tam jsou možnosti třeba home office nebo zkrácených úvazků v nabídce firem hodně rozšířeny,“ vysvětluje.

Den otevřených dveří dnes pořádají pro dívky technické univerzity v Brně a Praze. Návštěvnice brněnské Fakulty informačních technologií si například budou moci vyzkoušet letecký simulátor nebo řídit skutečný projekt. Na program láká i pražská ČVUT.

„V Dejvicích se děvčata podívají do fakulty strojní, a to konkrétně do laboratoří biomechaniky člověka, kde se řeší různé věci, jako kloubní a cévní náhrady. Pak se přesuneme na fakultu architektury, kde se podívají do ateliérů, a potom půjdou na fakultu stavební, kde navštívíme laboratoř u vodohospodářů, kde uvidí kanál, na kterém budou závodit sportovci na olympiádě v Riu,“ vyjmenovává koordinátorka programu Ilona Prausová.

Z Dejvic se pak děvčata přesunou na Karlovo náměstí, kde jsou strojní a elektrotechnická fakulta. Tam jim Jitka Hodná mimo jiné ukáže, jak funguje lego robot.

Girls Day není dnes jen v Praze, Brně a Olomouci. Nedostatek žen v technických oborech je celosvětový problém. O tom, že budoucnost je v technice, se je proto budou dnes snažit přesvědčit i vysoké školy, firmy a výzkumná centra v 16 evropských zemích.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme