Informace o platech a odměnách na ministerstvu školství? Dříve zdarma, letos za šest tisíc

Pokud chcete zjistit, jaký plat a odměny pobírali naši zaměstnanci, musíte zaplatit. Tak se dá shrnout postup ministerstva školství a resortu financí, na která Zpravodajský web Českého rozhlasu poslal žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Úřad Andreje Babiše (ANO) informace nakonec poskytl, i když bez zdůvodnění. Resort Kateřiny Valachové (ČSSD) si ale za data naúčtoval necelých šest tisíc korun. V minulých letech je přitom poskytoval zdarma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek

Na konci roku obeslala redakce Zpravodajského webu Českého rozhlasu všechna ministerstva s žádostí, aby zveřejnily platy náměstků a ředitelů odborů. V přehledu zveřejněným ZDE ale údaje u tří resortů chybí.

Ministerstvo zahraničí si vyžádalo zaslat novou žádost, protože tu původní v prosinci prý neobdrželo. Ministerstvo vnitra prozatím zaslalo údaje za leden až listopad loňského roku a ministerstvo školství si za poskytnutí údajů letos naúčtovalo poplatek.

"Shromáždění požadovaných informací a jejich zanesení do přiložené tabulky je spojeno s mimořádně náročným a rozsáhlým vyhledáváním údajů," napsalo ministerstvo školství v odpovědi. A k tomu ještě připojilo tabulku, co vše musí udělat, aby mohlo žádosti vyhovět.

VELKÝ PŘEHLED: Ministerské odměny za rok 2016. Kdo data tají a kdo bez problémů zveřejňuje?

Číst článek

A jak vypadá ministerský ceníK? Tak například jednu hodinu bude úředník dávat dohromady seznam náměstků ministra a ředitelů odborů. Dvě hodiny práce zabere "vyhledání termínů jmenování vedoucích pracovníků do funkce, doplnění počtu odpracovaných měsíců". Stejnou dobu bude příslušný úředník také vyčíslovat hrubé mzdy, o hodinu více mu zabere dohledání celkové výše odměn za loňský rok.

Na celých osm hodin práce pak ministerstvo školství odhadlo "dohledání a přepsání zdůvodnění všech odměn ze spisů s návrhy na přiznání". A konečně: finální zpracování všech údajů do excelové tabulky zabere úředníkovi celkem tři hodiny práce.

Dohromady tedy 19 hodin. "Celkové náklady na vyhledání a zpracování požadovaných informací činí 5738 korun," stojí v závěru dopisu.

Z jakého důvodu si letos ministerstvo za poskytnutí dat naúčtovalo poplatek, když v předchozích letech na totožné žádosti odpovídalo obratem a data poskytlo bezúplatně, nikdo nekomentoval. Mimo jiné i kvůli tomu, že redakce Zpravodajského webu Českého rozhlasu proti rozhodnutí podala stížnost.

"Vaše námitky byly vzaty v potaz v řízení o stížnosti. V této době nemůže ministerstvo předjímat výsledek vaší žádosti a posouzení námitek," napsal stručně tiskový odbor.

Chcete důvod? Zaplaťte

Oproti postupu z loňských let zpoplatnilo letos žádost o platech a odměnách také ministerstvo financí. Na částku tři tisíce korun vyjde podle resortu zejména vyhledávání a přepisování odůvodnění úřednickýh bonusů.

"Jedná se o vyhledání objemného množství dat, s jejichž zjišťováním je spojená značná administrativní zátěž. Požadované informace je třeba vyhledávat v oddělených databázích a zároveň je nutné projít i jednotlivá rozhodnutí, případně návrhy odměn, za účelem zjištění jejich odůvodnění," vysvětlilo ministerstvo.

Daný úředník prý musí procházet elektronickou i papírovou evidenci, kde musí najít celkem 115 vydaných rozhodnutí. A to si podle úřadu vyžádá práci jednoho odborného referenta personálního odboru po dobu deseti hodin. Důvodem zpoplatnění je prý zákon o státní službě, který podle ministerstva "podstatně změnil způsob odměňování vedoucích pracovníků".

"O poskytnutí odměn v souladu se zákonem a vnitřními předpisy vydává státní tajemník v každém jednotlivém případě správní rozhodnutí na základě návrhu na poskytnutí odměny, který státnímu tajemníkovi podává nadřízený odměňovaného. Pouze v těchto dokumentech je uvedeno odůvodnění odměny," vysvětlila Pavla Erlichová z kanceláře ministra financí, proč prý letos "neúměrně vzrostla" zátěž ministerstva při vyřizování žádosti.

Zpravodajský web Českého rozhlasu proto podal novou žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím, ovšem bez požadavku na zdůvodnění odměn. Na tu už ministerstvo reagovalo obratem a poplatek nežádalo. Přehled odměn si můžete přijít v níže uvedeném grafu.

Resort Kateřiny Valachové poskytl informace až po stížnosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím, více si můžete přečíst ZDE.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme